Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Co do planowanych oszczędności to aż tak optymistycznie bym nie zakładał, że spalisz połowę tego co teraz. Stary kocioł na wsadzie pracował dwie godziny ale wytwarzał więcej energii niż nowy w czasie 3 godzin. W DS-e moc będzie uwalniana inaczej i zład zagrzejesz wolniej niż w takim śmieciuchu, w którym po zapaleniu się całego wsadu pracuje on na pewnie 200% mocy nominalnej. Na początku może to być irytujące ale suma sumarum z pewnością efektywniejsze ekonomicznie. Ja obstawiam, że przy podobnej zimie zaoszczędzisz z 30% opału ale temp. w domu będzie wyższa niż obecnie. Jeżeli będziesz starał się zejść z temperaturą do utrzymywwnej obecnie to możesz jeszcze trochę zaoszczędzić. Co do grzania cwu. latem to efektywność może być niższa niż zakładane 80% bo kociołek będzie startował zimny i skończy pracę zanim się porządnie zagrzeje. W dodatku część gorącej wody po zagrzaniu bojlera pozostanie w kotle niewykorzystana, no chyba że coś z nią zrobicie...

no tak naprawdę to liczę na te 30% bo czuję że cudów nie ma ale stałopalność  miarkownik ruszta to że wkładam połowę mniej dźwięk odrzutowca to są te plusy a co do tej wody niewykorzystanej to ona u mnie cały czas krąży tak do 50 stopni więc jest wykorzystywana od tych 70 stopni zanim się wychłodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... A zawór mieszający załatwia wszystkie punkty odbioru. ...

Jaki masz ten zawór?

Zastanawiałem się nad Esbe VTA322  20-43stC, tylko z charakterystyki wynika, że jest jakiś spadek ciśnienia na tym zaworze, co jest normalne, ale wynosi on przy poborze 10L/min prawie 1 bar. Mam hydrofor w którym dolne ciśnienie jest ustawione na 2 bary i zastanawiam się, czy nie będę miał zbyt dużego spadku ciśnienia na tym zaworze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 12-14kw przepalił tej zimy właśnie coś koło połowy z tego co spalał stary GS

Na jednym załadunku 4-5 godzin

Paliłem tylko drewnem sosna/jesion

Na http://cieplowlasciwie.pl/

proponowali 17kw wziąłem 12-14 i jest git. Na starym kotle 2 razy w ciągu zimy musiałem czyścić komin bo ciąg zanikał tej zimy raz kontrolnie i niespodzianka komin czysty.

Instalacja prosta grawitacyjna bez żadnych 3D i innych cudów

Po sezonie palenia jestem mega zadowolony

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @bzica, 2x mniej to ile obecnie spalisz drewna i w jakim domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maronka a Ty ile spalałeś w tej hajnówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę drewnem drugi sezon w kotle 12-14kW i jeszcze nie udało mi się na jednym zasypie pociągnąć dłużej niż 2 godziny. Te 2 godziny to oczywiście przy rozgrzanej instalacji i przy temperaturze na piecu około 60 stopni. Przy wyższej temperaturze oczywiście spala się szybciej. Dlatego czytając, że na drewnie jeden zasyp pali się 4-5 godzin to dla mnie "kosmos" a drewno mam takie jak wszyscy o sosna, olcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ewidentnie coś jest nie tak. Kupię RCK i zobaczymy czy coś to da. Szczerze mówiąc to jednego dnia pali się lepiej innego gorzej, jak wieje to chyba gorzej się pali.

Spróbuję jeszcze odłączyć miarkownik od klapy i ustawić szczelinę na śrubie, jaką radzicie zrobić? Jeden centymetr czy dwa? Ogień ma sięgać wizjera czy tylko zza palnika mam go widzieć? Dodam że mój DS jest pierwszej edycji więc nie ma tych wszystkich współczesnych usprawnień.

Podaje link do mojego wyliczenia http://cieplowlasciwie.pl/wynik/29xl

Witam. 

Właśnie przeczytałem że masz  pierwszą wersję Mpm-ds, czyli z przed 2016r 

Prawdopodobnie palnik w twoim kotle to coś takiego?

post-65457-0-65913300-1488966112_thumb.jpg 

Jeśli tak, to moim zdaniem w tym palniku były zbyt duże  średnice przepływu spalin w dyszy ceramicznej!

Ja miałem w tym kociołku palnik od wersji  8-10kw a i tak było to sporo za dużo, przez co temperatury spalin były dość spore.

Jak chcesz się troszeczkę pobawić  tutaj masz mój filmik, jak można uskutecznić taki palnik. 

