Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest. Wysłałem tak, bo kiedyś mi skarbówka się czegoś czepiała, że wysłałem razem, a oni chcieli oddzielnie. 

Co urząd to swoje. W sumie nie wiem czemu nie pomyślałem żeby wysłać plik jako jeden pdf. Dobrze że daleko nie miałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Bogdanki to w obecnej sytuacji jakbym nie miał opału łapał bym cokolwiek, lepiej chyba wyczyścić komin częściej niż marznąć

z "trudnych" węgli np w górniaku taką kostkę z Marcela na przekładkę z orzechem(Piast) i zrzynami jodłowymi pięknie spalałem

teraz nie ma zmiłuj się, bierze się to co jest no chyba, że ma się już węgiel na najbliższy sezon to można polemizować co spala się bezproblemowo a co nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba żadnych RODO podpisywać ani każdej strony. W Łodzi normalnie rozpatrują pozytywnie wnioski, podpisana tylko ostatnia kartka. Wniosek wysłany z 6 osobnymi załącznikami (każda strona w osobnym .jpg), i podpisany profilem zaufanym. 

Widocznie ten wasz urzędnik się gó**o zna. 

Edytowane przez Camis
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej niech PGG zrobi po 3 tyś za tonę cały asortyment po co się męczyć i zmieniać ceny co miesiąc ps. Dziwi mnie tylko to ze ludzie w tym kraju siedzą cicho te śmieci powinni Jarkowi całą zimę przy chałpie palić

Edytowane przez arekkk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sambor napisał:

Są poprawki do dopłat

jeden adres, jeden kocioł, jedna dopłata 

 

Jeden adres, dwa domy, dwa kotly. 

Pani z sekretariatu z Ministerstwa powiedziała mi, że w takich sytuacjach będą dwie wypłaty. Zobaczymy... 

Nie tylko ja mam taką sytuację, ale sąsiad obok też i myślę, że takich sytuacji jest duzo więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką sytuację. Poniemiecki budynek taki jakby bliźniak. Numer ten sam, wejścia osobne, dwa kotły, wszystkie instalacje niezależne od siebie. Myślę, że problemów nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że nie będzie, to jest klarowna i jasna sytuacja. 😉

U mnie Eko Smyk 26Mj po 3400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA co do Bogdanki masz rację. Ludzie mogą nie wiedzieć z czym wiąże się palenie tym węglem. Ja tylko tonę w swoim życiu wypaliłem, ze średnią wiedzą na temat palenia i powiedziałem, że nigdy więcej.

@luceo też bym brał cokolwiek, jakoś by się to spaliło. Z drugiej strony teraz bym to chętnie wziął, bo mam względnie blisko, cena za groch jak ostatnio sprawdzałem to niecałe 1300 zł, węgiel całkiem mocny. Wymieszałbym to z karlikiem i nie powinno być problemów z paleniem.

Niestety kupno tego bezpośrednio z kopalni też już graniczy z cudem. Kolejnym problemem jest to, że nie miałbym gdzie upakować 3 ton luzu. Musiałbym gdzieś wysypać na działce i potem pakować w jakieś worki i przenosić gdzieś do piwnicy czy pod wiatę. Może jak przyjdzie dodatek węglowy (jeśli przyjdzie) to trzeba się będzie zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2022 o 23:22, arekkk napisał:

najlepiej niech PGG zrobi po 3 tyś za tonę cały asortyment po co się męczyć i zmieniać ceny co miesiąc

Przyzwyczajają ludzi do cen, po co szarpać komuś nerwy, jeszcze wyjdą na ulicę strajkować. 

Zresztą dotując węgiel muszą tą kasę pozyskać, dali ją tylko potrzymać w ręku.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2022 o 08:56, lriuqs napisał:

3 ton luzu. Musiałbym gdzieś wysypać na działce i potem pakować w jakieś worki i przenosić gdzieś do piwnicy czy pod wiatę

To ja ci podpowiem pod względem praktycznym 😉 , workowanie  3t węgla, worki 30 kg, bezwzględnie jakiś stojak na worek (może być dopasowana samoróbka z drewna),potem przeniesienie pod wiatę/do garażu to jakieś 4-5h roboty /1 os.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arekkk napisał:

To jest tak samo jak nowoczesne diesle. Stare diesle kręciły po milionie i działały. Nowe jeżdżą ale przeważanie na lawetach. Tu zrobili więcej ekologii niż kotła jak w nowych dieslach to teraz mają cacy. Nie da się zjeść cukierka i mieć cukierka. Więc albo się robi kocioł czy samochód albo buduje jego ekologiczną namiastkę. Stare elektrownie jakoś nie słychać żeby co 5 dni miały awarię 🙂 . Zjedzą swój własny ogon wtedy zrozumieją zagadnienie.

A tymczasem u mnie na osiedlu pełna ekologia. Szmaty jakieś palą czy pampersy czy nie wiem co. No jest dramat. A co zimą będzie ?. Idziemy po równi pochyłej na sam dół. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panstan napisał:

To ja ci podpowiem pod względem praktycznym 😉 , workowanie  3t węgla, worki 30 kg, bezwzględnie jakiś stojak na worek (może być dopasowana samoróbka z drewna),potem przeniesienie pod wiatę/do garażu to jakieś 4-5h roboty /1 os.

 

Potwierdzam, 5t/3os=2h 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Taki mały cytat z dzisiejszego wieczornego podsumowania dnia przez prezydenta Ukrainy: (Tłumacz google)

• Polecił Gabinetowi Ministrów opracowanie możliwości wysłania do Polski 100 tys. ton węgla energetycznego „już teraz”, bo możemy pomóc naszym braciom przygotować się do zimy.

