Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik sv200


maniek130

Rekomendowane odpowiedzi

@Hitower

Ludzie mają kłopot z określeniem jaki konkretnie mają sterownik.

Czy chodzi o ten najprostszy Argos PID STB? Który ma klasyczny wyświetlacz 2x16znaków? Niebieskie tło?

 

Do niego że względu na kłopoty z dostępnością dmuchaw oraz silników w międzyczasie został poddany liftongowi soft.

Zmieniono jej pracę,  dodano w menu serwisowym ustawiany dół obrotów dmuchawy. Trochę lipna pora roku na wysyłki i aktualizację tego małego prostaczka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pieklorz napisał:

Czy chodzi o ten najprostszy Argos PID STB? Który ma klasyczny wyświetlacz 2x16znaków? Niebieskie tło?

Tak. Ustawić w nim parametry pracy w dwu stanie nie było problemem. Gorzej z doprowadzeniem wymiennika do stanu używalności. Na razie właściciel jest zadowolony i na wysyłkę sprzętu do aktualizacji raczej się nie zdecyduje.

Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości co tam dokładniej ustawiałeś? Może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie ok. 90m+CWU. 3 ściany zewnętrzne nie ocieplone. Nad nim strych, pod nim ogrzewane mieszkanie. Temp. 23-24°. Przed czyszczeniem wymiennika spalanie 10-11kg/doba przy 4° na zewnątrz. Opał 26Mj

Ustawienia

0<, moc 3,7kW dmuchawa 20%.

-15<5, moc 6,8kW dmuchawa 35%

Przy temp. na zewnątrz +1 i grzaniu CWU kocioł potrzebował 35min. aby podnieść temp. z 38 do 56° na 3,7kW.

Parametry czasu przerwy i podawania wziąłem z kalkulatora dostępnego w sieci. Powietrze ustawiłem obserwując płomień.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2021 o 12:08, Animus napisał:

Na słabszym paliwie i w kotłowni zacisza domowego, oczywiście nie osiągniesz tych sprawności, ale na obu mocach uzyskasz procentowo mniej i to praktycznie wyczerpuje temat.

Który? Chyba tylko ten o różnicy sprawności na papierze i tej rzeczywistej. Ale mniejsza już o to.

Zadałeś mi pytanie czy warto zastosować bufor przy dobrze dobranym kotle z modulacją, bo "zakup bufora, oraz dostosowania instalacji to duże koszty, których nie pokryją jakieś straty potrzymania żaru na palniku."
Jak napisałem, że samo podtrzymanie żaru to mała strata, w przeciwieństwie do tych przy pracy palnika w zakresie 0-30%, które to już przesądzają o podjęciu jakichś inwestycji, to Ty zalinkowałeś zaświadczenia producenta o sprawności dla mocy 30% i 100% i bohatersko skwitowałeś: "zobaczymy co teraz".
I co takiego zobaczyłeś? Przecież to są zupełnie różne zakresy.

Następnie znowu wróciłeś do mojej wypowiedzi o buforze komentując, że zdania "Są podzielone dlatego, że zastosowanie bufora uzależnione jest od posiadanej instalacji." 
Przecież ja napisałem wcześniej, że montaż bufora ustabilizuje temperaturę na kotle jak i proces spalania, który jest zaburzany np. dwustanową pracą nagrzewnic. A nagrzewnice czym są? No przecież częścią instalacji.

Zastanawiam się w co Ty grasz? Na każdym kroku próbujesz mnie poprawić, niestety bezskutecznie. Komentujesz wyłącznie po to żeby komentować, wymyślając jakieś bufory ukryte w posadzce. Pfff... też mi bufor. 100L wody o temperaturze 35°C i tony betonu chłodniejsze o ok. 10 stopni. Czy próbowałeś już ogrzać CWU z takiego wielotonowego "bufora"?

Przewymiarowanie wymiennika nigdy nie działało na plus. Wymiennik nie powinien być za mały, ale zbyt duży też nie może być.

W dniu 26.11.2021 o 12:08, Animus napisał:

Lepiej jest kupić delikatnie mniejszej mocy kocioł do zapotrzebowania, ponieważ dni z dużymi mrozami jest kilkanaście a cały sezon kocioł idzie na pól gwizdka, do tego mrozy są wyrywkowo, kilka dni, więc bezwładność cieplna budynku wspomaga jeszcze ogrzewanie.

