Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak. Dosadnie napisałem. 7lat na to patrzę, słuchać tego słodkiego jadu już nie mogę. Od początku jestem dla ich idei dojenia kraju I społeczeństwa na " nie". Usilnie biorę udział w każdych wyborach z nadzieją na zmiany. I mam nadzieję że teraz przy tych problemach z węglem, peletem, drewnem,  gazem i kumulacja podwyżek i inflacji która nas wykańcza a im jest super na rękę, wreszcie coś w narodzie pęknie i otworzy oczy. Bezradność z jaką niby walczą by zapewnić ten wymarzony węgiel jest porażająca. Wychodzą wszelkie dziury w gospodarce , gdy przez lata zaniedbywali wszystko. Byle było na wszelkie+ bo elektorat jest najważniejszy do utrzymania się przy władzy. I profitów z tego płynących.

Jesień coraz bliżej i zacznie się panika a z nią wzrost gniewu . A wiecie, węgiel może i przyplynie w jakichś tam ilościach. Tylko że jeszcze jest potrzebna logistyka... Dlatego dali kasę a reszta będzie na żywioł... 

18 minut temu, arekkk napisał:

tak sie zastanawiam od kilku tygodni nad cenami opału w piwnicy mam pół worka ekogroszku chyba najlepiej sprzedac dom i kupic mieszkanie w bloku poco sie stresowac opałem 😕

Przestaniesz się stresować zdobyciem opału a zaczniesz się stresować zdobyciem środków finansowych na czynsz.

Poza tym....w swoim domu jesteś panem. W bloku jak za ścianą trafisz na patologię ... Ja tego najbardziej bym się obawiał. Chyba że kupisz nowe, drogie mieszkanie . Tam patologii nie będzie bo darmozjady aż takiej kasy nie mają by kupować drogie mieszkania. Oni liczą na darmowy socjal.

  • Zgadzam się 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, BORA napisał:

Tak. Dosadnie napisałem. 7lat na to patrzę, słuchać tego słodkiego jadu już nie mogę. 

Tylko 7? 😂 Ja 37 no może trochu mniej ,więcej nie będę ,olewam ich wszystkich szkoda moich nerwów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie było ideału ale ostatnie lata to już apogeum. Ale na wybory znowu oczywiście pójdę. Nie oleje, bo tak już nie można żyć.

Co do zaopatrzenia w węgiel, kolega forumowy pisze że składy w naszym mieście są zaopatrzone. Ja przejeżdżam często obok dwóch i widzę ciągle pustki. Innych składów nie odwiedzam bo węgiel już mi niepotrzebny. Jednak już nie wiem jak to się dzieje, on węgiel widzi a ja nie. Może tak szybko dostawy schodzą że nie rejestruje. No i jaka cena? Kiedyś zatrzymam się i zbadam stan rzeczy. Czy ja jestem optymistą czy kolega optymistą. Bo już się gubię.😉

Miało być że ja jestem oczywiście pesymista. Nie umiem edytować tekstu. Kiedyś taka opcja była. Chyba że ja dziadek stary już nie kumam😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sambor napisał:

Niech rozdają, ale tym co naprawdę potrzeba, a nie cwaniaczkom i oszustom.

Tak to powinno wyglądać a jak jest inaczej to należy to poprawić .

 

W dniu 6.08.2022 o 02:22, arekkk napisał:

za poprzedników ludzie niemartwili się czym napala w piecu czy im starczy na prąd czy bedzie prąd czy starczy na chleb czy kupia cukier

Za poprzedników nie było covida ani wojny ani takiej presji z unni i rosji na niewygodny rząd pis.Na dodatek zapowiadana była zmiana nowego porządku świata a życie powoli będzie na wynajem nie jeden sprzeda dom co już  się zresztą dzieje są to smaczne kawałki dla tych co mają kasę.W kraju jakiś rząd musi być pytanie kto ? na razie wg mojej oceny nikogo nie widać na horyzoncie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to życzę Ci abyś był zadowolony z wyboru ,by w końcu Polska miodem płynęła .

Osobiście musiał bym zakręcić ruletką by kogoś wybrać ,by się nie wk potem i mieć czyste sumienie że to los wybrał a nie ja .

