Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Maxiii-mieszkam ok.120km od Ciebie,ale przejeżdżam przez Świecko i wtedy mógłbym podjechać.Masz i tak przewymiarowany kocioł bo mamy podobny metraż,masz lepsze docieplenie budynku a spalasz dziennie więcej niż ja w dwa dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałowiec, bierz orzech II z Silesii, ja nim już palę w KWKD chyba 4 sezon i jest ok. Co do popiołu z węgla z Sielesii, więc z 2 czubatych wiaderek (10L) jest ok pół wiaderka popiołu max, zazwyczaj 1/3 z tym że ten popiół w większości samoczynnie spada po popielnika tj w popielniku jest ok 60-70 % popiołu , reszta zostaje na rusztach. Popiół jest bardzie "lekki" taki pył, dlatego trzeba go ostrożnie wybierać gdyż kurzy niesamowicie.

czy popiół z Silesii wygląda jak ten tutaj ?

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/?view=findpost&p=289013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co na zdj to czysty cięzki kamien ,ciężki do rozłupania ,dzwoni pod młotkiem, bo sa nieraz niby kamienie ale sie rozłupuja i rozwarstwiaja łatwo -to przerost ?

attachicon.gifDSC_0407.JPG

Czysty kamień. Taki z kopalni w węglu nie ma prawa być.

Przerost to taki kawałek węgla w którym występują warstwy kamienia mnie więcej takie

post-67223-0-72819600-1488393139_thumb.jpeg

 

post-67223-0-52995900-1488393154_thumb.jpeg

 

Tu są ceny i parametry węgla https://www.kwsa.pl/_podwitryny/sprzedaz-wegla/oferta_zbiorcza.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę bukiem a ostatnio węglem bo drzewo powoli się kończy. Ogrzewam 180m domu plus garaż, według producenta ten metraż dla tego pieca to pikuś, więc taki kupiłem i teraz żałuję że nie wzięłem większego. Dom ocieplony 20cm styropianem, jedna ściana ciepła bo to końcówka szeregowca, więc w miarę Ok. Dom jak i instalacja są nowe, jest zawór czterodrogowy. Noi powiem szczerze lipa. 25kg węgla (dobrego) starcza na 5-6 godzin a temperatura na piecu 65.

Pewnie klapka skróconego obiegu nie domyka się tak jak trzeba i grzejesz kosmos...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę bukiem a ostatnio węglem bo drzewo powoli się kończy. Ogrzewam 180m domu plus garaż, według producenta ten metraż dla tego pieca to pikuś, więc taki kupiłem i teraz żałuję że nie wzięłem większego. Dom ocieplony 20cm styropianem, jedna ściana ciepła bo to końcówka szeregowca, więc w miarę Ok. Dom jak i instalacja są nowe, jest zawór czterodrogowy. Noi powiem szczerze lipa. 25kg węgla (dobrego) starcza na 5-6 godzin a temperatura na piecu 65.

A klapka krótkiego obiegu zamknięta ?, może przepuszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie problem polega na tym że gdy wieczorem podłożę ostatni raz to rano mam już ciemno w piecu i rozpalam dopiero po 15 jak wracam z pracy, kocioł może nadaje się do palenia ciągłego, ale tak jak ja palę przez te 8-10 godzin dziennie to jeden zasyp drzewa idzie na rozgrzanie wody w instalacji, drugi zasyp żeby palić kolejną godzinę. Kocioł kupiłem z zamiarem palenia jedynie drzewem bo na palenie samym węglem troszkę mnie nie stać, a drzewem nie nagrzeje ten piec takiego metrażu szczególnie paląc cyklicznie. Zwykły piec górnego spalania z pewnością poradziłby sobie lepiej przy takim paleniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palę bukiem a ostatnio węglem bo drzewo powoli się kończy. Ogrzewam 180m domu plus garaż, według producenta ten metraż dla tego pieca to pikuś, więc taki kupiłem i teraz żałuję że nie wzięłem większego. Dom ocieplony 20cm styropianem, jedna ściana ciepła bo to końcówka szeregowca, więc w miarę Ok. Dom jak i instalacja są nowe, jest zawór czterodrogowy. Noi powiem szczerze lipa. 25kg węgla (dobrego) starcza na 5-6 godzin a temperatura na piecu 65.

