Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

rozum mówi 8-10 ale do drewna wg mnie się nie nadaje, jest zbyt płytki 18cm ,musi być bardzo drobne drewno,tak że 8-10 lub nawet ten mniejszy do węgla ,do drewna 12-14 i jakiś duży bojler na wodę ,będzie takim sprzęgłem bezpieczeństwa,chyba że bufor 1000l to i 17-19 lub nawet 21-25 będzie ok

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z obiecanym na początek 2017 roku kotłem MPM na drewno? Prawie koniec tegoż roku, a tu cisza. Nie najlepiej świadczy to o solidności producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z takim kotłem nie jest tak hop siup i polegli chłopaki na testach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Po przestudiowaniu całego wątku i ja stałem się od kilku dni posiadaczem kotła MPM DS II i oczywiście nie obeszło się bez problemów, dlatego pomimo śledzenia forum już dłuższy czas dzisiaj postanowiłem się zarejesgrować w celu uzyskania od Was pomocy.

Mój problem wygląda tak, że przy krótkim obiegu w piecu jest ładny cug aż chuczy ale gdy tylko zmieniam obieg na długi piec przydusza się pomimo maksymalnie otwartych drzwiczek pp i w połowie pw a z komina zaczyna iść dym. Przecież nie po to kupiłem ten kociał żeby marnować ciepło i palić na krótkim obiegu ciągle. Sprawę poprawia jedynie uchylenie drzwiczek środkowych, wtedy łapie ciąg no ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Mój komin ma jakieś 12 m długości o przekroju 15x25 cm w czym może być problem z długim obiegiem ? Proszę Was o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproś kogoś z Twojej okolicy żeby przyjechał i obejrzał ten przypadek.Tak na odległość ja bym sie nie podejmował doradzania,każdy ma inne odczucia warunków pracy kotła.

 

 

 

Panowie,poprosić moderatora o pozamiatanie śmieci,albo utworzyć nowy wątek wolnych rozmówek o kotle,tam będzie można nabijać do woli posty,nie śmiecąc w wątku głównym.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

Ale kocioł nie do końca może złapać temperaturę na długim obiegu, napisz tylko proszę po jakim czasie od rozpalenia Ty zminiasz dźwiignię obiegu od rozpalenia ? Jak się palnik mocno rogrzeje dajmy na to na piecu będzie 70-80 czy wcześniej, druga kwestia jest taka że nie mam w kotłowni doprowadzenia świeżego powietrza tzn są stare okienka ale nie mam żadnej zetki czy czegoś takiego czy to też może być problem ze złapaniem cugu na długim ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno doradzać na odległość ważne żeby rozpalić jak najbliżej palnika musi powstać trochę żaru a potem to już odrzutowiec.Jeśli palisz drewnem pomocna jest blacha na ruszt i niektórzy koledzy mają klapkę w drzwiach środkowych,ja też dorobiłem klapkę i wydaje się być  pomocna.Trochę mi to przypomina jak kilka dni po montażu pieca rozpalał mój tato też była kupa dymu z komina, paliło się w piecu ale ogień nie sięgał palnika.To jest ważne żeby w wizjerze był ogień,co do krótkiego obiegu ja mu daje czas jak temperatura spalin wędruje koło 300 i klapka w dół ale to max. kilka minut.U mnie w największe upały muszę uchylać okno w kotłowni ale przy obecnej temperaturze jest to zbędne.Myślę że jeszcze miesiąc i się dogadacie ,chyba każdy kto nie miał DS-a musi się podszkolić ;)

Edytowane przez jan3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie masz tak szczelnego mieszkania żeby kocioł nie zaciągał powietrza,może być problem ale powinno się jakoś tam palić.Ja nie używam krótkiego obiegu,mam zdemontowaną rączkę do otwierania klapy.Na próbę możesz gdzieś otworzyć okno,drzwi,cokolwiek i wtedy wykluczysz jeden z powodów.Komin masz dosyć wysoki,nie wiem jaką masz moc kotła jednak powinno to chodzić bezproblemowo.Napisz czym paliłeś,jak długo się paliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy radza,przed palnik stosik drobnego suchego i pukladanego drzewa , zamieszcze to co juz było 

post-65608-0-71314300-1505672815_thumb.jpg

post-65608-0-50972600-1505672836_thumb.jpg

palnik do rozpalenia ale nie huczacy ogień bo odgazowuje gwałtownie drzewo przy palniku gazowym,dymu nie zdazy zassać palnik kotła i dymi na kotłownie .

