Skocz do zawartości

tomtomek

Stały forumowicz
 • Liczba zawartości

  368
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana tomtomek w dniu 18 Listopad 2018

Użytkownicy przyznają tomtomek punkty reputacji!

Reputacja

11 Wysoki

1 obserwujący

O tomtomek

 • Tytuł
  Doświadczony Forumowicz

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  80m2 mieszkanie na poddaszu
 • Instalacja
  Aktualnie grzeję rewersyjną pompą ciepła powietrze - powietrze Midea Mission Extreme 3.5
  cwu: bojler 140L z grzałką 1.5 kW .
 • Kocioł
  Bufor 1350l + grzałka 6kW, podpięty, ale nie używany Buderus Logano S111 13,5 kw

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Małopolska

Ostatnie wizyty

2029 wyświetleń profilu
 1. Niemal 2 lata już nie palę w kotle - jest to nieopłacalne. Jednak z tego co pamiętam, to te twoje wytyczne odnośnie sterowania wydają mi się bez sensu. Jak kolega wyżej napisał, również do kotła włożyłem zawirowywacze i dla równomiernego procesu spalania wentylator wyciągowy chodził cały czas. Sterownik "pilnował" temperatury spalin, a gdyby temperatura w kotle została przekroczona, to zamykał dopływ powietrza. Na podstawie temperatury w buforze, określałem ilość węgla wsypanego do kotła. Wsypywałem, odpalałem i tyle. Gdy był większy mróz (dużo ciepła zużywane było na bieżąco), to pod koniec procesu spalania sprawdzałem ponownie temperaturę w buforze i dosypywałem kolejna porcję węgla. Do sterowania pompy obiegowej CO, był sterownik pokojowy. Do temperatury w buforze termometr 4 kanałowy. Jako, że do piwnicy miałem 4 piętra, to w mieszkaniu miałem również termometr i kontrolki ledowe.
 2. powyżej 100, a 250 czy 300 to pewna różnica. Wiem że trudno trzymać stałą temperaturę spalin, u siebie miałem właśnie w tym celu miarkownik ciągu z czujnikiem temp. spalin ;)
 3. Bardzo dużo. Grzejesz okolice - teraz wiem skąd to globalne ocieplenie ;)
 4. U mnie mała akumulacja, bo ściany w większości z Ytonga, a sufit płyta G/K + wełna mineralna. Mieszkanie na poddaszu 80m2 słabo ocieplone.
 5. Nie uda Ci się raczej takie porównanie zużycia gazu. Na zużycie energii wpływ ma wiele rzeczy. Nie będziesz w stanie pewnie stwierdzić, czy na wynik będzie miała wpływ twoja zmiany, czy pogoda. Nie grzeję co prawda gazem, a prądem (dokładniej pompą ciepła p - p ). Zobacz na poniższy wynik. Naniesione na siebie temperatura max. i min. oraz zużycie prądu na ogrzewanie. Słupki na górze są lustrzanym odbiciem dolnych, aby łatwiej porównać zużycie z temperaturą.
 6. Napisałem, że trochę ponad 2 zł, na podstawie faktur z całego roku, które to rozliczenia zostały tu przedstawione ostatnio, dzieląc wartość przez ilość m3. Tak więc są w to wliczone wszystkie opłaty z faktury.
 7. Nie wiem jak to liczysz, ale. Zakładając, że węgiel ma 26 MJ/kg, przyzwoity kocioł sprawność 80% to z kg węgla wyciągasz 5,7 kWh. Z gazu jak dobrze pójdzie to z m3 uzyskasz 9 kWh. Czyli 10 m3 gazu = 15,7 kg węgla 10m3 gazu to ponad 20 zł 15,7 kg węgla to około 15 zł Nikogo nie namawiam do palenia węglem (jakby już coś to grzanie prądem) to tylko wyliczenie ;)
 8. Muszę jutro zmierzyć, czy ten Sztoker wejdzie na wysokość, bo ma komin do góry.
