Skocz do zawartości
IGNOROWANY

RCK + wentylator wyciagowy


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mozna podlaczyc kociol wyposazony w wentylator wyciagowy do komina z RCK  (lub wyczystce)?

Czy mozna montowac RCK do komina (wyczystki) gdy mamy kociol z wentylatorem wyciagowym?

Czy w ogole jest sens laczyc te dwa elementy instalacji/kotla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ze mimo wszystko musi być RCK. Zależy jaki wentylator i jakie sterowanie. Napisz przy jakim które to ma być. Też mam taki problem. Ja to widzę tak że RCK musi być ustawiony tak by na nie było zbyt dużego chodzi na mocy minimalnej ( o ile kocioł ma modulacje). Może się to nie kalkulowac. Lepiej trochę więcej spalić a wentylator żeby chodzil na niższych obrotach. Ale to już trzeba pytac. Tak daleko jeszcze nie jestem. Przyjdą madrzy to mam powiedzą. Bardzo fajny wątek złożyłes. Pozdrawiam

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany RCK w wyczystce, kocioł na pellet z wentylatorem wyciągowym Laguna Edilkamin. Nie mam porównania jak to by było bez RCK (ilość spalonego opału itd.) Napewno plus RCK to to, że komin suchy (zero skroplin), prawdopodobnie dlatego, że komin jest cały czas "wentylowany", drugi plus to temperatura spalin która nie przekracza 95°C (czujnik zamonowany zaraz za wymiennikiem)

Dużo zależy też od średnicy komina. Ja mam owalny 150x100 i mimo to zamontowałem RCK, jeśli średnica komina dość duża to myślę, że warto zamontować RCK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest ważne w którym miejscu jest zamontowany. Ma być zamontowany zgodnie z wytycznymi. Do kominka najlepiej może na doladowaniu czyli na odpowiedniku ZETki. To chyba najlepsze bo regulujesz dopływ powietrza a nie regulujesz temperaturę spalin. Tak jak rozetka i szyber w kotle. Tylko jak to by działało przy kotlach to nie wiem. Może ktoś coś? Swój bym chętnie przełożyl przy zmianie kotła.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens łączyć te dwa elementy bo służą do innych czynności i wzajemnie się nie wykluczają w działaniu.Zimą uspokoisz sobie ciąg kominowy RCK,żeby nie wyrywało opału z kotła a latem nawet w upały rozpalisz w kotle korzystając z wentylatora.Podczas dokładania opału też sprawdza się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, carinus napisał:

.. a latem nawet w upały rozpalisz w kotle korzystając z wentylatora

Czy uruchomienie wentylatora wyciagowego w dni kiedy ciagu kominowego brak, przy jednoczesnym nieszczelnym RCK znajdujacym sie w kotlowni (nie oszukujmy sie bo tak jest) nie spowoduje sytuacji dla nas niebezpiecznej? Pytam po prostu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, ze moje obawy sa calkiem bezzasadne i to dziala. Tylko nie do konca pasuje mi "wciskanie pedalu gazu i hamulca jednocześnie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, PioBin napisał:

 Tylko nie do konca pasuje mi "wciskanie pedalu gazu i hamulca jednocześnie"

Też tak uważam. W kotle zasypowym są możliwości by obejść się bez RCK jak i by zwiększyć ciąg bez wentylatora. Więcej urządzeń komplikuje obsługę i niezawodność pracy kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jeżeli chodzi o efektywność spalania to najbardziej niezawodne wydaja się RCK i zetka. Teraz pytanie - dmuchawa czy wyciąg?

 

Jest teraz jakis zasypowiec 5 kasy na weglu z seryjnie montowana dmuchawa? Widziałem tylko z opcją wyciagowego.

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, PioBin napisał:

Mozliwe, ze moje obawy sa calkiem bezzasadne i to dziala. Tylko nie do konca pasuje mi "wciskanie pedalu gazu i hamulca jednocześnie"

Rck ma blokadę i wtedy nie działa. Jak Ci te malutkie szczelinki przeszkadzają to można taśmą zakleic. Jak rck jest na wyczstce lub na kominie to zwykła malarska wystarczy.  Jak na rurze od kotła do komina to taśmą aluminiową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator wyciągowy używany z głową nie spowoduje żadnych problemów z wywalaniem gazów przez RCK.Umiejętnie poprowadzony kanał z RCK może trzeba będzie blokować żeby sie nie otwierał podczas pracy wentylatora,kiedy zostanie wytworzone podciśnienie.Wszystko zależy od sposobu i miejsca montażu.Mam założone RCK i na pewno zamontuję niedługo wyciągowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bym jednak pomyślał o czopuchu i RCK zamontowany w jednej lini z wyciągiem lub delikatnie przed wyciągiem.Wtedy nie ma prawa nic wywalić na zewnątrz gdyż wentylator bedzie chciał zassać powietrze nawet przez RCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To racja. Tylko wyciąg będę miał zainstalowany w kotle. Przy kominkach jest też opcja na zetce.
Myślę że jednak najlepiej w wyczystce. Kocioł będzie wchodzil do komina na wysokości 120-140cm. Dziwi mnie to że producent proponuję też nad wejściem do komina.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, carinus napisał:

