Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie to chyba bardziej trzeba patrzeć na uchwały UE tam będą  decydować o ważnych sprawach energetycznych dla Polski więc nie ma się czym przejmować mamy tam naszych euro posłów którzy wstawią się za naszymi obywatelami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była odpowiedź na moje pytanie, czy manifest polityczny?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Obecnie to chyba bardziej trzeba patrzeć na uchwały UE tam będą  decydować o ważnych sprawach

Już są pierwsze uchwały. Polska musi kupić 1000 elektrowni wiatrowych wyprodukowanych w DE.

A do końca 2025 roku użytkownicy chińskich falowników będą zmuszeni do wymiany ich na falowniki firmy SMA, lub w ostateczności na FRONIUS.

W jeszcze gorszej sytuacji są użytkownicy pomp ciepła. Je też trzeba będzie wymieniać na PC z firmy WOLF. Ci co mają Haiery i inne tego typu pompy maja nieciekawie. To miała być inwestycja na lata.

O tym wszystkim wiem z TV Republika.

  • Lubię to 2
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu samo się napisało. 🙂 

Z cenami energii i tak będziemy musieli się dostosować do UE. Jesteśmy podłączeni do wspólnej sieci. Można ratować się dotacjami rządowymi, ale to kiedyś się musi skończyć. Przez kilka lat byłą kasa z emisji CO2 na rozwój taniej energii, ale pożarła ją rządowa dotacja do energii. Zjedliśmy swój własny ogon.

Przez kilka lat nie patrzeliśmy na UE i mamy minus 760 miliardów. Przez te dwa lata można było postawić farmy wiatrowe na morzu i farmy PV. Można było zmodernizować infrastrukturę i stawiać magazyny energii na wsiach i w miastach.

Teraz jesteśmy w czarnej d... Można było zawetować pakiet klimatyczny, ale żaden nie miał jaj żeby to zrobić. Sami jesteśmy sobie winni. Mi osobiście żyje się teraz gorzej ze świadomością, że jestem w grupie, która na wszystko tylko musi dawać, a nic z tego nie ma. 500+ poza zasięgiem. 300+ poza zasięgiem. Składka ZUS z kosmosu. Na szczęście nie muszę z tego korzystać. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytanie?

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodząc do EU przyjęliśmy przecież dyrektywę ETS. Wtedy już było wiadomo, co będzie za kilka lat. Ale wszystkie ekipy po kolei miały to gdzieś. Zmarnowaliśmy 20 lat. Tanio, to już było ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piastun napisał(a):

Ponawiam pytanie gdzie jest tania energia w EU?

Chodzi mi o to, że można mieć taniej energię, ale trzeba chcieć to zrobić.

Niemcy mają najdroższą energię w UE i za średnią wypłatę stać ich tylko na 3600 kWh miesięcznie

W Polsce mamy w miarę tanią energię i stać nas na 4050 kWh miesięcznie

W Danii, gdzie cena jest dwa razy droższa niż w Polsce, stać ich na 5400 kWh miesięcznie

Te przykłady świadczą o tym, że trzeba to w inny sposób rozwiązać. Energia może być droga, ale trzeba umieć nią zarządzać. I tu jest pies pogrzebany. Teraz wszystko "fajnie" jest przeliczone na kWh. Problem jest z ogrzaniem domów, a nie z oświetleniem. Do zarządzania potrzebne są potężne magazyny. Jedni to robią, a inni nie. My należymy do tych drugich.

13 minut temu, marcus312 napisał(a):

Tania energia w UE to  migranci wkrótce zasilą nimi też nasz kraj  żeby bezpieczniej i taniej się nam żyło.

Człowieku, ogarnij się. Nie wolno palić migrantów. Nawet nielegalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo cene na burze robi teraz cene ostatnia elektrownia,(ta najdrožsza)ktora przy danym poboru jest potrzebna.Ta cene nie jest cena tej potrzebnej nadwyžki,ale calkowej produkcji-tak skopali to glowy madre by dužy byznys byl o.k. Ale w pierwszym planu myslali,by bylo dobrze dla producentow ekoenergii.Jak sa mowi- myslali to dobro,ale w koncu jak zawsze.Do tego brakuje "troche" tych niemieckich atomek zamiast ktorych wczesniej niž poprzedtym dzialaja te "tanie" i "z brakiem CO2" gaz parowki.My mamy juž ten jeden rynek i wielkie dzieki tym deutschesgreenelektrik.....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



W którym miejscu opinia publiczna została poinformowana o fakcje przyjęcia ETS?
Czy odbyło się w tej sprawie jakieś referendum albo jakakolwiek debata publiczna?

