Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

Na PGG ceny poszły w górę, ekogroszek po prawie 1500🤦‍♀️są dopłaty,  są podwyżki... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hitower napisał:

Wiem, że nie na temat ale wiadomość dość ważna. Chciałem złożyć wniosek o dodatek węglowy. Jak się okazało, nie należy mi się. Jeśli ktoś kupił przynajmniej 1t węgla od przedsiębiorcy płacącego akcyzę np. PGG w cenie nie wyższej niż 996,60 zł/t brutto, to dodatek mu się nie należy. Wychodzi na to, że państwowe dopłaty finalnie i tak skasują pośrednicy.

 

 

Tylko kiedy kupił? Bo to ma znaczenie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sprostować moją wiadomość. Dodatek węglowy nie przysługuje jeśli spełnione są 2 warunki.

1. Kupiliśmy opał od płatnika akcyzy w cenie gwarantowanej, nie wyższej od 996,60 brutto.

2. Sprzedawca (płatnik akcyzy) otrzymał dopłatę aby utrzymać cenę opału.

Nie jesteśmy w stanie zweryfikować punktu 2, więc można złożyć wniosek. To czy otrzymamy dodatek okaże się później. Warto we wniosku wpisać nr. telefonu. W razie niejasności urzędnik będzie mógł do nas zadzwonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PGG nie otrzymuje dopłaty do węgla o jakiej była mowa w poprzedniej ustawie. Wsparcie było dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność związaną z handlem węglem. PGG jako spółka państwowa moim zdaniem nie łapię się w te kryteria, więc jeśli ktoś kupił taniej u nich, niż te 996 zł to w dalszym ciągu może ubiegać się o dodatek. Taka jest moja interpretacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zakończyć te dywagacje o dodatkach. Nie zaśmiecajcie tego tematu. I tak ma już wiele stron.

Ze swojej strony pragnę pochwalić się:

DSC_6377.thumb.JPG.b73112b6ff8584da1c11de632b5829b1.JPG

DSC_6378.thumb.JPG.36b1c337d0d76664fa3b888c5baf6ef2.JPG

DSC_6380.thumb.JPG.689e16bdf3694bb4749d191f5c20832a.JPG

 

Jest różnica? 🙂 

Obeznałem się ze średnicą otworów powietrza wtórnego. W nowej komorze wiertło fi 7.2mm przelatuje dość swobodnie, jakby otwór miał średnice 7.5mm (wiertło fi 8 jest za duże), natomiast w starej komorze udrożniałem te otwory wiertłem fi 6.5mm, bo próbując 7-ką miałem wrażenie, że zaczynam skrawać lity materiał, a nie jakieś purchle czy spieki.
Teraz wiem ile ma tam być. 🙂 

Zastanawiam się czy otwory w ruszcie przypadkiem nie powinny mieć tej samej średnicy. Możliwe, że tam też spuchło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby powietrze wtórne dobrze pełniło swoją rolę to dobrze by było jakby było wykonane niezależnie od powietrza pierwotnego czyli tego z pod rusztu .Osobiście nie robiłbym tyle otworów dla powietrza wtórnego bo przy przytkaniu dolnych jeszcze więcej będzie dmuchało u góry i powodowało nieprawidłowe dopalenie węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja wierciłem te otwory? Nie pamiętam. 🤣

A co to jest nieprawidłowe dopalenie? Bo tak na logikę, skoro paliwo jest wypalone, to proces został zakończony pomyślnie.

Edytowane przez Dozy
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zużyciu palnika a właściwe jego części górnego korpusu widać że spalanie odbywało się od razu przy wpadaniu porcji węgla na ruszt co by wskazywało np na nieprawidłową eksploatację z wydmuchaną uszczelką , albo nadmierny nadmuch , czy wręcz przytkanie dolnych otworów rusztu wtedy właśnie te górne od wtórnego przejmują proces spalania i uszkadzają nadmiernie całe żeliwne palenisko.Teraz jak jest wszystko rozebrane to można doprowadzić to wszystko do prawidłowego stanu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ja wierciłem te otwory? Nie pamiętam.
A co to jest nieprawidłowe dopalenie? Bo tak na logikę, skoro paliwo jest wypalone, to proces został zakończony pomyślnie.
W moim palniku dowiercilem sobie jeszcze powietrze wtórne.
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KijasrTy jesteś doświadczony palacz więc sobie podrasowałeś palnik do własnych potrzeb oczekiwań na podstawie własnych obserwacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2022 o 16:08, marcus312 napisał:

Po zużyciu palnika a właściwe jego części górnego korpusu widać że spalanie odbywało się od razu przy wpadaniu porcji węgla na ruszt (...)
Teraz jak jest wszystko rozebrane to można doprowadzić to wszystko do prawidłowego stanu .