NIE taki płomień:

post-65608-0-37280200-1505672913_thumb.jpg

 

W palniku gazowym zamknąc powietrze i płomień ma byc taki cichy długi i wijący sie ,wtedy oplata drzewo i wpada do palnika 

TAKI płomien ma być :

post-65608-0-61570800-1505672943_thumb.jpg

post-65608-0-78486000-1505672965_thumb.jpg

post-65608-0-85745900-1505672973_thumb.jpg

rozpalanie trwa kilka min ,wazne aby płomień od razu wpadał do palnika po rozpaleniu ,na chwile tuz przed rozpaleniem warto  otworzyc wyczystke komina i palnikiem ruszyc słup powietrza w kominie .

Mam kocioł w domu na korytarzu,kotłownia dopiero powstanie i gwarantuje ze tak rozpalony nie zadymi ani grama .

Na wierzch od razu daje węgiel i juz go nie otwieram zeby nie dymić .

Co do skróconego obiegu spalin otwarty do ok 50st na kotle , pompka kotła zaczyna prace od 40st żeby go równomiernie grzac ,zawór trójdrozny termostatyczny puszcza od ok 55st ,kocioł chodzi na 60-65st  i u mnie jest ok 

Jak sie za szybko zamknie krótki obieg i kocioł sie nie ogrzeje ,tzn co z tego jak góra kotła gorąca jak dół zimny i ten zimny wymiennik na dole działa jak hamulec ręczny ,ogień w palniku od razu przygasa -trzeba zastosować ochrone powrotu kotła zawór termostatyczny trójdrozny i wtedy pompa na wyjściu zaworu-woda mieszana z ustawiona temp te cytowane czesto 55st i taka woda ma wchodzic do kotła od dołu.

I faktycznie z ta temp 55prawda bo jeszcze ok 50st potrafi sie skraplac i widac jak skapuje ze sciany przedniej komory zasypowej przez drzwiczki.

tyle z mojej praktyki co sam sprawdziłem i działa ;-)

 

 

W podobnych przypadkach tu jak pamiętam na forum wiinna była rura łaczaca kociol z kominem ,albo za długa lub za duzo kolanek i zaketów .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jestem na etapie kupna mpm ds 12-14.Mam pytanie odnośnie drzwiczek zasypu.Drzwiczki od góry czy z boku beda lepsze do palenia drewnem lub węglem?Z góry dziękuję za odpowiedz i za poświęcony czas.

Edytowane przez carandache
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carandache,

zdecydowanie górny zasyp ,zawsze jedne drzwiczki mniej z przodu żeby nie płyneła smoła na zewnatrz ,i jak sie zwiesi drzewo lub węgiel otwierasz tylko w górnych drzwiczkach wziernik ,pret ponad 1 m podziubiesz i spada bez otwierania i dymienia .

Przez ten wziernik tez bez otwierania klapy szybko zobaczysz czy ciemno-jest paliwo lub widać żar i trzeba dołozyc .

 

Pytanie ogólne do nowych posiadaczy MPMów ,czy drzwiczki z przodu dalej robia proste wyjście  czy lekko nachylone do góry-zeby lepiej odpływała smoła i nie zaklejało ich ?