Już jakiś czas palę na nim i sprawuje się całkiem dobrze ;)

Musisz tylko dobrać wielkość dyszy do potrzeb swojego domu, ja mam dwie szczeliny 18x1cm  i jest to dość mało. 

Co ma bezpośredni wpływ na oddymianie komory załadunkowej, staram dokładać jak opał się już wypala.

U Ciebie powinieneś trzymać się ok 70cm* 

Jeśli nie chcesz się sam w to bawić, dogadaj się z producentem i niech Ci wyśle palnik wirowy.

Stosując  któryś wariant, efektywność palenia powinna wzrosnąć. Aczkolwiek raczej nie usunie Twoich wszystkich niedogodności. 

Czekamy dalej na odpowiedzi o które ja i koledzy prosili, są niezbędne żeby Ci cokolwiek "mądrego" doradzić. 

Szkoda że dozujesz nam informacje o twoim kotle i instalacji niczym Hitchcock :/ 

Pozdrawiam Grzegorz

 

Ps. Ciskanie się i obrażanie osób które chcą pomóc, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podajesz sprzeczne, niedokładne i szczątkowe informacje, co trochę irytuje. Wszyscy poświęcamy swój prywatny czas chcąc pomóc a tak jak Sono2020 napisał nikt tu wróżką nie jest i nie wywróży prostego rozwiązania, jeśli nie dasz nam odpowiednich informacji.  Chyba że oczekujesz tylko aprobaty o (moim zdaniem bezpodstawnej) reklamacji. 

Jeszcze raz pozdrawiam. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @bzica, 2x mniej to ile obecnie spalisz drewna i w jakim domu ?

Szopa drewna 4×4×2m po sezonie zostawało ok 2-4 metrów sześciennych

Spalałem ponad 27 metrów .

Po tej zimie już widzę że spalę max. 15m

Dom http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2aik

 

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę drewnem drugi sezon w kotle 12-14kW i jeszcze nie udało mi się na jednym zasypie pociągnąć dłużej niż 2 godziny. Te 2 godziny to oczywiście przy rozgrzanej instalacji i przy temperaturze na piecu około 60 stopni. Przy wyższej temperaturze oczywiście spala się szybciej. Dlatego czytając, że na drewnie jeden zasyp pali się 4-5 godzin to dla mnie "kosmos" a drewno mam takie jak wszyscy o sosna, olcha.

Kosmos to 2 godziny na jednym załadunku Jak dla mnie to nie da się spalić spalić pełnego zasypu w dwie godziny nawet przy wychłodzonym domu.

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Ja mysle ze ta "licytacja" ile sie pali nie ma wiekszego znaczenia bo zarówno 2 godziny jak i 5 będa prawdą ,nawet piece sie róznia ,stary palnik,nowy palnik ,stopień "zakitowania" pieca i duzo wiecej zmiennych jak komin,ciag,opał ,jego ułozenie,instalacja ,bufor ,więc wniosek taki ze pali sie od 2-5godzin i to jest prawda :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ten zawór?

Zastanawiałem się nad Esbe VTA322  20-43stC, tylko z charakterystyki wynika, że jest jakiś spadek ciśnienia na tym zaworze, co jest normalne, ale wynosi on przy poborze 10L/min prawie 1 bar. Mam hydrofor w którym dolne ciśnienie jest ustawione na 2 bary i zastanawiam się, czy nie będę miał zbyt dużego spadku ciśnienia na tym zaworze.

 

Mam coś takiego http://www.termic.com.pl/attachments/file/zawor_afriso_atm_3drogowy.html

Wersję 35-60. Tempetraturę zmieszania ustawiłem na 50 stopni. Do prysznica zbyt dużo i trzeba mieszać na baterii z zimną ale dobra do zmywania. No i nawet jak ciut zbyt ciepła to jednak już nie oparzy... Wydaje mi się, że 43 stopnie może być ciut mało, chyba że odbiorniki są bardzo blisko mieszacza ale wolałem wybrać wersję z większą możliwością regulacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 12-14kw przepalił tej zimy właśnie coś koło połowy z tego co spalał stary GS

Na jednym załadunku 4-5 godzin

Paliłem tylko drewnem sosna/jesion

Na http://cieplowlasciwie.pl/

proponowali 17kw wziąłem 12-14 i jest git. Na starym kotle 2 razy w ciągu zimy musiałem czyścić komin bo ciąg zanikał tej zimy raz kontrolnie i niespodzianka komin czysty.

