Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tu jest fabryczny przekrój mego kotła:

Oczywiście obecnie jest przerobiony, czytaj dostał palnik... I nie ma żadnych problemów z ciągiem... MPM na ogólnie dostępnych przekrojach ma lub miał wyraźnie podwyższony środkowy wymiennik pionowy, dlatego uważałem że bez problemu powinien poradzić sobie z nim komin kolegi, którego ostatnie problemy tu omawiamy. Ale jak widać producent jednak dał ciała i to ostro. Może powinien zorganizować jakąś akcję serwisową albo dać extra rabat na wentylatory wyciągowe...

post-21362-0-50420100-1487364300_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam stary komin z cegły nieocieplony i o marnym przekroju to mogę sobie pomarzyć o tym piecu ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Napisz jaki dokładnie masz komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak mam stary komin z cegły nieocieplony i o marnym przekroju to mogę sobie pomarzyć o tym piecu ?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka

Kup z wentylatorem wyciągowym, jak ciąg będzie słaby to włączysz wentylator, a jak się komin nagrzeje to może bez wentylatora bedzie dobrze ciągnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okreslenie "marny komin" niewiele mówi,podaj wysokość i przekrój w środku ,tu masz kalkulator doboru komina do mocy pieca względem paliwa

http://www.wobex.com.pl/kalkulator-doboru-przekroju-komina

Ja też sie bałem o kondensat ,ciąg i wsadziłem wkład z blachy w środek bo mam tez murowany z cegły 8,5m,opory przepływy spadły,wkład fi 140 daje rade spoko,nawet zakupiłem RCK bo za mocno ciągneło .

Co do wkładu z blachy podawałem linki w moich postach jaki,na co uwazać itp ,jak rozwazasz poczytaj .

Rck ma skale w Pa i u mnie jak sie spoko pali to uchyla klapke na 10-15Pa ,15-20klapka zamknięta ,a jak rozpalam to uchyka klapke nawet na 20Pa -tak ustawione ,a przy wiatrach klapka ostro pracuje nieraz prawie do poziomu

u mnie podobnie pracuje jak na tym filmie-mam taka samą:

Edytowane przez brodekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze o tej blasze producent podobno skrócił tą blachę o 5cm więc już jest w miarę dobrze, nie 9 a 14 prześwitu ale bez niej prawie 30 toż to miód na moje uszy ,czyszczenie raz na ruski rok jak w mojej hajnówce a i cug na pewno dużo lepszy i można zamówić piec bez niej dzwoniłem a co do zgody ds to nie będzie lepszy na pewno problemy z czyszczeniem rury w poprzek to też dziadostwo mam w hajnówce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim tokiem myślenia można dojść do wniosku, że po co w ogóle ten wymiennik. Najlepiej prosto w komin i jazda. Jedni kombinują z zawirowywaczami spalin, pidami i czujnikami temp. spalin a inni aby nie zaglądać do wyczystki częściej niż raz do roku. I bądź tu mądry wszystkim dogodź...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytam u źródła ,Gredy jak to z tą nieszczęsną blacha w wymienniku nad wyczystką ? ja mam jak widziałeś na zdj ,poprawiony przelot na stałe do 14cm ? a wymiennik tak samo i blacha czy większy-dłuższy w dół i bez blachy ?jak to jest ,ew jak będzie ?

Co do palnika który mi zasłonił PW -cofniety na dole-to teraz jak czysciłem zeby zobaczyc jak u mnie sięga blacha w/w i po lipnym węglu to popiołu było mniej ok 1/3 w palniku ,ale kawałki węgla i kamyczki dalej sie wsuwały w palnik,więc poprawa mała -przytkane PW ,ale dalej zatyka palnik ,więc testuj Gredy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim tokiem myślenia można dojść do wniosku, że po co w ogóle ten wymiennik. Najlepiej prosto w komin i jazda. Jedni kombinują z zawirowywaczami spalin, pidami i czujnikami temp. spalin a inni aby nie zaglądać do wyczystki częściej niż raz do roku. I bądź tu mądry wszystkim dogodź...

racja łatwo nie jest być producentem kotła idealnego ale jeśli mogę zamówić bez blachy to zamówię mam stary 35 letni komin i trochę go grzać muszę a inni niech biorą z blachą a w przyszłości podobno jakieś zawirowacze będą by temperatura spalin spadła dla każdego coś miłego  no i ok metra wymiennika zostaje licząc z dwóch stron a to trochę odbioru ciepła jest jakieś 3-5 kw

