Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Mam kocioł MPM DS 28-32Kw od listopada 2015r. i jak do tej pory nie udaje mi się palić bezdymnie. 

Zmniejszałem palnik poprzez przegrodzenie dyszy palnika cegłami zostawiając 1/3 nominalnego światła.

Zmniejszyłem powierzchnię rusztu do 1/3 nominalnego.

Zawężałem szczelinę pod tym elementem betonowym poprzez ułożenie cegieł na ruszcie.

Nie miałem materiału aby obniżyć przegrodę od góry zostawiając szczelinę tylko na dole.

Moje modyfikacje doprowadziły jedynie do zapopielania się rusztu i palnika.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie kocioł przwymiarowy nie napisałeś powierzchni jaką ogrzewasz ocieplenie ustaw pw - powietrze wtórne nie wiem czym palisz węglem drewnem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką temperaturę utrzymujesz na piecu ? Jaki rodzaj węgla i sort?

 

Najpierw wybrałeś duży piec, a potem zmniejszasz palnik, trochę nie tak :P

Edytowane przez spioch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Rysio1478 ogrzewa 400mkw. Jeśli nieocieplone to kocioł nie wydaje się przewymiarowany. Inna sprawa jak dom docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaw zmniejszony ruszt i obniż przegrodę od góry żeby zmniejszyć warstwę żaru.Ograniczenie palnika tylko z boku lub od dołu nie da za dużo,samo obniżenie przegrody razem z już zmniejszoną pow.rusztu powinno dać jakieś efekty.Do tego przepływ powietrza daj tylko od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ogrzania mam prawie 400m2. Ściany 1i1/2 pustaka, strop ocieplony, 210 aluminiowych grzejników, do zmiany kotła i bez zaworu 3D działało na grawitacji. Pomimo zastosowania zaworu 3D na powrocie różnica temperatur Z/P 30*C. Chyba,że termometry źle wskazują. Przyznam się mam problem z uzyskaniem na powrocie temperatury 55*C. Bypass mam z dwóch rur 1", jedna przez boiler 110l typu U i jedna specjalna. Mogę napalić czym tylko chcecie: węgiel, drewno wierzba, grab, dąb, zrębki wierzbowe.

Być może wymagane różnice w ustawieniu zaworu 3D są bardzo niewielkie, nawet niecały stopień, które pozwolą na odpowiednie ustawienie temperatury powrotu.

Dziś na kotle staram się utrzymać 80* a zaworem 3D wyregulować temperaturę w domu.

Dopalanie PW działa bo po jego dodaniu płomienie szaleją. Nie wiem jaką mam temperaturę spalin, ale z reguły da się rękę przyłożyć do czopucha na 1 sek.

Mam długie polana drewna ok 50cm i ich spalanie nie jest łatwe więc po co drzwiczki zasypowe 30x40cm, ale to już na inny post.

Dziękuję za zainteresowanie.

Edytowane przez Rysio1478
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysio, napisz co to niby za zawór 3d i jak niby nim sterujesz temperaturą w domu? Ciekawi mnie jeszcze sprawa tych bypassów, jak one są poprowadzone? A i jeszcze jedno, jakie wymiary ma u ciebie okienko PW? Bo coś czuję, że niezależnie od mocy kotła wygląda tak samo.. Mam 21-25kw i wydaje mi się, że czasem tego PW brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D mam HERZC 2" - takie mam zasilanie i powrót przy kotle. Zawór nie jest doskonale szczelny, to taki półksiężyc, który zaślepia jedno światło, ewentualnie żadnego. Podejrzewam, że moje założenie instalacji się nie sprawdziło, bo jeżeli ograniczę przepływ wody na dom to jednocześnie woda wraca wystudzona bardziej.

PW to elipsa o wymiarach 4x3cm, ale przy maksymalnym otwarciu jego powierzchnia to 1/2, przeszkadza gałka do wyjmowania tej klapki wyczystki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że trudno spalić wieksze kawałki drewna, może masz za słabo wysuszone ? . U mnie kawały grubości 20cm x 20cm i 40cm dł, bez problemu się palą ale drewno 3 lat sezonowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tak palę w 17-19 kW i jestem zadowolony. Kocioł ogólnie bym ocenił na 9- Idealnych kotłów nie ma, ale ten wydaje się bardzo dobry. Zobaczymy za kilka lat jak będzie z trwałością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz tak powaznie panowie o kotle MPM w skali od 0-10 ile byscie mu dali? Bo Kociolek mail byc idealny,mial miec wszystko a ciagle czytamy jakies Ale o nim.