Tutaj bym jednak pomyślał o czopuchu i RCK zamontowany w jednej lini z wyciągiem lub delikatnie przed wyciągiem

To rozwiazanie najbardziej mi sie podoba. To cos podobnego do wentylatora wyciagowego nad kominem. Rowniez chyba ze wzgledu na prace kotla. Widzialem takie rozwiazanie w przemysle, w domu nie.

Ciekawa funkcja jest tak jak w nowoczesnych kotlach pomiar podcisnienia i sterowanie moca wenylatora, wtedy RCK teoretycznie niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slusznie nie nadazy regulowac przy porywach/dlawieniu. Dynamika wentylatora jest zbyt duza. Prawdopodobnie lapie srednia i to utrzymuje w zakresie jego mozliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój zdaniem druga sprawa. Taki ciąg jest zbyt duży. Nawet wentylator na zero to jest zbyt dużo. Czytałem że może być dużo więcej. I to chyba prawda.
Ostatnio poszedłem w nocy do kotła i kuźwa komin 21x21 ok 10,5m, teren płaski. Krótko tutaj mieszam więc to nowość dla mnie. Z kotła dźwięk że po egzorcyste chciałem dzwonić :) albo do Poza Natanka. Tesciu nie zaciągnął czopucha. Ten komin normalnie to powinien mieć bodaj 24 Pa.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator najlepiej używać tylko do rozpędzenia kotła i w chwili gdy ciąg naturalny jest wystarczający,lepiej zostawić kocioł na tym ciągu.RCK robi mi teraz robotę przy spalaniu węgla w cyklu ciągłym.Ustawiam potrzebną granicę ciągu i kociołek leniwie chodzi na delikatnym płomieniu.Widać przy takiej regulacji widać oszczędności na opale,dłuższa praca kotła na pełnym załadunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kocioł ma używać wentylatora do mocy przy drewnie oraz dmuchawy (chyba wyciagowego też) przy pelecie. Nie sprawdziłem tego jeszcze. Kocioł w dokumentacji ma określony maksymalny ciąg na 30Pa. Wiem jaki ciąg ma komin o parametrach na ok 30Pa. Tutaj jak zacznie wiac to matko bosko! :)
Ludzie od pelletu też zaznaczają że RCK to podstawa.
Także gdzie dać ten RCK gdy wyciąg jest w kotle ?
Draco nic specjalnie o tym nie mówi. Mam opcje albo 40 cm pod kanałem z nowego kotła albo ok 110 cm niżej w wyczystce. Ten górny otwór zostanie po starym kotle więc chciałbym go wykorzystać.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam do Was pytanie odnośnie rck.mam piec na pellet ma on wentylator wyciągowy i zamontowałem w wyczystce rck rcw-s o przekroju 127x250. Teraz tlumaxze dlaczego. W domu miałem już wyczystke z drzwiczkami o określonych wymiarach, wyjąłem drzwiczki i zamocowalem rck na silikon wkoło. Teraz żeby ktoś nie pomyślał że chce przyoszczedzic na oryginalnej ramce Draco. Po prostu pomyślałem że to zadziała. Natomiast rck ani drgnie. Czy powodem tego może być brak oryginalnwj ramki? Czy jak kupię oryginalną ramkę to będzie to działało? Co jeśli otwór w kominie będzie miał większy przekrój niż sama ramka? Czy ktoś mi jest w stanie pomóc bo walczę z tym piecem już długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK montujemy w celu obnizenia (stabilizacji) ciagu kominowego. Czy jest on (ciag) na tyle duzy u Ciebie aby RCK sie otworzyl?

Rozumiem ze od strony mechanicznej dziala, czyli klapka sie odchyla jak ja "popchniesz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odchyla się. Zauważyłem że lekko drży i faktycznie raz się odchyliła. Przy najmniejszym ustawieniu. Czy ciąg jest taki duży to nie mierzyłem niczym. Czuję ruch powietrza ręką. A mieszkam nad jeziorem to i często są podmuchy wiatru. Co do samej idei montażu rck to wszyscy mi pisali że to zmniejszy spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.