Skocz do zawartości

tomtomek

Stały forumowicz
  • Postów

    368
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Treść opublikowana przez tomtomek

  1. Nie rozbierałem tego, ale "gość", który to montował mówił, że działa to jak "buzała" z żyletek do grzania wody jakie się dawniej robiło, gdy grzałek nie było :)
  2. U mnie w pracy od 14 lat działa 3 fazowy elektrodowy podgrzewacz przepływowy cwu. Grzanie jest impulsowe dość dokładnie utrzymuje zadaną temperaturę. Nikogo jak do tej pory prąd nie poraził, choć instalacja miedziana ;)
  3. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    Może napiszę Ci jak to u mnie wygląda w praktyce ;) Bufor 1350l + 50l kocioł =1,4 m3 Na buforze 5 czujników temperatury z których temp. dodaję do siebie i dzielę przez 5 = średnia temperatura w buforze - załóżmy wychodzi 35*C. Zakładam, że chcę nagrzać do średniej 90 *C (wtedy temperatura u góry dochodzi do jakiś 95 - 97*C), czyli muszę podgrzać o 55*C. Palę węglem 23MJ ze sprawnością około 80%, czyli uzyskuję 18,5 MJ/kg Teraz obliczenia: 4,19 x 1.4 x 55 = 322.63 MJ / 18.5 = 17.4 kg - tyle węgla muszę nasypać. (jak MJ podzielisz przez 3.6 to wynik będzie w kWh) Gdy nie ma dużego odbioru ciepła - lato na cwu, okres przejściowy jesień/wiosna to wsypuję tyle i więcej mogę nie zaglądać do kotłowni. Inaczej jest gdy jest zimno i więcej pracuje CO. Gdy rozpalam to nie wiem kiedy i na jak długo sterownik pokojowy włączy pompę CO, więc wsypuję tyle węgla jakby odbioru nie było. Pod koniec palenie, czyli u mnie po około 5-6 h schodzę do kotłowni i odczytuje z ciepłomierzy (które ma zamontowane na CO i cwu) ile MJ zostało pobranych w czasie palenia. Dzielę to przez 18.5 i wychodzi mi ile kg węgla muszę jeszcze dosypać. O ile w pierwszym przypadku osiągana temperatura na buforze jest dość precyzyjna, to w drugim już tak nie jest. Jednak jak dla mnie nie ma to znaczenia, ponieważ, gdy jest duży mróz to i tak muszę palić codziennie i wystarczy mi naładować bufor do 80*C, więc kg węgla mniej czy więcej nie robi różnicy. Jak jest trochę cieplej i jedno palenie wystarcza na 2 dni (czy tak jak obecnie na 3 dni), to muszę naładować do tych 85 - 90*C, ale odbiór ciepła jest wiele mniejszy i łatwiej jest obliczyć potrzebną ilość węgla.
  4. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    O czym Wy piszecie? Jaki fajny kociołek? Jaka 3 klasa? - jeszcze ktoś pomyśli, że to prawda i sobie kupi. Na stronie producenta brak jakichkolwiek informacji na temat budowy kotła, a tym bardziej klasy, ale z przekroju jasno wynika, że to chyba najgorszy z typów kotła, czyli górno-dolny.
  5. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    Kup z wentylatorem wyciągowym, jak ciąg będzie słaby to włączysz wentylator, a jak się komin nagrzeje to może bez wentylatora bedzie dobrze ciągnąć.
  6. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    Też mam podobnie, tylko że komin mam wysoki na 14m część od dołu jest wstawiona rura 16 cm, a wyżej jest kwadratowy 14 x 14. Gdy pogoda jest dobra, to ciąg jest taki, że PG przymknięte jest na 2-3 mm, a jak jest cieplej i niskie ciśnienie to otwarte na 3 cm i można powiedzieć, że się tli a nie pali. Zakupiłem więc i zamontowałem wentylator wyciągowy spalin. Dziś paliłem o prawda dopiero pierwszy raz, ale zapowiada się obiecująco. Przy rozpalaniu