Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Myślę że będzie kiepsko,starszy gość z całym szacunkiem dla starszych ,jeśli już palił to jest przyzwyczajony do palenia górnego i może mieć na prawdę problem z paleniem dolnym , czyli poprawnym rozpalaniem ,poprawnym dokładaniem ,radzeniem sobie jak nie chce się palić ,a tak bywa czasami przez pogodę lub zawaloną wyczystkę ,czy zatkanie wlotu palnika,wiec dla starszych pellet z wiedzą kogoś z rodziny żeby to poustawiać i doglądać ,a najlepiej gaz lub pompy ciepła,tyle że to kosztowne zabawy już są

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można doposażyć kocioł w wentylator wyciągowy, koszt nie jest zabójczy a wygoda dosyć spora. Teraz nie używam do rozpalania drobnego drewna. Wrzucam na dno kilka kawałków drewna, na to zapalony żywiczny kawałeczek sosny i po chwili wali płomieniem w palnik. Tak łatwo jeszcze nigdy nie rozpalałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Jestem nowicjuszem na forum. Chciałbym prosić o opinię w sprawie doboru kotła MPM. Mam piętrowy podpiwniczony dom. Ja + czwórka domowników mieszkamy na parterze ok 120 m2, piętro to pustostan - nieocieplony (ok 100 m2) - czeka na wykończenie w "lepszym okresie". Padła decyzja o wymianie kopciucha na kocioł 5 klasy - myślałem o MPM DS 25 KW, ale jest to kocioł mający 5 klasę na węgiel. W związku z tym że mam co roku kilka m3 starych desek do spalenia może lepszym wyborem będzie MPM DS woods 18 KW. Jako dodatkowy opał chciałbym wykorzystywać węgiel. Mam obawę że 18 -stką musiałbym ostro hajcować aby napędzić dwa bufory po 800 l, ale może się mylę - nie mam w tym temacie doświadczenia. Proszę użytkowników MPM 25 KW o opinie na temat tego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 25kw szósty sezon + bufor tysiączkę. Przeważnie spalam odpady drewniane i jest ok. Do drewna, potrzebna tylko mała modyfikacja, położenie kawałek blachy na ruszt przed palnikiem i kocioł hula. Mniejszego kotła, do palenia drewnem z buforem sobie nie wyobrażam, ze względu na mniejszą komorę załadunkową.. U mnie jeden wsad ładuje bufor, i mam 24h spokój 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kojak78 ja mam Mpm DS II 18kw od 2 miesięcy, dom 2 piętrowy z podwyższona piwnica (za wyjątkiem 2 nowych okien, strop niedocieplony, drzwi stare drewniane nieszczelne 😁 - tylko mury co na zewnątrz wystają ponad linie gruntu 1.2 metra ocieplone zewnętrznie styropianem i po sam dach), sama góra na poddaszu, cienka warstwa wełny wymaga poprawy. Podczas palenia na 65° na parterze i 2 piętrze temperatura między 23.5°C a 25°C a na 1 pietrze 25°C-26°C a czasami i więcej 😁. Bufor dopiero w tym roku dołożę ale na taki 1500L 18kw spokojnie powinna wydalić bez zająknięcia. W piecu rozpalam drzewem i na to wegiel. Załadowany pod korek daje na kaloryfery jakieś 16-24h ciepła (w zależności od temp zewnętrznej i temp ustawionej na piecu). Tylko po 10-12h ide pogrzebaczem pogrzebać i rusztem 😉 bo czuć, że kaloryfery chłodniejsze się robią. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kojak78Jak będziesz spalał drewno na węglu to nie musisz nawet żadnej blachy dawać,i spokojnie 25kw bierz bo tak jak zaciapa pisze ma zacną komorę i jednym wsadem drewna z 5kg węgla naładujesz bufory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciapaMatiMatimaronka

Chłopaki dziękuje za wasze opinie. Gdybym nie miał w planach montażu buforów to wybrałbym 18 KW albo nawet 14 KW, ale skoro wiem że będą, chyba pójdę w 25-tkę.

8 godzin temu, maronka napisał:

@Kojak78Jak będziesz spalał drewno na węglu to nie musisz nawet żadnej blachy dawać,i spokojnie 25kw bierz bo tak jak zaciapa pisze ma zacną komorę i jednym wsadem drewna z 5kg węgla naładujesz bufory

Jak takim wsadem załaduję bufory to naprawdę super.

Termin oczekiwania jakieś 10 tyg, tak więc na wiosnę. Modernizację kotłowni przewiduję w okresie letnim. Tak jeszcze na marginesie spytam o komin. Planuję MPM-a podłączyć pod kanał 15x20 cm – wysokość komina 8 m od czopucha, mam nadzieje że nie będzie go dławić. Ze względu na to że budynek jest z 82 r. więc fugi nie są najlepszej jakości, myślałem raczej o szlamowaniu kanału – jak myślicie ma to sens? Nie chciałbym tego kanału frezować i montować ceramiki do środka (koszt 5,5 tys. – po warunkiem że komin jest prosty). Zapewne będę miał jeszcze sporo pytań co do samej instalacji – pożyjemy zobaczymy. Dzięki jeszcze raz,  pozdrawiam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,  czy komuś zdarzyło się, że blacha którą reguluje się wysokość otworu palnika się wyprostowała? 

w kotle palę raptem 3 miesiące 20220123_081543.thumb.jpg.38d89874d52655aa1ad1d2174b49bb91.jpg20220123_081554.thumb.jpg.f9f86c77a73090261c36c5c2fc762090.jpg

Edytowane przez NeS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze polecam dobry szamot w strefie ognia/palnika , a w innych strefach może być marketowy - sprawdzone. 