Co do wegla to ja też na składach nic nie widzę ,ale ja też węgla nie potrzebuję podobnie jak Ty , a że kolega widzi to zapewne jest siła wiary ,umysłu ,jak chcemy coś widzieć to to widzimy .☺️

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda inna partia będzie lepsza. Dla mnie. Ale oczywiście będą mieć ostro pod górę w ocenach społeczeństwa bo sporo trzeba naprawić czy anulować a to nie spotka się z przychylnościa i zrozumieniem tych nastawionych na socjal i branie.

Ja myślę że faktycznie kolega miał szczęście zobaczyć jakąś dostawę węgla , pewnie takiego na zapisy. Pytanie, jaką cenę wystawili. Jaka by jednak nie była, towar jednak schodzi bo strach i desperacja napędza popyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Kordjano napisał:

wegla to ja też na składach nic nie widzę 

U mnie na składach jest po 3600, ale nikt go na razie nie kupuje, a jeśli już to śladowe ilości jak ktoś pod ścianą stoi bo nie ma jak wody zagrzać. Wczoraj widziałem na osiedlu pomykał kierowca Pocztexu co mi przywoził groch z PGG więc jakiś szczęśliwy kolejny na osiedlu jest 🙂 .

Część moich znajomych ogarniających biegle kompa jest okupiona z PGG. Jest część i takich co nie ogarniają biało czerwonego ekranu. Ale wierzą, że się uda i próbują. Nikt z nich nie rwie się do kredytów i tego z lichwiarską ceną 3600 z tego co wiem. 

Jeszcze jest sporo czasu. Od sierpnia podobno więcej na sklep idzie. Co i jak z tym zrobić nikt nie wie. Jak się nie uda z PGG jest szansa na jeszcze droższy niż 3600 we wrześniu czy październiku i dalej. Ale wydobycie idzie więc jest i szansa że się uda w PGG też później kupić. Choć wszyscy się od września obudzą i może być lipa bo nie odświeży nawet. Powiem szczerze, że nie chciał bym mieć takich dylematów. Nie wiadomo co robić tak naprawdę bo tak źle, a tak niedobrze. Za rok będzie chyba lepsza sytuacja niż obecna głupizna węglowo - pelletowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Niech rozdają, ale tym co naprawdę potrzeba, a nie cwaniaczkom i oszustom.

Społeczność w naszym kraju tak się wycwaniła w ukrywaniu dochodów, że to trudny temat.

Węgiel płynie morzem  i jedzie z Kazachstanu, ale z nim jest trochę jak z yeti… Ktoś coś słyszał, widział, a węgla non stop brakuje. 

55 minut temu, BORA napisał:

Każda inna partia będzie lepsza. Dla mnie. Ale oczywiście będą mieć ostro pod górę w ocenach społeczeństwa bo sporo trzeba naprawić czy anulować.

To mało powiedziane, trzeba "przykręcić śrubę", a komu się zawsze przykręca?

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się brało bezkrytycznie i jeszcze to chwaliło...Ukrócić albo wręcz zlikwidować to rozdawnictwo. I tego się starzyki i obiboki obawiają. Kler zresztą też. Ja jestem " za", dlatego że żadnych socjali nigdy nie miałem od losu czy rządu i jeszcze mi zabierali. Ktoś może ma inne zdanie, ja mam takie. Nie mówię że to wszystko naprawi i wszystko odebrać, lecz będzie chociaż realnie i transparentnie. Darmowa, niezarobiona kasa demoralizuje i wzmaga apetyt i oczekiwania bez oglądania się na skutki dalekosiężne do jakich taka polityka doprowadzi . A w sumie już doprowadziła. Czas z tym skończyć.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie korzystam z żadnych socjali czy dotacji kredytów zawsze mi taniej wychodzi jak sam zrobię  .Dlatego jeżeli chodzi o mnie to żadne rozdawnictwo nie musi być a każdy ma dostać dobrą zapłatę za swoją robotę żeby wystarczyło na godne życiea nie żebranie o garnuszek rządowy .Wydaje mi się też że zmiana z powrotem na  PO nic tu nie zmieni nie doświadczymy żadnego magicznego dotknięcia czarodziejską różdżką i problemy same nie znikną  a może być jeszcze gorzej np wprowadzenie waluty euro i całego programu który był wcześniej przygotowany na nasz kraj przez UE a zablokowany przez pis  no i odwet na społeczeństwie że wcześniej żle wybrało.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanuję twoje zdanie bo jesteś poważnym gościem. Szczera wypowiedź i ją szanuję, ale większość myśli : przyjdzie PO i się będzie mścić więc lepiej niech PiS dalej rządzi...Koło się zamyka. Jest tragicznie ale może być gorzej to niech se jednak dalej rządzą. A raczej bawią się w politykę i rządzenie. To moje subiektywna opinia. Pytanie się rodzi : to co dalej będzie? To jednak jest OK a to co się dzieje dookoła to tylko przejściowe anomalie i potem już tylko happy?

