Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, BORA napisał:

Panowie z Wiejskiej... Nieźle naród wypuścili w kanał. Gdzie się nie okręcisz, patrzysz a tam tylko syf i gnój. Ale światełko w tunelu widać,komuna już zaczyna zdychac. U mnie mają full kumulacje! 

O to to właśnie 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię tutaj uprawiać dyskusji politycznych . Ale nerwy puszczają nawet bez oglądania TVP1.

Coś absurdalnego. Łapie strach co dalej. Dlatego czasem coś mi się wymknie.

Sorki. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, BORA napisał:

Nie lubię tutaj uprawiać dyskusji politycznych . Ale nerwy puszczają nawet bez oglądania TVP1.

I bardzo dobrze bo nie ma o czym gadać. Ale jeśli cokolwiek w temacie ogrzewania mieszają i robią nam koło pióra, to nie da się o to nie zahaczać w dyskusjach. Natomiast reszta naszego jest przy urnach i tak niech zostanie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Oldek napisał:

kto niesie to światełko w Tunelu? Jakiś Sulejman Wspaniały, pfff.

To Ty tego nie wiesz???

Kaganek ze światełkiem niosą: Ślepy Abdallah, Ali Baba i czterdziestu rozbojnikow, kalif Omar oraz wieszczka Pari Banu.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pamiętasz kilka lat wieszania rządzących że Polska sprowadza węgiel z Rosji? Pamiętasz kto nakazał zamykać kopalnie i kto strzelał do górników jak się temu sprzeciwiali. Koledzy, wszyscy wiemy że Rosja płaciła zielonym i innym z greenpace żeby przechodzić z węgla na ruski gaz. A teraz gdy to osiągnęli jest gorączka i łamanie w kościach. Jakiś wróżbita myśli że jak wjedzie do Polski król EU, to węgiel będzie po 700 zł z wniesieniem do kotłowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BORA napisał:

O to ci chodzi?

Nie. Srednia to srednia, aktualizowana np. co 1h z ostatnich 24h (przyklad tylko). Wyplaszcza odczyt temperatury oraz „przesuwa” zimna noc na dzien.

@Oldek obecny stan = obecna wladza, zaklinanie ze jest inaczej to tylko w tvp i jeżdżenie po Tfusku jako winnym za wszystko. Byliby inni byłoby na tamtych=innych. Tamci polecieli (odlecieli) to przyszli drudzy „lepsi”. Przecież miało byc lepiej - kazdy na to liczyl… a wegla jak nie ma tak nie bedzie… bo od dotacji go nie wydobędą i nie przypłynie (i obym nie mial racji).

Edytowane przez PioBin
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek

Wszyscy w koło dali sobie parę miesięcy czasu na zrobienie zapasów i dopiero szlaban. U nas szlaban z dnia nadzień. Resztę masz na w linkach i dyskusji. Później był kwik że się nie da więcej to sprowadzą tani z Kolumbii. No to sprowadzili 🙂 .Wszyscy już są okupieni na full po 996, że nie ma gdzie już nawet worka zmieścić. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No inne kraje to biedaki, nie to co wielka Polska. Oni są za biedni i ich nie stać, nie to co polaka. My takie problemy zjadamy codziennie na śniadanie. 

A po prawdzie co raz częściej się zastanawiam jak ja przeciągnę sezon i kolejne lata. Jestem raczej pesymista i jak patrzę jak ciężko będzie spiąć budżet, a tak źle nie zarabiam na swoje okolice, to ciekawi mnie spokojne podejście mniej zarabiających ode mnie. 

Chciałem aktualne ceny węgla zobaczyć na składzie obok pracy, to widzę ostatnio zamknięta brame i kilka palet ekogrochu ostreczowanych na placu. Nie przybywa i nie ubywa ich. Kolega co lepiej ode mnie zarabia i to dużo już się złamał i kupił węgiel po 2600 i namawia żebym przepłacał, a najlepiej żebym kombinował z wyrzuceniem tego pieca i kupił coś na drewno skoro mam las za płotem. 

A jak czyta się jeszcze ze mocno prąd do góry, to się odechciewa wszystkiego. 

Jeszcze zostało mi rok kredytu, to wyjdzie jeszcze ze skończę go płacić i może trzeba będzie dom sprzedać i do bloku pójść jak będzie bardzo źle heh. 

Edytowane przez Pankiew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel mieszka z żoną, dzieckiem i swoim ojcem w takiej niewielkiej kamienicy ( ogolnie 4 rodziny). Mają ok 90m/2. Płacili ok 560zl czynszu ( oczywiscie bez ogrzewania i reszty mediów). Od stycznia płacą ok 1100 zl. Bingo! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wesoło. A od kolejnego stycznia pewnie znowu do góry i takiej kamienicy nie mają manewru, ja to zawsze drzewa z lasu dorzucę i klima przynajmniej jedno pomieszczenie nagrzeje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle gdyby przyroda chciała, to każdy by kopał węgiel w swojej kotłowni a pellets by z nieba leciał.

