Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, xyz14 napisał:

 

7 godzin temu, xyz14 napisał:

o.

 

W takim razie po co producent wypuszcza taki sterownik jak Argos PID skoro nie można ustawić mocy minimalnej jak ona jest tak istotna do procesu spalania. I jakie ustawienia byłyby najlepsze bo już zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dozy napisał:


SV grzeje się na zewnątrz jeśli pracuje z niską mocą. Jak wykrzesasz z niego 100% to będziesz mógł usiąść na nim i nawet nie poparzysz klejnotów. 😄

 

Nie potwierdzam. Palnik rozgrzewa się tym mocniej im większą mocą pracuje a stygnie gdy kocioł przejdzie w podtrzymanie. Z tym że czas nagrzewania palnika jest długi, z 20 minut albo i lepiej. No i jak mierzyłem temperaturę obudowy podczas pracy to potrafiła przekroczyć 100 stopni, przy samej ściance kotła nawet wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz5klasy standardowy Argos PID jest w ofercie jako podstawowy ster z funkcją PID. Jest on adresowany do ludzi nietechnicznych, którzy nie potrzebują bajerów i w nosie mają efektywność czy tam czystość palenia, a interesuje ich by grzejniki grzały. W tej funkcji sprawdza się dobrze. Problem w tym, że to samo zaoferuje im sterownik dwustanowy za 200 zł, a ten kosztuje obecnie ponad 5 stów. Wystarczy by zablokowali na poziomie softu minimalną modulację na 30% i już byłoby bardziej znośnie. U brata pali się to w PID i mam nad tym opiekę. Dołem w niskich mocach brakuje tlenu i to widać. Góra ustawiona na 60%, dmuchawa 40W. 

Co do palnika okej podgrzewa trochę kotłownię, ale za to jest bezproblemowy. Szybko się go czyści, nie wybrzydza z paliwem (przepali naprawdę wiele słabych groszków, które na retortach powodują kłopoty, włącznie z mieszankami węgla i biomasy - pellet, zrębka, pestki, ziarna). Daje dobre emisje spalin, możliwość odpalania automatycznego zapalarką. Nie wyobrażam sobie obecnie czegoś innego pod węgiel. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MrWolf napisał:

@palacz5klasy standardowy Argos PID jest w ofercie jako podstawowy ster z funkcją PID. Jest on adresowany do ludzi nietechnicznych, którzy nie potrzebują bajerów i w nosie mają efektywność czy tam czystość palenia, a interesuje ich by grzejniki grzały.

Wszystko się zgadza, tylko po co ten zapis w instrukcji

 Sterownik steruje niezależnie dwoma procesami: a) regulacją temperatury z płynną modulacją mocy b) regulacją procesu spalania

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, alf napisał:

A co miał napisać? Urodziło się dziecko z downem to napisali że ojciec ma korzenie azjatyckie. Jesli to był taki zamysł to zaizoluj ten korpus zobaczysz jak temp. w środku skoczy.  Będzie jeszcze lepsze spalanie.

Skoro uważasz, że "debilom" udało się skonstruować palnik i potem na swoje niedociągnięcia musieli znaleźć wytłumaczenie, to bądź lepszy i zaprojektuj swoje dzieło, które pozamiata wszystkie palniki na rynku. Krytykować to każdy potrafi, ale żeby coś swojego zrobić to dwie lewe ręce i brak jakiejkolwiek kreatywności.
Ja nic nie zamierzam izolować. Dla mnie jest ok. I to nawet dobrze, że otwierając drzwi w kotłowni wypuszczam ciepłe powietrze do budynku niżeli miałbym otwierać drzwi żeby wygonić wilgoć z kotłowni.

1 godzinę temu, nightwatch napisał:

Nie potwierdzam. Palnik rozgrzewa się tym mocniej im większą mocą pracuje a stygnie gdy kocioł przejdzie w podtrzymanie. Z tym że czas nagrzewania palnika jest długi, z 20 minut albo i lepiej. No i jak mierzyłem temperaturę obudowy podczas pracy to potrafiła przekroczyć 100 stopni, przy samej ściance kotła nawet wyżej.