Sytuacja na rynku energetycznym jednak temu przeczy a może być jeszcze gorzej w sezonie zimowym. Życie pokaże czy obecne słowa decydentów się spełnią czy jednak czeka nas ciemność i chłód. Ja nie wierzę w cudowne zakończenie dla milionów osób naszego społeczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może przypomnę tych, którzy Was drodzy forumowicze zawiedli w III Rzeczypospolitej.

Kategoria_Nieistniejące partie i ugrupowania III Rzeczypospolitej – Wikipedia, wolna encyklopedia.pdf

 

Niebawem udając się do urn wyborczych, będziecie mieli drodzy forumowicze do wyboru kandydatów z następujących partii i ugrupowań III Rzeczypospolitej.

Kategoria_Partie i ugrupowania III Rzeczypospolitej – Wikipedia, wolna encyklopedia.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Niebawem udając się do urn wyborczych, będziecie mieli drodzy forumowicze do wyboru kandydatów…

Niestety jesli to partie a nie ludzie beda mieli wladze sens wyborow jest drugorzędny.

Ja nie wybieram partii (partia to mi sie kojarzy z komuna) ja chce wybrac czlowieka, i chce aby to on (wybrany wiekszoscia glosow) reprezentowal interesy Polski.

Niestety tak nie jest…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybory wygra pis za rok to oznacza drogę wyjscia z UE tylko dlatego ze karakan niedostanie nic z kasy uni i bedzie ich winic niestety przepieprzyli 60mld zł na transformacje energetyczną i jestesmy w czarnej dupie ja mam dom nieocieplony i poł worka ekogroszku na zimę i jakos ciezko sie mysli na co zamienic zrodło ciepła z ekogroszku na co? za tą kase co poszła niewiadomo gdzie chyba kazdy w polsce by sobie dom docieplił ale zmienił zrodło ciepła ale poco mamy węgla na 200 lat

Edytowane przez arekkk
wpis
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, arekkk napisał:

mam dom nieocieplony i poł worka ekogroszku na zimę i jakos ciezko sie mysli na co zamienic zrodło ciepła z ekogroszku na co?

Ja przeliczyłem w zeszłym roku co będzie najtaniej i wybrałem gaz. Póki co, nie żałuję . zapłaciłem 8.5 koła za modernizację i mam spokój. Nic tańszego bym nie znalazł. Gaz drogi i podrożeje? Wszystko jest drogo i podrożeje, tym głowy sobie nie zaprzątam bo podejrzewam że nawet gdybym zapłacił 8 tysięcy za sezon to i tak oszczędzę 4 tysiące do ceny za 4 tony węgla które spalałem. Nie myślę też o latach na amortyzację a to też się liczy, bo zainwestowane pieniądze na inne źródło ciepła, mogą utopić się w nowszych i będących wymaganymi źródłami ciepła na które będziemy musieli znowu przejść. Parę latek pogrzeję gazem a reszta to palec boży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas jest stary kocioł na gaz ziemny i kocioł na ekogroszek (obecnie używany), w przyszłym roku mają zakładać ogrzewanie geotermalne (gminne) - jeśli tylko zmieści się w kotłowni aparatura to też biorę zawsze to jakieś 3 alternatywy....

