Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No ewidentnie coś jest nie tak. Kupię RCK i zobaczymy czy coś to da. Szczerze mówiąc to jednego dnia pali się lepiej innego gorzej, jak wieje to chyba gorzej się pali.

Spróbuję jeszcze odłączyć miarkownik od klapy i ustawić szczelinę na śrubie, jaką radzicie zrobić? Jeden centymetr czy dwa? Ogień ma sięgać wizjera czy tylko zza palnika mam go widzieć? Dodam że mój DS jest pierwszej edycji więc nie ma tych wszystkich współczesnych usprawnień.

Podaje link do mojego wyliczenia http://cieplowlasciwie.pl/wynik/29xl

Edytowane przez Maxiiiii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz bufora więc nie musisz palić na maxa.Ustaw na tyle szczelinę żeby się cokolwiek paliło,nie patrz na długość płomienia tylko na temperaturę kotła.Nie wiem jaki masz ciąg,u mnie odchyla sie klapka na 0,5-1cm,tyle że to miarkownik decyduje o położeniu.Możesz nawet zmniejszyć pow.rusztu zeby tak szybko opał nie znikał.Nie rób wyścigów z czasem żeby nagrzać dom w godzinę,ma sie spokojnie palić.Masz uzyskać większą stałopalnośc na jednym załadunku,potem już bedzie z górki.Sprawdz podczas palenia jaka jest temp na czopuchu,nawet ręką ostrożnie spróbuj dotykać.Jak dojdziesz do spalenia pełnego kociołka na dobę,to możesz mieć na grzejnikach nawet 40-50* a w domu będzie ciepło bo będziesz uzupełniał tylko straty a nie rozgrzewał od początku całej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem do producenta Darco z zapytaniem czy ich RCK poradzi sobie z moim kominem to mi tak odpisali:

Opieramy się na informacji w normie DIN4795

27cm x 27cm = 729cm2 jest większe od 220cm2 więc regulator nie będzie prawidłowo pracował, choć jakiś częściowy wpływ pewnie będzie miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet ci się nie chciało samemu sprawdzić na stronie producenta

Ja widzę, że wg karty katalogowej RCK zapewni regulację bez problemu.

Dodatkowo aby dobrze ustawić kocioł potrzebny jest termometr spalin - typowy do mocowania w czopuchu z zakresem 500C

post-18578-0-83729100-1488581333_thumb.jpg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciapa zapraszam do mnie to zobaczysz te bzdury i może zamkniesz jadaczke ze zdziwienia.

 

Nie dość, że nieumiejętny palacz, to jeszcze pyskaty :-)

Pomijając to, według mnie, ogrzewasz kosmos, możesz mieć tą samą usterkę co ja, czyli po rozgrzaniu kotła, jakimś sposobem pod wpływem temperatury otwiera się klapa krótkiego obiegu, u mnie się otwierarala na ponad 1cm. Opisywalem ten swój problem, tu na forum, ale nikt takiego przypadku nie miał, więc dałem się na spokój i zrobiłem na sztywno długi obieg... Pierwsze co zrób, to zlituj się i wstaw termometr w czopuchu (tak jak Ci radzono) wtedy będzie można snuć następne wnioski, bo teraz to jest błądzenie we mgle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecacie termometr spalin? Mogę go zamontować na rurze między czopuchem a kominem? Ma ona około 40cm. Wystarczy wywiercić otwór w rurze czy trzeba go jeszcze nagwintować? Jaka powinna być temperatura spalin i jaka powinna być zależność temperatury na kotle a spalin i czy jest taka? Zamówiłem RCK Darco, jaki ustawić ciąg? Podobno rura między kominam a czopuchem powinna być docieplona, czym to zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://kotly.com.pl/produkt-termometr-bimetaliczny-laddomat-do-pomiaru-temperatury-spalin-250mm-2279.html?l=pl

nic nie gwintowałem uszczelniłem siliconem na wysoką temperaturę, trochę wystaję z czopucha ale w niczym to nie przeszkadza ;)

Edytowane przez grzmalczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

maxiiii ,profil dalej nie uzupełniony ,jak tego nie zrobisz to w koncu przestanie Ci tu ktos odpisywac na pytania ,popatrz chocby u mnie ,opis co mam itd

 

-Termometr TM902C z czerw przyciskiem,bo i jest z suwakiem właczenia

-montaz na czopuchu lub tuz za nim tak by końcówka pomiarowa była w środku strugi spalin