Przyczyna była opisywana kilka stron wcześniej.
Właśnie po to rozebrałem palnik żeby przed sezonem gruntownie go wyczyścić i złożyć na nowych uszczelkach. Poza tym przypuszczałem, że coś tam jest nie halo i po rozkręceniu nie będzie kolorowo, ale muszę to poprawić przed sezonem.

@Pieklorz, mój egzemplarz już miał te śruby. W starej komorze były śruby zamkowe, a w nowej są zwykłe z 6-kątnym łbem. Twardość 5.8 czyli takie jak do drewna, ale w zasadzie chyba nie ma sensu stosować twardszych.
Z racji wolnej soboty skręciłem wszystko do kupy, zamontowałem w kotle, no i oczywiście rozpaliłem bo już wymiennik zawilgotniał od tych upałów.

Przy montażu palnika nie używałem żadnych sylikonów. Wyciąłem uszczelkę z wcześniej zamówionego papieru ceramicznego vitcas.
Moja procedura skręcania palnika wyglądała następująco:
- najpierw przykręcona sama blacha czołowa (tzw. podkowa) bez uszczelki;
- włożyłem komorę i wycentrowałem śrubkami;
- ułożyłem taśmę ceramiczną w tym zagłębieniu w komorze;
- położyłem uszczelki i blachę oraz zamontowałem tylny korpus (ten z rozwidleniem podajnika) i odpowiednio mocno dociągnąłem nakrętkami;
- odwróciłem palnik o 180°, odkręciłem podkowę i skontrolowałem głębokość osadzenia wewnętrznej komory - okazało się, że siedzi na tyle głęboko, że uszczelka wraz z podkową nie docisnęłaby tej komory do rozwidlenia czyli znowu by tam dmuchało i gwizdało;
- przekręciłem palnik poziomo, wyciągnąłem komorę do połowy, dołożyłem jeszcze jedną taśmę, dosunąłem komorę i upewniając się, że nic "nie uciekło" przykręciłem podkowę z uszczelką.
-i na koniec ruszt wraz z doszczelnieniem taśmą, taką samą jak na styku rozwidlenia z komorą wewnętrzną, i cała ciężka armata "powędrowała" do kotła.
Fotorelacja poniżej. 🙂 

DSC_6412.thumb.JPG.9a432e3a41d321d38ae916bda97bc295.JPG

DSC_6420.thumb.JPG.f8b77c518a760e10d975d1a07a63ba58.JPG

DSC_6423.thumb.JPG.c65eabc1cb164f4d0d06f082401b5666.JPG

DSC_6433.thumb.JPG.0d22d7abdfe71cdc316c7b822a178c76.JPG

_20220820_134754.thumb.JPG.52d65980ffd64c54a39f3f389e7ffbc7.JPG

DSC_6454.thumb.JPG.02ca879d7b4b8b88a003ad9295bda5b7.JPG

DSC_6458.thumb.JPG.902a9f23a4fc1ab3b8d7bb9042236405.JPG

Screenshot_20220821-005057.thumb.png.ec4fb716aef259054171fc4dd6fbc0ad.png

Screenshot_20220821-005257.thumb.png.3183f76e7f4736fc1821ec62afd5e578.png


Zaobserwowałem, że teraz silniej dmucha przez dyszę zapalarki. Ale to droższe paliwo, więc na pewno tu jest cały myk. 😛 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że mam niefortunne doświadczenie z tym palnikiem, tj. nadpalenie się komory palnika, mam teraz pewne obawy, czy aby na pewno dobrze ustawiłem powietrze.
Zatem pytanie do bardziej doświadczonych: czy tak jest dobrze?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że mam niefortunne doświadczenie z tym palnikiem, tj. nadpalenie się komory palnika, mam teraz pewne obawy, czy aby na pewno dobrze ustawiłem powietrze.
Zatem pytanie do bardziej doświadczonych: czy tak jest dobrze?
 
