Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy już kilka lat temu dali mocno ciała, jak zaczęli likwidować swoje elektrownie jądrowe - bo gaz lepszy, bezpieczniejszy , tańszy.
Teraz widać co mają naprawdę i podejrzewam, że to oni będą dyktować ceny węgla w Europie, gdyż grzać i świecić trzeba,  a czym jak nie węglem!
We Francji jest 11 elektrowni atomowych i nikt jakoś nie mówi że są niebezpieczne. Teraz się okazało co jest tańsze. Larum nawet o emisje z gazu, a teraz wracają do węgla. Dla mnie to szyte wszystko grubymi nićmi.
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My kupujemy opał, więc z cenami jesteśmy na bieżąco, ale Kowalski w bloku to się zdziwi dopiero po zimie, bo ciepłownie w poprzednim sezonie zimowym szły na opale kupionym przed podwyżkami. Do tego dojdzie zapowiadana jesienią podwyżka prądu. Dopiero będzie larum.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, vlad1431 napisał:
10 godzin temu, sambor napisał:
Niemcy już kilka lat temu dali mocno ciała, jak zaczęli likwidować swoje elektrownie jądrowe - bo gaz lepszy, bezpieczniejszy , tańszy.
Teraz widać co mają naprawdę i podejrzewam, że to oni będą dyktować ceny węgla w Europie, gdyż grzać i świecić trzeba,  a czym jak nie węglem!

We Francji jest 11 elektrowni atomowych i nikt jakoś nie mówi że są niebezpieczne. Teraz się okazało co jest tańsze. Larum nawet o emisje z gazu, a teraz wracają do węgla. Dla mnie to szyte wszystko grubymi nićmi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Schröder

Po ustąpieniu ze stanowiska kanclerza otrzymał od Gazpromu stanowisko przewodniczącego Rady Dyrektorów rosyjsko-niemieckiego konsorcjum North European Gas Pipeline Company (NEGPC), budującego Gazociąg Północny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny artykuł dotyczący gazu i tegorocznej zimy. Tylko tym razem wyeksponowany na piSSowskiej tubie propagandowej monej.pl na głównej stronie.

https://www.money.pl/gospodarka/byly-prezes-pgnig-burzy-narracje-rzadu-mowi-co-nam-grozi-6782185071188896a.html

 

Czyżby te wszystkie wrzutki o chruście, obniżaniu temperatury były zapowiedzią kataklizmu jaki zorganizowała nam nasza "drogą" władza?

 

Swoja droga wyglądają stopnie zasilania jeslimchodzi o gospodarstwa domowe zasilane gazem ziemnym? Czy ktoś pamiętający komunę i ogrzewający dom wie jak to wyglądało?

Drugi pytanie jak euro kołchoz ma przestrzegać wytycznych do obniżenia temperatury w domach o 2oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pamiętam jak wyglądało palenie gazem w latach 80. Niby był jakiś limit zużycia gazu na gosp. coś chyba 5000 m sześcian. Ale nie było ani jednego momentu aby gazu nie było. Początkowo do zwykłego KZ (kocioł żeliwny) był wstawiony palnik (podobno z atestem) i tu było spoko, ale piec gazowy zaczął być dostępny (chyba tylko rok czekania na liście u producenta) I tu muszę przyznać że ten palnik był wiele ekonomiczniejszy od pieca. Może dlatego że pracował non stop, a piec po nagrzaniu się wyłączał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam lata 70-te, był limit, którego przekroczenie skutkowało wyższymi opłatami. Skutkiem tego niektórzy w zimie włączali kocioł co 2 dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam sobie olx w sprawie opału i takie moje obserwacje.

Cena brykietu, węgla stabilna od dawna ale za to ceny drewna wystrzeliły w kosmos ;).