-temp u mnie to rozpalanie ok 300 ,stabilizacja 120-150 ,krótki obieg otwarty zwiekasza temp do 100st ,na pelecie przy rozpalaniu dochodzi do 600st na krótkim obiegu

-rck po stabilizacji temp na piecu i wygrzaniu komina kręc i zobacz kiedy zaczyna zamykac klapke od min do max -taki masz ciag w Pa ,a pozniej kombinacje

-co do ocieplenia rury to jak masz 40cm mozna pominac ,kol Yachtline miał cos ok 1,5-2m i tam juz miało to jakis uzasadnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Zaciapa ,

klapka krótkiego obiegu niby poprawiona do pierwszej wersji co była wajcha przy czopuchu ale dalej nie jest ok ,jak dla mnie powinna opadać samoczynnie grawitacyjnie a teraz jej ruch blokuje silna sprężyna co dociska ośke -połączenie cierne .

Efekt taki ze przy temp moze sie cos wichrować jak u Ciebie lub jak kocioł"fuka" ,dostaje samozapłonu za palnikiem np po rusztowaniu to ten wybuch-fuknięcie otwiera ta klapke na min,a sama juz nie wróci na miejsce,temat też do poprawy ,kiedys miałem o tym pisac ale zatrzymałem sie na temacie palnika-dzieki za przypomnienie.

tu na zdj widac łeb śruby co przez podkładke dociska 2zwoje silnej sprężyny do ośki klapki krótkiego obiegu i ja blokuje

post-65608-0-82211900-1488735783_thumb.jpg

post-65608-0-97598900-1488738829_thumb.jpg

 

teraz jest tak ,zielono blacha oparcie klapki ,czerw kropka oś obrotu klapki,czarne klapka zamknieta i otwarta

post-65608-0-65496500-1488737218_thumb.jpg

a mozna by tak przerobic ale wtedy dodatkowa trudność w produkcji to oś obrotu przechodzi przez płaszcz wodny-dodatkowa tulejka

kolory to samo czyli czerwona kropka oś obrotu klapki,zielono pochylona blacha oparcie klapki,czarne linie klapka otwarta i zamknięta i cienka niebieska z niebieska kropka to wajcha ,wtedy wajcha dodatkowo swym cięzarem dociska mocniej klapke do blachy (mozna tez dac dod cięzarek na wajche ,grubszy pręt wajchy,stalowa gałka itp):

post-65608-0-34527500-1488737534_thumb.jpg

 

co prawda w rozwiązaniu org na krótkim obiegu cos tam tez poleci dołem ,a tak od razu w komin ale z założenia klapka jest tylko do rozpalania ,więc to nie powinno miec znaczenia ,a takie lekkie uchylanie sie klapki przy fukaniu itp zmiejsza nam sprawnośc,a i tez zdarzyło sie że przy obsłudze trąci sie tą wajche ,a cięzko zauwazyc odchylenie na 1-2cm .

Do tego moj synek chce pomóc tacie ,widzi tata rusztuje to tez rusza ale obie wajchy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na krótkim obiegu się nie blokuje opada samoczynnie, czyli żeby spaliny szły krótkim obiegiem rączkę od klapki zaczepiam na haczyk (sam dorobiłem)  Byłem trochę zdziwiony że tak luźno lata ale zrobiłem haczyk i olałem sprawę. Nie mam żadnej sprężyny dociskowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy RCK Darco w wersji przeciwwybuchowej mogę zamontować w wyczystce komina pod czopuchem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Wrzucam fotki z zainstalowanym kotłem i z układem instalacji. Pozostało jeszcze przeprowadzenie próby i sprawdzenie układu. W przyszłym tygodniu podziele się uwagami co do pracy systemu. ;) attachicon.gifWP_20150522_001.jpgattachicon.gifWP_20150522_003.jpg

Czy możesz podać jaką masz odległość od komina do końca miarkownika ciągu i odległość od komina do końca kotła (wyjście czopucha) ? Mam 1,4 m od komina do drzwi i zastanawiam się czy się wyrobię. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piec doszedł wszystko sprawnie i bez problemów, fotki później zrobię tych drzwiczek z tą klapką ,w sumie to maleństwo tylko wysokie  w porównaniu do mojej hajnówki  jak będzie mi trzymał 4h spokojnego palenia  na pełnym wsadzie to tak na oko połowa opału pójdzie znaczy drzewa aż nie do uwierzenia ale praktyka wszystko zweryfikuje puki co się jaram jak szczerbaty na orzechy jak to SONY napisał bez urazy SONY23