Odnoszę wrażenie, że Ty przeczysz samemu sobie. Przecież kocioł ma modulację i na 30% mocy ma wysoką sprawność wg. zaświadczeń które podałeś, to po co kupować mniejszy niż potrzeba. ...ehhh.. znowu się zacznie bezsensowna dyskusja. Ale jedno jest pewne - jak przyjdzie mróz taki jak w lutym i potrzyma tydzień lub dłużej (bo klimat się zmienia), a Twoja bezwładność cieplna tąpnie w dół, a Ty zmarzniesz porządnie w dupę bo zabraknie mocy w kotle żeby mimo dalszych -20°C podnieść temperaturę w pomieszczeniu do tej komfortowej, to odechce Ci się tego zaniżania mocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam może mi ktoś doradzi . Planuje zakupić kocioł z palnikiem Vs200 na dwa paliwa ekogroszek i pellet.Kocioł się przyzbraja w zależności czym się chce palić.Co niektórzy odradzają zakupu takiego kotła ponieważ będzie palił więcej pelletu niż odpowiedni kocioł tylko na pellet.Żebym kupił typowy kocioł tylko na ekogroszek np. z palnikiem Vs200 lub typowy kocioł tylko do spalania pelletu.Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w dobrym dziale ale trudno.Panowie mam kłopot kupiłem sterownik skzp-05  z sportem pod sv200 obsługuje czujnik pojemnościowy.Dokupiłem też analizator bragera.Z pomocą kolegi z forum uruchomiłem to,ale mam problem jeden to wysoką temperaturą spalin na modulacja 10% jest ponad 100 gdzie w poprzednim sterowniku było ok 70 a jak chodzi na 100% to dobija do 200 w sterowniku jest ograniczona tem.spalin do tych 200 bo pewnie było by jeszcze więcej.Druga sprawa jak chodzi na 100% to podajnik podaje co chwilę pellet robiąc przy tym bardzo krótką przerwę co za tym idzie pellet jest aż spychany z paleniska +dmuchawa wydmuchuje .Kocioł 10kw zrobiłem przesyp podajnika i wyszło 3.7kg na godzinę wprowadziłem też kaloryczność 4.9kw/h tak jak jest na worku.dlaczego na pełnej mocy tak się dzieje może ktoś podpowie i doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, DGrzegorzd napisał:

Witam może mi ktoś doradzi . Planuje zakupić kocioł z palnikiem Vs200 na dwa paliwa ekogroszek i pellet.Kocioł się przyzbraja w zależności czym się chce palić.Co niektórzy odradzają zakupu takiego kotła ponieważ będzie palił więcej pelletu niż odpowiedni kocioł tylko na pellet.Żebym kupił typowy kocioł tylko na ekogroszek np. z palnikiem Vs200 lub typowy kocioł tylko do spalania pelletu.Czy to prawda?

Czy będzie palił więcej peletu tego nie wiem. Typowy piec peletowy potrzebuje opału wysokiej jakości A,A1 ewentualnie B, a ten nie jest tani. Pelet gorszej jakości potrafi uszkodzić palnik. Palnik SV200 łyknie wszystko. Możesz palić ekogroszkiem, lub mieszanką grochu i peletu a po zamontowaniu separatora i wymianie rusztu, samym peletem. Przy gorszym paliwie po prostu wysunie spieka. Kaloryczność peletu jest niższa od grochu. Na 1t grochu potrzebujesz 1,45t peletu. W SV-ce mógłbyś palić tym co cię taniej wyjdzie. Najważniejsze aby nie przewymiarować kotła.

17 minut temu, jolal napisał:

Kocioł 10kw zrobiłem przesyp podajnika i wyszło 3.7kg na godzinę wprowadziłem też kaloryczność 4.9kw/h tak jak jest na worku.dlaczego na pełnej mocy tak się dzieje może ktoś podpowie i doradzi.

Czy aby na pewno dobrze wprowadziłeś kaloryczność? Napisałeś 4.9kw/h. Mam SKZP-02 i tam wpisuje się kaloryczność w Mj/kg a sterownik przelicza to na kWh/kg. Typowy pelet ma 16-18Mj/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał:

Zastanawiam się w co Ty grasz? Na każdym kroku próbujesz mnie poprawić, niestety bezskutecznie.