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i palnik wirowy sam w sobie nieźle wiruje ale jak jest cug który jest ograniczany blachą lub zbyt nisko położonym wymiennikiem a wirowanie spalin to lepszy odbiór przez wymiennik więc suma sumarum wyjdzie na taki sam odbiór czyli sprawność ale się będzie lepiej paliło i będzie pan zadowolony  to trochę tak jak puścisz na szybki obieg piec  niby moc pieca mocno spada bo mniejszy wymiennik ale często szybciej zagotujesz wodę niż na długim biegu a to przez to że szybki przepływ wirujących spalin lepiej odbierane jest przez nawet dużo krótszy wymiennik ale i strata kominowa większa ale mi chodzi o zasadę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym szybszym przepływem spalin przy palniku wirowym to bym polemizował. U mnie było gorzej . Prosty palnik ma mniejsze opory i przepływ gazów jest większy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba już na siłę szukacie problemu w tym kotle :)

Ja wyczystkę czyszczę raz na miesiąc , a zajmuje mi to 3 min odkurzaczem do popiołu.

Co do ciągu, to nieraz zapomnę przy rozpalaniu otworzyć krótki obieg i nie zauważyłem żadnej różnicy w ciągu, rozpala się od razu..

Dom mam z lat 70-tych , wtedy nie było takich materiałów jakie są teraz , więc komin z czerwonej cegły , ponoć jakiś zwężany od środka wysokości , średnica pewnie fi14 , teraz pewnie zmniejszona, bo jak przez te ostatnie słabe zimy , kisiłem swoim starym kotłem , to tak się smołą zakleił ,że nie mogłem przebić. Teraz jak wymiennik czysty , bez smoły to i komin czysty, żadnych wykwitów też nie mam , więc nie wiem czemu tak straszycie tymi "złymi" kominami..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym szybszym przepływem spalin przy palniku wirowym to bym polemizował. U mnie było gorzej . Prosty palnik ma mniejsze opory i przepływ gazów jest większy

no między innymi przez tą blachę ale u gredego nawet w lecie przy 30 stopniach na dworze gwizdało wirowało aż huczało jest na filmiku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciapa ,nie szukamy ale staramy sie producentowi uświadomić gdzie moga byc problemy dla innych uzytkowników,u mnie jest przeswitu 8,5cm ,po tygodniu zostaje szczelinka na 2cm ,ja to wiem ale ktos przyzwyczajony ze sypie pali i wybiera popiół nie będzie sie spodziewał że po tygodniu piec zacznie stawac dęba i to tam bedzie przyczyna ,zacznie sie szukanie wszedzie jak co dopiero sytuacja z kol Yachtline -bez złośliwosci gdzie wszyscy chcieli pomóc a wyszło tam na dole.

Tak samo z zatykajacym sie palnikiem i zakrywaniem otworów PW przez przekrzywiony palnik ,tego tez sie nie spodziewałem .

Co do stałopalnosci to zależy jak to rozumiec ,,zeby sie dobrze paliło trza rusztowac co 2-3 godz ,po 4-5godz piec przysypia i sie zapopiela ,ale za to wytrzyma do 12 godz i dłuzej ,nawet do doby ,wystarczy przerusztowac ,węgielki sie rozrzażaja i sie pali normalnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stałopalnosci to zależy jak to rozumiec ,,zeby sie dobrze paliło trza rusztowac co 2-3 godz ,po 4-5godz piec przysypia i sie zapopiela ,ale za to wytrzyma do 12 godz i dłuzej ,nawet do doby ,wystarczy przerusztowac ,węgielki sie rozrzażaja i sie pali normalnie :-)

 

XXI wiek i żeby kocioł spełniał należycie swoją rolę potrzebny jest niewolnik na etacie tzw.wajchowy :lol: ...

porażka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego niewolnik?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Kolanin jest tego zdania , że mamy 21 wiek, rządzi pis i z marszu wszyscy są bogaci, mamy jeździć nowymi samochodami (też bym chciał) , kotły mają być tylko na pellet, takie ***  bezobsługowe sterowane z telefonu, tylko "niewolnika" trzeba żeby te  worki z pelletem załadował , tylko nie wiem kim miałby być ten niewolnik , może jaki emigrant?? Jak by mnie ograniczono , tylko do jednego opału , to ja czułbym się jako niewolnik (systemu), a tak mam mpm-a , mam bufor , pale czym chce (nawet ekonomiczne) i z przyjemnością schodze do kotłowni sprawdzić jak się pali ... ;)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów i nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Tuska tego nie było można było palić czym się chce i smogu takiego nie było.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.