Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozy na przyszłość...


Gość berthold61
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj dyskutujemy ogólnie o cenach opału, opłacalności, prognozach na przyszłość...

W tym wątku dopuszczamy wpisy "polityczne". Prosimy o merytoryczne wypowiedzi.

O cenach poszczególnych gatunków opału dyskutujemy tutaj: ekogroszekpellet, węgiel inny niż ekogroszek

Inne powiązane tematy: Dodatek węglowy; Zakup węgla od gminy

Posty nie na temat wydzielone do kosza znajdziesz tu.

Rekomendowane odpowiedzi

Kopalnia to nie fabryka śrubek, gdzie produkcję można dowolnie sterować. Przygotowanie nowej ściany do wydobycia ( od planu powstania do rozruchu) to jakieś 2 lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lriuqs napisał:

Czy na prawdę węgiel sprowadzony statkiem z drugiego końca świata będzie tańszy niż ten wygrzebany z polskiej ziemi?

Nie będzie. Ale biorą z unii za wygaszanie kopalń, więc mają dochód.
Im droższy produkt tym większa kwota z vatu, a więc większy dochód do skarbonki i potem jest więcej na odznaczenia i nagrody. Więc skoro jest "dobrze" to po co komplikować? 😐
Te dopłaty do węgla to pewnie też będą na zasadzie: możesz otrzymać, ale ci się nie należy.
Suma sumarum i tak za wszystko zapłacą Kowalscy i Nowakowie.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce przy wydobyciu ponad 50 mln ton węgla na rok w kopalniach pracuje niecałe 80 tys osób a przy sprzedaży węgla około 100 tys osób a to tylko jeden z powodów dlaczego nasz węgiel jest drogi.

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy ludzie gadają o dilerach węgla. Warto obejrzeć całość. Sprawa jest bardzo gorąca i jeśli teraz z tym nic nie zrobią *** to znaczy że są w tym umoczeni po uszy.

https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/rekordowe-ceny-wegla-w-polsce-taniej-jest-poleciec-na-zime-do-grecji-oficjalna-strona-programu-uwaga,350985.html

Edytowane przez marcin
Na forum nie obrażamy.
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak zrobią dopłaty czyli zwiększanie inflacji i tak dalej bo to potrafią...kasa się nie skończy bo nowe podatki na horyzoncie....

W Bielsku-Białej pojawił się ekogroszek kolumbijski za 2600zl w workach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba brać 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Premier namawia do bojkotu aktualnych cen węgla i nie robienia zakupów po lichwiarskich stawkach. Twierdzi by czekać bo rząd zapewni wystarczającą ilość węgla dla indywidualnych odbiorców.... I co? Uwierzyć? Zaczekać? Czy jednak zapewnić sobie margines bezpieczeństwa? Tu nie ma miejsca na żarty i puste wg mnie deklaracje. Zima nie zaczeka...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ich wyborcy czekają 😄

jakieś szanse na węgiel z importu są ale :

-jaki on będzie sort ? jakość ?

-gdzie uda się go przetransportować do zimy?

-no i jaka cena będzie pod drzwiami kotłowni ? 

Czuję że będzie przewaga marnej jakości węgla, cena wysoka zniżona dotacjami.

Oczywiście będą głosy zadowolenia jak to nas uratowali węglem z importu i jaki on super hiper i tylko  15% popiołu 😄

Ja w tej sytuacji widzę pewne plusy, choć bardzo niehumanitarne, mianowicie zmarzną tyłki ludziom to może zmądrzeją i dokonają lepszych wyborów w przyszłości, albo już wyborów nie będą dokonywać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech dokonują wyborów ale słusznych i pożytecznych , jeśli o te wybory chodzi.

Co do importowanego... Ten kolumbijski jest naprawdę dobry. Gdybym miał do wyboru polski czy kolumbijczyka w porównywalnej cenie, wybór by padł na ten drugi. I nie z przekory, po prostu jest lepszy. Co do rosyjskiego, na pewno będzie do kupienia tu i tam bo jednak małe firmy kręcą dalej słodkie lody z ruskimi wbrew embargu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ofertę kolumbijskiego mam w okolicy i deklarowany popiół 12% nie zachęca.

Kaloryczność chyba 24. Reszty parametrów brak. Deklaracja deklaracją a życie....

Problem jest taki że nigdy nie masz pewności co spalasz i skąd w przypadku importowanego węgla.

Co sprzedawca napiszę to będzie w ofercie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież klolumbijskiego macie już do oporu w dużej ilości więc o co chodzi ?. Cena mało premierowa ?

https://www.wegielsztygar.pl/product-pol-113-EKOGROSZEK-ULTRA-SZTYGAR-R-1-TONA-NAJLEPSZE-PALIWO-DO-PIECOW-NISKOEMISYJNYCH.html

To co rzucali na PGG do sklepu od dwóch sesji idzie w mikro skali. Teraz to magazynują i rzucą lokalsom na składy. Sodoma i gomoria tam będzie. W necie tego nie było widać. każdy wylał złość i tyle. Na żywo to się inaczej potoczy. A innego taniego nie mają i mieli nie będą. Z pustego i Salomon nie naleje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja.