Ja chcę ci pomoc żebyś  zrozumiał.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DGrzegorzd napisał:

Witam może mi ktoś doradzi . Planuje zakupić kocioł z palnikiem Vs200 na dwa paliwa ekogroszek i pellet.Kocioł się przyzbraja w zależności czym się chce palić.Co niektórzy odradzają zakupu takiego kotła ponieważ będzie palił więcej pelletu niż odpowiedni kocioł tylko na pellet.Żebym kupił typowy kocioł tylko na ekogroszek np. z palnikiem Vs200 lub typowy kocioł tylko do spalania pelletu.Czy to prawda?

Model TechnixPel jest przebadany na pellet i ma atesty na pellet. Musiał zatem przejść procedurę badawczą zgodnie z wymogami normy. Co więcej wszystkie moce na pellecie spełniają podwyższone standardy do uzyskania wyższej dotacji tj. z emisją pyłu do 20mg/m3 (połowa tego co wymaga norma) i mają klase energetyczną A+

Oprócz pelletu A1 na którym odbywają się badania ten palnik potrafi spalić także pellety no-name, byle boble nie były długie jak długopisy.

Owszem można w nim po demontażu separatora zejść do palenia ekogroszkiem, jednak na to paliwo jakby robić osobny zakup mówimy o innej nazwie kotła Technix oraz o innych atestach.

 

Zapraszam do kontaktu, mogę polecić taki kocioł z najnowszym oprogramowaniem.

 

@jolal pellet ma średnio 18MJ/kg , wybrałeś rozwiązanie raczkujące, którego mało kto używa w takim uzbrojeniu pelletowym. Z nastawami musisz po obserwacji korygować samodzielnie. Jak wczesniej testowałem na pelecie model 02, ale jeszcze z dużą dmuchawą, to miałem mocniej górą ograniczone powietrze ale za to dołem dmuchałem mocniej jak na węglu, zdaje się było to 32-43 dmuchawa, ale to Ci nic nie da, bo dmuchawa była 80W a Ty masz 40W i musisz sam poszukać złotego środka. Dobrac właściwie skalę, dobrać zakres w palnik-powietrze itd. trochę tego jest.

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pieklorz napisał:

Model TechnixPel jest przebadany na pellet i ma atesty na pellet. Musiał zatem przejść procedurę badawczą zgodnie z wymogami normy. Co więcej wszystkie moce na pellecie spełniają podwyższone standardy do uzyskania wyższej dotacji tj. z emisją pyłu do 20mg/m3 (połowa tego co wymaga norma) i mają klase energetyczną A+

Oprócz pelletu A1 na którym odbywają się badania ten palnik potrafi spalić także pellety no-name, byle boble nie były długie jak długopisy.

Owszem można w nim po demontażu separatora zejść do palenia ekogroszkiem, jednak na to paliwo jakby robić osobny zakup mówimy o innej nazwie kotła Technix oraz o innych atestach.

 

Zapraszam do kontaktu, mogę polecić taki kocioł z najnowszym oprogramowaniem.

 

@jolal pellet ma średnio 18MJ/kg , wybrałeś rozwiązanie raczkujące, którego mało kto używa w takim uzbrojeniu pelletowym. Z nastawami musisz po obserwacji korygować samodzielnie. Jak wczesniej testowałem na pelecie model 02, ale jeszcze z dużą dmuchawą, to miałem mocniej górą ograniczone powietrze ale za to dołem dmuchałem mocniej jak na węglu, zdaje się było to 32-43 dmuchawa, ale to Ci nic nie da, bo dmuchawa była 80W a Ty masz 40W i musisz sam poszukać złotego środka. Dobrac właściwie skalę, dobrać zakres w palnik-powietrze itd. trochę tego jest.

Zastanawia mnie dlaczego jak chodzi na 100% podaje pellet ok 10sek.robi może 3sek przerwy i sypie dalej. Palnik nie nadąża tego spalić .Skalę mam tak min1%-20 max100%-50  Palnik powietrze 10%-1      100%-100. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model TechnixPel jest przebadany na pellet i ma atesty na pellet. Musiał zatem przejść procedurę badawczą zgodnie z wymogami normy. Co więcej wszystkie moce na pellecie spełniają podwyższone standardy do uzyskania wyższej dotacji tj. z emisją pyłu do 20mg/m3 (połowa tego co wymaga norma) i mają klase energetyczną A+
Oprócz pelletu A1 na którym odbywają się badania ten palnik potrafi spalić także pellety no-name, byle boble nie były długie jak długopisy.
Owszem można w nim po demontażu separatora zejść do palenia ekogroszkiem, jednak na to paliwo jakby robić osobny zakup mówimy o innej nazwie kotła Technix oraz o innych atestach.
 
