Skocz do zawartości
IGNOROWANY

O wulgaryzmach i inne takie (z Ogólnie o cenach opału itp...)


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, że pojawił się taki wątek.

"Kurwa jego mać" dzisiaj zostanie odebrane jako wulgaryzm, ale nie zawsze tak było. W naszym języku "Kurwa" pochodzi od słowa krowa, a krowa do dziś w niektórych kulturach uważana jest za święte zwierzę. I tak też było w naszej kulturze. W przeszłości krowa była uważana za bardzo wartościowe zwierze, mi. przez mleko. Była i do dzisiaj jest w wielu przypadkach jednym z niewielu zwierząt, które daje szanse na przetrwanie okresu nieurodzaju i przez to jej ranga urosła do roli opiekunki rodzimi, a z czasem do powstania kultu krowy.

"Mać" to słowo pochodzi od sława macierz, a to słowo w naszej kulturze oznaczało matkę i było również interpretowane jako opiekunka "ogniska domowego".

To wszystko dzisiaj może wydawać się dziwne, ale w przeszłości zwrot "kurwa jego mać" miał bardzo pozytywny wydźwięk, a dziś można go tłumaczyć "krowa jego matka(opiekunka)"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać. Panuje przekonanie, że jeśli ktoś używa nieparlamentarnego języka, to jest osobą prostą, nieinteligentną. To mit. Okazuje, się, że osoby, które używają wielu przekleństw, mają bardzo bogaty język i są rozwinięte werbalnie.

Badania  przeprowadzone na Uniwersytecie w Maastricht, dowiodły, że osoby, które często przeklinają, są... bardziej szczere. Międzynarodowy zespół naukowców  zebrał grupę 276 osób, na których przeprowadzone zostały 3-etapowe testy. Co ciekawe, przeklinający zwykle wskazywali, że wulgaryzmów używają głównie w sytuacjach doświadczania negatywnych emocji. Psychologowie społeczni tłumaczą, że bluzgi i przeklinanie nie tylko rozładowują stres i przynoszą nam ulgę, ale odpowiednio użyte mogą również cementować więzi oraz pomagać motywować zespół.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem bardziej o kurze lub kogucie a nie krowie 🙂 

Natomiast w temacie tych badań to trzeba jeszcze uwzględnić kontekst. Oczywiście forum nie jest jakąś publikacją naukową, ale nie jest też do końca swobodną rozmową a już na pewno nie jest rozmową prywatną. To co jest tutaj napisane jest publicznie widoczne, co więcej - możliwe do odczytania przez ludzi, których zupełnie nie znamy (nie będę tutaj pisał, że dzieci bo nie ta tematyka).

Jestem bardziej niż pewien, że gdyby się okazało, że w co drugim poście na forum są napisane otwartym tekstem wulgaryzmy mielibyśmy podobny wątek tylko z przeciwnymi argumentami. A są osoby, które by tak pisały gdybyśmy to w pełni dopuścili.

Także generalnie jak już wcześniej pisałem - to nie jest tak, że my za każdy wulgaryzm wyrzucamy z forum czy przyznajemy punkty. Na forum jest sporo mocnych wypowiedzi i wulgaryzmów (czy to wykropkowanych czy nie). Ale trzeba zachować jakąś tam równowagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Outsider napisał:

Można je „wypikać”, można zastąpić gwiazdką, można ocenzurować – mimo to, przekleństwa są tak pociągające, że nie jesteśmy w stanie przestać ich używać.

Wiem że nie cytuje się poprzedniego posta ale do tego kawałka chce się odnieść więc proszę mnie nie punktować i nic nie wycinać 🙂 

Uważam, że nikt tu nie ma zlej woli i nie przyszedł aby Psy 3 Pasikowskiego odgrywać. Po prostu nieraz trzeba więcej tolerancji jak ktoś wykropkuje kobietę lekki obyczajów czy inne podobne. Świat się z tego powodu nie zawali i nie potrzebnych spin nie będzie, a i userów trochę więcej zostanie. Weźcie to wszyscy pod rozwagę. 

