Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanówcie się co dopiero będzie jak zacznie bruksela tu zarządzać i mieć realny wpływ na strefy energetyczne rolnictwo lasy i bezpieczeństwo państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologia nie ma nic wspólnego z ekologią, tylko z biznesem. Co to za ekologia, jak auta elektryczne napędzane są energią wyprodukowaną z węgla, a produkcja auta elektrycznego jest obarczona o wiele większą emisją gazów cieplarnianych. Że nie wspomnę o utylizacji takich pojazdów.

1 minutę temu, marcus312 napisał(a):

Zastanówcie się co dopiero będzie jak zacznie bruksela tu zarządzać

Tu nie ma co się zastanawiać. Jesteśmy w EU i już od kilkunastu lat jesteśmy zarządzani przez Brukselę. 🙂 Teraz dodatkowo, po tych kilku latach wiadomych rządów, będziemy musieli odbudować swoją pozycję. Na "szczeście" Bruksela ma teraz większe zmartwienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego ze Bruksela żle zarządza mamy wszystkie te problemy w Europie i niebawem będą jeszcze bardziej spotęgowane w Polsce.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcus312 napisał(a):

Zastanówcie się co dopiero będzie jak zacznie bruksela tu zarządzać i mieć realny wpływ na strefy energetyczne rolnictwo lasy i bezpieczeństwo państwa.

Mi już wystarczy jak zarządzała obecna władza..

 

Każdy zdrowo myślący, nie mający koneksji i interesów w obecnej władzy raczej cieszy się ze zmiany. Cudów nikt nie oczekuje, ale ta arogancka banda która była przez 8 lat przy korycie dała sie we znaki.

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, carinus napisał(a):

Po założeniu PV zużycie naturalnie wzrasta, u mnie wzrosło ponad 300%, ale po to się montowało żeby korzystać i nic dodatkowo nie płacić.

Tu jest akurat inaczej bo żadne odbiorniki nie przybyły, dalej działa kocioł na eko i nic się nie zmieniło. Jest raczej jakiś problem licznika czy rozliczania i moim zdaniem tu jest problem. Tamci idą w zaparte, że jest OK i tak zawsze będzie. o czym inni tutaj piszą. Nie jest to jedyny przypadek bo ten czy tamten ma podobnie o czym zaczynają media pisać. 

Natomiast rachunki trzeba płacić te prawdziwe i te mniej realne. W starciu mrówki ze słoniem wynik pojedynku jest wiadomy. Zbuntujesz się, nie zapłacisz, power off zrobią i świeczki pozostaną. Więc średnio to wszystko śmieszne i optymistyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego broń boże, nie zakładaj pv! Może trafi na Ciebie i co wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy i jak sobie mebluję chałupę powinno Ciebie najmniej interesować. Pamiętasz Paweł i Gaweł Aleksandra Fredro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, daromega napisał(a):

W starciu mrówki ze słoniem wynik pojedynku jest wiadomy.

Nawet jedna mrówka jak będzie uparta, to słoń w końcu polegnie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, daromega napisał(a):

To czy i jak sobie mebluję chałupę powinno Ciebie najmniej interesować. Pamiętasz Paweł i Gaweł Aleksandra Fredro ?

Mam naprawdę serdecznie w d... co Ty tam robisz u siebie 😁

 

Jednak jak ktoś opowiada głupoty i półprawdy, to należy je prostować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu normalny jesteś ?. W jednym zdaniu piszesz żebym nie zakładał PV, a za chwilę że cię to nie obchodzi. To się zdecyduj obchodzi czy nie obchodzi. Może psychologa zmień bo widać poziom frustracji nie do ogarnięcia przez obecnego.

Inwestycja w PV obecnie dla mnie to poroniony pomysł. Ile zwrotu rocznego ?. Na waciki ?. Zainwestowana tego w inne interesy przynosi wymierne korzyści, a nie jakieś ochłapy z PV co 10 lat będą zwracały tą inwestycję i nie wiadomo nawet czy cokolwiek po tym czasie zarobią. Natomiast każdy inwestuje swoje pieniądze gdzie chce i gdzie widzi z tego korzyści i nic nikomu do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznanie sarkazmu w wypowiedzi sprawia Ci naprawdę taką trudność? 🤣

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, daromega napisał(a):

Inwestycja w PV obecnie dla mnie to poroniony pomysł.

Każdy oczywiście ocenia swoje możliwości, ale dalej opłaca się inwestycja w PV. Trzeba tylko bardziej kombinować z zarządzaniem energią. Jak uwolnią cenę energii, to znowu będzie boom na PV. Nagle się okaże, że inwestycja zwróci się w pięć lat, lub szybciej. Ja jak zakładałem, to miało zwrócić się po 10 latach. Po tych wszystkich zawirowaniach już mi się zwróciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Każdy oczywiście ocenia swoje możliwości, ale dalej opłaca się inwestycja w PV. 

Ale napisz proszę co znaczy słowo opłaca ?. Dlaczego się opłaca wrzucić kasę w tą inwestycję i jaki jest roczny zysk z tej inwestycji.  

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy jak korzysta się z energii jeżeli dom zużywa jej sporo w ciągu dnia w tzw  procesie produkcji z instalacji fotowoltaicznej to zużycie energii można pomniejszyć nawet o połowę w skali roku .Tak było w moim przypadku kiedy jeszcze nie byłem prosumentem  to całą wyprodukowaną energię zużywałem na własne potrzeby ,najpierw energia cała szła na zużycie przez budynek nadmiar przekierowywany był do grzałki CWU. Zużycie było na poziomie 20 KWh na dobę oczywiście nie miałem wtedy jeszcze pompy ciepła.