Ostatnio kolumbijczyk miał 30Mj I 1% popiołu. Ludzie byli wniebowzieci. Skoro jest jak piszesz to lipa. A może to farbowany rosyjski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się chyba, ja podałem parametry węgla ekogroszku z Kolumbi . Takie parametry jak podałem miał faktycznie. Cena chyba rok temu 1300 zl za tonę. Wtedy krajowy eko był po 7-8 stówek czyli 100% drożej ale ludziska to rwali i byli zadowoleni.

To co podajesz to mówiąc krótko , syf. Silesia ma faktycznie mega popiołu i lubi przykopcic. Lepiej szukać Piasta lub Ziemowita. Albo coś kalorycznego jak się akceptuje i lubi ekstremalne wyzwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 21:26, Emilien napisał:

Tak tak zrobią dopłaty czyli zwiększanie inflacji

Ja ma takie samo zdanie.

Dofinansowanie,dotacje,doplaty… bedzie albo z podatkow ludzi (nasze pieniadze) albo drukowanie pieniadza = inflacja.

Tylko kontrakty na tani wegiel (zrodla energii) sa rozsadne w ilosci zapewniajace zbicie cen, inne pomysly to zamordowanie gospodarki i spoleczenstwa.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2022 o 14:47, PioBin napisał:

W RMF fm wlasnie podali ze rzad planuje doplaty do wegla…

Do wszystkiego dopłaty, niby ciągle coś dają?

A nie macie wrażenia, że nas robią w ........

Kiedyś nie było dopłat i człowiek mógł normalnie kupić to czy tamto.

Czyżbyśmy zbiednieli przez te kilka lat, że nas nie stać na podstawowe potrzeby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że trochę się pośrednikom handlującym polskim węglem w główkach przewróciło. Kupują po ca. tysiaka za tonę, sprzedają po 2,5-3. I jeszcze biedaczkom rząd chce dopłacać by Kowalski mógł kupić po znośnej cenie, a oni i tak wyjdą na swoje po bandyckiej marży. Czy tylko ja widzę, że to jakiś niesmaczny żart jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MrWolf napisał:

 po bandyckiej marży

A nasz  potentat paliw też używa "bandyckiej marży" albo biedronka? 

Gdzie nie pójdziesz coś kupić to przydałaby się dopłata+.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że każdy przycina, ale nie podoba mi się, że to z moich podatków są finansowane projekty, które są wynikiem nieudolności rządzących. Jak zwykle po tyłku dostaje klasa średnia. Stać mnie na węgiel za trzy tysiące tona co nie znaczy, że chciałbym tyle płacić. Problem polega na tym, że kupię ten węgiel taniej po dopłatach dla pośredników od rządu, ale zabiorą mi więcej w podatkach. Tych których rzeczywiście nie stać to już mało rusza, bo małe zarobki są równoznaczne mniejszymi podatkami. Ja przez te ich dopłaty będę bardziej w plecy w skali roku, niż bym płacił za ten węgiel te 2,5 tysiąca za tonę. Elektorat jednak będzie klaskał uszami, bo rząd dał. Jak zwykle zabrał tym obrotniejszym by dać tym leniwym co żyją z socjali.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy, składy  węgla też mają duży problem, jak uda się im załatwić kilka ton na miesiąc, to tyle, a ZUS itd. muszą płacić, albo zamykać się i zbierać truskawki. 

 

Cytat

– Bardzo dużo składów się zamyka, zwłaszcza ci najmniejsi, którzy byli na końcu łańcucha. Jeśli ktoś pracuje na węglu PGG i dostaje 40 proc. pracuje na niskiej marży, to nie opłaca mu się ponosić kosztów magazynów i pensji – tłumaczy właściciel jednego ze składów.

https://wysokienapiecie.pl/71588-wegla-nie-ma-i-nie-bedzie-wlasciciele-zamykaja-sklady/

Przechodzimy na ręczne sterowanie.takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie życie. Prowadzenie biznesu to ryzyko. Jakoś w czasie pandemii rząd niespecjalnie przejmował się jak ludziom padały firmy i tracili majątki życia. Zapewniali jakieś ochłapy. Czasem trzeba podjąć męską decyzję o zamknięciu nierentownej działalności, bo klimat ekonomiczny się zmienił. Tak było jest i będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rząd jest dobry w...socjotechnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotacje - czy też opowieści o nich mają zapobiec protestom społecznym. 

Aktualnie dilerzy wypowiedzieli umowy wszystkim składom węgla. Nikt nie wie jak to teraz będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.