Maxiiii, może coś w ustawieniu zaworu 4d bo to jest kurcze....trochę dużo  tego węgla a dom  ocieplony. :( Mam ten sam piec podobny metraż zero ocieplenia i spokojnie daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gdzieś spore straty,25kg węgla w 6h to jest potężna dawka ciepła która powinna nagrzać dom i zagotowac kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cały zasyp drewna wypali się w godzinę? w ds. to niemożliwe, chyba, że jakaś turbina zasysa powietrze i wypierdziela wszystko w komin, chętnie bym zobaczył jak to u Ciebie wygląda. Jak u mnie starannie ułożę drewno na max do samej góry to czasem po 7-8 h zostaje troszkę żaru i jak wrócę z roboty to dorzucę drobnego i pali się dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7-8 godzin na drzewie, marzę o takim wyniku, z myślą o takim paleniu kupowałem ten kocioł, bo takie opinie dobre o nim czytałem. Chciałbym aby ktoś kto jest zadowolony ze swojego ds-a popatrzył i coś doradził mi. Zawór mam na 7 ustawiony bo jak otwodzę więcej to na grzejniki idzie woda 50-55 stopni co jest totalną porażką, z kolei jak otworzę na max to temperatura na piecu skacze przy każdym otwarciu i zamknięciu klapki przez miarkownik unister.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxiiiii 

Nie odniosłeś się, apropo tej klapki obiegu, którą sugierowali  koledzy, mi się też wydaje , że coś z nią się dzieje i wszystko idzie w komin, bo tyle opału idzie w tak krótkim czasie , aż wręcz niemożliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Miarkownik Unister napisałeś,tzw ten elektroniczny co raz otwiera na full,a raz zamyka całkiem?

To moze tu przyczyna ?miarkownik mechaniczny jak regulus itp otwiera płynnie powietrze ,a tu zamkniete -tyle co srubka na min otwarcie wyregulujesz ,a raz otwarte na full.

Jak za duzo wciąga powietrza jak unister otwiera to tez mozesz regulowac od srodka pieca w drzwiczkach jest zasuwa z drugiej str PP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapkę krótkiego obiegu podnoszę jedynie przy rozpalaniu i przy podkładaniu paliwa bo inaczej to dymi na kotłownię. Ogólnie komora zasypowa ścieka smołą ale to napewno wina niedogrzania kotła, bo drzewo mam suche. Też myślałem o miarkowniku mechanicznym bo wkurza mnie właśnie to że unister tylko skrajne położenia klapki ustawia. Druga sprawa która może być nie bez znaczenia to za duży ciąg komina - 27x27cm 12m wysokości. Myślę o zakupie regulatora darco żeby zmniejszyć ciąg, tylko czy wtedy będzie się palić wogóle.

Zamykanie i otwieranie klapki przy paleniu węglem powoduje wybuchy w moim egzemplarzu.

Pozatym przy otwartej klapce i temperaturze 65-70 stopni słychać w piecu piszczenie jak w czajniku i wydzielanie się pęcherzyków powietrza co powoduje zapowietrzenie się ostatniego grzejnika na poddaszu.

Edytowane przez Maxiiiii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna nie używaj miarkownika tylko uchylaj stałą szczelinę,najlepiej przez zasyp,jednak bez bufora będzie kiepsko.Zmniejsz pow.paleniska blachą lub szamotem,spadnie moc i tempo ubywania opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Wybuchy po zamknieciu PP przez Unistera to norma,mialem juz tak 10 lat temu u mamy z  kotlem   Seco   DS, i gotowanie wody jak napisales jak PP otwarte na full-wina unistera

A przy takim kominie pewnie cug niezly ,ja mam 8,5m komina i RCK pokazuje ok 15Pa, zmniejszylem na 10 Pa i jest lepiej,spokojniej sie pali i lepiej,bo u Ciebie to pewnie wszystko wciaga komin i jak dla mnie tego nie   ogarniesz  jak nie zmienisz miarkownika i nie  zamomtujesz rck ...ale posluchaj tez innych

I tak jak juz wspominalem jakbys w avatarze opisal dokladnie co masz,to by bylo latwiej cos doradzac,a tak wychodza istotne info stopniowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem dane na tej stronie i wyszło że potrzebuję kotła 14kw przy paleniu węglem a 18 przy paleniu drzewem, więc kocioł za mały bo ja chcę palić tylko drzewem bo mam je tanio. Tylko jak to mówię producentowi to mówi że musi być dobrze. Szkoda że nie mieszka bliżej to bym go zaprosił na pokaz kotła niewydalającego mocowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Wprowadzaj zmiany stopniowo i obserwuj ,to  sie dowiesz po kazdej zmianie jaki efekt to przynioslo.