W środku tak, na zewnątrz nie. Przecież to logiczne, że im więcej powietrza jest tłoczone, tym więcej ciepła zabiera z elementów przez które dmucha.
Jako potwierdzenie dodam, że nawet nagrzana rura podajnika (ze stanu podtrzymania) stygnie jeśli palnik hajcuje na wysokich mocach. Wiem, bo przed uruchomieniem ciepłociągu mój kocioł utrzymywał 40 stopni, potem zadałem mu 64 i jak już swobodnie sobie dobijał to włączyłem pompę za wymiennikiem po drugiej stronie ciepłociągu, a tam 300l zładu w grzejnikach. Palnik w niecałą godzinę wciągnął 3.7kg grochu, korpus był lekko ciepły, nawet temperatura rury podajnika spadła o dwa stopnie. 
Ale skoro uważasz inaczej, to ja nie będę się wdawał w kłótnie.

//edit:
 

  

1 godzinę temu, MrWolf napisał:

Co do palnika okej podgrzewa trochę kotłownię, ale za to jest bezproblemowy. Szybko się go czyści, nie wybrzydza z paliwem

Otóż to. Tak samo jak jedna jaskółka wiosny nie czyni, tak samo gorący korpus nie ubliży mnóstwa zalet tego palnika.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz5klasy jest to wytłumaczenie tego czym zajmuje się PID. To czy robi to dobrze czy też niezbyt, to już osobna kwestia. Producenci różne pierdy pociskają do klienta. Z tej samej instrukcji można wyczytać, że sterownik robi wszystko sam. My jako użyszkodnik mamy tylko i wyłącznie do ustawienia temperaturę zadaną kotła i CWU co jest oczywistą nieprawdą. 

U brata nie ma problemu przegrzewającego się podajnika. Po długim postoju miejsce gdzie jest czujnik pod koszem jest ledwo ciepły. Przy pracy dmuchawy wychładza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MrWolf napisał:

@palacz5klasy standardowy Argos PID jest w ofercie jako podstawowy ster z funkcją PID. Jest on adresowany do ludzi nietechnicznych, którzy nie potrzebują bajerów i w nosie mają efektywność czy tam czystość palenia, a interesuje ich by grzejniki grzały. W tej funkcji sprawdza się dobrze.  Wystarczy by zablokowali na poziomie softu minimalną modulację na 30% i już byłoby bardziej znośnie. U brata pali się to w PID i mam nad tym opiekę. Dołem w niskich mocach brakuje tlenu i to widać. Góra ustawiona na 60%, dmuchawa 40W. 

Z tym małym cały ambaras polega na zmianie silników dmuchaw. Zresztą on nigdy nie był dedykowany do dmuchawy 40W, soft był w nim w spadku po starym ogniku dla dmuchawy Wbs6a 75W

 

Tego małego prostaczka też delikatnie poprawiono. Doszła oprócz poprawek softu ustawiana w menu serwisowym dolna moc dmuchawy , aby to miało szansę poprawnie pracować. Nie mam tego jeszcze dobrze sprawdzonego. Testowa sztuka czeka na wieksze sprawdzenie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Dozy napisał:

Skoro uważasz, że "debilom" udało się skonstruować palnik i potem na swoje niedociągnięcia musieli znaleźć wytłumaczenie, to bądź lepszy i zaprojektuj swoje dzieło, które pozamiata wszystkie palniki na rynku. Krytykować to każdy potrafi, ale żeby coś swojego zrobić to dwie lewe ręce i brak jakiejkolwiek kreatywności.
Ja nic nie zamierzam izolować. Dla mnie jest ok. I to nawet dobrze, że otwierając drzwi w kotłowni wypuszczam ciepłe powietrze do budynku niżeli miałbym otwierać drzwi żeby wygonić wilgoć z kotłowni.

 

Po pierwsze kupiłem i krytykować jak najbardziej mam prawo. Po drugie post 1830,  coś próbuję zrobić bo moja kreatywność wykraczacza po za otwieranie drzwi jak w Twoim przypadku. Po trzecie G o mnie wiesz, co robię,  jak robię i ile robię. Lewych rąk szukaj w swojej rodzinie. A sposób tlumaczenia że korpus grzeje się po to że ble ble ble to na codzień w Wiadomosciach TVP i do mnie to nie trafia. Pieklorz to wyjaśnił i po co owijać w bawełnę. Dyskusję miedzy nami możemy zamknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz jestem pozytywnie zaskoczony, że ktoś jeszcze nad tym wynalazkiem się pochylił. Będzie to oficjalna poprawka tj. po kontakcie z Technixem będzie można wysłać ster do aktualizacji czy raczej ciekawostka dostępna dla nielicznych? Jakby co walę jak w dym, bo ustawienie minimum dmuchawy to będzie wielkie usprawnienie w tym wypadku, szczególnie w lato, gdzie na obecnych softach jest to generator dymu i sadzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MrWolf

Nie wiem jak to będzie. Soft poprawił ElektroMiz. Jest do Minister PID STB oraz do Argos PID STB (to te same sterowniki tyle że oferowane przez dwie firmy).

