Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest odległość od rusztu do krawędzi wymiennika (po wyjęciu szamotów i tej obniżającej płytki)? Czy nie jest ona za wielka? Czy przez to nie pali się naraz zbyt gruba warstwa węgla? Nie ma problemu dymienia z komina? Jakim węglem palisz (kopalnia, sortyment)?

Pionowa przegroda pod pierwszym wymiennikiem pozostaje i jest u mnie znacznie obniżona,gdyż tak jak piszesz warstwa żaru będzie zbyt wysoka.Kocioł pracuje na okrągło,pomiar wysokości zrobię przy najbliższym czyszczeniu.Dymienie na węglu nie istnieje,używam katowickiego groszku 31-32,chyba mieszanka z różnych kopalń,muszę dopytać na składzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek dotarł do mnie przed dwoma tygodniami, zamówiony był początkiem stycznia

Jest to model 12-14 z palnikiem 8 - 10.

 

Widzę na fotkach parę zmian w porównaniu z moją 10-tką. Palnik wygląda zupełnie inaczej,fajne jest to że można bez problemu wyjąć te szamotki.Istotna rzecz to to,że u mnie szczeliny między rusztowinami są dużo mniejsze.Na wiosnę będę musiał wyjąć ruszt i rozpiłować szczeliny między zębami rusztowin,bo może moje problemy z popiołem mogą wynikać z faktu że szczeliny są za wąskie i słabo się przesypuje bez częstego rusztowania. Widzę też że dolna szamotka jest z większym skosem i chyba nie będzie problemu z zapychaniem palnika.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzę na fotkach parę zmian w porównaniu z moją 10-tką. Palnik wygląda zupełnie inaczej,fajne jest to że można bez problemu wyjąć te szamotki.Istotna rzecz to to,że u mnie szczeliny między rusztowinami są dużo mniejsze.Na wiosnę będę musiał wyjąć ruszt i rozpiłować szczeliny między zębami rusztowin,bo może moje problemy z popiołem mogą wynikać z faktu że szczeliny są za wąskie i słabo się przesypuje bez częstego rusztowania. Widzę też że dolna szamotka jest z większym skosem i chyba nie będzie problemu z zapychaniem palnika.

 

Do pełni szczęścia powinno się jeszcze zredukować jeden ruchomy ruszt i zastosować w to miejsce skos szamotowy.Proponuję też przemyśleć podanie PW pod tą masywną szamotową klejonkę i wtedy będzie dokładniejsze wymieszanie gazów.U siebie widzę piękne zawirowania wokół otworów z PW ale tylko przy opalaniu drewnem gdzie są widoczne płomienie.Wiem że to forum jest obserwowane przez konstruktorów i może pomyślą nad małym przeprojektowaniem komory popielnika i przesunięcie ścianki aby podawać PW pod palnik i zostawić pod nim komorę na osypujący się popiół.Piszę o tym specjalnie bo mam zamiar kupić jeszcze 2 kociołki i myślę że coś sie jeszcze posunie z dopracowaniem kociołka.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic przerabiać,cały palnik w tym kotle ,zrobiony jest z cegieł szamotowych o standardowych wymiarach:) chcesz mieć podane Pw ,w samym palniku! Wyjmij tą cegłę z samego spodu(skos) ,od spodu gdzie teraz masz Pw natnij ją, od góry przewierć  i po problemie :) Tez  mam obniżoną tą przegrode pod wiszącym wymiennikiem o jakieś 2,5cm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy-ja już mam wszystko przerobione i się sprawdza znacznie lepiej niż w serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwal się  jaki patent masz w swoim kotle :) Jakies fotki czy szkic ;) Ja cały czas szukam idealnych ustawień. Niby już mam ,ale z chęcią bym już coś nowego sprawdził. ;)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygaszam kociołek i jutro z rana postaram się zrobić parę fotek.Z węglem nie ma żadnego problemu,pali sie czysto i spokojnie,gorzej z drewnwm.Drewno spalam teraz w celu utylizacji pozostałości po przebudowie dachu,coś z tym muszę zrobić.Drewno jest bardziej wymagające jeżeli chodzi o czystość spalania i tutaj bywa różnie,co nie znaczy że mam dym,ale muszę nieraz zmieniać proporcje dostarczanego PW z różnych miejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  pytanie do specjalistów, chcę kupić ten piec w wersji 7kw, (do tego bojler 100l) ale piec będzie w piwnicy, a ma grzać grzejniki na 1szym piętrze. Jak mogę kontrolować temperaturę na piecu nie schodząc do piwnicy co pół godziny? Nie znam się na tym za bardzo. Wiem już, że założę miarkownik ciągu i pewnie będzie potrzeba jakiegoś sterownika. Napiszcie mi jak to zrobić i najlepiej jakie konkretnie urządzenia kupić (miarkownik i sterownik). I jeszcze jedno, czy ktoś poleci fachowca z okolic Gdańska (konkretnie okolice Kartuz)?

I przy okazji - czy to jest dobry bojler http://www.kospel.pl/pl/produkty/wymienniki-i-zasobniki-cwu/43-wp-i-wpz-termo-hit.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz świadomość, ale masz swój osobny temat traktujący tylko i wyłącznie o twoim przypadku. Co do kontroli temperatury to istnieją w obiegu termometry elektroniczne i z tego co wiem, to ludzie przedłużają sobie kable od czujnika. Ponoć nie wpływa to na odczyt, czytałem o wersjach z alarmem maksymalnej temperatury. Podejrzewam, że są i bezprzewodowe wersje.