Nasi politycy uważali najwyraźniej, że to się jakoś załatwi, mamy jeszcze czas. A referendum? Nie ma u nas ustroju demokracji bezpośredniej. Nie ma referendum w każdej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piastun napisał(a):

Ponawiam pytanie gdzie jest tania energia w EU?

 

Jeżeli energia jest jednym z przychodów państwa to nigdy nie będzie tania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to jest pokręcone. Gdzieś już to pisałem, że u mnie elektrociepłownia Tauron, bierze węgiel ze Swojej kopalni Tauron. Niestety za węgiel musi sobie zapłacić, jak za cenę rynkową, a za zużytą energię musi płacić cenę rynkową.

To tak, jakby rolnik nie mógł upiec sobie chleba z własnej mąki, którą uzyskał z własnego zboża, a zboże z własnego pola.

To tak, jakbym musiał płacić za energię z własnych PV off-grid, które zasilają grzałkę.

To jest bezsensowne mielenie pieniądza, które dźwiga wszystko do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wacio1967 napisał(a):

To jest bezsensowne mielenie pieniądza, które dźwiga wszystko do góry.

To sa rozne firmy wiec jak sie maja rozliczac miedzy soba? Daj mi wagon wegla a ja dam ci prad do lokomotywy? No nie.

Po to ludzi stworzyli pieniadz aby byl podstawa w rozliczeniach.

To otwiera oczywiscie furtke do “kreatywnej” ksiegowosci i dla prawnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, PioBin napisał(a):

Po to ludzi stworzyli pieniadz aby byl podstawa w rozliczeniach.

Jakoś AGD między firmami jest sprzedawane po kosztach. Więc się da.

Energia jest zablokowana przez ustawy i inne uregulowania z kosmosu.

Elektrownia kupuje drogi węgiel, więc cena prądu idzie do góry.

Kopalnia kupuje drogi prąd, więc cena węgla idzie do góry.

Kasa za te drogie towary wpada i tak do jednego worka na końcu. Ale cena rynkowa prądu i węgla już są wysokie. Po drodze trzeba wliczyć do tego VAT, który i tak się odpisuje od kosztów, lub płaci go użytkownik końcowy, czyli Ja, Ty i inni.

A im wyższa cena, tym wyższy VAT. Wszystko drożeje i jest więcej kasy z VAT. I tutaj można zrobić jakąś dotację do energii i pokazać jacy jesteśmy wspaniałomyślni. Pierw nam zabiorą, a potem dadzą, a My się cieszymy. 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas tak-byl prosto ČEZ-jedna firme od a do z.Teraz jest čez produkcja i čez dystrybucja.Produkcja wsadzi produkt na burze i dystrybucja kupi tam.Kiedy bylo elektryki dosyc,nadmiar bylo wygodne dla dystrybucji,teraz brakuje i jest wygoda dla produkcji.Wlasnie oddzielenie tych firm jest zbytne zlo,zarobione ponad 100 miliard,rzed ma w čez 51% i beztak nic nie zrobi,bo by jakoby oszuscil tych 49,no po co ta majoryta...??Tania produkcja i zaraz drogi prad wyroslo z niczego,bo na burze graja w gre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

A im wyższa cena, tym wyższy VAT. Wszystko drożeje i jest więcej kasy z VAT. I tutaj można zrobić jakąś dotację do energii i pokazać jacy jesteśmy wspaniałomyślni. Pierw nam zabiorą, a potem dadzą, a My się cieszymy. 🙂 

Tak o tym pisalem juz kiedys przy medialnej “likwidacji mafii Vat-owskich”. Pranie mozgow normalnym ludziom bo mysla ze ten Vat sciagneli od koncernow i najwiekszych firm! Bzdury! Te firmy nie placa Vatu, placa go hydraulicy, mechanicy, fryzjerzy, dentysci, lekarze, nauczyciele, po prostu wszyscy na koncu tylko nie te firmy o ktorych ludzie mysla! Propaganda robi(la) medialny sukces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wracamy do tematu. Gdzieś czytałem artykuł o potrzebie wprowadzania specjalnych (tanich) taryf na potrzeby ogrzewania domów PC.

