Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym tylko dał tali mostek litere C na wejsciu od dołu,góra zatkana jak Maronka proponuje i tyle ,ceramika sie nagrzeje od opału i na wejścoiu powinna przepalic dym i spaliny,bo nie wiadomo jaki tam przelot od rusztu do wejscia w kanały i żeby sie nie zatykał ,bo teraz jak sie zatka jest przelot górą.

Czerwono zatkany przelot,żółty szamotki,i na zielono ew naciąć ze 4 kanałki 1,5x1,5cmw szamotce i tamtędy pójdzie dym i sie przepali na dole -taki miniwezyr ale sie nie powinien zatkac bo na szamocie sie przepali smoła,tak mysle .

attachicon.gifpalnik1.png

 

Maronka -Gratulacje ,porób sobie duzo zdj na przyszłośc póki on taki śliczny i nowy i czysty :-)

wiem za rok powiem a taki ładny kociołek był ale hajnówka po 20 latach też urąbana jak smok tak że spoko. do SONY też fajny kociołek masz tylko czemu już nie produkują 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może fotka trochę przekłamuje proporcje ale jakiś ci on drobniutki chudziaczek... Może być drewienku ciaśniutko...

komora 30x26x830 65 litrów to trochę wejdzie ale ważne żeby długo trzymało dla mnie minimum 3h a co więcej to już bajka wczoraj wstępnie sobie porównałem to trochę więcej jak połowa tego co do hajnówki wejdzie a hajnówka 2 h trzymała i gasła tak że sam widzisz że powinienem połowę tego spalić wtedy 40m/p teraz 20m/p mam dostęp po 50zł m/p =1000zł sezon w teori oczywiście

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powierzchnia rusztu praktycznie taka sama jak u mnie tylko ciut wyższa komora załadowcza. Teraz wszystko będzie zależało od przekroju palnika. Ale możesz faktycznie zakładać, że na średniej jakości drewnie te 3 godziny z przyzwoitą mocą będzie pracować. Tylko dla palenia drewnem przy montażu bezwzględnie montuj zawór trójdrożny termostatyczny min. 55 a nawet 60 st. dla ochrony powrotu. Zwróci się z nawiązką i będziesz spał spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komora 30x26x830 65 litrów to trochę wejdzie ale ważne żeby długo trzymało dla mnie minimum 3h a co więcej to już bajka wczoraj wstępnie sobie porównałem to trochę więcej jak połowa tego co do hajnówki wejdzie a hajnówka 2 h trzymała i gasła tak że sam widzisz że powinienem połowę tego spalić wtedy 40m/p teraz 20m/p mam dostęp po 50zł m/p =1000zł sezon w teori oczywiście

Nie no powinno być lepiej. U mnie max 36l , tj 15 kg i drewno pali się 3 godz z przyzwoitą mocą 15 -20kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to aby do wiosny ,wymiana i sprawdzimy najpierw na małej mocy bo co dzień wodę grzeję nawet w lecie jak 36 na dworze to będzie taki chrzest bojowy kociołka do ogrznia 200l wody razem z piecem 20 litrów drzewa to ok 20kw przy 80 % sprawności to i tak nadmiar a to koszt dla mnie 1 zł x 30 dni ale woda tylko wieczór i rano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planowanych oszczędności to aż tak optymistycznie bym nie zakładał, że spalisz połowę tego co teraz. Stary kocioł na wsadzie pracował dwie godziny ale wytwarzał więcej energii niż nowy w czasie 3 godzin. W DS-e moc będzie uwalniana inaczej i zład zagrzejesz wolniej niż w takim śmieciuchu, w którym po zapaleniu się całego wsadu pracuje on na pewnie 200% mocy nominalnej. Na początku może to być irytujące ale suma sumarum z pewnością efektywniejsze ekonomicznie. Ja obstawiam, że przy podobnej zimie zaoszczędzisz z 30% opału ale temp. w domu będzie wyższa niż obecnie. Jeżeli będziesz starał się zejść z temperaturą do utrzymywwnej obecnie to możesz jeszcze trochę zaoszczędzić. Co do grzania cwu. latem to efektywność może być niższa niż zakładane 80% bo kociołek będzie startował zimny i skończy pracę zanim się porządnie zagrzeje. W dodatku część gorącej wody po zagrzaniu bojlera pozostanie w kotle niewykorzystana, no chyba że coś z nią zrobicie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powierzchnia rusztu praktycznie taka sama jak u mnie tylko ciut wyższa komora załadowcza. Teraz wszystko będzie zależało od przekroju palnika. Ale możesz faktycznie zakładać, że na średniej jakości drewnie te 3 godziny z przyzwoitą mocą będzie pracować. Tylko dla palenia drewnem przy montażu bezwzględnie montuj zawór trójdrożny termostatyczny min. 55 a nawet 60 st. dla ochrony powrotu. Zwróci się z nawiązką i będziesz spał spokojnie.

