Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie są wymiary wlotu palnika i promień tych łuków zawirowywacza?

 

___________________________________________________

~~~~Wesołych Świąt~~~~

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik w budowie bardzo prosty,miejmy nadzieję że genialny ;)

 Parę szczegółów mi sie nie podoba,ale do momentu przetestowania nie będę wróżył ;)  Na 100% jego moc będzie za duża na ta chwile, ale sprawdzę na ile będzie stabilny ,przy małych mocach. Majac porównanie z moim jednokomorowym. 

https://drive.google.com/folderview?id=0B3fMmaC31VfTNmJhanktT3dJTzA&usp=sharing

 

Wesołych,mokrych i radosnych świąt wielkanocnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawanie PW w złym miejscu. Jama wlotowa widać że wielka jak nic. Moim skromnym zdaniem kicha - ale co ja mogę wiedzieć. Jak @Genab wejdzie to się wypowie bo to jego dzieło i on zna jego działanie najlepiej a ja się tylko wzorowałem. Producent widać zrobił po swojemu.

Edytowane przez SebekKry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ten palnik wirowy działał poprawnie PW musi być podawane przed dyszą... a nie za nią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalcie a będzie wam dane :) jak to teraz jest na czasie jajko chce być mądrzejsze od kury ;) Sprawdzałem ten palnik z takim podawaniem PW i nie działał (czytaj kopcił na węglu z Wesołej) no ale może to ja popełniłem jakiś błąd, ale po podaniu PW przed dyszą przestał kopcić... Resztę zostawiam testerom nowego palnika :) I wesołego Alleluja!

P.S. Aby palniki działały jak najlepiej:) Zwłaszcza w święta ;) Aby nie doszło czasami do zalania iskry :)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta klapka w drzwiczkach nad popielnikiem jednak moim zdaniem by się przydała aby móc podawać powietrze główne prosto w żar. Jest to dobre rozwiązanie i producent powinien wziąść to pod uwagę. 

Dokładnie, do palenia drewnem ta klapka w drzwiczkach nad popielnikiem jest wręcz niezbędna, chyba że ktoś ma na tyle dobry ciąg że podaje PP przez zasyp. Ale myślę że producent jest na tyle elastyczny że jeżeli ktoś chce to dorobienie tej klapki nie będzie problemem? 

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w czym objawia się niedoskonałość podawania pp przez popielnik? Ma ono chyba w tej opcji dodatkowe zadanie - również chłodzenie rusztu, co może wydłużyć jego żywotność. (Punkt widzenia teoretyka amatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyciągnąć z kotła max mocy dobrze jak powietrze przechodzi przez całą warstwę żaru, podawane od spodu przez popielnik zawsze idzie w komin w znacznym stopniu najkrótsza drogą nie przechodząc przez całą powierzchnię rusztu tylko więcej bliżej samego palnika, może to powodować wychładzanie wymiennika nadmiarem niewykorzystanego powietrza. Ale to tylko moja teoria też w sumie amatora teoretyka:)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania.

 

Czy przewidując dodanie bufora warto przewymiarować kupno pieca?

 

Planowałem kupno wersji mpm DS 12-14 kW, ale tak sobie myślę, że gdyby kupić większy piec (np. 17-19 kW) to może łatwiej (szybciej) można byłoby uzyskać odpowiednią temperaturę w buforze (czyli większy komfort obsługi)?

 

Nadmienię, że planuję kupić bufor 600litrów (chciałbym 1000, ale prawie metr średnicy w kotłowni może być już za ciasno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze wielkość pieca nie ma większego znaczenia (oczywiście bez przesady) nie patrzy się wówczas na metraż budynku tylko na pojemność komory zasypowej. Ja bym dobrał taki kocioł by cały zasyp starczył na nagrzanie bufora od 18C do 90C. Chociaż przy 600L to 12-14 będzie ok, ale już przy 1000L spokojnie 17-19 możesz brać.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  za odpowiedź - wolę się upewnić, gdyż teraz jeszcze nie będzie problemem dopłacenie do ewentualnie większego pieca, a że to jest nowy dom więc nie mam doświadczenia w paleniu.

 

Czyli jak rozumiem, piec MDM wersja 12-14kW (czyli posiadający zasyp 56 litrów w zasypie górnym) będzie wystarczający na podgrzanie bufora 600L z jednego zasypu (od temperatury, jak wspomniano wyżej - powiedzmy 18C do 90C)? 

 

Dodam, że będę palił drewnem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę słabo u mnie z litewskim -_- , ale domyślam się że nowy 25 kw ma 130 dm?

Ale u Ciebie (byłem przekonany na podstawie jakichś fotek) starsza wersja?

 

Na stronie producenta MPM DS 20-25kw zasyp górny 90dm3

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwif6665zebLAhXFOSwKHU4bAa0QFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.mpm-kotly.pl%2Fkociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html&usg=AFQjCNFFTNESZ97riFWEt8kOWgxbjh9DHg

 

A nawiasem mówiąc. dane u polskiego dystrybutora kalvisa (https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjql6Ld0ObLAhVIEywKHcSQBHIQFggiMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.kalvis.pl%2Findex.php%3Fakcja%3Dstrony%26s%3D44&usg=AFQjCNET2uz_pQuLpOPEBxJpDcO42M7n3w) i u producenta różnią się znacznie.

Edytowane przez peresada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  za odpowiedź - wolę się upewnić, gdyż teraz jeszcze nie będzie problemem dopłacenie do ewentualnie większego pieca, a że to jest nowy dom więc nie mam doświadczenia w paleniu.

 

Czyli jak rozumiem, piec MDM wersja 12-14kW (czyli posiadający zasyp 56 litrów w zasypie górnym) będzie wystarczający na podgrzanie bufora 600L z jednego zasypu (od temperatury, jak wspomniano wyżej - powiedzmy 18C do 90C)? 

 

Dodam, że będę palił drewnem.

Opierając się na przykładzie z tej strony http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ (Jaka pojemność bufora?) Wychodzi że podgrzany bufor 600L od 30C do 90C zmagazynuje włączając już straty ok 39kWh energii. Przyjmując że będziesz palił tylko drewnem to wyciągniesz z MPM 12-14 może 10kW, czyli trzeba palić 4h-4,5h z mocą 10kW by nagrzać bufor, myślę że 56L zasypu drewna powinno wystarczyć na 4,5h dobrego palenia. Choć różnica w cenie pomiędzy 12-14 a 17-19 to tylko 300zł może jednak do bufora lepszy będzie 17-19 taka sama powierzchnia rusztu jak 12-14 czyli różnica w mocy wynika pewnie tylko z budowy palnika (i nieco więcej wymiennika) a pojemność zasypu tylko 9L większa od 12-14 i wynosi 65L, czyli różnią się tylko budową palnika i wysokością 17-19 jest 10cm wyższy. (opieram się na danych z tabeli na stronie producenta)

Edytowane przez andrzejaslo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.