Edytowane przez robertokot25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dziennie jadę koło składu węgla i leży , grubszy i jakiś drobny [miał /eko] .Kolega kupił eko workowany po 3 000 , kilku kupiło drewno ja dostałem 2 m3 zrębki za darmo na OLX .A to ciągłe gadanie że będzie zimno ,  i zapowiedzi rozdawnictwa przez PIS  i senat [zdominowany przez opozycję ] tylko podnoszą ceny  .Obladry na wiosnę były po 40/50 a teraz 150 i brak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie ma co się podniecac tymi srebrnikami 3000+ bo to jest śmiech na sali.

Przez 8lat kupowałem 3-4 t węgla i nigdy za opal na całą zimę nie zapłaciłem więcej niż 2,5k PLN.

Teraz gdybym chciał utrzymać identyczny komfort muszę zapłacić ponad 10k PLN. Po ostatniej jałmużnie ceny węgla podskoczyły , 2300 do 2800 w mojej okolicy. Drewno podrożało na olx z 150zl do 350zl.

To jest zwykłą granda tak samo jak z cukrem. Polskojezyczny rząd w 100% odpowiada za ten stan rzeczy i jestem tego pewien, że doprowadził do tego , pełna premedytacją. Oby tylko nie zakończyło się to jeszcze większą tragedia niż ich "dbanie" o zdrowie Polaków!

Dziś dla przykladu widziałem skład pociągu jadący w wiadomym kierunku składający się z 40-50 cystern z jakims paliwem....

Drewna nie da się kupić w leśniczówkach a lasy ogolonoe w całej okolicy....

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborz tego co wiem to ten dodatek nie będzie się zaliczał do dochodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2022 o 16:53, CeKris napisał:

Dobra a co jak w międzyczasie ktoś z kopciucha przeszedł na pellet,a zgłosił w CEEB rok temu,że pali węglem?

W dniu 5.08.2022 o 16:57, BORA napisał:

Pójdzie i przepisze deklaracje co niejeden już zrobił, czytaj : poprawił.😉

A czy przypadkiem te deklaracje nie posiadają dziennika zmian?
Ano tak się składa, że całkiem nie przypadkowo posiadają takowy, więc wiadomo kiedy deklaracja była składana i kiedy była zmieniana.
Urzędasy musieliby być bardzo naiwni aby uwierzyć, że Kowalski faktycznie zmienił kocioł akurat w okresie wprowadzania dodatku opałowego. 🙂 
Ale to już bez znaczenia. Mogą co najwyżej kary powymyślać za nie zgłoszenie wszystkich kotłów w terminie.
Puki co wszystkim "w gęby ponalewają" bo wybory już w przyszłym roku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł:

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,28764399,rzad-sie-modli-o-ciepla-zime-energia-bedzie-smiesznie-tania.html#s=BoxMMtImg1

 

Cytat

 

Polski rząd sprawę węgla zawalił. Straciliśmy dużo czasu, bo od ogłoszenia embarga na rosyjski surowiec nie podjęto realnych działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznej ilości węgla na rynku. Zamiast tego rząd ogłosił gwarantowaną cenę na składach i władza uznała, że "coś" zrobiono, więc można problem odhaczyć. To z kolei zamroziło popyt, bo odbiorcy zaczęli czekać na ceny gwarantowane, w efekcie będziemy mieli do czynienia z niebezpieczną kumulacją zakupów. Za chwilę wejdą w życie słynne dopłaty po trzy tysiące, więc sprzedawcy węgla będą wiedzieli, że ludzie mają pieniądze, ceny jeszcze wzrosną.

 

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link dla Piecucha19:

 

Tak jak pisałem, problemem nie był "złom" w węglu tylko co innego:

 

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/awaria-w-wielkiej-elektrowni-nie-dziala-najnowszy-blok-weglowy/pytp74j,79cfc278

image.thumb.png.764615aa1d0eaf01eb5408f68af75f17.png

 

Także kolego Piecuch, nie jestem specem od utrzymania ruchu w elektrowni, ale wiem jak działa i żelastwo zazwyczaj nie jest problemem.

W twojej mikro skali domowego kociołka może to być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lasy Państwowe, bardzo dużo drewna wysyłają za granicę. 

 

Problem narósł do tego stopnia, że u nas materiału brakuje.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.