@maracz ten języczek tylko z dobrego szamotu.

@Kojak78 komin Ok pociągnie bez wentylatora 15x25 i 8 m wysokości stworzy Ci ładny ciąg - pod warunkiem że nie będzie innych baboli ( lewe powietrze, zimny strych, 3 kolana po 90'  itp). 

 

1 minutę temu, Piecuch19 napisał:

Zawsze polecam dobry szamot w strefie ognia/palnika , a w innych strefach może być marketowy - sprawdzone. 

@maracz ten języczek tylko z dobrego szamotu i od strony palnika, a nie od strony komory zasypowej.

@Kojak78 komin Ok pociągnie bez wentylatora 15x25 i 8 m wysokości stworzy Ci ładny ciąg - pod warunkiem że nie będzie innych baboli ( lewe powietrze, zimny strych, 3 kolana po 90'  itp). 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NeS U mnie ta blacha po około pół roku też się tak zdeformowała. Kontaktowałeś się może z mpm, czym palisz?
Ja pale węglem (teoretycznie tą blachę kazali zdemontować do węgla dlatego nie zgłaszałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kontaktowałem się, palę drewnem z lekką domieszką węgla na żar. Mój mpm ma papiery tylko na drewno i nie mam w instrukcji wytycznych jak palić węglem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@NeS pewnie coś ekologia znów namieszała ja mam wersje gdzieś z lutego 2021 ma certyfikaty na węgiel i drewno 5 klasa ecodesign.

Przy węglu piszą w instrukcji, że ten element regulujący palnik powinien być zdemontowany, a przy paleniu drewnem powinno się zmniejszyć palnik (opuścić tą blachę) na jakąś określoną ilość centymetrów prześwitu palnika, nie pamiętam dokładnie ile.

 

Instrukcja mówi także, że podczas palenia drewnem obydwa dopływy powietrza do palnika powinny być otwarte, dla węgla natomiast tylko jeden powinien być otwarty.

Edytowane przez robzii17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakieś opinie o węglu z Halemby? Znalazłem tylko jakieś archiwalne wpisy w internecie o typie 33, olbrzymiej spiekalności i zawieszaniu. To dalej aktualne?  
Chyba, że ma ktoś jakiś lokalny skład do polecenia z dobrym węglem w dobrej cenie 😄 z rejonu Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec etc) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halemba jest kiepska w spalaniu ,lepszy już marcel choć też problemowy,ale ty ze śląska masz problem z węglem?Spróbuj wujka znaleźć lub wesołą,marcel jest zacny ale trzeba się go nauczyć w dolniaku,ma najmniej popiołu z tych wszystkich i najdłużej sie spala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z węglem 😉 zostało mi 1.5 tony jeszcze ze starego pieca ale spieków, kamieni pełno zostaje na ruszcie. Znajomy zaproponował bo wozi a i tak trzeba uzupełnić zapasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zmieniam zdanie na temat marcela,jest ciężki w spalaniu ,wg mnie tylko niewielka ilość 2-3kg jako podkład pod nawet 2 zasypy drewna,a i tak jeszcze zostaje kupa koksu,nie byłbym wstanie spalić całego zasypu marcela , skleił by się skoksował i trzeba by to wyciągać,fakt spala się bardzo długo,ale to nie dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wziąłem od znajomego ta halembe 10kg żeby zobaczyć i współczuje tym co tym palą 🤯 to się w ogóle nie nadaje do spalania w gospodarstwach domowych… 3 razy się zawiesił, smoły ogrom w zasypie, nawet wsypanie go między obecny wegiel nie wiele pomogło 😂. Może w górniaku inaczej się spala ale w DS to tragedia. 
teraz tylko znaleźć gdzieś dobry orzech 2 w typie 31.2 - ciężko 😂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocne węgle w DS do dobrego spalania muszą mieć wysoką temperaturę paleniska ( szamot na około w palenisku) i zasilanie po skoksowaniu drewnem - czyli na przekładkę z drewnem lub zrębką. To zasilanie jest ważne do lepszego ich rozgrzania, bo jak wystygną po skoksowaniu to wtedy trzeba mocno dmuchać na koks by go rozgrzać ( inne parametry paleniska - mniej PW, a dużo więcej PP). Wtedy się da, ale lepiej kupić właściwy węgiel zamiast się bawić z kiepskim. Zresztą każdy węgiel będzie się lepiej palił na przekładkę z drobnym drewnem ( nie z pniakami).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.