palnik to jakieś 9x12 o ile dobrze pamiętam bo pytałem o to przed zakupem moc 17kw na drzewie, w twoim piecu jest o tyle fajnie że możesz go na chwilę zrobić górniakiem i wypalić smołę lub przewietrzyć szybko przed otworzeniem i w trakcie ale mego jak znam siebie ujarzmię jak rumaka chyba żeby nie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego wieczór i rano ?. Rozpalam rano o 5,30 , 5-6 kg i woda ciepła jest cały dzień i wieczór. Z tą małą mocą to nie za bardzo wychodzi, chyba nie będziesz kisił. Drewno lepiej spalić mocniej i krócej niź dłużej i słabiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiadomo ale rano jeszcze woda jest ciepła z wieczora a później dopiero jest po 17 potrzebna bo nas nie ma a co do kiszenia jak dałem radę hajnówką 39kw palić i to ogniem to takie maleństwo też ogarnę kwestia wyczucia ile opału dać by nagrzało się max do 70 a później te 200litrów wody długo oddaje ciepło dlatego tak na oko powiedziałem 20 litrów a może to będzie 15 nie wiem się zobaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik to jakieś 9x12 o ile dobrze pamiętam bo pytałem o to przed zakupem moc 17kw na drzewie, w twoim piecu jest o tyle fajnie że możesz go na chwilę zrobić górniakiem i wypalić smołę lub przewietrzyć szybko przed otworzeniem i w trakcie ale mego jak znam siebie ujarzmię jak rumaka chyba żeby nie

 

Nigdy klapy w komorze nie używam do oddymiania ani wypalania smoły. Nie ma takiej potrzeby. Ma ona inne zastosowanie...

Nie wiem do czego tyle tej wody zużywacie ale to nie moja sprawa... Ja latem rozpalam raz na 3 doby i bojler 160 litrów nagrzany do 80 stopni zazwyczaj na ten czas wystarcza dla trzech dorosłych osób. Zaznaczam, że korzystamy tylko z prysznica...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy klapy w komorze nie używam do oddymiania ani wypalania smoły. Nie ma takiej potrzeby. Ma ona inne zastosowanie...

a jakie jak możesz powiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony , a te 80* to nie zaszkodzi uszczelkom w kranach i ewentualnie poparzeniu. Podobno ocynk przy takiej temper. to też w jakieś reakcje wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tylko dał tali mostek litere C na wejsciu od dołu,góra zatkana jak Maronka proponuje i tyle ,ceramika sie nagrzeje od opału i na wejścoiu powinna przepalic dym i spaliny,bo nie wiadomo jaki tam przelot od rusztu do wejscia w kanały i żeby sie nie zatykał ,bo teraz jak sie zatka jest przelot górą.

Czerwono zatkany przelot,żółty szamotki,i na zielono ew naciąć ze 4 kanałki 1,5x1,5cmw szamotce i tamtędy pójdzie dym i sie przepali na dole -taki miniwezyr ale sie nie powinien zatkac bo na szamocie sie przepali smoła,tak mysle .

attachicon.gifpalnik1.png

 

Maronka -Gratulacje ,porób sobie duzo zdj na przyszłośc póki on taki śliczny i nowy i czysty :-)

Witam czyli jak rozumiem tą płytke z tyłu(rysunek 1 widok z góry) przestawic do przodu (rysunek 2 widok z góry) i ponacinac te kanaliki?A to nie bedzie za mała powierzchnia tego palnika do spalenia tego dymu?Myslałem jeszcze zeby do tych płytek z boku połozyc na góre płytki zakrywajac całkowicie kanały wylotowe i w nich ponacinac otwory (rysunek 3 widok z góry) i przez nie wylatywał by dym ?A co jesli chodzi o ten pomysł z tymi kawałkami upchanymi miedzy wymiennikami (kolor czerwony na wczesniejszym rysunku) ma to jakis sens?

post-22043-0-46171200-1488902814_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne, człowiek całe życie musi się uczyć i to z forum , bo fachowiec nie podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kol. drewniak

Najbardziej szkodzi skórze na głowie i plecach i dlatego za bojlerem warto zamontować zawór mieszajacy i ustawić go na porządaną temperaturę, np. 45-48 st.C

 

Wystarczy głowica termostatyczna np. przy prysznicu i już tam sobie nic nie poparzysz :) 

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat przy prysznicu to mam ale taki zawór mieszający na całość to dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bojler mniej się wychładza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.