Co do pieca to ten model ma spory zapas mocy,i nawet tu wczesniej kol Sambor wspominal ze na drzewie mial dwa razy wiecej  mocy ,bo  ma  cieplomierz i  moze  mierzyc ilosc ciepla dostarczonej do instalacji .

Poczytaj posty kolegow co pala tylko  drzewem,co zalecaja,bylo juz wiele razy tutaj np kol Drewniak i inni .

Ja zmiejszylem  ciag  ,spaliny dluzej zostaja w piecu,lepiej oddaja cieplo ,jak juz porobisz zmiany czyli miarkownik i rck to ustaw sobie tak by w palniku  bylo  widac leniwe niebieskawe plomyki ,wtedy nasprawniej sie bedzie palic i odzyskasz najwiecej ciepelka z opalu.

Mpm robi piec tylko do drzewa  ,szampan juz dawno czeka a tu nic ,pokazu  premierowego cos nie ma..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapkę krótkiego obiegu podnoszę jedynie przy rozpalaniu i przy podkładaniu paliwa bo inaczej to dymi na kotłownię. Ogólnie komora zasypowa ścieka smołą ale to napewno wina niedogrzania kotła, bo drzewo mam suche. Też myślałem o miarkowniku mechanicznym bo wkurza mnie właśnie to że unister tylko skrajne położenia klapki ustawia. Druga sprawa która może być nie bez znaczenia to za duży ciąg komina - 27x27cm 12m wysokości. Myślę o zakupie regulatora darco żeby zmniejszyć ciąg, tylko czy wtedy będzie się palić wogóle.

Zamykanie i otwieranie klapki przy paleniu węglem powoduje wybuchy w moim egzemplarzu.

Pozatym przy otwartej klapce i temperaturze 65-70 stopni słychać w piecu piszczenie jak w czajniku i wydzielanie się pęcherzyków powietrza co powoduje zapowietrzenie się ostatniego grzejnika na poddaszu.

RCK tej firmy ma blokadę można całkowicie zamknąć go jak i regulację od 10 do 35 Pa.

Nie bój się go jedynie cena 330 zł odstrasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 U mnie w popielniku jest sam pył, w ogóle nie mam niedopalonego węgla. Na rusztach zostają grubsze frakcje podobne do tych na linku z lewej strony czyli z popielnika, zdarzają się czasami troszkę grubsze pojedyncze frakcje na rusztach, takie jasne jak po prawej stronie ( na linku). I co ciekawe nie muszę rusztować, ale czasami to zrobię ( 2 ruchy "wajchą" ) raz po 12 godz palenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisałem dane na tej stronie i wyszło że potrzebuję kotła 14kw przy paleniu węglem a 18 przy paleniu drzewem, więc kocioł za mały bo ja chcę palić tylko drzewem bo mam je tanio. Tylko jak to mówię producentowi to mówi że musi być dobrze. Szkoda że nie mieszka bliżej to bym go zaprosił na pokaz kotła niewydalającego mocowo.

Aby Ci coś sensownego doradzić to potrzeba jeszcze trochę danych :

1 -jaka temper. w czopuchu przy rozpalaniu i przy ustabilizowanej pracy kotła

2- ile kg drewna pali się w jakim czasie

3- czy jest kawałek blachy przed wlotem do palnika w celu blokowania zimnego powietrza z popielnika

Dobrze byłoby dla przykładu podawać PP trochę przez rozszczelnienie klapy załadowczej i drzwiczki nad rusztami a ograniczyć z pod ruszta lub całkiem zamknąć (dotyczy palenia drewnem ). Te 7 -8 godz przy drewnie to zapomnij. Max na drewnie to 4 godz.

A te 180 m2 to z garażem czy bez.

Edytowane przez drewniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

180 m2 to jest powierzchnia mieszkalna czyli dwa piętra, do tego jest grzany parter (90m2) w tym między innymi garaż ale ten parter to jedynie 3 grzejniki które mają tylko utrzymywać temperaturę w przedziale 10-15 stopni na parterze. Drzwiczek załadowczych nie mogę rozszczelnić bo będzie dymić na kotłownię. Co do tego RCK to do mojego komina jest za mały według danych producenta. Komin 27x27cm 12m wysoki. Miarkownik mechaniczny da się założyć bez spuszczania wody z układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania. To Ty masz nie 180m2 tylko 270m2 a to duża róźnica. Przy paleniu drewnem miarkownik jest nie wskazany a nawet szkodliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.