Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czy taki regulator RCK  jeżeli ma się zbyt duży ciąg kominowy i on ciągle się otwiera to nie wychładza spalin? przecież on zasysa zimne powietrze. Trzeba by zmierzyć temperaturę spalin na wylocie z komina w czasie gdy RCK ogranicza ciąg kominowy czyli się otwiera. Wiadomo jeżeli ma się wkład ceramiczny to może nie mieć aż tak wielkiego znaczenia ale w innym przypadku może mieć wpływ na żywotność komina.

Ale chyba biorąc pod uwagę wady i zalety zastosowania RCK lepiej go mieć niż nie mieć, stabilny ciąg kominowy bardzo ułatwia prawidłowe nastawy PP i PW, bez niego ciągle musimy regulować dawki powietrza zależnie od pogody.

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkład ceramiczny, ocieplony, ale przy temp spalin na czopuchu ok  160C na wylocie komina mam ok 90 -100C.

Bez RCK ale z zawirowywaczami miałem podobnie, gdyż na czopuchu było ok 140C, a na wylocie ok 100C.

Z jednej strony RCK powoduje obniżenie temp spalin przez podmieszanie zimniejszego powietrza,

ale z drugiej strony powietrze doprowadzone przez RCK wysusza środek komina.

U mnie RCK ciągnie powietrze z okolic kotła, czyli temp powietrza często przekracza 30C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem tu nowy, może ktoś  pomoże mi rozkminić. N tej stronie http://www.mpm-kotly...palanie-ds.htm w parametrach technicznych MPM podane jest: Wymiary komory załadowczej: wysokość x długosć - zasyp boczny(mm) = 730 x 260 ( w kolumnie kw 17 - 19) oraz 730 x 260 (w kolumnie kw 21 - 25) i analogicznie jeśli chodzi o wymiary komory załadowczej: wysokość x długosć - zasyp górny(mm) = 830 x 260 (w kolumnie kw 17 - 19) oraz 830 x 260 (w kolumnie kw 21 - 25). Moje pytanie, jak to jest, że wartości pojemności komory załadowczej są różne (dla kw 17 -19 jest to 57/ 65 dcm3 zasyp boczny/ zasyp górny, dla 21 - 25 kw jest to 80/90 dcm3 zasyp boczny/zasyp górny) skoro wielkości komory załadowczej są takie same ? Czy jest tak naprawdę, czy jest to poprostu błąd w tabeli? Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zrezygniwałem z zawirowywaczy bo zbyt mocno obniżały ciąg i były upirdliwe w czysczeniu. Obniżenie temp spalin można uzyskać też przez zmniejszenie szczeliny szamotowej. U mnie obecnie zmniejszyłem z 57 cm2 do 47 cm2 i temp spalin spadła z 200* do 150* .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, trzeba tylko nie przesadzić ze zmniejszaniem szczeliny i nie chodzi o zmniejszenie tem spalin a o to , że palnik nie nadąży z przepływem spalin i zaczyna dymić klapą załadowczą, szczególnie przy podkładaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw czy jeżeli oficjalnie kocioł otrzyma taki certyfikat na 5 klasę emisji spalin to czy jest szansa na otrzymanie dofinansowania przy wymianie starego kotła na MPM DS Duo?, czy dofinansowanie jest zarezerwowane tylko na kotły z podajnikiem? Nie zagłębiałem się w temat ale na jakieś stronie znalazłem informacje że dofinansowanie jest zarezerwowane tylko na kotły z podajnikiem, ale może nie było do tej pory kotłów zasypowych spełniających 5 klasę emisji spalin.

 

Interesujące jest też zastosowanie zawirowywaczy. Może jak ktoś utrzymuje ciągle wysoką temperaturę na kotle i kocioł procuje z buforem, czyli kocioł ciągle pracuje z pełną mocą to zastosowanie zawirowywaczy miałoby uzasadnienie ekonomiczne. Nie wiadomo w jakim stopniu zawirowywacze obniżają temperaturę spalin, fajnie jakby producent podał jakieś dane i może nie rezygnował z zastosowania ich tak do końca, może u kogoś mogą się sprawdzić jako opcja za dopłatą ;)

Andrzej jak masz mpm pierwszą wersje to nie ma potrzeby wymieniać kotła mpm na wersję 2,tam tylko zmieniasz palnik i wszystko pasuje do starej wersji,chyba że masz inny kocioł to inna sprawa.Wydaje mi się że jak masz kocioł mpm i zmienisz na nawy palnik to możesz otrzymać ten certyfikat 5 klasy emisji spalin,to trzeba  zapytać producenta.

Edytowane przez Tomek2570
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena palnika wirowego 190zł. Zakładając nowy palnik ,wymienia się również tą "nieszczęsną" przegrodę.

Wirowego palnika używam od wiosny i nie widzę śladów zużycia, czego nie mógł bym powiedzieć o tej przegrodzie, która zaczęła mi się szybko rozsypywać. 