Ludzie wycinają jakieś drzewa na działkach i wołają po 400-500zl za rzekomy m3. ;). Ceny u handlarzy dla drewna tzw kominkowego już powyżej 300 a raczej bliżej 400....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kupel ( od tych podwyżek w kamienicy) ogrzewa kominkiem. Dziś z nim rozmawiałem, bo dzwonił do Zgierza odnośnie drewna (jakies 25km od niego). Miła Pani powiedziała mu cene za m/3, to usiadł, a do tego musi dopłacić za przywózkę 80 zl, no i mniej jak 4-5 m/3 nie przywiozą, wiec jak chce, to sam sobie może odebrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już pisaliśmy na forum, nie wystarczy mieć rację, być w prawdzie.
Nie trzeba więc chyba wykazywać, iż społeczeństwo mało interesuje co tam o prawie nakreślił Celsus.
To, jak wpływową i skuteczną „trampoliną” jest Unia, mówiło się już lata temu, słuchających było niewielu. Dopóki wybijają się z niej, tak jak dziś to widać, będziemy prowadzić pogaduchy na temat portfeli, obyczajów itp.
Gdy portfele okażą się puste, nastąpi zamiana. Wtedy też, może nawet przestaniemy się śmiać a zaczniemy bać.

W dniu 15.06.2022 o 14:16, Oldek napisał:

Zresztą tu nie tylko z pracy ludzi się naigrywa...na ministrów czy na wiarę!

Bardzo rzadko drwi się z prawdziwej, poważnej wiary. A nawet gdyby, to nic jej to nie szkodzi, gdyż pogarda wpisana jest w naturę tych spraw. Tak więc dolegliwość niewielka, nie trzeba przecież na powrót ukrywać fragmentów Pism, godzić się na tułaczy los wyrzutków społeczeństwa.
Nie ma nic bardziej komfortowego dla wierzących niż równowaga sił na świecie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nie zostają z tyłu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa miłość do bliźniego. Ja się dziwię i tak czemu tak tanio. Powinni od razu wyrównać do ceny pelletu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, skąd takie przyszłościowe ceny bierzecie, wczoraj dzwoniłem, 200zł/mp porąbanych do 25cm odpadów bukowych (średnio 350kg) 8-10% wilgotności. Z lasu tydzień temu przywieźli mi po 230/m3 (650kg po wysuszeniu) prawie papierówka. 

Jak prąd będzie zimą po 40gr/kw a drewno porąbane po 700 (50gr/kw) albo więcej to będę sprzedawał i grzał prądem. To będzie historyczny sezon dla Polski, będziemy zieloną wyspą w Europie teoretycznie bez smogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej będzie u leśniczego tylko i tam wszystko wykupione. Ostatnio kupiłem 4,6 M3 sosny po 136zł/M3 co daje ok 7,4 metra przestrzennego. Wtedy metr przestrzenny wychodzi 725 zł : 7,4 mp = 98zł 

IMG_20220624_104744.thumb.jpg.c0c577970bad834b4dc38e6fd5e04eba.jpg

Tylko takie do kotła samo bez naszej pomocy nie wejdzie ( trzeba darmowe karnety na siłownię dzieciom rozdawać ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po leśnictwach w okolicy dzwonię od lutego i generalnie drewna opałowego nie ma i nie będzie... Można co najwyżej gałęziówke sobie zrobić, ale na to brak czasu.

Ale za to codziennie jadąc do pracy (35km) widzę 4-5 pełnych zestawów wywożących gdzieś nasze drewno... I to większość na rejestracjach z drugiego końca kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój leśniczy ma kolejkę ok. 200 osób czekających na drewno. Przed sezonem obudzą się pozostali oraz ci, co nie dostali węgla i pewnie kolejka będzie jeszcze dłuższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie czekał na manne z nieba i kupował co dostępne z węgla. 

Może i bym przepłacil ale spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa jest bezcenne.

Najwyżej bym sobie powiedział: no stary, przewaliles,ale zimę przetrwasz a za rok będzie lepiej. 