Natomiast jak ktoś przyszedł Psy 3 Pasikowskiego odgrywać to wyrwijcie chwasta bez tłumaczenia i bez żalu - tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, daromega napisał:

Wiem że nie cytuje się poprzedniego posta ale do tego kawałka chce się odnieść więc proszę mnie nie punktować i nic nie wycinać 🙂 

Ale Cię trafiłem 🙂 Napisałem sekundy przed Tobą. Zasada o której piszesz dotyczy cytowania całych poprzednich postów. Jeżeli chcesz się odnieść do konkretnego fragmentu i tylko go zacytujesz jest jak najbardziej ok.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kojarzę czy jest przypięty jakiś mały poradnik jak wstawiać odnośnik do konkretnego usera, lub info że wklejamy tylko fragment wypowiedzi, do której chcemy sie odnieść a nie pół strony tekstu i galerię fotek. S

Korzystając z okazji to sam zapytam jak zmienić ustawienie strony żeby najnowsze posty były u góry ekranu, obecnie musze przewijać wszystko w dół, co zabiera sporo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, daromega napisał:

Natomiast jak ktoś przyszedł Psy 3 Pasikowskiego odgrywać to wyrwijcie chwasta bez tłumaczenia i bez żalu - tyle. 

Za same przekleństwa akurat nie ma takiej możliwości - zawsze jest np. tryb moderowany i człowiek w końcu musi zacząć pisać bez "przecinków" jeżeli chce żeby coś się ukazało. Albo się obrazić...

18 minut temu, daromega napisał:

Po prostu nieraz trzeba więcej tolerancji jak ktoś wykropkuje kobietę lekki obyczajów czy inne podobne.

Często tak jest. W tym temacie jest taki dość standardowy w podobnych sytuacjach (czyli ktoś się obraził i z hukiem wyszedł) "nalot na administrację" - ale proszę sobie forum przejrzeć. Wbrew pozorom trochę tych kropek z literkami i czasami "niewypikanych" wulgaryzmów.

7 minut temu, carinus napisał:

Nie kojarzę czy jest przypięty jakiś mały poradnik jak wstawiać odnośnik do konkretnego usera, lub info że wklejamy tylko fragment wypowiedzi, do której chcemy sie odnieść a nie pół strony tekstu i galerię fotek. S

Szczerze mówiąc też nie pamiętam czy jest poradnik. Gdzieś to już chyba pisałem, ale nie wiem czy w osobnym wątku czy jako odpowiedź. Generalnie piszemy @ i nick (może być nie cały) - pokazuje się lista, wybieramy i tworzy się link. Ad cytowania jest punkt w zasadach forum. Nie jest wprost napisane, że można cytować fragment ostatniego - ale tego nigdy się nie czepialiśmy.

Cytat

Jeżeli odpowiadacie bezpośrednio na post powyżej nie cytujcie - zmuszacie czytelnika do czytania 2 razy tego samego - co innego gdy odpowiadacie na któryś z poprzednich postów - wtedy cytat jest jak najbardziej na miejscu (najlepiej tylko fragment, którego dotyczy odpowiedź).

7 minut temu, carinus napisał:

Korzystając z okazji to sam zapytam jak zmienić ustawienie strony żeby najnowsze posty były u góry ekranu, obecnie musze przewijać wszystko w dół, co zabiera sporo czasu.

Forum nie posiada takiej możliwości. Posty w tematach są zawsze sortowane najnowsze na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastun może stało się coś w  stylu "zostawić ich na chwilę samych"

15 minut temu, HarryH napisał:

Kupił sobie chińska pompę, która wypaliła mu mózg promieniowaniem elektromagnetycznym.

To aż taka szkodliwa jest nie wiedziałem też sobie taką kupiłem nawet już zainstalowałem mam nadzieję że zostanę co najwyżej ofiarą wysokich rachunków za prąd a nie wypalenia mózgu .

aac.PNG

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Berthold zagląda penie niezalogowany i się w... denerwuje.

8 godzin temu, HarryH napisał:

Kupił sobie chińska pompę, która wypaliła mu mózg promieniowaniem elektromagnetycznym.

O prądach wirowych już nawet nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Outsider napisał:

Psychologowie społeczni tłumaczą, że bluzgi i przeklinanie nie tylko rozładowują stres i przynoszą nam ulgę, ale odpowiednio użyte mogą również cementować więzi oraz pomagać motywować zespół.

Możliwe że tak jest teraz kiedy to szatan coraz bardziej się rozgościł kiedyś modlitwa przynosiła ulgę a wiara motywowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią(niego) kamieniem
89E8EEE9-323C-49A4-9414-133A1D59FA36.jpeg.c168a40bb9d53eb5352921343cb97724.jpeg

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, marcin napisał:

Kolego - fajnie, że dla Ciebie to słowo nie ma negatywnego wydźwięku - możesz to rozumieć jak chcesz. Ale wg wszelakich słowników to słowo pogardliwe (przykład) . Wiem, że Ciebie to mało interesuje (bez złośliwości), ale za tego typu słowa forum może wpaść w filtr wyszukiwarki i skończyć faktycznie jako "wydmuszka" bez użytkowników.