Kolego dla zwykłego człowieka, który najpewniej palił w górniaku od dołu to kociołek będzie jak zbawienie. Dla ludzi którzy maja pojęcie i widzą jak się zachowuje podczas pracy znajdą się niedociągnięcia. Ale to ma być kociołek dla mas a nie dla wybrańców, więc myślę że konstrukcja udana. Każdy, kto się trochę zna to poprawi kilka rzeczy jak będzie miał taką potrzebę. Ja w mojej 17-19 stce narazie nic nie zmieniam, ale już mam plan co przerobić. Nie chcę grzebać w zimę bo trzeba palić, a domownicy by mi nie darowali zimna. ogolnie przy 160 m nieocieplonego domu od września /października spaliłem około 3mp drewna (brzoza/buk/sosna/dąb) i 2,1 tony węgla. Po sezonie PW do przerobienia i palnik do lekkiego zmniejszenia. Dodatkowo myślę o zmniejszeniu głębokości komory i wstawieniu zawirowywaczy w pionowe kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,mozna w mpm palic bez przerabiania niczego. To ze my przerabiamy,to chyba takie "utopijne" dàzenie do idealu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Tak palę w 17-19 kW i jestem zadowolony. Kocioł ogólnie bym ocenił na 9- Idealnych kotłów nie ma, ale ten wydaje się bardzo dobry. Zobaczymy za kilka lat jak będzie z trwałością.

Jaką powierzchnię ogrzewasz?

Ja zainstalowałem taki sam w piątek. 170 m2 ocieplonego, dojdzie strych - docelowo będzie 260 m2. Na razie palnik zmniejszony fabrycznie, zawór 4D. Po dołożeniu węgla o 20, rano o 6 w domu nareszcie normalna temperatura (wcześniej żeby tak było trzeba było ze 3 razy wstawać i dokładać - małe dziecko)

Edytowane przez Denz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wydaję się że najgorszy sort węgla do tego pieca to groszki i mniejsze. Paląc orzechem żadnych problemów nie miałem, żadnego zawieszania się opału (chyba że przy drewnie źle poukładanym). Przy groszkach jaki bym nie kupił to długo po rozpaleniu się dymiło, a na koniec pełno spieków i trzeba rusztować.

 

Orzech był tak bezobsługowy że zapominałem popiół wynosić :D

Edytowane przez spioch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek,lubię cię za poczucie humoru i cięte riposty. ;) Pożegnałem się z MPM,nie dlatego że jest bee,tylko z powodów które opisałem wcześniej.Oczywiście będę palił od góry w camino.Powiem jeszcze raz,że MPM to dobry kocioł, z żalem się go pozbywam ale pewnie nie trafiałem z opałem a znudziło mnie ciągłe poszukiwanie odpowiedniego. No i zabrakło dziadka do rusztowania :rolleyes:. Życzę wam koledzy udanego i długoletniego użytkowania kociołków.Miło się tu zaglądało i będę tu wracał by czytać o waszych bojach czy sukcesach. Cieszy mnie fakt,że w tym temacie nie było mądralińskich ,co wszystko wiedzą i zawsze musi stanąć na ich zdaniu.Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek,lubię cię za poczucie humoru i cięte riposty. ;)  

Witku, nie było w tym moim poście ani grama złośliwości. Doskonale wiem w czym problem, a jedynie zasygnalizowałem, że nie zawsze jest tak słodko.

Tak, jak napisałeś - Camino da ci na pewno większą stałopalność i jednocześnie większe wyciągnięcie Mj/zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, nie odebrałem twojego postu jako złośliwość. Jesteś doświadczonym forumowiczem i palaczem.Mam czasem frajdę czytając twoje posty tutaj jak i w innych tematach.Piszę ciągle że kocioł fajny , dla mniej doświadczonych czy wahajacych się czy kupić ten kocioł.Nie mam zamiaru dyskredytowac MPM jako bubel, bo tak nie jest.O tym wiedzą doświadczeni palacze, wam tego przecież nie tłumaczę. Jak piszesz, czasem się nie udaje. Z różnych powodów. Mój nowy kociołek spełni moje nadzieje bo w takim już palilem.Na usprawiedliwienie mojej decyzji powiem jedno :dziś rano rozpalilem od nowa, jadąc do pracy było na kotle 65 stopni. Po powrocie na termometrze 35, sporo tlacego się węgla i kupa popiołu. Przerusztowalem i od razu złapał cug. No naprawdę nie da się zaakceptować tej sytuacji.Stąd moja decyzja.Trzymajcie się ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.