Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Heso ,co do wymiennika tez sie wypowiadałem w tym temacie ,na dole w komorze nawrotnej dali blache a można by pociągnać wymiennik z 20cm więcej ,tez dawałem zdj jak te przez wyczystke , 8,5cm przelot w komorze nawrotnej,21cm blacha ,a to sporo stron do tyłu to przypomne  :

 

post-65608-0-63538400-1497808638_thumb.jpg

post-65608-0-23345800-1497808719_thumb.jpg

na czerwono owa blacha :

post-65608-0-31938800-1497808948_thumb.jpg

post-65608-0-59880600-1497809455_thumb.jpg

 

popielnik ? za mały ? z 1,5 węglarki pojemności 

ruszt ? mimo obaw że nowość przy węglu daje rade 

palnik-sam zmieniam i kombinuje na inny szczelinowy ,ale będą dwa do drzewa i węgla zamienne -wyciagane od przodu -taki plan 

wezyry sie zakitowuja i sa zbędne w tym kotle ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem zamiar kupić MPM 17-19kw, ale jako że mieszkam na Śląsku i od 1 września zaczyna obowiązywać ustawa antysmogowa a ta wersja nawet nie była badana na emisję spalin i nie ma żadnego "papierka", to postanowiłem się wstrzymać z zakupem i poczekać jak to wszystko się ułoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wymiany kotła zostałem niejako zmuszony,stary zaczął przeciekać.Niespecjalnie byłem na to przygotowany, tak finansowo jak i organizacyjnie.Nie jestem w gorącej wodzie kąpany i przed zakupem czegokolwiek,długo szukam.Opinie,wskazówki,wiedza z netu itp.(co czasem ma mi za złe żona).Jak do tej pory nieżle na tym wychodzę bo kupione sprzęty działają latami.Tak też i było z zakupem kotła MPM DS,kupiłem go pod wpływem tego forum,po zapoznaniu się ze wszystkimi stronami tego tematu.Chciałem mieć coś innego,lepszego i z perspektywą na coraz bardziej zaostrzające się normy,jednocześnie w rozsądnej cenie.A MPM w miarę spełniał te oczekiwania,.I chociaż kocioł już pracuje w kotłowni to z uwagą nadal czytam ten temat.Brałem pod uwagę opinie i wiedzę ludzi i "guru" z tego forum.I stwierdzam że nie mam odpowiedniej wiedzy i doświadczenia żeby podejmować merytoryczne i techniczne dyskusje z nimi.Jestem zwykłym użytkownikiem,palaczem domowym który jest zadowolony z nowego nabytku.Jak na razie ominęły mnie kłopoty z tym kotłem,opisywane na przestrzeni tego tematu.Sam kocioł produkowany jest dopiero od kilku lat,jak wypowiadają się tu specjaliści,ma swoje wady i nie wiadomo jak będzie z jego trwałością.Oby działał jak najdłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dziś osiągnąłem 5h na 3/4 pojemności pieca na sośnie ale temp spalin po ustabilizowaniu 100 stopni więc chyba będę palił teraz w lecie jednak na krótkim biegu bo wtedy te 150 jest ale nie wiem czy tak wolno cały czas na krótkim palić ,czy nie przeszkadza to niczemu , o opał nie chodzi bo prawie darmo mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego na cwu palisz 5 godz.?, nie lepiej przepalić ostrzej w 1-2godz?. Dla kotła, komina i ekonomiki to będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego na cwu palisz 5 godz.?, nie lepiej przepalić ostrzej w 1-2godz?. Dla kotła, komina i ekonomiki to będzie lepiej.

masz rację to była taka próba ,wsypało mi się za dużo kory od sosny z kubła , zawsze palę tak że 2-3h jest ogień a 1 h to trochę mało bojler 130 więc raz dwa rozładują -rodzinka, znaczy się a ja się dopiero koło 24.00 kąpię-prysznic , a muszę mieć gorącą i z tąd te 2-3h, a hajnówka paliła się 1h ale pewnie przez ilość wody do rana gorąca była ale drewna i tak szło 2x tyle co w mpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kiepski bojler i nie nadąża z odbiorem ciepła z kotła a jak już się nagrzeje, to krótko trzyma i dlatego zapewne maronka robi z kotła ołtarzyk z kadzidłem...

no Sony i humor mi poprawiłeś od razu i powiem ci że jet ołtarzyk z kadzidłem dlatego pytałem o ten krótki obieg ale niech se jest , trzyma zadaną i jest bezpiecznie i wygodnie i to rozpalanie Sony to dudnienie niskim basem to miód na moje uszy ,nie no sorki zwariowałem,ale do rzeczy można grzać na krótkim obiegu czy nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciepłej wody,jednak bufor to fajna sprawa. Palę na fula około 4 godz, do około 100* starcza mi to na 7-8 dni. Spalam przy tym niecałą taczkę drewna. Dorobiłem drugą klapkę do drzwiczek nad popielnikiem do podawania PP i muszę przyznać, że super się kociął sprawuje, teraz palenie drewnem, to czysta przyjemność :)

post-67508-0-49409900-1497861016_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko ,,a nie mówiłem,,