Zapraszam do kontaktu, mogę polecić taki kocioł z najnowszym oprogramowaniem.
 
[mention=86929]jolal[/mention] pellet ma średnio 18MJ/kg , wybrałeś rozwiązanie raczkujące, którego mało kto używa w takim uzbrojeniu pelletowym. Z nastawami musisz po obserwacji korygować samodzielnie. Jak wczesniej testowałem na pelecie model 02, ale jeszcze z dużą dmuchawą, to miałem mocniej górą ograniczone powietrze ale za to dołem dmuchałem mocniej jak na węglu, zdaje się było to 32-43 dmuchawa, ale to Ci nic nie da, bo dmuchawa była 80W a Ty masz 40W i musisz sam poszukać złotego środka. Dobrac właściwie skalę, dobrać zakres w palnik-powietrze itd. trochę tego jest.
Timel już zrobił softa pod pellet działa to bardzo dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolal napisał:

Zastanawia mnie dlaczego jak chodzi na 100% podaje pellet ok 10sek.robi może 3sek przerwy i sypie dalej. Palnik nie nadąża tego spalić .Skalę mam tak min1%-20 max100%-50  Palnik powietrze 10%-1      100%-100. 

Jeżeli procesem spalania steruje Brager, a masz wysoką temp spalin, to prawdopodobnie masz za dużo tlenu i to w całym zakresie modulacji. Brager próbuje obniżyć zawartość tlenu w spalinach zwiększając dawki paliwa. Spróbuj ustawić tlen dla min. i max. modulacji wykorzystując Bragera tylko jako podgląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 17:30, Pieklorz napisał:

@Hitower

Ludzie mają kłopot z określeniem jaki konkretnie mają sterownik.

Czy chodzi o ten najprostszy Argos PID STB? Który ma klasyczny wyświetlacz 2x16znaków? Niebieskie tło?

 

Do niego że względu na kłopoty z dostępnością dmuchaw oraz silników w międzyczasie został poddany liftongowi soft.

Zmieniono jej pracę,  dodano w menu serwisowym ustawiany dół obrotów dmuchawy. Trochę lipna pora roku na wysyłki i aktualizację tego małego prostaczka

 

Posiadam właśnie ten najprostszy Argos PID STB z klasycznym wyświetlaczem, niebieskie tło.

Tak jak wspomniałeś, teraz slaby czas na aktualizację, ale po sezonie warto? Dół obrotów dmuchawy to przydatna opcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Animus napisał:

Ja chcę ci pomoc żebyś  zrozumiał.  

 

Dziękuję za dobre intencje, ale ja nie prosiłem o pomoc. Wiem tyle ile mi potrzeba.
Ty masz swoje poglądy, ja swoje. Możemy dyskutować miesiącami, ale i tak się nie dogadamy.

47 minut temu, KKTS napisał:

Posiadam właśnie ten najprostszy Argos PID STB z klasycznym wyświetlaczem, niebieskie tło.

Tak jak wspomniałeś, teraz slaby czas na aktualizację, ale po sezonie warto? Dół obrotów dmuchawy to przydatna opcja...

Ja mam Argos PID+, ale po sezonie będę zmieniał na Timela bo to kombajn w porównaniu do Argosa.
Miałem nadzieję, że jeszcze poprawią kilka niedociągnięć, ale wczoraj dowiedziałem się, że V1 nie będzie już rozwijany, no to dziękuję, V2 nawet za darmo bym nie chciał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dozy napisał:

Dziękuję za dobre intencje, ale ja nie prosiłem o pomoc. 

Ja pisałem posta do  @xkubus89  jak palić efektywnie mając bufor,  ty pierwszy odpisałeś, to co miałem cię olać?

Wydaje mi się, że podchodzisz do tego  wszystkiego zbyt impulsywnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa.... to tu jest ten spiritus movens. 😄 
Mam podstawy aby twierdzić inaczej niż ty, dlatego wtedy napisałem sprzeciw. I dobrze by było nie zaczynać tej dyskusji od nowa bo nas zbanują. 😇

 

Edytowane przez Dozy
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No troszkę nadszarpnęliście gościnność tego wątku 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dozy napisał:

I dobrze by było nie zaczynać tej dyskusji od nowa bo nas zbanują. 😇

Nareszcie się zgadzamy.