 
Według mnie dobrze jest
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnia jest zawsze potrzebne wyobserwowac granicu kopczenia i potym dodac dla oka powietrze i jest dobrze.Lub inwestowac w braggera,temu dla oka i glowy ustawic  O2 i jest spokoj na kilku lat,nie potrzebne ponownie sterowac dla opalow,itp.Lubie tego z powodu zmieszanej frakcji luzowego opalu,domieszania zrebki.Zawsze kopczyk w stanie OK.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dotyka PW,to po zrobieniu korony napowietrzajacej ponad moim palnikom batorego poprawila sia czystosc wymienika znakomicie.I to tak,že zamiast czysczenia 1-2x w tygodniu može czysczyc raz po 2-3 tygodniach.Podotykam,že pale brunatnym,dužo plomiennym weglem,im slabszy,plomienniejszy weglosz,tym wiecej potrzebne dopalac gazow w drugiej fazy palenia.Tež mam do tego zrobiony nawiew z kanalu dmuchawy,im wieksza moc,tym wieksze PW.Tylko przy malych mocach jest jalowe...ponad paleniskom,z tym nie da sa nic zrobic,ale na malej mocy nie ma nie doskonalego spalania z brakiem tlenu drugotnego.Tylko troche faluje do bragera i na to potrzebne myslec w ustawieniu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiemy że idealnie nie da się ustawić płomienia bo jest modulacja a kocioł ma 30 kW więc pewnie jest odbiór ciepła to  trzeba mocniej dmuchać ciekawe ile na dobę  spala 50 kg to palnik szybciej się zużywa niż w mniejszych instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lenas1 napisał:

Na moje oko za dużo powietrza .Ustaw tak żęby iskry się nie sypały.

Iskrzy bo to karolinka - z niej się iskrzy i strzela.
W marcu, jak zmniejszałem powietrze to robiły się większe spieki aż klinowały przesuw popiołu. Domniemam, że skoro powietrza było za mało, to węgiel nie spalał się w odpowiednim czasie. Mniejszy nadmuch to też niższa temperatura spalania, więc mocy adekwatnie też było mniej, więc świder podawał i podawał, i to się kumulowało i sklejało. Robiły sie spieki koksowe nie z racji za wysokiej temperatury, a z braku tlenu do spalania węgla, więc on się topił i sklejał.

W dniu 8.09.2022 o 20:55, lenas1 napisał:

To nadpalenie palnika,które miałeś wcześniej,to było spowodowane za dużą dawką tlenu.

Nie do końca się z tym z zgodzę. Za duży nadmuch to poza wyższą temperaturą żaru większe chłodzenie elementów palnika. A jak mocy będzie mało z powodu ubogiego powietrza, to świder będzie częściej podawał i w końcu tyle grochu nawali, że przegrzeje żeliwo z powodu ogromnej ilości żaru i niedostatecznego chłodzenia palnika.

W dniu 8.09.2022 o 20:40, Kijasr napisał:

Według mnie dobrze jest

Cieszy mnie to, że potwierdzasz. 🙂

W dniu 8.09.2022 o 21:04, bercus napisał:

Dla mnia jest zawsze potrzebne wyobserwowac granicu kopczenia i potym dodac dla oka powietrze i jest dobrze.Lub inwestowac w braggera,temu dla oka i glowy ustawic  O2 i jest spokoj na kilku lat,nie potrzebne ponownie sterowac dla opalow,itp

Ja ostatnio przyjąłem metodę ustawiania powietrza obserwując zakopcenie przeciwległej ściany wymiennika i zaczadzenia sufitu palnika - jeśli jest czarne wtedy dodaję powietrza i obserwuję czy ta sadza zacznie się wypalać.
To chyba dobra metoda. Tak mi się wydaje.

A czy zakup bragera zwraca się w jakimś stopniu, np. pod względem zużycia opału, czy to tylko wygoda i mniejsze brudzenie wymiennika?

Wczoraj trochę popaliłem na 50% i po trzech kwadransach wyglądało to tak:

 

@marcus312, nie widzę logiki w twojej wypowiedzi.
Jak palnik potrafi pożerać 100kg na dobę, to przy zużyciu 50kg szybciej się zużywa? To nonsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że w twoim przypadku podchodzi pod 100 kg zużycie węgla na dobę założyłem że już 50 kg robi większe zniszczenia palnika niż u tych którzy spalają tylko w granicach 20 kg  i tam da się mniej dmuchać powietrzem.U ciebie musi być dużo powietrza żeby palnik zdążył spalić każdą świeża podaną dawkę w odpowiedniej jednostce czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak większa temperatura żaru to większy nadmuch raczej ci nie wychłodzi elementów palnika,wręcz przeciwnie.Takie jest moje zdanie.No ale musisz trochę poświęcić czasu na testy bo to duży kociołek,no i dużo zależy od paliwa.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.