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pewnie wiesz miarkownik mam na środkowej klapce i jak się przymknie to całkiem ,pewnie w zimie jak będzie odbiór jakąś małą szczelinę zastosuje ,ale nawet teraz mam szczelinę 1cm w klapce w dolnych drzwiach by całkiem nie dusić ognia i sprawdza się to znakomicie trzyma zadaną aż miło, jedynie pod koniec palenia jak jest już tylko żar trochę na tej szczelinie się bujnie tak około 5-10 stopni ale też fajnie wypali smołę,a otwór w górnych drzwiach mam zamknięty bo też trochę się za mocno rozpalało, ale to wszystko teraz bo w zimie będą na pewno zmiany i pewnie szamot nawet wyleci z nad palnika a ja mam regulus miarkownik i dla mnie rewelacja ,bardzo płynne działanie i dokładność też fajna no ogólnie na razie same ochy i achy

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci się sprawuje kocioł na Unisterze? Masz jakąś specjalną technikę typu uchylona klapka PP na stałe czy zamyka się całkowicie?

a teraz zajarzyłem że to do Zaciapa kolegi było ,sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci się sprawuje kocioł na Unisterze? Masz jakąś specjalną technikę typu uchylona klapka PP na stałe czy zamyka się całkowicie?

 

U mnie unister pełni raczej rolę bezpieczeństwa, jak bym przesadził z ilością opału.

Podczas ładowania bufora klapka cały czas jest otwarta, gdy dół bufora dojdzie do 85*, to i na kotle wzrośnie na 85 , a przeważnie jest 70-80*. Myślę ,że u mnie bardziej sprawdził by się miarkownik mechaniczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carinus ,często podaje Twój przyklad że kocioł MPM 8-10kW może być za duzy do dobrze ocieplonego domu o powierzchni ok 200m2 ,a stare przyzwyczajenia wręcz nie dopuszczaja że to moze sie sprawdzić ,a że jeszcze za duzo to juz nie mieści sie w głowie całkiem ,takie stereotypy sie utrwaliły przez lata gdzie fachowcy nie schodzili poniżej 20kW -bo jak będzie mróz  to co ?;-)

Dlatego jak bym mógł prosic Ciebie bys wypełnił stronke ciepłowłasciwe.pl i wkleił wynik w avatar ,wtedy czytający by mieli  lepszy obraz co ten kocioł ogrzewa i że "nawet te marne 8-10kW " wystarczą ,pora zmieniać  stereotypy i przyzwyczajenia , bo skoro 10kW wystarczy do dobrze ocieplonych 200m2 to warto to propagować ,tak mysle  :)

Zrobiłem wyliczenia na podstawie strony,jednak mam zróżnicowaną zabudowę domu i różne grubości docieplenia,jak i kubaturę,gdyż część domu jest parterowa i lepiej docieplona.Niemniej jednak średnia moc po korekcie wychodzi ok 5kW zamiast wyliczonych 6,7kW a w rzeczywistości wystarcza nawet mniej gdyż kocioł spala na dobę średnio 18kg węgla,czyli cały zasyp kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie Carinus ,jak napisałeś że palisz  z przegrodą rusztu to pewnie wielu przyjmowało to z niedowierzaniem ,a praktycznie połowa rusztu zdała egzamin i starczyło i to samo sie potwierdziło w teorii.

Mam nadzieje że taki dobry przykład da do myślenia wielu potencjalnym kupującym ze nie ma co przesadzać z przewymiarowaniem kotła bo sie to zemsci i lipa z czystego palenia .

Jak nie ma żywego ognia w palniku ceramicznym to lipa z czystego palenia drzewa i węgla ,tak to wyglada realnie w kotle DS uogólniając.

Pewnie zaraz sie zacznie nagonka ze do 5-7kW  tam niewiele węgla wejdzie i nie będą co chwila latać i podkładać ,ale w 5-7 komora ma 24litry ,w 8-10 to 33lity pojemności zasypu ale jak paliłeś z przegroda to komora te kilka litrów była mniejsza czyli w praktyce pojemność by wyszła podobnie ,a nawet wolałbym 2 razy dziennie podłożyć niż  zasypać raz na dwa dni i produkować dym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

pytałem  z jaką minimalną mocą może pracować mpm np 8-10kw czy 12-14 kw i jak porównać mpm-a do np p2ar-a ? chodzi o okonomię spalania 100% węgiel , mam okazję kupić tanio p2ar 12kw  i waham się bo kociołek ma już parę latek a mój górniak ma dopiero 2 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berthold ,jak dla mnie 12-14 bo taki mam  z blacha zmiejszającą powierzchnie rusztu przy oryginalnym palniku wirowym to moc na poziomie ok 70% ,bo mniej juz zaczyna kisić i dymić .