Do sterowania tym kotłem większości wystarcza miarkownik "analogowy" który nie wymaga zewnętrznego sterownika ani zasilania. Prawidłowo skalibrowany utrzymuje zadaną temperaturę na kotle, a w razie jej przekroczenia zamyka dopływ powietrza głównego. Z racji tego, że kocioł będzie u ciebie przewymiarowany, rozsądnym było by zainstalować bufor z wężownicą cwu zamiast bojlera.

Jeśli bufor odpada to zawór 4d, bądź 3d do ochrony powrotu. Nie polecam kisić kotła na 40-50 stopniach bo się nim długo nie nacieszysz... Co do fachowców to nawet w swojej okolicy nie znam nikogo kto by wyróźniał się odrobiną współczesnej, fachowej wiedzy hydraulicznej. Ja instalację przerabiałem we własnym zakresie. Jeśli nie czujesz się na siłach by samemu się za to wziąć, zaczerpnij wiedzy, naszykuj projekt (wrzucisz na forum, ktoś napewno oceni, podpowie), znajdź wtedy Zenka z fachem w ręku ( z doświadczenia wiem, że im mniej inteligentny tym lepiej, bo co mu każesz to zrobi i w d*** będzie miał czy w ogóle będzie to działać a zrobi przynajmniej według projektu), dopilnujesz i będzie ok. Czytać, czytać i jeszcze więcej czytać, na samym tym forum jest wiedzy tyle, że znajdziesz odpowiedzi na wiele swoich pytań..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz kolego, w sumie całą instalację też sam przerobiłem podpierając się wiedzą z forum, bo to co miałem przedtem zrobione przez "fachowca" to dobrze,że mi chałupy nie wywaliło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest osobny temat, ale jakby umarł, a tu jest ciągle ruch, no i temat przewodni też się zgadza.

Dzięki za pomoc, czym więcej czytam tym mniej wiem, każdy poleca co innego... ciężko się w tym odnaleźć. A ja nie mam o tym pojęcia,zanim zapytam jakiegoś fachury to chcę się tu trochę dowiedzieć, żeby mi bajek nie wciskał ani nie wykasował za jakieś cuda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci kolego, że miałem podobnie im więcej czytałem tym mniej wiedziałem, jaki kociołek, jak przerobić instalację ale jak już obrałem kierunek to jakoś poszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zamawiasz mpm-a zamów od razu z mechanicznym miarownikiem ,dziala bezproblemowo I plynnie :) koszt u producenta to 100zl doliczone do kotla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli producent dokłada za 100zł Regulusa to na aledrogo z przesyłka zapłacisz 72zł Pozdrawiam.http://allegro.pl/miarkownik-ciagu-regulus-rt3p-3-4-transport-gratis-i5111671125.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ale wygrzebałeś suchara z 28 lutego 2015 :). Nic do Ciebie osobistego, ale za palenie miałem powinny być kary a miał powinien być zakazany do palenia w domach, jedynie przemysł(elektrownie, huty, itd.).To jest jakaś masakra, pył, smród, jakaś woda i na pewno złe spalanie w większości przypadków. Nie jestem za jakimikolwiek  zakazami, ale problem węgla jest poważny, nikt go nie spala poprawnie.  Olej opałowy i gaz do użytku domowego powinien być bardzo tani. W sumie on jest tani tylko multum podatków dopieprzonych. 

1) Nie wygrzebałem, a czytałem po kolei -:)

2) Spalanie jest ok, przynajmniej oceniając metodą patrzenia na dym z komina, a właściwie jego brak.

ps

Dla jasności brak dymu, komin jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek2570,jak z ciagiem w tym kominie przy rospalaniu??

Marcin nigdy nie miałem problemu z kominem,ciąg jest super,a nawet za duży.

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę że z komina po zewnętrznej stronie spływa woda chyba za niska była temperatura na kominie przy starym piecu.Miałem termometr położony na czopuchu i pokazywał mi 90 stopni i chyba to była przyczyna że z komina lała się taka smoła.W środku komina suchutko.Teraz przy nowym piecu w czopuchu mam zamontowany termometr i pokazuje mi 220C.Zobaczę  ja umyje komin czy dalej będą zewnętrze wycieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ograniczyłem palnik w mojej 14 jeszcze po bokach. Nic się nie zatyka i spokojnie wystarcza nawet przy -15. Dopala nawet nieźle ale fakt, PW powinno być podawane znacznie wcześniej, zaraz pod przegrodą. Jak przeczyściłem wezyry i puściłem więcej powietrza górą to w palniku było niebiesko jak na gazie.

Jak chodzi o spiekanie to podawanie powietrza nad zasyp pogarsza tylko sytuację. Im mniejsza warstwa węgla się pali tym lepiej.

Podbijam prośbę, dorzucajcie zdjęcia.

post-56370-0-93413800-1453572387_thumb.png

post-56370-0-66808800-1453572868_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli komin nad dachem jest z klinkieru to robi się mokry na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem dzisiaj maila od producenta -----> Cena kotła DS 10 kW - 3000zł brutto + transport  , czy ktoś płacił mniej u jakiegoś dystrybutora ?, dodam że pytałem o kocioł z rączkami z lewej strony .

 

 

 

Sarmata - po jakim czasie użytkowania tak zjedzony jest ten szamot ?

Edytowane przez stasiu1971
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.