Instalacja prosta grawitacyjna bez żadnych 3D i innych cudów

Po sezonie palenia jestem mega zadowolony

 

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

ja mam taką sama instalacje i też liczę na oszczędności i też chciałem brać 12-14 ale ale niektórym tu brakowało ewidentnie mocy więc bardziej z tego względu wziąłem 17-19 by nie brakło i szybciej całość zagrzewało  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maronka a Ty ile spalałeś w tej hajnówce ?

sosny drobnej to ok 40 m/p a lepszego 35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na cw wyszło 18kw to w sumie dobrze dobrałem piec tak myślę czytam to forum ponad rok i doszedłem do wniosku że 17-19 to wybór optymalny chociaż gdyby nie wąskie drzwi do kotłowni to nie wiem czy nie brałbym 21-25 ze względu na szerokość komory 420 reszta wymiarów taka jak w 17-19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze ta "licytacja" ile sie pali nie ma wiekszego znaczenia bo zarówno 2 godziny jak i 5 będa prawdą ,nawet piece sie róznia ,stary palnik,nowy palnik ,stopień "zakitowania" pieca i duzo wiecej zmiennych jak komin,ciag,opał ,jego ułozenie,instalacja ,bufor ,więc wniosek taki ze pali sie od 2-5godzin i to jest prawda :-)

no prawda chodź jednemu forumowiczowi co pokazywał jak drzewo układać na rozgrzanym paliło się w 17-19 7h więc napiszmy 2-7h a na ładnie poukładanym grabie to pewnie i z 8 pociągnie ale przynajmniej wiemy jakie są możliwości pieca   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mój też śmiga i zrobię tę fotkę i wstawię może tylko te ilości drewna spalanego są olbrzymie ale mieszkam przy lesie i do tej pory wyrabiałem sobie dużo drzewa za parę złotych z tąd ta hajnówka węglem też paliłem ale to było nieporozumienie za duży piec i zawalał się często aż do zatkania a w kominie to po 2 wiadra sadzy co 2-3 miesiące  na drzewie jedno na rok i wogule pieca nie czyszczę tylko w wyczystce raz na rok a nie czyszczę ze względu na budowę pieca

post-62208-0-48870900-1488986084_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Wlasnie masz nowy piecyk ,tez wspominalem o zdj  bo  mnie ciekawia szczegoly  jak palnik ,i  ta blacha tam na dole w wymienniku,czy cos sie zmienilo ,tzn czy producent cos wdrozyl z proponowanych zmian i ulepszen z tego forum .? Bo pozniej juz na czarnym aparat sie gubi a tak bedzie fajnie widac :-)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik jest taki jak od 2016 r wirowy tej blachy tam nie mam bo jej nie chciałem ale oni ją nadal dawają tylko trochę krótszą prześwit jest nie 9 a 14 a ja mam bez blachy 30 cm prześwitu reszta bez zmian ja dołożyłem jeszcze tą klapkę pp w drzwiach od rusztu

post-62208-0-80669400-1488988531_thumb.jpg

post-62208-0-42430100-1488988563_thumb.jpg

post-62208-0-36216700-1488988583_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

 

Jeśli tak, to moim zdaniem w tym palniku były zbyt duże  średnice przepływu spalin w dyszy ceramicznej!

Ja miałem w tym kociołku palnik od wersji  8-10kw a i tak było to sporo za dużo, przez co temperatury spalin były dość spore.

Jak chcesz się troszeczkę pobawić  tutaj masz mój filmik, jak można uskutecznić taki palnik. 

Już jakiś czas palę na nim i sprawuje się całkiem dobrze ;)

 

Pozdrawiam Grzegorz

 

 

Panowie,pilnujcie proporcji powierzchni ruszta-gardziel palnika.Można do pewnego stopnia nagiąć te proporcje,lecz zmieniając wielkość dyszy trzeba pamiętać o skorygowaniu wielkości rusztu.Producent też to zrobił na pałę,my niekoniecznie musimy powtarzać te błędy.

 

pzdr.Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim wyznacznikiem kubatury paleniska, jest temperatura spalin. Im większe palenisko=mniejsza temp... gazów na czopuchu.Z moich obserwacji wynika że wielkość powierzchni rusztowej w mpm ds 12/14kw dla drewna, wcale nie jest za duża, dla tego doradziem jedynie zmniejszenie dyszy do ok 70cm*. )

:) Większość klientów oczekuje kotła w którym bedzie można palić i węglem i drewnem,chce mieć wyrób uniwersalny. Oceniam że takich osób jest ok 90-95% Stąd też taki, wbrew pozorom nieprzypadkowy wymiar komory zasypowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maronka

a w tych drugich drzwiczkach nie ma już tej blaszki regulowanej, co w pierwszych

nie niema bo jest promiennik czy jak tam ta blacha się nazywa i ona dość skutecznie ogranicza zbyt duży przepływ powietrza i nagrzewanie się drzwiczek ,gredy tam podawał powietrze i mówił że lepiej się paliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.