otwieranie krótkiego obiegu jest zbędne. Rozpala się szybko, bez żadnego dymienia itp.Mimo,ze dzisiaj ciąg jest dobry, to gdy się już dobrze rozpaliło, włączenie wentylatora zwiększa natychmiast ciąg na tyle, że temp. spalin wzrasta o jakieś 20*C. Dużo łatwiej dawało się wyregulować PW, bo ciąg był równomierny - wcześniej gdy temperatura spalin spadała to ciąg też, a gdy rosła to wzrastał ciąg. Wentylator kupiłem najmniejszy jaki znalazłem 135 mm silnik 38W, był bez obudowy, którą zrobiłem i wspawałem w rurę. Muszę jeszcze dorobić sterowanie :) Minus jest na pewno taki, że potrzebny jest prąd i trochę "brzęczy" podczas pracy. Wygląda to tak:
  7. Nigdy z takiego pieca nie korzystałem, ale czytałem właśnie i chodziło o dynamiczny, że izolacja nie jest idealna i mimo, że wentylatory nie chodzą to piec i tak lekko grzeje, ale może to zależy od jakości pieca itp. Pisała to osoba, która takich pieców używa. Dalej nie chcesz tego przyjąć do wiadomości/zrozumieć. że kocioł zużyje tyle energii ile jej dom/mieszkanie będzie potrzebować i czy to będzie temperatura grzejników 55, czy 65*C nie ma znaczenia. Jeśli ustawisz na sterowniku pokojowym temperaturę powiedzmy 21*C i taka się będzie utrzymywać, to zużyjesz tyla samo prądu bez względu czy grzejniki będą miały 55, czy 65 *C. Co do grzejników i ich temperatury to jeszcze lepiej będą grzały gdy będzie 95*C ;) Mam grzejniki stalowe, a jeden nawet taki stary panel bez radiatorów i temperaturę ma teraz ustawioną na 48 *C, a najwyższa przy dużych mrozach to 52*C. Dlaczego tak? Bo tak lubię :) Nie lubię gdy grzejniki są gorące i czuć od nich promieniowanie, największy komfort daje mi grzejnik jak najzimniejszy tak aby utrzymał zadaną temperaturę w pomieszczeniu (oczywiście musi być on odpowiedniej wielkości) i nie włączał i wyłączał się co chwilę, ale aby grzał powoli, długo i równomiernie.
  8. Skoro Kospel zużywa 40 kWh to akumulacyjny też tyle będzie zużywał tylko 100% w nocnej taryfie. Rożnicę mogą wynikać z tego, że akumulacyjnymi nie steruje się tak łatwo. Z tego co przeczytałem, w cieplejsze dni potrafią przegrzać mieszkanie.
  9. Patrzyłeś 2 strona 1 tabelka ;) Pisze z telefonu i teraz zauważyłem że masz racje. Nie masz G13
  10. Przeczytałem te wywody na temat przepływu 16l, może 3l /min, a jakie to ma znaczenie? Jeżeli mieszkanie potrzebuje do utrzymania temperatury powiedzmy 10 kWh/dobę to tyle zużyje bez względu na przepływ. Może zmienić się jedynie komfort tzn. inaczej będzie się odczuwać ciepło gdy grzejniki będą grzały długo i powoli przy niskim przepływie, a inaczej gdy będą grzały szybciej, ale okresowo przy dużym przepływie (jeśli moc na to pozwoli). Chcesz oszczędzać, to akumuluj ciepło w taniej taryfie. Ściany masz chyba z cegły, więc to wykorzystaj. Piszesz, że ostatnie 30 min "ogień" - to za krótko. Za te pół godziny to zdąży się nagrzać tylko powietrze, a to niewielki zapas. Ustaw "ogień" od 14tej - przez 2 godz. nagrzeją się też trochę ściany, meble itp. a później będą oddawać ciepło - mniejsze zużycie w drogiej taryfie. To samo w nocy, wiem że źle się śpi jak jest gorąco i jeśli ci to przeszkadza to zamontuj w sypialni zawór termostatyczny z głowicą elektroniczną, tak aby podnosił temp. powiedzmy dopiero godzinę przed wstaniem. W reszcie domu ustaw podniesienie temperatury na wyższą tak z 4 godz przed końcem tańszej taryfy. Mieszkanie zdąży się trochę nagrzać i w droższej zużyjesz mniej prądu. Może bardziej korzystne okazałoby się w ogóle nie obniżać temp. na noc (ewentualnie tylko w sypialni), a obniżać ją tylko w ciągu dnia (droższa taryfa), gdy nikogo nie ma w domu. Takie grzanie powinno przynieść wymierne efekty. Zapytaj u siebie w Tauronie, czy nie ma u was taryfy G13 - drogi prąd jest wtedy tylko od pn - pt od 16 - 21, byłoby to dużo bardziej korzystne.