 

18 minut temu, Trener40 napisał:

 Płacili ok 560zl czynszu ( oczywiscie bez ogrzewania i reszty mediów). Od stycznia płacą ok 1100 zl. Bingo! 

 

100% czynszu w górę, przypomina mi to mafię mieszkaniową w W-wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał:

A czego ty się wpychasz w czyjąś luźną dyskusję? Pytał cie ktoś o zdanie?
Swoje święte mądrości i przewidywania wypowiedzi innych zostaw dla swoich domowników.

Hehehehehe, uderz w stół a nożyce się odezwą 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Oldek chciałem tylko przypomnieć że za poprzedniej ekipy rządzącej, Polska sprowadzała z wschodu 2 miliony ton, za obecnych 11 milionów. 

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynik wygaszania polskiego wydobycia, gdyby poprzednicy byli nadal u władzy, pewnie sprawa wyglądałaby podobnie. Bądźmy obiektywni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie przerzucanie się liczbami na średni sens. Zapotrzebowanie na węgiel raczej nie spadało, a zamykano kopalnie (czy szyby w kopalniach). Rosło też zapotrzebowanie na ekogroszek. Nie ma co ukrywać - ten wschodni jest po prostu lepszy. Gdyby nie zadyma na Ukrainie, to dzisiaj węgiel z pgg kupowaliby nieliczni. Bo jest gorszy. Itp itd. To wiele szczegółów, które składają się na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzicie sami jak trendy i opinie się zmieniają?

Parę lat temu na składach szli w zaparte że handlują rosyjskim węglem, zieloni tylko piszczeli że jedyny dobry , to polski kaloryczny, ruski to syf i kamienie a rząd szedł w zaparte że importu nie zwiększa.

A tu mosz.. Wyszło że polski eko to lipa i ściema, nie da się tym palić normalnie a rosyjski ponoć dziadowski, zyskał reputację i falę westchnień z żalu że już go ni ma. Nima i teraz bida  Panie...Bida.

Nawet ten dawny kolumbijski o super parametrach , obecnie to miał o podłych parametrach i troszkę groszku po odsianiu. Po odsianiu, bo nie powinno się miału odsiewać no ale przecież musi być info dla propagandy że na potrzeby ludu pracującego miast i wsi też coś niby załatwili.

Widać że ten lepszy kolumbijczyk trafi do równiejszych , między równymi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam dziwi jedna rzecz. Jak to panowie na włościach zwłaszcza z tego niewielkiego procenta kumający ciepłownicze zależności, pobudowali hacjendy po 200  i więcej metrów a nie myśleli o izolacji kiedy było mnóstwo czasu żeby tanio zrobić, rzeźbiarstwo w szamocie i spawalnictwo o wątpliwych efektach tak ale głupiej płyty na placek przykleić to już nie. Zwłaszcza wiedząc że węgiel w ciepłownictwie indywidualnym jest ewenementem w skali Europy, z opłacalnością wydobycia dotowaną nieskończone pieniądze i prędzej czy później rynek zadecyduje że to się skończy. Jeszcze do tego wszyscy winni tylko nie idole którzy zmuszeni zostali wywrócić wszystko tej wiosny. Powinien taki jeden z drugim wyspowiadać się u biskupa bo grzeszy.🙄

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, biję się w piersi, nie dociepliłem. Ale albo było wychowanie dziecka, albo brak pracy itp. Po ustabilizowaniu sytuacji życiowej... Jest za drogo by w to iść,bo następców raczej brak a inwestycja nigdy się nie zamortyzuje.

Nie to jest istotne. Istotny jest brak widoków na lepsze jutro, na normalną stabilizację. Zapłacę drożej bez docieplenia, ale galopujących opłat nie udźwignę na dłuższą metę bez dofinansowania czyli podwyżki płacy.  4.4% które dostałem to żenada. Szkoda że na wszelkie akcje " + " kasa JEST, a na podwyższenie pensji nie ma. Czuję nieomal fizycznie jak się nas okrada w formie różnych wymyślanych na prędce danin i podatków. Dookoła ty widzę tylko podatki i "lekarstwo " , czyli kolejne dotacje...Jak długo jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam często ten temat. 
Moim zdaniem powinien on mieć tytuł "Społeczne Uwarunkowania Bezpieczeństwa".  

Większość z obecnie dyskutujących, nie dopuszcza do siebie myśli, że od chłodu raczej nie można umrzeć.

Co w pewnym sensie obrazuje rozpoczęcie 24 lutego Działań Wojennych przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.
Raczej w przekazach medialnych nie było słychać, by ktoś tam poniósł śmierć na skutek wychłodzenia.

