Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Koledzy którzy tutaj sporo piszą i usprawniają kotły to sa koneserzy. Dążą do ideału.I uwielbiają majsterkowac.W tym kociolku można palić bez przeróbek i usprawnień ekonomicznie i ekologicznie,spełniając pewne warunki odnośnie odpowiedniej wielkości kotła, ciągu kominowego czy jakości paliwa.W innych DS-ach też musisz spełnić te same warunki. Jeśli go kupisz i zaczniesz eksploatować to zrozumiesz o czym koledzy piszą.Nie szukaj gdzie są ukryte wady. Sprzęt jest godny uwagi. Kup i używaj. Tylko tyle.

to może ja jeszcze dopytam dalej a może inaczej . czy warto zmieniać nowy prawie defro optima komfort GS na ten tu opisywany kocioł , mnie wnerwia codzienne rozpalanie obecnego kotła ,oszczędny to on jest ale to rozpalanie :wacko:  czy poczekać-pomęczyć się jeszcze jakiś czas i patrzeć za podajnikowcem , mam podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Koledzy którzy tutaj sporo piszą i usprawniają kotły to sa koneserzy. Dążą do ideału.I uwielbiają majsterkowac.W tym kociolku można palić bez przeróbek i usprawnień ekonomicznie i ekologicznie,spełniając pewne warunki odnośnie odpowiedniej wielkości kotła, ciągu kominowego czy jakości paliwa.W innych DS-ach też musisz spełnić te same warunki. Jeśli go kupisz i zaczniesz eksploatować to zrozumiesz o czym koledzy piszą.Nie szukaj gdzie są ukryte wady. Sprzęt jest godny uwagi. Kup i używaj. Tylko tyle.

to może ja jeszcze dopytam dalej a może inaczej . czy warto zmieniać nowy prawie defro optima komfort GS na ten tu opisywany kocioł , mnie wnerwia codzienne rozpalanie obecnego kotła ,oszczędny to on jest ale to rozpalanie :wacko:  czy poczekać-pomęczyć się jeszcze jakiś czas i patrzeć za podajnikowcem , mam podłogówkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytwórca MPM-a to gość z klasą, stara się by kociołek był idealny. Ma wyrękę w osobie kolegi Gredy, który udzieli potrzebnych informacji każdemu zainteresowanemu. Ja kupiłem ten kocioł w drugiej wersji.Prawie był bez wad a obecna trzecia wersja idzie dalej do przodu in plus. Wg mnie na chwilę obecną jest to najlepszy DS dostępny na rynku.Cała reszta wytwórców DS-ów ma klienta głęboko w poważaniu. Kupiłeś u któregoś z nich to już dalej jest olewka,klepią te swoje ulepy bez żadnych modernizacji od lat i myślą że tak będzie zawsze ,bo ktoś  i tak to kupi.Ale wyrósł im konkurent któremu się chce. Byle tak dalej.  Jeśli się wahasz to poczekaj jeszcze z rok a po następnych modyfikacjach kupisz ideał. Czy warto wymienić? No cóż ,to już zależy wyłącznie od twoich preferencji.Będziesz miał odpowiednie paliwo i pozostałe wymogi też będą spełnione to myślę że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSa nie miałem ale wydaje mi się że czas spędzony przy DS i GS będzie taki sam. Może to i przez węgiel ale często chodziłem przerusztowac a palić non stop też nie palilem dopiero jak temperatura spadała poniżej -5 mimo domu 126m i kociołka 10kw. Przy wyższych temperaturach kocioł był za bardzo dlawiony i zaczynał dymić, gdyby mi to nie przeszkadzalo to w porządku można i tak palić. Teraz palę drewnem więc już i tak chodzę często ale za to 700zl wydaje na opał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytwórca MPM-a to gość z klasą, stara się by kociołek był idealny. Ma wyrękę w osobie kolegi Gredy, który udzieli potrzebnych informacji każdemu zainteresowanemu. Ja kupiłem ten kocioł w drugiej wersji.Prawie był bez wad a obecna trzecia wersja idzie dalej do przodu in plus. Wg mnie na chwilę obecną jest to najlepszy DS dostępny na rynku.Cała reszta wytwórców DS-ów ma klienta głęboko w poważaniu. Kupiłeś u któregoś z nich to już dalej jest olewka,klepią te swoje ulepy bez żadnych modernizacji od lat i myślą że tak będzie zawsze ,bo ktoś  i tak to kupi.Ale wyrósł im konkurent któremu się chce. Byle tak dalej.  Jeśli się wahasz to poczekaj jeszcze z rok a po następnych modyfikacjach kupisz ideał. Czy warto wymienić? No cóż ,to już zależy wyłącznie od twoich preferencji.Będziesz miał odpowiednie paliwo i pozostałe wymogi też będą spełnione to myślę że warto.