 9. Bufor raczej nie przejdzie - nie ma na niego miejsca :( A może mógłbyś polecić jakiś inny kocioł o mocy 30 -35 kW i cenie najlepiej poniżej 10k zł.
 10. Witam. Potrzebuję u siebie w pracy wymienić kocioł węglowy zasypowy SAS 28 kW. Małopolska, więc przepisy wymagają klasę 5. Chciałbym zamontować kocioł na ekogroszek . Poczytałem trochę i z tego co piszecie to warto z palnikiem Ardeo. I tu zaczynają się schody ;) Jaką moc? Cały budynek ma około 400 m2 słabo ocieplony. Jednak nie jest ogrzewany w całości tak samo. Pomieszczenia socjalne/biurowe koło 50m2 (21*C) grzejniki , część magazynowa nagrzewnica 12 kW (włączana raczej tylko w największe mrozy) temp 10 - 15*C i część produkcyjna około 100m2 grzane do ok 20*C przez nagrzewnicę Volcano 48 kW + 2 małe grzejniki. Nie wiem z jaka mocą ta nagrzewnica pracuje, bo zasilanie/powrót to około 60/35 *C, a moc 48kW jest dla 90*C. Do tej pory rozpalane było rano i paliło się do popołudnia (przy dużych mrozach całą noc na niskiej temperaturze). Na hali rano było dość zimno (czasem poniżej 10*C) i temperatura rosła puki się paliło. Ostatniej zimy było dość ciepło i koksu/węgla poszło koło 3t, ale były zimy, gdzie spalało się tyle miesięcznie czyli około 100 kg/dobę. Jakiej mocy kocioł kupić? Myślałem o kotle Białek Klaster 5 o mocy koło 30 - 35kW. Zadzwoniłem tam z zapytaniem jednak zaproponowano mi kocioł 50 kW mówiąc, że taki 30 kW będzie za mały, że nagrzewnica będzie go zbyt wychładzać itd. Stary kocioł był zasypywany często do pełna, jednak paliło się na minimalnych obrotach nadmuchu i max 68 *C bo przy większej gotowało wodę w ruszcie wodnym, więc nie sądzę aby paliło się na bardzo dużej mocy. Z kaloryczności spalonego węgla też nie wynika, aby ten kocioł przekraczał wiele ponad 20 kW, a musiał podbić dość mocno temp w pomieszczeniach. W nowym paliłoby się ciągle. Jak to "ugryźć" ?
 11. Czyli to około 2.5 kWh/dobę. Nie wiem po ile wychodzi Cię kWh, ale zakładają że 0.2 zł to jest jakieś 15 zł straty na miesiąc. Ile da poprawienie ocieplenia? Może 50%. Czyli 7.5 zł/miesiąc co daje 90 zł na rok (jeśli grzejesz cały rok). Czy warto? Musisz przemyśleć. Ważne jest jeszcze, czy to ciepło "ucieka" na zewnątrz, czy pozostaje w domu i czy rzeczywiście jest stratą (zależy od umiejscowienia bufora).
 12. To czy jest 120, czy 220 litrów nie ma większego znaczenia. Liczy się to ile wody zużywasz, i jakie są straty ciepła. Co do okien dwuszybowych, to raczej są napylane czymś co odbija promieniowanie, więc nie są one raczej dobre przy kolektorach.
 13. Witam. Miedzy pokojem dziennym, a pomieszczeniem gospodarczym mam ścianę (powierzchnia 9m2). Pomieszczenie jest słabo ogrzewane i w zimie jest tam temperatura około 8 - 14 *C. Ściana jest wymurowana z bloczków żużlowych o grubości około 16 cm. W zimie jest ona o 2 - 4 *C zimniejsza niż reszt ścian. Chciałbym ją ocieplić od strony pokoju (od drugiej strony nie mam możliwości) przyklejając na nią styrodur + siatkę i zaciągnąć klejem. Jakiej grubości dać styrodur? Chciałbym w miarę cienki, ze względu na to, że są na tej ścianie gniazdka, wyłącznik i lampka, więc czum będzie grubszy tym mogę mieć większe problemy z długością przewodów, a nie chciałbym ich przedłużać. Jaka będzie sensowna grubość?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.