W nowchy kotłach co jeszcze smoły nie doswiadczyły smarujcie solidnie sznury drzwiczek twardym smarem miedzianym-jak do hamulców aut ,pomaga zeby sie nie zaklejały smoła ,bo na zimno jak kocioł wystygnie tylko łom pomaga ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też polecam tylko i wyłącznie górny zasyp,mniej problemów i łatwiejszy zasyp.Można dorobić nadstawkę ze skośnym ustawieniem większych drzwiczek i wtedy jest piękniej,wygodniej i pojemniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak większość zapewne wie  mam górny zasyp ,posmarowałem nowe sznury smarem miedzianym i nigdy nie skleiło mi żadnych drzwi,tak że polecam również .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

Ale kocioł nie do końca może złapać temperaturę na długim obiegu, napisz tylko proszę po jakim czasie od rozpalenia Ty zminiasz dźwiignię obiegu od rozpalenia ? Jak się palnik mocno rogrzeje dajmy na to na piecu będzie 70-80 czy wcześniej, druga kwestia jest taka że nie mam w kotłowni doprowadzenia świeżego powietrza tzn są stare okienka ale nie mam żadnej zetki czy czegoś takiego czy to też może być problem ze złapaniem cugu na długim ?

Jeśli nie może się rozbujać na długim obiegu, to do sprawdzenia.

Drożność komina, szczelność od pieca do komina, sprawdź też, czy nie masz za dużo popiołu w wyczystce, może jest za wysoko i dym nie może swobodnie przeplywać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za wasze uwagi wszystko postaram się sprawdzić, dzisiaj chyba cały dzień w kotłowni siedziałem i zauważyłem kilka nieprawidłowości, mianowocie zauważyłem, że przy otwartym oknie troche lepiej się pali, także pewnie zamonuję zetkę. Ale co najważniejsze fachowcy którzy w piątek robili przy okazji komin i mieli zamontować wyczystkę, starą wyczystkę zdemontowali ale nie założyli nowej bo już w sobotę nie mieli czasu i zasłonili tylko dziurę kawałkiem blachy gdzie w około łapało masę lewego powietrza, poza tym sprawdziłem zapałką i znalazłem w kominie również kilka dziur gdzie ciągnie powietrze z kotłowni (zamurowywali dziury po starym czopuchu) także mam nadzieję, że jak to wszystko poprawią to i ciąg kominowy się polepszy:). Kocioł to 12-14kw na 160mkw nieocieplonego domu ale zrobionego z półtora suporka + 200l cwu poza tym strop na strychu ocieplony warstwą trocin i ściany z płyt wiórowo-cementowych. Ale stary kocioł spawany przez jakiegoś gościa w garażu(140 tylko nie wiem czego cm2 wymiennika ciepła ?) dawał radę przez ponad 15 lat więc myślę, że mpm tym bardziej sobie poradzi :) Tylko teraz mam problem z miarkownikiem bo za nic nie potrafię go ustawić mam miarkownik Honeywell FR 124 zamontowany z lewej strony (drzwi otwierają się w lewo) i jak ustawiam zgodnie z instrukcją 60c na piecu i 60 na miarkowniku to wtedy drzwiczki pp zamknąć prawie na maksa 2mm prześwitu to później miarkownik nie daje ry ich podnieść bo ciągnie łańcuszek praktycznie prostopadle a nie pod kątem, ma chyba za krótkie ramię czy ktoś z was miał podobny problem i jak sobie poradziliście ?

Edytowane przez HaSSaN87
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

to zrób taką wajchę aby nie ciągło za sam dół tylko za górną część klapki daj jakiś wihajster prostopadle do klapki i wtedy są inne siły bo u ciebie robi się zły kąt i nie potrafi w pierwszym momencie podnieść , te cymbały robią kotły tysiąc lat ale prostych spraw nie zrobią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz powyginać sześciokąt prawie jak obrys kotła i najlepiej wkręcić lub dospawać do klapki ramię 5-6cm (śruba,szpilka gwintowana,pręt) w pobliżu zawiasu,ustawione pod kątem prostym do blachy.Jak widzę takie partactwo,to nie dziwię się że sam kocioł też zjeb..ny i trzeba wszystko poprawiać.Ostatnio w wątku o HEF-ie wklejałem rysunek z rozwiązaniem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest taka dźwignia.

