Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Taka dyskusja nie ma sensu - to samo jest w przypadku skażenia Odry. Od tygodnia trwa rzucanie oskarżeń, wyciąganie bzdur i obrzucanie się odchodami, a przez ten czas nawet nikt nie ustalił jaka jest natura skażenia, skąd się wzięło ani jak można zniwelować jego skutki. Najważniejsze żeby była 'wina Tuska'. 
W Tauronie coś ewidentnie poszło nie tak, oficjalnie wszystko pod kontrolą ale lecą ludzie ze stołków. My może się dowiemy że coś jest nie tak gdy nagle zgaśnie światło - no i co z tego, znowu będzie wina Tuska (albo Putina). 
Wszystko pod kontrolą, nie ma żadnych problemów ani z węglem ani z prądem. Kto twierdzi inaczej pewnie jest wrogim agentem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, BORA napisał:

Opozycja to w porównaniu z rządzącymi - ludzie którzy mimo wszystko chcą nas ratować od marazmu i niebytu we współczesnym świecie.

Ja nie lubię polityki i o tym bezpośrednio gadać, ale dwa zdania.

Jedni i drudzy są siebie warci. Tyle, że tamci niczego ludziom nie dali, a sami sobie krzywdy nie robili. Jednak nie byliśmy skłóceni z wszystkimi na wszelkie sposoby z UE. Ci teraz sami się ustawili na kilka pokoleń jak chyba żadna ekipa przedtem, ale sypnęli ludziom ochłapy, i ich glosy kupili. Patrząc na całokształt za poprzednich nie byliśmy niemal na wylocie UE, a teraz jest mega parcie na to żebyśmy jednak wylecieli i przekształcili się w PRL-BIS. Ludzie którzy na nich głosują tego nie rozumieją bo im 500 przysłoniło oczy jak koniowi klapy. To jest wybór między mniejszym złem obecnie, żebyśmy pozostali w Europie, a nie byli krajem 3 świata za kilka lat. Nie ma kogo wybierać tak naprawdę, i trzeba wybrać mniejsze zło. Kto to trochę rozumie pójdzie z poprzednią ekipą. Kto patrzy na to przez pryzmat propagandy TVP-pis oraz 500 na oczach pójdzie z obecnymi. Czy wystarczy żeby to zmienić tych myślących inaczej od tych omamionych ochłapami zobaczymy za rok. Może wcześniej nawet.  

Edytowane przez daromega
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co patrzeć na ekipy, tylko robić swoje zabezpieczenia energetyczne i korzystać z każdej okazji wsparcia. Martwi mnie ta jednoznaczna ocena stanu naszej infrastruktury energetycznej i bardzo mocno nakręciłem się na zbudowanie małego off-grida. Nie chciałbym żeby rodzina siedziała przy świeczkach i chodziła po domu z latarkami. Mam jedynie dylemat jakiej mocy i pojemności zbudować układ. Bateria fosforanowa jest zaporowo droga, ale gwarantuje długi czas życia w układzie, kwasówki trzeba by kupować ze sporym zapasem, aż człowieka głowa boli jak pomyśli nad rozwiązaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus i co ty tam będziesz chciał gromadzić w tym offgridzie w czasie największego pzesilenia energetycznego i niemal zerowej produkcji? Moje 10kW zeszłego grudnia przeszło samo siebie.  Wyprodukowało przez miesiąc całe 45kWh. I nie dlatego,  że taka beznadziejna.  Do dziś w tym roku 7850. Po prostu, na tym równoleżniku bywają miesiące,  gdy PV robi za niepotrzebny balast na dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się kupy nie trzyma. Skoro mają dawać na gospodarstwo , to powinni dac . Co ma do rzeczy że w PGG jest taniej? No niby taniej bo transport to prawie drugie tyle do końcowej ceny.

PGG to jak wygrana w lotto. Nikly procent się ucieszy z zakupu. A tak w ogóle to zysk będą mieć ci co mieszkają stosunkowo blisko lub na samym Śląsku. Reszta ... Koszty i tak sumarycznie będą wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sklepu wegiel48.pl

 

To są Ci sami oszuści co:

image.png.853c2e9a728cdb3098e94580f7853d36.png

 

Opis ze sklepu wegiel48.pl

 

image.thumb.png.a497f0ea74d1f5f4df1ea6e5608c354c.png

 

Zdjęcia ukradzione m.in stąd:

https://www.mbwesolek.pl/drewno-chocicza

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ptaszniko napisał:

Czy słyszeliście by ten dodatek węglowy w wysokości 3 tyś. zł miał nie być przyznawany osobom które kupiły ekogroszek w PGG?

Po co pierdoły jakieś z neta powielasz ?. Pobierz wniosek i zobaczysz czego od Ciebie się wymaga aby dostać dodatek

https://cdn.files.smcloud.net/t/wzr-wniosku-o-wypate-dodatku-weglowego.pdf

 

Tam się nic kupy nie trzyma w tym sklepie. O tym mailu zapomnieli w ferworze walki. Natomiast sprzedali :

1876
Zadowolonych klientów tylko w 2022 roku

1875
Pomyślnie zrealizowanych transakcji przez internet

I wystawili fakturę numer 4913

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, der napisał:

Carinus i co ty tam będziesz chciał gromadzić w tym offgridzie w czasie największego pzesilenia energetycznego i niemal zerowej produkcji? Moje 10kW zeszłego grudnia przeszło samo siebie.  Wyprodukowało przez miesiąc całe 45kWh. I nie dlatego,  że taka beznadziejna.  Do dziś w tym roku 7850. Po prostu, na tym równoleżniku bywają miesiące,  gdy PV robi za niepotrzebny balast na dachu. 