Ten kocioł  ma po prostu dużo mocy w zapasie ,to tak sprawdzone w praktyce  u mnie po roku palenia na węglu.

Jak na to co opisałeś a avatarze to 5-7MPM by starczył -kiedys był do sprzedania na forum nowy duzo taniej .

Z tego co kombinuje teraz to kotła DS nie mozna za duzo zdusić zmniejszeniem wlotu palnika ,tak na poziomie 60-70% jeszcze chodzi znośnie -najgorzej z rozpalaniem ,trzeba po prostu zachowąć rozsądne proporcje powierzchni rusztu i wlotu palnika .

Co do MPM8-10 masz powyzej co napisał Carinus ,oblicz sobie ciepłowłasciwe.pl i sie zastanów dobrze czy sie opłaca kupic taniej okazyjnie czy lepiej kupić na miare by sie nie męczyć później ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ijg tyle mi wyszło ,być może gdzieś jeszcze nie do końca tak jest ale myślę że 8-10 kw powinien być ok , ale 2 lata temu kupowałem nowy kocioł i teraz znów nie chciałbym kupować nowy , mam okazję nabyć tanio kociołek przemysława P2ar 12kw  obecnie GS 20kw grzeję zmniejszony na maxa idzie mi na sezon 2 tony węgla i ciekawi mnie czy taki np P2ar czy MPM byłby oszczędniejszy Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi pompa ciepła najtaniej .Skoro tylko 2 tony na sezon to po co kocioł zasypowy wygodniejszy  podajnikowy   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Tak zgoda wychodzi taniej ale tylko użytkowanie , bo zakup pompy ciepła rujnuje finansowo (wydałem 150 tys na remont) albo palić dalej górniakiem lub kupić nowego MPM-a 8-10kw ewentualnie starszego używanego p2ar-a w małej cenie , mam podłogówkę i chciałbym grzać non stop , duże forum ale nikt nie może powiedzieć o kotle p2ar niczego ? ktoś je kupuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam się ale uważam, że powinieneś zostawić tak jak jest. Masz b. dobry kocioł gs, teraz zmniejszasz go szamotem a jak dojdzie te 100m2 to będzie ok. Rozpalanie 1lub 2x na dobę to nic trudnego a nawet babcie tego nauczysz, a w ds to różnie bywa. Gdybyś palił tylko drewnem to inna bajka. Ekonomicznie nic nie zyskasz kupując ds , 2tony węgla w sezonie to b. mało. Ja bym się koncentrował nad udoskonaleniem palenia w gs ( kpw itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgoda wychodzi taniej ale tylko użytkowanie , bo zakup pompy ciepła rujnuje finansowo (wydałem 150 tys na remont) albo palić dalej górniakiem lub kupić nowego MPM-a 8-10kw ewentualnie starszego używanego p2ar-a w małej cenie , mam podłogówkę i chciałbym grzać non stop , duże forum ale nikt nie może powiedzieć o kotle p2ar niczego ? ktoś je kupuje ?

Jak wstawisz fotki i przekrój konkretnego egzemplarza, to będzie można coś powiedzieć. Między egzemplarzami mogą być istotne różnice konstrukcyjne i użytkowanie może zmienić się radykalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Powtarzam się ale uważam, że powinieneś zostawić tak jak jest. Masz b. dobry kocioł gs, teraz zmniejszasz go szamotem a jak dojdzie te 100m2 to będzie ok. Rozpalanie 1lub 2x na dobę to nic trudnego a nawet babcie tego nauczysz, a w ds to różnie bywa. Gdybyś palił tylko drewnem to inna bajka. Ekonomicznie nic nie zyskasz kupując ds , 2tony węgla w sezonie to b. mało. Ja bym się koncentrował nad udoskonaleniem palenia w gs ( kpw itp).

Fakt kocioł dobry i oszczędny , mam go zmniejszony szamotem i wiadro węgla trzyma ok 12 godz i to w zupełności wystarcza aby całą dobę było w domu od 25-21 st (podłogówka trzyma ) ta moja przeróbka co teraz robię na dolniaka też chyba się nie sprawdzi bo kocioł duuży a w dolniaku nie da się chyba jechać na słabych mocach , dlatego kombinuję z innym kotłem -mniejszym i dolniakiem ale może faktycznie odłożyć to na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabuduj sam podajnik do tego kotła który masz  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.