post-43826-0-50055700-1505765306_thumb.jpg

Edytowane przez pepito82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za wasze uwagi wszystko postaram się sprawdzić, dzisiaj chyba cały dzień w kotłowni siedziałem i zauważyłem kilka nieprawidłowości, mianowocie zauważyłem, że przy otwartym oknie troche lepiej się pali, także pewnie zamonuję zetkę. Ale co najważniejsze fachowcy którzy w piątek robili przy okazji komin i mieli zamontować wyczystkę, starą wyczystkę zdemontowali ale nie założyli nowej bo już w sobotę nie mieli czasu i zasłonili tylko dziurę kawałkiem blachy gdzie w około łapało masę lewego powietrza, poza tym sprawdziłem zapałką i znalazłem w kominie również kilka dziur gdzie ciągnie powietrze z kotłowni (zamurowywali dziury po starym czopuchu) także mam nadzieję, że jak to wszystko poprawią to i ciąg kominowy się polepszy:). Kocioł to 12-14kw na 160mkw nieocieplonego domu ale zrobionego z półtora suporka + 200l cwu poza tym strop na strychu ocieplony warstwą troci(...)

Witam, Twój komin jest taki sam jak u mnie więc małe szczeliny nie powinny wpływać znacząco na ciąg kominowy. Komin czyszczony? Mogłeś wziąć kociołek ok 16 kw. chyba, że planujesz jakieś ocieplenie. Masz pompę obiegową? Może zmniejsz bieg pompki. I PRZEDE WSZYSTKIM ZRÓB CHŁOPIE CZERPNIE ŚWIEŻEGO POWIETRZA DO KOTŁOWNI , BĘDZIE CHLODNIEJ, BO TAK MA BYĆ, I NIE SŁUCHAJ RAD W STYLU, ŻE GDZIEŚ CI POWIETRZE WPADNIE!!!  CZEMU LUDZIE TEGO NIE ROZUMIEJĄ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ale co najważniejsze fachowcy którzy w piątek robili przy okazji komin i mieli zamontować wyczystkę, starą wyczystkę zdemontowali ale nie założyli nowej bo już w sobotę nie mieli czasu i zasłonili tylko dziurę kawałkiem blachy gdzie w około łapało masę lewego powietrza, poza tym sprawdziłem zapałką i znalazłem w kominie również kilka dziur gdzie ciągnie powietrze z kotłowni (zamurowywali dziury po starym czopuchu) także mam nadzieję, że jak to wszystko poprawią to i ciąg kominowy się polepszy:). 

Myślę że tutaj jest cały problem z Twoim ciągiem. Zamontuj, uszczelnij wyczystkę i będzie dobrze ;) Z jakiej miejscowości jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała miejscowość pod Kraśnikiem, jeśli nr telefonu na stronie producenta jest do Ciebie to pewnie kilka razy rozmawialiśmy ze dwa tygodnie temu ;).

 

Witam, Twój komin jest taki sam jak u mnie więc małe szczeliny nie powinny wpływać znacząco na ciąg kominowy. Komin czyszczony? Mogłeś wziąć kociołek ok 16 kw. chyba, że planujesz jakieś ocieplenie. Masz pompę obiegową? Może zmniejsz bieg pompki. I PRZEDE WSZYSTKIM ZRÓB CHŁOPIE CZERPNIE ŚWIEŻEGO POWIETRZA DO KOTŁOWNI , BĘDZIE CHLODNIEJ, BO TAK MA BYĆ, I NIE SŁUCHAJ RAD W STYLU, ŻE GDZIEŚ CI POWIETRZE WPADNIE!!!  CZEMU LUDZIE TEGO NIE ROZUMIEJĄ.

Będę palił głównie węglem także myślę, że 14 da radę. Pompki nie mam, tylko grawitacja, stara instalacja i grube rury. W ofercie mpm kolejny był sporo większy. Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to widzę i mam zrobione u siebie.

 

https://images83.fotosik.pl/787/7745a76934e07f0f.png

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.