Jak dalej będziemy (my majętni) tak szastać ciepłem i energią, to ten Białoruski Płotek nam w niczym nie pomoże, bo fala migracji z Afryki będzie wielokrotnie większa, niż ta tymczasowa z Ukrainy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ten rok pokazał że nie jest kolorowo, jest nawet taniej niż szacowałem bo była podwyżka i nie ma tragedii. Wszystko jednak do kupy a margines coraz węższy.

Jeśli będzie za drogo, zjadę jak @Duck z parametrów i wprowadzę tryb oszczędnościowy bo niby co miałbym innego wymyślić.? Boję się tylko, by za dwa lata nie było takiej sytuacji że ten tryb będzie musiał wynieść powiedzmy  + 16 *C w mieszkaniu.

4 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Większość z obecnie dyskutujących, nie dopuszcza do siebie myśli, że od chłodu raczej nie można umrzeć.

O tym pisałem kilkanaście postów powyżej. To racja ale czy to jest słuszne i jedyne wyjście? Sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Witek-z-Ulicy napisał:

…że od chłodu raczej nie można umrzeć

Ciag dalszy „porad” dla politykow: jak babcia i/lub dziadzio na emeryturze chrustu nie nazbiera to tak trzeba im powiedziec jak wyzej.

Nic personalnie do Ciebie! Po prostu jestem zirytowany obecna sytuacja polityczno-gospodarcza i rozladowuje emocje. 😞 

59 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Białoruski Płotek

Plotek jest Nasz Polski to my go budowalismy i stoi na Naszej Ziemi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem...

Bo z jednej strony mamy przeważnie odmienne zdania co do polityki. Mamy tendencję do wykorzystywania jeden drugiego, zwłaszcza gdy chodzi o pracę, własne korzyści ponad wszystko...Na emigracji zarobkowej jeden drugiemu wilkiem... Z drugiej strony, w tym momencie dumny jestem z naszego nardu że pomagamy ponad siły uchodźcom z Ukrainy, jednoczymy się , gościmy ich we własnych domach .Solidaryzujemy się z nimi a na ulicy obdarzamy uśmiechem. Nie lokujemy ich w niejako gettach jak u naszych przyjaciół z zachodu. Mamy empatię i współczucie.

Mamy ważną świadomość własnej wolności i niepodległości. Mamy chęć i wręcz przymus na patriotyczne zrywy i to szczególna cecha polskiego narodu.

To napawa dumą i nadzieją że znowu będzie lepiej,gdy mrok się skończy i nastaną znowu jasne dni.

Ja czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę na chwilkę do grzania i chłodzenia klimatyzatorem (dla tych węglowych cwaniaków którzy pozjadali wszystkie rozumy, ale będzie o chłodzeniu, nieosiągalnym dla kotła węglowego 🤣).

Kilka wykresów z mojego domu który chłodzę (utrzymuję temperaturę) przenośnym klimatyzatorem 4kW przerobionym na kanałówkę który nawiewa w sumie jakieś 450m3/h w całym domu kanałami od wentylacji mechanicznej. Powietrze było dzisiaj cały dzień mieszane klimą. 8-19.30 pracowała klima. Wszystkie wykresy z pomieszczeń na piętrze.

Wykresy od 11, bo wcześniej mi się po... system.

Na zewnątrz w cieniu:

image.thumb.png.f385b31677f9def4d036a68d116ca55f.png

 

 

średnia domu:

image.thumb.png.9950ff8c2b7e8e371481f5764f2c9b5c.png

Pomieszczenia:

image.thumb.png.66d43bfb147b34c410e2bb74faccbd16.png

 

image.thumb.png.04a4c1d706d7e85f87df23ba1deb2e3c.png

 

image.thumb.png.c51dee33b5ea3c7b6adf94d0f084a0e3.png

 

Jestem w stanie tą klimą utrzymać przez kilka dni stałą temperaturę  w domu (gdy na zewnątrz jest 35*C w słońcu). Jak pracuje co najmniej 12h. Niestety po kliku dniach kończy się "luksus"

Co do grzania, nie dam rady utrzymać pożądanych temperatur, bo defrosty skutecznie ograniczają sprawność całego układu.

Instalacja pod klimakonwektory przygotowana, ale co z tego jak brak pompy i klimakonwektorów 😄

Budżet nie jest z gumy, trzeba uzbierać...

 

PS Dla tych którym wydaje się, że bez wentylacji zaraz udusimy się CO2

Wykres z pomieszczenia obok kuchni gazowej (górka to przygotowywanie obiadu):

image.thumb.png.663a758b8cdbacf58748b8401948bf10.png

 

PS Wszystkie rolety w pomieszczeniach przymknięte jedna otwarta:

image.thumb.png.925acb45062b754179b8cf8b0ac2f433.png

Zużycie prądu:

image.thumb.png.4265644bf21d8db55eede76cc1dad2a1.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.