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Przyglądam sie tematowi od jakiegos czasu i postanowilem zrobic palnik do mojego pieca.Jest to zwykły piec robiony u miejscowego rzemieslinika pale tylko drzewem.Otwierajac komore załadowcza widac z tylu 2 wymienniki pionowe od tylnej scianki jest 4 cm i pomiedzy nimi rowniez 4 cm.Od wymiennika do rusztu jest 15 cm.Ustawiłem 3 płytki szamotowe w kształcie litery C na ruszcie pod tymi wymiennikami tak ze akurat pasuje wszystko na styk i zostało miejsca na tyle zeby połozyc płytke na płasko tylko sa otwory pomiedzy wymiennikami na spaliny wiec nie bardzo jest jak polozyc te płytki zeby nie zasłaniac wylotu spalin myslałem moze zeby pociac na mniejsze i poupychac miedzy wymienniki tworzac jakby takie  3 lub 4 kanały miedzy wymiennikami i jeszcze ze 2 płytki wyzej pod wymiennikiem poziomym gdzie plomienie ogrzewałyby te płytki jednoczesnie spalaly dym.Co sadzicie o taki rozwiazaniu lub moze macie jakies inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś rysunek przekroju kotla ? bo tak z opisu można źle zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzem malarstwa nie jestem ale mniej wiecej wiadomo o co chodzi.Pierwszym rysunek przedstawia komore i wymienniki kolor zółty to płytki szamotowe ustawione w koncu komory w ksztalcie C pod wymiennikiem a kolorem czerwonym zaznaczyłem te kanały pomiedzy wymmiennikami co myslełem zeby pociac szamot i tam je wcisnac dzielac tą przestrzen wymiennika na 3 kanały przez ktore ulatywałyby spaliny a drugi rysunek to widok z boku kolor zółty to ten szamot w kształcie C pod tymi wymiennikami i wyzej pod wymiennikiem poziomym.Na pierwszym rysunku widac przerwe od szamotu do wymiennika jest to mniej wiecej 4 cm.Dodam tylko ze te płytki sa ułozone po bokach nie leżą na ruszcie.

post-22043-0-50389100-1488837839_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maronka montujesz czy czekasz do nowego sezonu?

maj ,czerwiec jak spalę taką grubą brzozę bo nie chce mi się jej rąbać a dwa że w moim przypadku czekam na ciepły okres bo trzeba posadzkę wylać i trochę bez pieca się obyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzem malarstwa nie jestem ale mniej wiecej wiadomo o co chodzi.Pierwszym rysunek przedstawia komore i wymienniki kolor zółty to płytki szamotowe ustawione w koncu komory w ksztalcie C pod wymiennikiem a kolorem czerwonym zaznaczyłem te kanały pomiedzy wymmiennikami co myslełem zeby pociac szamot i tam je wcisnac dzielac tą przestrzen wymiennika na 3 kanały przez ktore ulatywałyby spaliny a drugi rysunek to widok z boku kolor zółty to ten szamot w kształcie C pod tymi wymiennikami i wyzej pod wymiennikiem poziomym.Na pierwszym rysunku widac przerwe od szamotu do wymiennika jest to mniej wiecej 4 cm.Dodam tylko ze te płytki sa ułozone po bokach nie leżą na ruszcie.

jak chcesz mieć typowego dolniaka to wg rysunku musisz zatkać to przejście bo teraz to jest górno-dolny

post-62208-0-93489000-1488876988_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten szamot w wymienniku poziomym to nie spełni swojej roli bo spaliny wcześniej chłodzą się na płaszczu wodnym w pionowych kanałach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość brodekb

Ja bym tylko dał tali mostek litere C na wejsciu od dołu,góra zatkana jak Maronka proponuje i tyle ,ceramika sie nagrzeje od opału i na wejścoiu powinna przepalic dym i spaliny,bo nie wiadomo jaki tam przelot od rusztu do wejscia w kanały i żeby sie nie zatykał ,bo teraz jak sie zatka jest przelot górą.

Czerwono zatkany przelot,żółty szamotki,i na zielono ew naciąć ze 4 kanałki 1,5x1,5cmw szamotce i tamtędy pójdzie dym i sie przepali na dole -taki miniwezyr ale sie nie powinien zatkac bo na szamocie sie przepali smoła,tak mysle .

post-65608-0-70436200-1488883398_thumb.png

 

Maronka -Gratulacje ,porób sobie duzo zdj na przyszłośc póki on taki śliczny i nowy i czysty :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.