Jak to przejdzie to wchodzicie w temat czy omijajcie stręczycieli szerokim łukiem?

Ja ze swojej strony zakupiłem 2t węgla więc praktycznie mam opal do końca tego sezonu i na następny.

Postaram się jeszcze upolować jakieś drewno od leśniczego i będzie cymes.

Do tego w garażu czekają 3,3kwp paneli więc na wiosnę będzie 6,6kwp teraz tylko do pełni szczęścia brakuje mi jakiś fajnych tanich akumulatorów lifpo4 od majfriendow. Myślę, że 5kW znacząco poprawi osiągi mojego offgrida.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie bedzie kierowac w grzanie pompa,czy innym elektrycznym uzardzieniem wysokopoborowym.Nie widze w cenie pradu przyslosc-infrastruktura wymaga duže inwestycje(1 wzrosnie cena dystrybucji).Bo droga dana jest pompki,samochody,wszystko na prad,tzn. dlugo bedzie pradu tylko brakowac.(1 stale porosnie cena pradu).Poniewaz 1 i 1 sa 2 bedzie kierowac w co najwieksza niezaležnosc na odbioru z sieci.Juž teraz place nie akceptowalne cyfry.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2023 o 21:21, wacio1967 napisał(a):

W Polsce mamy w miarę tanią energię i stać nas na 4050 kWh miesięcznie

masz tanią energię bo 70% ci dopłaca państwo do rachunku spytaj kogoś kto ma firmę lub zakład ile płaci za energię i już tanio niema

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arekkk Chyba nie doczytałeś to co napisałem. Ten kawałek jest wyrwany z kontekstu. To jest porównanie ceny rynkowej energii do średnich zarobków (nie do minimalnej krajowej) z dwoma przykładowymi krajami. Wybrałem Danię, bo tam jest najdrożej i Niemcy, bo w wielu przypadkach są podawani jako przykład.

To że dopłacają, to akurat dobrze wiem. Wiem też ile płacą firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając wieści natrafiłem na interesujące komentarze, związane z tematem forum.

https://wykop.pl/link/7322275/wiekszosc-polakow-nie-udzwignie-30-proc-wzrostu-rachunkow-za-ogrzewanie

Wynika z nich, jak niewiele trzeba, by mówić o balansowaniu nad ubóstwem. A przecież mroźnej, długiej zimy nie było od kilku lat.
Dziwny ten świat, oglądając TV nie można ognać się od reklam fajnych aut, sprzętu elektronicznego… a za chwilę widzi się wywiady z ograniczającymi podstawowe zakupy na targu. Ktoś chyba musi mieć wiedzę, prawdziwy obraz sytuacji, w jakiej kondycji finansowej jest większość społeczeństwa i jaka będzie przyszłość. Ogrzewanie to tylko część wydatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Mamy system będący kumulacją nieszczęść. Niby w gospodarce kapitalizm, czyli silniejszy może zjeść słabszego a przynajmniej oskubać go do gołego o ile jest do tego okazja. Mieliśmy tego niedawno aż nadto przykładów, no chyba że ktoś jest głupi i ślepy i nie zauważył...A z drugiej strony lewicowe rządy, tak krajowe jak i w strukturach UE. A co się z tym wiąże patologiczny przerost administracji, biurokracji i socjalu, przy pomocy którego utrzymują się przy władzy. W tym grupy uprzywilejowane na garnuszku budżetu państwa, bez wymieniania w szczegółach, żeby jeszcze bardziej nie dzielić społeczeństwa... Jaka czeka przyszłość ? A no taka, że rekiny biznesu i wyższa klasa średnia będą się dalej bogacić, nieźle będą żyć grupy zwiazane z administracją i nazwijmy to tak - budżetówką a reszta będzie żyć i pracować tylko po to, żeby ten pasożytniczy system jak najdłużej mógł isnieć... Oczywiście kiedyś runie ale nie na tych co z niego korzystali ale na tych, na których garbach się utrzymywał... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.