12 minut temu, pochłaniacz napisał:

No troszkę nadszarpnęliście gościnność tego wątku 😄 

Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Animus napisał:

Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

Uważam, że fajnie było by te posty wydzielić do osobnego wątku, bo sporo w nich ciekawych informacji jest zawartych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zostałem szczęśliwym lub nie posiadaczem kotła  firmy Ma... 15 Kw z palnikiem SV200 (nie wiem jakiej mocy)  silnik to YN90-40-2 40W , dmuchawa RMS120 AL/40W firmy pol_fan.. i  sterownikiem SKZP2  w związku z powyższym proszę szanownych forumowiczów o pomoc w pierwszych ustawieniach palnika i udzieleniu kilu wskazówek w którą stronę iść bo mam wrażenie że SV200 nie przepala całkowicie paliwa, a na wymienniku sporo osadzonego pyłu(może taki urok palnika i dmuchawy).

Obecne ustawienia.

- Moc kotła 15 kW (ustawiona zgodnie z tabliczka znamionową kotła)

- Kaloryczność po korekcie: 28,3 MJ/kg (paliwo suchy ekogroszek od lokalnego dostawcy min 28 MJ/kg)

- Potencjał podajnika z przesypu na 10 min robionego 3 razy  około 9,5 kg/h

- Potencjał podajnika po spaleniu 100 kg ekogroszku i  przeliczeniu metodą dostępną na YT skorygowany na  11,4 kg/h

- Dmuchawa powietrze min 21 max 48 (skala 1-100) dodmuch w trakcie podawania  5  

- Modulacja 30% do 50%   wystarczająca przy obecnych temperaturach około -4, 5 C

- Temp spalin dla 30% około 65 C dla 50% około 80C

- Temperatura podajnika około 37 C

- Sterowanie w PID

- Powrót podmieszany wodą po c.w.u różnica na wyjściu z kotła do powrotu to około 3C (zas. 55C;  pow. 52C) (temp obiegu c.o zas 55C, pow 47C) - jedna pompa obiegowa CO załatwiająca sprawę c.o jak i grzania cwu. 

- Obecne spalanie około 20 kg/dzień (i rośnie:)

1. Czy zauważył ktoś aby ograniczenie górnej modulacji  nie na 100% mogło mieć niekorzystny wpływ na całościowe spalanie ?  Czy Panowie raczej ustawiają modulacje dla SV200 w zalecanym zakresie 30%  - 100%.  i resztę zostawiają sterownikowi?

2. Czy w powyższych ustawieniach sterownika zauważacie Panowie jakiś gruby błąd ?

3. Czy z Państwa doświadczenia film Pana K.M na YT o ustawianiu tego palnika w dwóch mocach 30% i 100% jest prawidłowy czy może stosujecie inna metodę? Jak dla mnie to powyższa metoda jest mocno obiektywna i na tak zwane oko (na początek).

Z góry dziękuję za odpowiedź

P.S chętnie przetestuję/sprawdzę propozycje ustawień a obserwacjami podzielę się z resztą forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, chady napisał:

Zostałem szczęśliwym lub nie posiadaczem kotła  firmy Ma... 15 Kw z palnikiem SV200

Witaj w gronie użytkowników.

Mam prawdopodobnie kocioł tego samego producenta tylko 19kW. Moc wpisałeś dobrze. Ja mam potencjał ok. 12kg. Jeżeli nie dopala opału to na początek zwiększ potencjał do tych 12kg lub podnieś dolne i górne powietrze o 2 oczka. Duży wpływ na spalanie ma izolacja budynku. Uzupełnij profil abyśmy to wiedzieli.

Wejdź na: Sterownik Kotła Skzp-02 Ustawienia porady. Mój sposób ustawienia sterownika znajdziesz w poście 22819 strona 913.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @chady dmuchawę ustaw wstępnie tak:
skala: 20 - 60 %
palnik/powietrze:
minimum 20-25
max: 70-80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Popcorn1 a to przypadkiem skala nie jest po to by mieć większą rozdzielczość wybranego zakresu dmuchawy? Czy nie lepiej by było ustawić odpowiedni zakres min max i trzymać skalę w okolicach 1-100% ewentualnie pozwalając sobie na dokładniejszą regulację np. 10-90% a nie dodatkowo zawężać to co już i tak jest wycięte?

Nie neguję, tylko pytam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.