 

Mam do testu. Chciałem sprawdzić u znajomego, który ma na miejscu z Argos PID STB, ale się okazało, że na płycie nie było wlutowanej kostki do programatora. Jakoś w tygodniu wezmę od niego i muszę podjechać aby to załatwili bezpośrednio na serwisie.

 

Jak będzie akceptacja w ElektroMiz to za niedługo powinno to wychodzić seryjnie dla Minister PID i Argos PID.

  • Lubię to 2
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, alf napisał:

Po pierwsze kupiłem i krytykować jak najbardziej mam prawo. Po drugie post 1830,  coś próbuję zrobić bo moja kreatywność wykraczacza po za otwieranie drzwi jak w Twoim przypadku. Po trzecie G o mnie wiesz, co robię,  jak robię i ile robię. Lewych rąk szukaj w swojej rodzinie. A sposób tlumaczenia że korpus grzeje się po to że ble ble ble to na codzień w Wiadomosciach TVP i do mnie to nie trafia. Pieklorz to wyjaśnił i po co owijać w bawełnę. Dyskusję miedzy nami możemy zamknąć. 

I po co się rzucasz jak.... nie będę mówił brzydko.
Ja nie otwieram drzwi od kotłowni po to by schłodzić kotłownię, tylko wykorzystuję te ciepło do dogrzania warsztatu. Co za różnica czy to ciepło z korpusu palnika trafi najpierw w kocioł i potem rurami do nagrzewnic, które ogrzeją pomieszczenie, czy poprzez uchylone drzwi z kotłowni od razu do pomieszczenia obok? Gwoli ścisłości przy wymianie energii zawsze są jakieś straty, więc z tego względu lepiej uchylić drzwi. Druga sprawa to wentylatory w nagrzewnicach uruchamiają się nieco rzadziej, a one przecież za darmo nie kręcą, więc jest to jakaś oszczędność.  ...tak, wiem, tyle znaczy co ziarko grochu w pustym worku, ale jest. 😁 A trzecia, najistotniejsza zaleta uchylonych drzwi, to jest jakaś cyrkulacja w kotłowni i mój zapas goownianego groszku lepiej schnie. 😄

Korpus nie grzeje się po "coś", tylko z powodu...
Czy ja gdzieś napisałem, że grzeje się w jakimś celu? Napisałem, że od korpusu nadmuch się ogrzewa, co nie jest równoznaczne z koniecznością grzania się korpusu dla ogrzania powietrza. Bo producent mógłby zrobić ten korpus np. pod albo nad paleniskiem, ale ciepło i tak w dużej części wypromieniowałoby w rurę podajnika. Więc moim zdaniem dobrze zrobili.
Cieszę się, że co do tych wiadomości mamy zgodność. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam sv od marca 2019 i też mam podobne odczucia wzglęndem  temp. korpusu palnika .Początkowo bardzo mnie to irytowało ,ale dzisiaj z perspektywy czasu całkowicie jest mi to obojętne .Korzyść jest .Wyższa temperatura w kotłowni to wyższa temperatura posadzki w mieszkaniu.Kotłownia jest w piwnicy.Przypomnijcie sobie jak paliliśmy w kopciuchach ,a jak palimy dzisiaj.Nie można mieć wszystkiego za określoną kwotę.Gminna wieść niesie,że lepsze jest wrogiem dobrego,ale zawsze wszystko rozbija się o kasę .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowuję piec do rozpalenia. Niestety bo wyczyszczeniu palnika( zdjęcie wykonane przed czyszczeniem 😀) zauważyłem , że brakuje mi 😕 i tu pytanie czy to jest mata ceramiczna wysokotemperaturowa ? 

ccc.jpg.b208827ed792040f670ae4e40130bb5c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tą uszczelką jest lita ściana grodziowa palnika. Po prostu nie wycinali kawałka uszczelki w tym miejscu bo i po co, skoro uszczelka i tak ma okalać całą komorę powietrzną.
Możesz rozpalać, a na przyszłość - patrz co robisz. 🙂

U mnie wczoraj była awaria prądu. Według wykresu o 5:20 znikło zasilanie i tak do 11-tej bez prądu. Przez ten czas kocioł zdążył wystygnąć, nie mówiąc już o węglu i palniku.
Postanowiłem, że to dobry moment na oględziny i ewentualne wyczyszczenie palnika po shajcowaniu przeszło tony węgla. I ku mojemu zdziwieniu ruszt był zaklinowany.
Próbując ruszać go na boki zauważyłem, że wraz z nim rusza się ta wewnętrzna część palnika w której leży ruszt. Dokręciłem więc wszystkie śrubki w płycie czołowej (były luźne) i podważając śrubokrętem udało mi się zruszyć ruszt.
Okazało się, że powodem zaklinowania był twardy nagar "rozlany" w rozwidleniu i na początku rusztu. I o ile z rozwidlenia było go dość łatwo oderwać, to do wyczyszczenia rusztu trzeba było się bardziej przyłożyć.