Pozdrawiam Grzegorz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy mogę prosić o wymiary:

1. klapki PG dla kotła 20kW,

2. rusztu

Witam,

chciałbym się przypomnieć o wymiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info ,a sama przegroda jak bym chciał zostać przy starym palniku

Zeus ja ci proponuje byś sobie kupił w firmie fenixus http://www.sklep.fenixus.pl/plyty-szamotowe/61-plyta-szamotowa-500x250x50-mm.html   

taka płyta jest wytrzymała do 1350 stopni mam taką już drugi sezon i nic się nie dzieje,wiadomo trzeba sobie dopasować do swojego kotła.Szlifierka kątowa i 20 minut pracy i masz spokój.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona producenta nie podaje wymiarów o które proszę

1. wymiar klapki PG,

2. wymiar rusztu,

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem szczęśliwym posiadaczem nowego kotła MPM DS II. Ze spalaniem wszystko w porządku, jednak w komorze załadowczej zrobiła mi się smoła na ścianach. Temperatura na kotle ustawiona na 70 st. narazie kociołek hula na krótkim obiegu (kocioł + zasobnik c.w.u.). Palę drewnem świerkowym. Czy jest to po prostu wina drewna (za dużo smoły)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowym kotle to standard,przez kilka dni będziesz miał mokrą smołę w komorze zasypowej.Niestety ale w dolniakach komora zasypowa się brudzi i na to nie mamy wpływu.Powiedz jakiej mocy masz ten kocioł? Czy jest dym z komina przy paleniu świerka?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dymi, ale drewno też nie jest idealnie suche, a powinno być suche. Jak mi się uda załadować kociołek bardziej wysuszonym drewnem to jest dym słabiutki, patrząc na komin sąsiada (ma kocioł z podajnikiem) to mój mniej dymi. Mój kocioł ma moc 17-19 kW. Miałem poważny dylemat czy nie będzie zbyt mocny, poprzedni miał moc coś ponad 20kW. Z poprzednim kotłem umęczyłem się sporo. To był kocioł górnego spalania bez nadmuchu ale i bez miarkownika ciągu, prosty jak budowa cepa. Paląc "tradycyjnie" od dołu musiałem czyścić komin średnio co dwa tygodnie. Dopiero jak znalazłem informację jak powinno się prawidłowo palić czyli od góry to muszę przyznać, że problem produkcji asfaltu w kominie zniknął, aż mi się wierzyć nie chciało. Ale wadą jest cykliczne palenie i to mnie skłoniło do zakupu DSa. Piec za tą cenę jest naprawdę przyzwoity i solidnie wykonany. Ale na konkretną naukę palenia przyjdzie czas jak chwycą mrozy, narazie tylko przepalanie co drugi dzień na ciepłą wodę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie by było jakbyś jakieś fotki porobił palnika i innych części bo właśnie tę moc mam zamiar kupić i może filmik ze spalania bo ten dym nie powinien być po jakiejś chwili może masz za małe otwarte pow. wtórne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś testowałem palenie z otwartą rozetką w drzwiach załadowczych. Wtedy w palniku widać płomień i dym jest bardziej widoczny z komina. Jak zamknąłem rozetkę to płomienia w palniku nie widać ale i dym z komina jest ledwo widoczny. Klapka miarkownika ciągu jest zamknięta, temperatura na kotle 75st. Spróbuję przekonwertować filmik bo nie chce wejść na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Świerk to ciężkie drzewo do spalenia czysto i bezdymnie. Przepalając tylko cwu prawdopodobnie palnik nie zdąży nabrać odpowiednio wysokiej  temperatury żeby dopalić wszystkie smolne substancje. Temperatura na kotle szybko rośnie a miarkownik przymyka do minimum PP przez co temp w palniku spada, pomimo że wirowy palnik bardzo dobrze radzi sobie na małych mocach.  Żeby kociołek pokazał na co go stać, trzeba zaczekać na sezon grzewczy, kiedy zapotrzebowanie na moc będzie wyższe a zarazem odpowiednie do mocy kotła i prawidłowego jego działania  ;) 

Pozdrawiam Grzegorz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego DS'y nie nadają się do przepalania czy palenia na niskich mocach. DS'em albo ładujemy bufor albo przeprowadzka na Syberię. W palniku trzeba uzyskać ponad 1000 stopni żeby były procesy dopalania gazów itd. Taka praca u większości jest może 3 dni w sezonie grzewczym kiedy temperatura spadnie poniżej -20, wtedy większość DS'ów pracuje na prawie pełnej mocy.

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepalam w kotle dolnego spalania i jakos nie ma problemu z dymieniem. Jednak trzeba pamiętać by dobierać opal do potrzebnej mocy np. na lato przepalam topola i odrobinę większe kawalki powietrze otwarte cały czas na maksa piec dochodzi do 85stC. Problem mają ci co kupują piece przewymiarowane, ale to mają na własne życzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.