  11. Mógłbyś wyjaśnić o jakich kosztach utrzymania piszesz? Odnośnie postu #149 to kwota netto + 23% to to samo co netto x 1.23 - to obliczenia na poziomie podstawówki ;) Osobiście mam G13 gdzie cena za kWh to: przedpołudniowa 0.50; popołudniowa 0.79 i nocna oraz weekendy 0.27 zł (brutto) Średnia cena dobowa pn-pt w okresie letnim to 0.392 zł/kWh Średnia cena dobowa pn-pt w okresie zimowym to 0.436 zł/kWh W taryfie G11 cena 0.54 zł/kWh
  12. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    Nie mam co prawda MPMa tylko Buderusa Logano s111 13,5 kW Palę w nim chyba 4 sezon (pierwszy z buforem). Co do smoły to tak jak napisałeś tylko suchy węgiel. Gdy węgiel jest mokry to smoły (z przyklejonym miałem i drobnymi kawałkami węgla) mam miejscami 0,5 cm po spaleniu 17 kg węgla - ten sam węgiel po wysuszeniu nie daje prawie w ogóle smoły. Jednak, gdy jest "zła" pogoda (spadek ciśnienia, ocieplenie) to ciąg jest słabszy, wtedy pali się wolniej i pojawia się smoła nawet z suchego węgla. Myślę, że jest to spowodowane słabym przewietrzaniem komory zasypowej. Drzwiczki i wizjer mam zamknięte, jednak nie są one całkiem szczelne, i myślę, że gdy ciąg jest mocny to zasysa trochę powietrza do komory zasypowej przewietrzając ją trochę i nie powstaje smoła. Co do bufora, to nie widzę różnicy w "smołowaniu" komory zasypowej przy paleniu z buforem i bez niego. Może tak na małe pocieszenie dla tych co narzekają na MPMa - cieszcie się, że nie macie tego Buderusa, ma on tak małą i źle skonstruowaną komorę zasypową, że znalezienie węgla, który się dobrze pali i nie wiesza graniczy niemal z cudem :) Jedyny orzech jakim dawało się w nim palić to był z kopalni Kazimierz-Juliusz tylko z jednej dostawy jakieś 6 lat temu. Później kupiłem ten kocioł od znajomego, który nie miał już cierpliwości i palę w nim ekogroszkiem. Jeżdżę po wszystkich składach w okolicy i kupuje po worku różnych ekogroszków i palę na próbę - który się pali i nie wiesza. W tamtym sezonie dość dobrze palił mi się Ekoret, jednak tegoroczny się wieszał. Obecnie udało mi się znaleźć Retoter plus z Adamexu, który niestety teraz jest mokry i muszę suszyć, ale pali się dobrze.
  13. tomtomek

    Kocioł DS MPM

    U mnie rewelacyjnie działa to: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/22598-sterownik-z-czujnikiem-temp-spalin-do-kot%C5%82a-z-buforem/
  14. Podpiłuj z tyłu śrubę na półokrągło, tak aby dobrze przylegała do rury. Dodatkowo zrób jakąś termoizolację, bo obudowa dużo go wychładza. Gdy u siebie założyłem taki termometr to gdy było 65*C to pokazywał koło 50*C. Po tych czynnościach jakie opisałem (dodatkowo posmarowałem go pastą termoprzewodzącą taką jak do procesora w komputerze) pokazuje bardzo dobrze. Mam dwa takie: http://allegro.pl/termometr-tarczowy-63-przylgowy-0-120-c-sprezyna-i6617096581.html
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.