Nie wiem czy po dociśnięciu tych śrubek lepiej dmucha. Nie wiem też czy nie wydmuchało mi miejscowo uszczelki skoro ta komora była obluzowana. Ale zaobserwowałem, że jak palnik przez godzinę pracował na 100%, to zarówno popiół był super, jak i same zapopielenie palnika minimalne. Natomiast wraz z mniejszą mocą popiołu przybywało. Załączam zdjęcia.
Wiem już, że zbyt szybkie zwalnianie palnika prowadzi do tworzenia się tzw. wafla. Próbując przeciwdziałać jego skutkom rozdrobniłem go jeszcze wczoraj na ruszcie i zgarnąłem popiół z rusztu, ale dziś widzę, że jednak spieki mimo wszystko powstają też z tego lepszego węgla, a moje instalacje działają na termostatach, więc niestety są skoki w odbiorze ciepła z kotła, więc chyba jestem skazany na te grudy. Jak uważacie?

Ja jestem dość świeżym użytkownikiem kotła z podajnikiem bo od marca b.r., więc chętnie posłucham rad bardziej doświadczonych.
Czasy podawania i przerwy mam ustawione w proporcji 1:3, a konkretniej 5 i 15. Nadmuch 40 i 22. Moc min. 20%.
Biorąc pod uwagę przesyp i kaloryczność obecnego węgla wykalkulowałem, że maksymalna moc palnika to 26.9kW (Argos PID+ podaje niższą moc bo w przeliczeniu na sprawność kotła).
Czy wydłużenie czasów do 10 i 30, albo zmiana ich proporcji tak aby podnieść moc w kW do 30 lub 35 może polepszyć te spalanie i zmniejszyć ilość spieków czy będzie wręcz odwrotnie?

 

//edit - literówka. 😉
 

Screenshot_20211026-102951.png

Screenshot_20211026-105337.png

Screenshot_20211026-105216.png

Screenshot_20211026-105226.png

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tych zdjęciach masz palnik w trakcie normalnej pracy, czy może eksperymenty ze zmniejszaniem ilości węgla? Pytam bo wygląda jakby węgla było za mało, tzn nawet płomienia na zewnątrz palnika nie widać. 
A co do spieków to u mnie były problemem tylko podczas cieplych dni gdy kocioł mało co grzał, chyba dlatego że popiół długo leżakował w palniku. Zimą spieków nie było

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalna praca, w sensie modulacja 27% w chwili robienia zdjęcia.
Ja mam ogromny ten palnik i chyba tu jest pies pogrzebany, że on na wysokich mocach pracuje raczej "od święta" i powiedziałbym, że w ciągu wszystkich godzin swej pracy to tyle samo ile jest świąt w ciągu roku. 😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do bardziej doświadczonych niż ja. 😉

Czy po wyglądzie "sufitu" palnika można stwierdzić np. niedobór powietrza?

 

PS. do Moderatora:
Proszę dołączyć powyższą treść do mojego wcześniejszego postu.

Screenshot_20211103-115741.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli o ile mam podnieść obroty max i min.? Obecnie mam 42 i 20, a moc minimalna 20% w Argos PID+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kijasr napisał:

Tak żeby sufit nie był okopcony

Podniosłem powietrze max do 50 i zblokowałem na 100% i po kilkunastu minutach przez ogień dalej było widać ciemny "sufit", a ponad to ogień był na tyle krótki, że nie sięgał nawet połowy odległości pomiędzy palnikiem a przeciwległą ścianą kotła. Tak więc raczej za dużo tego powietrza.

A jakie macie temperatury spalin przy pracy na 100% i 60 stopni na kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ szukam sposobu walki z tymi spiekami i polepszeniem sprawności. Kocioł pracuje już na wyższych obrotach bo i na dworze zrobiło się chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tež poleczam malutkie skoczki na dmuchawie zamiast zaraz 8.Czarne naloty nawet rosna raczej w malych mocach,lub przy spadku z wysokiej w niska.Kiedy palnik leci,wypali sa tež czarnota.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.