Witek czyżbyś ponownie zakupił piec MPM czy czały czas piszesz o tym co sprzedałes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziolek512, te zdjęcie to modyfikacja na HG, i jak sie pali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to modyfikacja na HG z komory popielnikowej mam zrobioną komorę spalania wyłożona szamotem. Dopiero 2 dni palę ale za krótko bo szybko nabiera temp. a tylko cwu grzeje, ale zapowiada się spoko tylko trzeba poczekać na załadunek całego zasypu. Najważniejsze to brak dymu i oto chodzi. Ale już widzę że dysza 12x3,5 jest za duża będę zmniejszał do 11x2,5

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z komory popielnikowej ? Ale tam chyba nie ma płaszcza wodnego, to nie przepali się mimo szamotu ?. Dymu to i u mnie brak w ds. Przetestuje niedługo dyszę 14 ×2 cm bo obecna 14 x3 cm jest zbyt mocna. Palimy oczywiście drewnem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lote,piszę o tym który sprzedałem. Wiadomo dlaczego tak zrobiłem.Wyżej napisałem ,,po spełnieniu odpowiednich wymogów". Ja niestety nie mogłem ich spełnić i jest jak jest.  Żal mi go, ale przy moim rozkładzie dnia lepszy jest GS. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bocznych ściankach jest plasz wodny a na dole jest welna kominkową 3cm i na to szamot 3cm i nie jest gorące. Ja u siebie w ds-ie miałem problem z dymieniem na wygrzanej instalacji a jak uchylilem klapkę na taką odległość by nie dymilo przyciągało temp. A przy mniejszej dyszy brakowało mi ciągu. A teraz jest nadmuch do komory zasypowej który działa non stop więc z ciągiem nie ma problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek to jakiego GS kupiłeś? Jak mój pocieknie to też pewnie wymienię na GS mniej miejsca zajmuje i nie dymi przy otwartych drzwiczkach zasypowych. A przy nowym ocieplonym domu to wystarczy tylko na noc palić przy takich zimach co teraz mamy. Może i ja swój sprzedam tylko że na mojego nie będzie chętnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerobiłem dwa Ogniwa,miałowca Zębca,potem był 27 letni staruszek Camino,MPM i teraz nówka Camino. Też jestem zadowolony .Na ten sezon zakupiłem orzech z Bogdanki. Resztę o moim Camino poczytaj w tamtym temacie. Stalówki już nie dla mnie. B) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.panowie piszecie na temat MPM w sposób można powiedziedz fachowy ale rozumie go ktoś kto jest bardzo blisko tematu. ja obserwuję to forum od roku i widzę  że ciągle są wprowadzane udogodnienia w piecu , jeżeli robi to producent to widocznie tak ma być ale wasze przeróbki napewno doprowadziły niejednego chętnego na ten piec do rezygnacji.tak jak i ja zastanawiam się czy kupić ten piec bo z tego co tu piszecie chcąc palić w tym piecu trzeba zrobić sporo własnych przeróbek a ja nie mam zamiaru kombinować albo piec pali tak jak powinien albo nie zachwalać go .więc mam pytanie i niech odpowie jak najwięcej osób czy można palić bez żadnych przeróbek i aby to palenie było w miarę ekonomiczne i ekologiczne czy opłaca się taki piec kupić czy myślećo innym