Edytowane przez marcus312
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, wacio1967 napisał(a):

Każdy oczywiście ocenia swoje możliwości, ale dalej opłaca się inwestycja w PV. 

Właśnie zaczęło się to co kilka postów wcześniej napisałem w innym wątku 😉

 

UDOWODNIJ 😁😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcus312 napisał(a):

Dużo zależy jak korzysta się z energii jeżeli dom zużywa jej sporo w ciągu dnia w tzw  procesie produkcji z instalacji fotowoltaicznej to zużycie energii można pomniejszyć nawet o połowę w skali roku .

To co zacytowałem jest kluczowe w tej dyskusji opłaca / nie opłaca.

Po redukcji urządzeń niepotrzebnie prądożernych zmieszczę się obecnie w 3000 KWh rocznie. Średnio rachunek dwu miesięczny ~ 380 pln. Od nowego roku kolejne 10% upustu dostanę za oszczędności 10% w stosunku do ubiegłego roku. U mnie wyjdzie tych oszczędności z 25%. Nie mam gospodarstwa, nie zużywam prądu w dzień, więc nie będę miał z PV żadnych korzyści w obecnej postaci. 

Jednemu się PV opłaca bo ma inną sytuację i co za tym idzie widzi z tego jakieś wymierne korzyści. W moim przypadku będą zerowe albo w skali mikro wyjdą, więc uznałem, że są dla mnie inne lepsze inwestycje niż PV w chwili obecnej. Co nie oznacza jednocześnie, że za rok, trzy, pięć to się nie zmieni. Wszystko zależy od cen prądu , ale i to trzeba będzie przeliczyć po nowemu co się bardziej opłaca czyli która inwestycja przynosi większe zyski.

Przy obecnej stopie zwrotu z tych zainwestowanych 25.000 w 5KW PV gdybym nawet miesięcznie nic nie płacił za prąd, to jest niecałe 200 pln na miesiąc zwrotu. Sam zwrot potrwa więc ~ 125 miesięcy, a więc ponad 10 lat.  Dopiero wtedy mogę mówić o jakichkolwiek profitach z tej inwestycji. Kolejne pytania ile sprawności zostanie po 10 latach z tych PV, co już będzie trzeba wymienić, jakie nowe obowiązki będą spoczywały na właścicielach PV i pewnie parę innych po drodze.

Żeby to jakoś sensownie podsumować każdy z nas ma inne potrzeby, inne możliwości, inny budżet, inne wizje, i przede wszystkim swój rozum. Ten ostatni czynnik jest kluczowy i nim należy się kierować biorąc pod uwagę powyższe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek europiejski taki,že prad nie potanieje.U nas jescze od 2024 wzrasnie oplata dostawy,bo siec potrzebne posilic i liepiej sterowac.I to mamy juž siec w dužo lepszym stanie,niž u was,czy miejscowo w Niemcach,bo cez  srodek europy linia przesilu energii.Ja widze,že czym wczesniejsza instalacja,tym liepiej,ostatnio moga sa wypowiedziec osoby na "starych zasadach" czy liepiej w przyslosci,czy wczesniej.......Ceny zakupu i dostawy rosna,cena spredažy pozwoli pada.Panele,falowniki dzisz relatywno tanie,jescze te potrafione magazyny gdyby,bo magazyn z podstawy robi zužycie energii "wlasnej"z brakiem zakupow i przesylow.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PV jestem w stanie zamknąć się, ze zużyciem prądu poniżej 2500kWh.

Bez PV, było to 4500-5200kWh.

Obecnie dogrzewam CWU+CO w II taryfie prądem za niecałe 10groszy/kWh

 

Po zamontowaniu PV zużywam prąd tak jak zużywałem, nie żałuję klimatyzatora, nie oszczędzam na wszystkim, a rachunki kształtują się w granicach 55-70zł miesięcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, o6483256 napisał(a):

Po zamontowaniu PV zużywam prąd tak jak zużywałem, nie żałuję klimatyzatora, nie oszczędzam na wszystkim, a rachunki kształtują się w granicach 55-70zł miesięcznie

Po zainwestowaniu w pewne urządzenie 20.000pln przynosi zyski miesięczne na poziomie około 3000 na miesiąc. Przelicz to sobie.

Edytowane przez daromega
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zainwestowaniu w bitcoina kilku tysięcy złotych 15lat temu zyskujemy ... Przelicz sobie!

 

Co za głupie gadanie 

image.png.f71d8a21f71a696c74c69983a8aa877c.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej napisałem zmień doktora. Niereformowalny gość 🙂. Trolujesz jedynie i w tym jesteś mistrzem. Tacy goście jak ty przy braku moderacji rozłożyli jedno znane mi forum. To tak na marginesie dla admina. Bawcie się dobrze dalej w liczenie drobnych kw 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie, to Ty niczego konkretnego nie napisałeś. Oprócz oczywiście straszenia adminem 🤣

 

Piszesz jakieś historie z mchu i paproci w których nie wiadomo OCB.

 

PS Ten nacisk na doktora. Potrzebujesz tego od oczu?

 

🤣

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, daromega napisał(a):

Ale napisz proszę co znaczy słowo opłaca ?

Nie będę pisał, tylko wstawię odnośnik do postu w innym temacie. Tam jest wszystko czarno na białym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.