Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Półki poziome czy pionowe


romanadam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na etapie wyboru pieca zastanawiam się co lepsze jak w tytule. Konstrukcje pleszewskie są  z półkami poziomymi plus palnik w drzwiczkach, nowe częściej mają układ półek lub płomieniówek pionowy /względnie system mieszany/.Starzy wyjadacze pewnie powiedzą ,że najważniejszy jest "mózg "pieca. Proszę o Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiłeś mnie. Możesz nieco rozwinąć temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły z półkami poziomowymi najlepiej sprzedające się, łatwe w czyszczeniu... tak słyszałem na targach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto się zapoznać z opracowaniem na ten temat - czyli o przepływie gazów w piecach 

Tu jest całość - i wtedy będziecie wiedzieć dlaczego pionowy wymiennik jest lepszy.

Jak ta lektura jest za mądra - jest jeszcze na forum książka inż K.Szrajbera  -Nowoczesne piece mieszkaniowe 

Ten temat był wielokrotnie wałkowany na forum - 6-7 lat temu i widzę że wraca.

Z resztą popatrzcie na wszystkie nowoczesne konstrukcje - tam wszędzie jest pionowy przelot spalin

  • Lubię to 1
  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu rodzi się jedno fundamentalne pytanie-dlaczego w laboratorium oba rozwiązania pokazują identyczną sprawność?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MrWolf napisał:

Zaciekawiłeś mnie. Możesz nieco rozwinąć temat?

Pionowe płomieniówki jeżeli do tego z samoczyszczeniem zawsze będą prawidłowo odbierać ciepło ze spalin. Na poziomych 1 cm zalegającego pyłu to świetny izolator. Dzięki temu marnujesz opał. No bo przecież nie będziesz tego czyścił codziennie. Prawda?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewałem, że może chodzić o dużo szybsze brudzenie się poziomego wymiennika. Myślałem jednak, że są jeszcze jakieś niuanse techniczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, HarryH napisał:

I tu rodzi się jedno fundamentalne pytanie-dlaczego w laboratorium oba rozwiązania pokazują identyczną sprawność?

Na logike sprawnosc mozna uzyskac taka sama ale kosztem:

- powierzchni wymiany (np. wiekszy kociol)

- ksztaltem powierzchni wymiany (wiekszy kociol, brak dostepu lub trudnosc z utrzymaniem czystosci lub wieksza czestotliwosc czyszczenia)

- predkoscia przeplywu gazow i wody.

- inne dopisz

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ja mam mieszane czyli z przodu górą poziome rury którymi gazy płyną a potem pionowe w dół i do góry , da się ? da się patrz kocioł Zębiec Agat w moim przypadku akurat na ekogroszek ale skorupa ta sama i jest super wydajny jako kocioł a czyszczenie bez wygaszania zajmuje 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 2 kociołki z pionowymi półkami i już bym więcej nie kupił,ciężko się czyści,a rdzewieje właśnie tam gdzie nie wyczyszczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska temperatura powrotu to patologia. Więc to pomińmy.

29 minut temu, lenas1 napisał:

Masz racje,ale mimo wszystko kociołki z poziomymi półkami są łatwiejsze w utrzymaniu.

Generalizujesz.  Po czyszczeniu starego klimosza ekgrochowego szedłem pod prysznic uwalony jak górnik po szychcie. Przy obecym mam sześć płomieniówek z mechanizmem samoczyszczenia. Bez żadnych wyczystek bo wszystko spada do popielnika. Co tydzień klapka zdjęta z góry i 30 sek odkurzaczem. Taka to trudność.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są różne kotły z pionowymi półkami łatwiejsze w czyszczeniu i trudniejsze.Obecnie mam kocioł z poziomymi półkami i czyszczenie zajmuje mi 5minut,a czyszczenie całego kotła odkurzaczem 10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.