Nie miam ochoty wierzyć decydentom i liczyć na to, że nie wpuszcza ludzi w kanał.  Chrust i brunatny dopuszczony do sprzedaży, gdzie był zakaz palenia tym paliwem, świadczy że rząd zaczyna się miotac i szukać wyjścia , każdego jakie się nawinie. A to znak że węgla nie starczy z dotacji dla wszystkich chętnych. Takie są fakty i to widać między wierszami. A obiecywać to oni se mogą.... Nie wierzę po prostu. I tyle.

 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ma między wierszami. Powiedziane jest wprost, że dla wszystkich po 3 tony, co nie każdemu wystarczy do końca sezonu. Taka subtelna różnica. Spodziewam się, iż niewierzący nie udadzą się do składów, co być może, stworzy okazję dla potrzebujących np. 5 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, po trzy tony ...I to jest między wierszami bo większość potrzebuje więcej. 

I jeszcze to jest między wierszami, o czym milczą, że i tak zabraknie . To moje subiektywne odczucie. Tyle razy nas wydymali że jeden raz więcej nie zrobi u nich większego wyrzutu sumienia. A myślę że na odwrót, będą się puszyć i nadymac jak to bardzo pomogli społeczeństwu i zażegnali widmo chłodu w polskich domach.

 

 

 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mylmy pojęć. „Czytać między wierszami”, to odbierać informacje ukryte. Tu zapowiedziano wprost i precyzyjnie: trzy tony dla każdego chętnego. O tym, że ktoś ma subiektywne odczucia chyba po prostu nie wiedzą i pewnie dlatego nie dementują.

Chętnie bym poznał owe wielokrotne wydymania, ale nie nalegam, bo zaraz dostaniemy bana za politykowanie.😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sobol napisał:

Chętnie bym poznał owe wielokrotne wydymania, ale nie nalegam, bo zaraz dostaniemy bana za politykowanie

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne"

 

Więc spokojnie można coś napisać byle merytorycznie.

Skoro nie zauważyłeś nigdy wydymania przez władzę to chyba na wiejskiej urzędujesz 😄

Olej opałowy, gaz, węgiel, pellet, znów gaz i znów węgiel i chrust i paliwo...

Ustawa przeszła czekamy na opał kochana władzo. I pamiętajcie nie kupujcie będzie taniej.

Tak mówi władza więc na pewno tak będzie prawda ?  Nikogo nie wydymają ? 

3 tony ? ok dam radę ! czekam na towar nic nie kupuję 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.. narzekacie że tylko 3 tony węgla, że to za mało, a co mają powiedzieć pelleciarze którzy dostaną konkretnie 0 ton pelletu w promocji? Jakby nie patrzeć to te 3 tony węgla w promocyjnej cenie będą szły z rządu - czyli tak naprawdę m.in. z moich podatków. Uważam, że to mocno niesprawiedliwe abym dokładał komuś do nieekologicznego węgla, a mi nikt nie dokłada do pelletu (na dodatek pellet muszę kupić po pełnej cenie która w tej chwili jest absurdalna).

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas spotkania w Grudziądzu, prezes PiS, Jarosław Kaczyński podkreślił, że rząd PiS zadbał o kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski.

My doprowadziliśmy do tego, że jeżeli chodzi o gaz, jesteśmy bezpieczni. Jeżeli chodzi o ropę - jesteśmy bezpieczni. Co to znaczy bezpieczni? To znaczy niezależni od Rosji

Przyznał, że Polsce po zakazie importu węgla z Rosji brakuje kilku milionów ton tego surowca.

- Ale te kilka milionów ton sobie dokupimy - zapewnił. Zdaniem Kaczyńskiego, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to ogromne osiągnięcie w kwestii bezpieczeństwa Polski.

zrodlo: https://niezalezna.pl/447792-kaczynski-w-grudziadzu-o-wyborach-i-opozycji-ci-ktorzy-mowia-o-dyktaturze-w-polsce-bredza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.