Jakiś czas temu PIS robił straszną nagonkę na imigrantów i każde zdarzenie z nimi lądowało na pierwszej stronie, vide sprawa gwałtu we Włoszech. Siedzimy kiedyś w tzw pokoju socjalnym w robocie i kolega zaczął wygadywać bzdury, że on by wszystkich ciapatych do gazu wsadził. Przepraszam, ale wkurw mnie ciężki trafił i mówię mu, że Niemcy w czasie wojny to samo myśleli o Polakach. Rodzinę mojego dziadka wywieźli do obozu, gdzie potem zostali zabici. Nie dlatego że coś zrobili, po prostu dlatego że byli Polakami. Dziadek przeżył tylko dlatego, że akurat był poza domem. Mina kolegi po takim tłumaczeniu bezcenna. Być może zastanowił się chwilę, do czego takie myślenie prowadzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2021 o 00:23, marcus312 napisał:

może stało się coś w  stylu "zostawić ich na chwilę samych"

Jak marcus zauważył, zostawić ich na jakiś czas samych. Ale widzę to w innym kontekście... Nie zostawiamy forum bo się obrażamy, ale dlatego że chcemy się zdystansować. Że czujemy taką potrzebę. Ja sam zamknąłem konto dwa razy. Wówczas uznałem że tak potrzeba czy wypada.Kto naprawdę czuje zaangażowanie, chwycił bakcyla,ten wróci. Nie mówię o kolegach którzy po kilku postach milkną albo po ostrej wymianie opinii, obrażają się. Mam na myśli chłopaków którzy dali spory wkład w forum co do treści wpisów jak i kolorytu osobowości. Wg mnie, Bercik to spoko gość, bezpośredni i z takim właśnie kolorytem facet.😊

Nie będę wyliczal ale sporo osobowości przez ostatnie lata ubyło. Żywię nadzieję że powrócą. 

Co do wulgaryzmów...uwielbiam je jak koń siano😜 Czym byłby świat bez nich??? To moja słabość no ale ja prostak jestem.😉

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wulgaryzmy nie drażnią, o ile są używane zasadnie, adekwatnie do sytuacji towarzyskiej i nie są skierowane ad persona do kogokolwiek w celu obrazy. Wiele osób musi używać tego jako przerywnik czasowy, dający mózgowi czas na znalezienie i użycie odpowiedniego słowa, tak mówi medycyna. Mam w pracy kolegę, który bez kilku k... nie jest zdolny sformułować zdania. Powstała też hipoteza tego stanu rzeczy, gdyż pochodzi on z rejonu samiuśkich Tater, zamieszkał na nizinie i nadmiar koncentracji tlenu w powietrzu psuje zdrowie emocjonalne. Ale chłop z niego zacny i prawdziwy kolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się jednak wydaje że na forum powinna zostać zachowana podstawowa zasada przyzwoitości i poprawnej pisowni bez wulgaryzmów chociażby z jednego prostego względu na czytelników. Ma to ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach ponieważ internet forum  jest to też pewien rodzaj  edukacji  a nikt chyba nie chce żeby uczyć się wulgaryzmów czy nie poprawnej pisowni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcus312 napisał:

Mnie się jednak wydaje że na forum powinna zostać zachowana podstawowa zasada przyzwoitości i poprawnej pisowni bez wulgaryzmów 

Też tak uważam. Ale w tym pokręconym świecie i czasach w jakich przyszło nam żyć, nieraz bez trzech soczystych kobiet lekkich obyczajów się zwyczajnie nie da napisać tego co chcemy w danej chwili wyrazić i przekazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niby jak inaczej nazwać to wszystko co się dzieje, bez wywołania... łatwych koleżanek.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można swoje spostrzeżenia i emocje wyrazić w sposób moim zdaniem przyzwoity i jednocześnie adekwatny do zdarzenia, co wcale nie oznacza, że jesteśmy chronieni immunitetem zasady poprawnej pisowni bez wulgaryzmów.

Moderator jednocześnie zgadzając się z moimi sugestiami, wystawił mi ostrzeżenie, za obraźliwy i agresywny język.

źródło:

 

ps.
Kolegę @Ryni cenię, ale nie zawsze podzielam jego poglądy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.