Nie tylko PV ładuje akumulatory, choć w najgorszym miesiącu miałem i tak ponad 110kWh, mam jeszcze agregat. Nie chcę typowego odcięcia od sieci, a jedynie zabezpieczenie na czas przerwy lub awarii sieci energetycznej. Jak na razie moje przewidywania sie sprawdzają i każda inwestycja na razie się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie PV to niby skąd jeszcze?  Z wiatru?  Wszystkie wiatraki domowe nie są nawet warte kopa.  Chyba,  że ktoś produkcję niskonapięciową prowadzi i tak samo wykorzystuje. Do jakiegoś oświetlenia,  przetwarzać na wyższe się nie opłaca bo obciążenie przetwornicy zatrzymuje wiatraki w miejscu. Kończą jak zbyteczne zabawki.  Można ładować akumulatory z sieci.  Ale i tak bez dobrej jakości hybrydowego inwertera się nie obędzie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest budowany nowy projekt piec z silnikiem sterlinga i generatorem prądu  może to będzie jakaś alternatywa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu macie coś takiego https://rencraft.eu/technika/kociol-kogeneracyjny-na-pellet-Okofen-Pellematic-Condens_e

https://hemeltron.ee/pl/puukatlad/tahkekuettekatlad-stirling-mootoriga

https://www.microgen-engine.com/buy-engage/

 

W Wl. Brytanii kiedyś produkowano kocioł gazowy 20kW, który mógł  produkować do 5kW en elektrycznej. 

Edytowane przez sambor
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest pomoc sąsiedzka ani pożyczka - na końcu jest rachunek do zapłacenia. Na dodatek trzeba zapłacić w EUR więc nie da się wyczarować z kapelusza jak złotówki.  I tak już prąd dla osób prywatnych jest na kredyt, sztucznie utrzymywany poniżej kosztów produkcji - tak rząd próbuje magicznie sprawić żeby problem zniknął. Ale to nie pomoże, różnicę będziemy musieli dołożyc tyle że w podatkach lub podwyżkach ZUSu.
Myślę że rządzący tak dlugo mydlili oczy i udawali że energia nie drożeje że w tej chwili nie mają za bardzo wyjścia i musza to robić dalej, bo inaczej kolejnej kadencji nie będzie. 

 

Edytowane przez nightwatch
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej obawiam sie awarii przeciążonych sieci i bloków energetycznych. Jak sporo osób zacznie dogrzewać domy jeszcze tanim prądem, tańszym od węgla, można spodziewać się różnych scenariuszy, kreślonych już od jakiegoś czasu przez ludzi obeznanych z realiami naszego podwórka.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukraina ma swoje kopalnie, a część z nich jest w okupowanym Donbasie. Zresztą Rosjanie kradli i kradną węgiel z tych rejonów i przez sieć pośredników jeszcze do niedawna trafiał do nas.

 

Rosja to kraj długich tradycji w grabieży nie swoich terytoriów.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ptaszniko napisał:

No właśnie ciekawe co z tymi kopalniami w Donbasie. Teraz mi się przypomniało że któraś z tych dużych firm w Polsce produkujących ekogroszek miała węgiel właśnie z Donbasu.

jak ukraina odbije całe terytorium to moze wegiel od nich kupimy narazie to dupa blada no chyba ze sa tacy co proboją zbozem palic ale to chyba troche ryzykowne

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energo zawsze handlowalo węglem nazwijmy to rosyjskim. Nadal mają ofertę węgla co prawda za niebotyczna cenę ale jednak. Wystarczy że węgiel z Donbasu pojedzie np do Kazachstanu czy gdziekolwiek indziej a stamtąd nasi go sprowadzą i już to nie jest węgiel rosyjski ... To jak pranie pieniędzy. Zawsze znajdzie się luka prawna by obejść sankcje. Może wielcy jakoś się stosują do sankcji ale mniejsze firmy...nie ma sentymentów w handlu, zwłaszcza z takim przebiciem cen i taką podaża. Zrobią wszystko by obejść sankcje i się wzbogacić, na skrupuły i moralność nie ma co liczyć. Takie są realia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Donbas po 8 latach okupacji rabunkowej jest podobno zdewastowany i rozgrabiony go granic. Żeby to na nowo uruchomić potrzeba lat i góry pieniędzy. Czy i kiedy to w ogóle nastąpi tego nie wie nikt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zmiana przepisów np. na 2 lata i powrot do ekogroszku z wegla brunatnego Węgrzy i Słowacy takim palom mamy polskie kopalnie wegla brunatnego łatwo sie to wydobywa sam kilka lat temu paliłem tym w kopciuchu jak niebyło kasy na wegiel kamienny i dało sie zime przyzyc za niewielkie pienadze był opał ale na ten rząd Polak liczyc niemoze pomysły typu chrust albo mniej jesc mozna sie jeszcze niemyc damy frajerom po 3 tys i niech kombinują 😕

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz brunatny jest tak naprawdę do bani, co innego ten czeski. Paliłem jeden sezon tym czeskim i gdybym miał możliwość zakupu w dobrej cenie to brałbym w ciemno. Po tym węglu wiadomo czego sie spodziewać, w odróżnieniu od ofert kamiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.