• Pracujemy nad zakończeniem do 8 grudnia przebudowy linii elektroenergetycznej z EJ Chmielnicki do Rzeszowa – choć to wszystko jest możliwe tylko wtedy, gdy Ukraina zachowa normalną kontrolę nad ZNPP.

Zaraz odezwą się głosy... a co to jest 100tys.ton ....zawsze to coś. Mieć 100tys.ton węgla a nie mieć.... Druga informacja jest również ciekawa. Ta elektrownia jest spora, piszą że tam siedzą dwie jednostki po 1GW i mają spore nadwyżki energii. Myślę że na te trudne czasy trzeba być troszkę optymistą.

Pozdrawiam forumowe grono. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, YaroXylen napisał:

Zaraz odezwą się głosy...

To akurat dobre posuniecie. Jestem za. Tylko ze mamy juz dzisiaj chlodny wrzesien… i przyzwolenie na ogrzanie Polski „wszystkim” oprocz oponami.

1 godzinę temu, YaroXylen napisał:

Myślę że na te trudne czasy trzeba być troszkę optymistą.

Lepiej nie zyc optymizmem i miec wlasne wyczucie sytuacji i tego co nas otacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wello napisał:

Potwierdzam, 5t/3os=2h 🙂

2 tony ekomiału pakowałem ostatnio 3 godz. samotnie  mam taki sposób z wiadrem bez dna 🙂 ps. czas przejść na gaz

Edytowane przez arekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał:

Tylko ze mamy juz dzisiaj chlodny wrzesien… i przyzwolenie na ogrzanie Polski „wszystkim” oprocz oponami.

Dziś to poczułem! jak wchodziłem do supermarketu, obok stoi stary klocek prl-owski, dym chyba było widać z kosmosu i na stówkę to była guma lub coś pochodnego.

Jarek jak zwykle zakamuflował przekaz spalania śmieci,  oponami nie, ale  ekogroszkiem gumowym już tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na wsi to samo. Dużo ludzi w tym ja z młodszego pokolenia miało chęć i środki na wymianę starego kopciucha. Jest kilka pomp, część jest zagazowana, bo mamy pociągnięty gaz z rury, jest trochę pelletu, ekogroszku. Część jednak nie miała takiej możliwości z powodu finansów. Dodatkowo stara chałupa z sypiącymi się oknami i tynkami z zewnątrz. Pod spodem piękna czerwona cegła. Ani grama ocieplenia. Już zdarzają się dni, że czuć dym ze spalania czegoś co do pieca nie powinno trafić, a jest jeszcze w miarę ciepło i ja nie mam potrzeby palenia. Strach pomyśleć co to będzie w zimę. Cieszę się tylko z tego, że mój sąsiad założył pelleciaka i nie będzie już palić w tym pudle z nadmuchem, bo stawiał takie zasłony dymne, że szok. Znaczy stary piec sobie zostawił na wszelki wypadek, ale ma 3 tony pelletu, więc ten rok nie będzie bardzo smrodliwy w moim najbliższym otoczeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Animus napisał:

oponami nie, ale  ekogroszkiem gumowym już tak

Bez przesady, ekogroszek gumowy jeszcze trudniej kupić niż normalny 🙂

12 godzin temu, YaroXylen napisał:

Witam.

Taki mały cytat z dzisiejszego wieczornego podsumowania dnia przez prezydenta Ukrainy: (Tłumacz google)

• Polecił Gabinetowi Ministrów opracowanie możliwości wysłania do Polski 100 tys. ton węgla energetycznego „już teraz”, bo możemy pomóc naszym braciom przygotować się do zimy.

• Pracujemy nad zakończeniem do 8 grudnia przebudowy linii elektroenergetycznej z EJ Chmielnicki do Rzeszowa – choć to wszystko jest możliwe tylko wtedy, gdy Ukraina zachowa normalną kontrolę nad ZNPP.

Zaraz odezwą się głosy... a co to jest 100tys.ton ....zawsze to coś. Mieć 100tys.ton węgla a nie mieć.... Druga informacja jest również ciekawa. Ta elektrownia jest spora, piszą że tam siedzą dwie jednostki po 1GW i mają spore nadwyżki energii. Myślę że na te trudne czasy trzeba być troszkę optymistą.

Pozdrawiam forumowe grono. YARO.

To chyba jasna informacja o stanie polskiej energetyki gdy kraj ogarnięty wojną pomaga przetrwać zimę sąsiadowi - wyspie dobrobytu i stabilności 🙂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że spalanie szmat czy petow i śmieci nie ogrzeje domu. Może ludziska nie cofną się aż tak w myśleniu by to robić. U mnie jest moda na kupowanie używanych butów na worki za parę złotych w ciucholandach. Smród gumy niesamowity ale tym już się chatę ogrzeje.

Ja również parę lat palilem węglem na nadmuchu . Ale miałem sterownik dobry z PID, dmuchawa na minimum i wcale dymu nie było przy paleniu od góry oczywiście. To kwestia chęci do nauki uzywania takiego sprzętu. Naprawdę da się spalac bezdymie, potrzeba tylko trochę umiejętności, wiedzy i chęci . Sąsiedzi moi nie mieli powodów do narzekania.

Do zgodnego współżycia sąsiedzkiego potrzeba empatii do innych i świadomość jakie może mają oczekiwania co do do moich poczynań we własnej kotłowni. Niby proste, moja kotłownia i mój kocioł ale koniec komina i co się z niego wydobywa do środowiska już nie. Obecnie kantar został poluzowany więc ludziska będą robić co zechcą " bo przecież wolno"...

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.