Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wzdłuż palnika, w poprzek próbowałem kilkukrotnie ale nie było takiej temperatury zatem ma to duże znaczenie. To znaczy układam tak ze drewno jest prostopadle, a nie równolegle do palnika to chyba raczej w poprzek :-)

czyli ma długość mniej niż 24 cm drewno oczywiście

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wzdłuż układasz istona sprawa jeśli od razu tniesz na odpowiednią długośc wtedy dłużej się pali. Kolega "bzica" również twierdzi że układanie wzdłuz daje lepszy efekt.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy ktoś poza kolegą izydor86 stosował rozwiązanie w postaci zasłonięcia blachą części rusztu od strony palnika przy paleniu drewnem i również zaobserwował poprawę efektywności spalania drewna?

Witam. Potwierdzam blacha na pierwszych rusztach w znacznym stopniu poprawia efektywność palenia drewnem. Szczczególnie gdy drewno nie jest dosuszone lub jest w dużych kawałkach. Dzieje się tak z powodu iż przed samym palinkiem nie może

wytworzyć sie warstwa żaru która ograniczy swobodny przepływ PP przed rusztami. Umieszczając blachę w tamtym miejscu, blokujemy swobodny przepływ PP dzięki czemu w dużo wiekszym stopniu uczestniczy ono w procesie spalania, nie wychładzając wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://youtu.be/etg0GhA7uxs

Tutaj kolega pokazuje jak układać drewno by się efektywnie spalalo.

Nie bez powodu Litwini w kalvisie zrobili komorę w kształcie prostokąta, a palnik na krótszym boku  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu Litwini w kalvisie zrobili komorę w kształcie prostokąta, a palnik na krótszym boku :) .

Poczekamy zobaczymy kto wie może jednak firma mpm zrobi sensowny piec na drzewo.

Trzeba popierać co polskie a nie zagraniczne.

Edytowane przez Piotr24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dom z lat 70-ych komin  z cegły, mpm 25kw ,przekrój komina mniejszy od zalecanego przez producenta (tego się obawiałem przed kupnem), ale jest wszystko w porządku , ciąg mam super, pewnie dlatego że wysoki 8m>

Co do palenia drewna, to teraz zacząłem palić samym drewnem, kawałki mam pocięte tak ponad 35 cm , układam w poprzek i powiem, że bardzo ładnie się pali, 

ale pod warunkiem , że PW dam drzwiczkami tymi nad popielnikiem.., w wolnym czasie dorobie do nich jakąś klapę pod miarkownik i będzie git  :)

 

 

Szkoda ,że producent nie zrobił tych dwóch takich samych 

drzwiczek, wtedy można by było, przekładać je miejscami..

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ten nowy kocioł. To stara strona firmy mpm i jakiś stary kocioł :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt w MPM DS pali się nawet świeże drewno kiepsko ale pali się.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno musi być ekstremalnie suche i nie może być iglaste(nie może być olejków żywicznych). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć..

 

To do mnie było? Miałem na myśli, że do kotła zgazowującego drewno, drewno powinno być suche i liściaste. Już tu była jedna osoba co miała Atmosa zgazowującego drewno. Kisiła w nim drewno i paliła co było na stanie. Po 4 czy 5 latach kocioł sito. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z ludźmi którzy mają dostęp do taniego drewna iglastego?? Myślę że na samym forum sporo by się znalazło.

 

Palić w DS.

Poza tym w HG nie da się palić na jakimś miarkowniku czy jakieś modulacji. Tu powinno się palić na pełnej mocy aż do samego wypalenia opału. Chyba wszystkie HG kotły mają wentylator wyciągowy i on nie służy dla polepszenia ciągu kominowego jak ktoś ma słaby tylko taki wentylator potrzebny w procesie spalania. W każdym razie tak można wnioskować po Atmosie. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.