Witam. Tak jak napisał Witek, w mpm-ie można bezproblemowo palić, bez żadnych przeróbek i udogodnień.Ja z powodzeniem paliłem w nim drewnem,brykietem, węglem orzechem/groszkiem. Wiem że są osoby ,które palą zrębką, różnego rodzaju  mieszankami węgla z trotem,miałem i pewnie innymi domieszkami na fabrycznych ustawieniach, bez najmniejszych problemów :)  Na tą chwile, jest to jeden z najlepszych kotłów dolnego spalania na rynku, takich z prawdziwego zdarzenia z rozsądną komorą zasypową i w których nie musimy się martwić o rozpalanie całego zasypu,itp. Jesteśmy elastyczni na potrzeby klientów. Chyba jako jedyni dajemy do wyboru skonfigurowanie kotła do swoich, jak i kotłowni  potrzeb (choć chyba jeszcze pan Przemysław ma taką opcje). Przeróbki które wprowadzamy, wynikają głownie z duszy majsterkowicza, chęci idealnego dopasowania kotła do budynku( często okazuje się kociołek przewymiarowany) Jak i do opału którym palimy.Prawdopodobnie przerobilibyśmy  nowego mercedesa S-kalsy pod swoje potrzeby ;) W pierwszej wersji, było spore pole do popisu na modyfikacje z palnikami. Parę osób zaczęło testować palniki wirowe kolegi Genaba co przyniosło dość szybki efekt w postaci teraźniejszego palnika wirowego, który producent wprowadził, czytając to forum. Podobnie było z przegroda zmniejszająca ilość palącego sie opału ;)  Nowy palnik spisuje się naprawdę dobrze a moje modyfikacje wynikają bardziej z ciekawości, jak i potrzeb przyszłych klientów (zmniejszenie mocy, mniejsze przekroje kanałów dymnych, itp) Staram się w prosty sposób rozwiązać takie problemy. Teraz sprawdzam jak piec spisuje się na jednej komorze wirowej, już wiem że w okresach przejściowych na drewnie, będę właśnie tak palił. Choć zanim pochwalę się  modyfikacją, wolę jeszcze przetestować ją dokładniej. Osobiście bym był zadowolony, z gotowych i prostych rozwiązań które mogłbym wprowadzić w swoim kotle w zależności od zaistniałej sytuacji ;). Trzeba być świadomym że w okresie przejściowym, kiedy już musimy palić w naszych domach, ale nie ma mrozów, mamy wszyscy przewymiarowane kotły. Chcąc palić z jak największą sprawnością, trzeba zmodyfikować kocioł lub zastosować bufor ciepłej wody. Niestety wiele osób nie jest w stanie zastosować buforu i miło jest kiedy prostymi, gotowymi zmianami, można palić w kotle z połową jego mocy nominalnej, nie tracąc na efektywności palenia :). 

Pozdrawiam Grzegorz 

Ps. To takie moje trochę subiektywne zdanie, na temat przeróbek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc mam pytanie i niech odpowie jak najwięcej osób czy można palić bez żadnych przeróbek i aby to palenie było w miarę ekonomiczne i ekologiczne czy opłaca się taki piec kupić czy myślećo innym

Wydawało by sie ze w kazdym kotle da sie palic bez przeróbek w koncu ktos to  produkuje z takim zamysłem zeby sie paliło .Mnie interesuje o jakim innym kotle dało by sie tu jeszcze mysleć podaj przykłady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus, nawet biorąc pod uwagę tych kilka najbardziej znanych firm, wyliczanka błędów i niedorobek zajęła by sporo czasu i miejsca. Najlepiej poczytać w tematach ich dotyczących lub zerknac w ranking kotłów na stronie CzysteOgrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak na szybko, wczoraj w Tesco pojawił sie brykiet w promocji -75% Po 250 zľ za tonę. Przynajmniej w Lubartowskim sklepie. Cena całkiem przyzwoita. To tak dla tych,co blisko tesco mieszkają ;-)

"Ło taki o" http://biotrade.com.pl/pl/materialy-opalowe/brykiet-kostka-ruf.html

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy, a nadaje się do mpm'a, może bym kupił kilka worków na pierwsze odpalenie :)

post-67508-0-55615000-1474110677_thumb.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwile palę na Cwu i daje rade bezproblemowo  :)

 

"ładny byczek " ;)

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Panowie powiedzcie proszę do jakiej wysokości powinien sięgać płomień w komorze spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerobiłem dwa Ogniwa,miałowca Zębca,potem był 27 letni staruszek Camino,MPM i teraz nówka Camino. Też jestem zadowolony .Na ten sezon zakupiłem orzech z Bogdanki. Resztę o moim Camino poczytaj w tamtym temacie. Stalówki już nie dla mnie. B)

Witek ja myślę dalej o MPM ale mój   piec musi wytrzymać jeszcze rok.podaj mi wymiary komory załadowczej w Twoim camino bo ja próbowałem palić od góry w defro optima komfort 10 kw  wrzuciłem 10 kg węgla(paliłosię ok 6 godz.temp 50 st . metraż 120 m) i rozeszło sie prawie po ruszcie a większe ilości przy przepalaniu nie wchodzą w gre..czy to jest dobry wynik bo mam wrażenie że komora jest za szeroka  ok. 25x25x30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek ja myślę dalej o MPM ale mój piec musi wytrzymać jeszcze rok.podaj mi wymiary komory załadowczej w Twoim camino bo ja próbowałem palić od góry w defro optima komfort 10 kw wrzuciłem 10 kg węgla(paliłosię ok 6 godz.temp 50 st . metraż 120 m) i rozeszło sie prawie po ruszcie a większe ilości przy przepalaniu nie wchodzą w gre..czy to jest dobry wynik bo mam wrażenie że komora jest za szeroka ok. 25x25x30

To jak byś sprzedawał to ja bym kupił albo byśmy się zamienili ja mam DS używany 3 sezony a twój ile?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do posiadaczy palika wirowego w MPM jak się sprawdza przy spalaniu węgla i drzewa. Czy jest sens ekonomiczny wymiany starego na ten nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.