Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Witam. Mam takie pytanie. Otóż : nastawa temp kotła 58 st, gdy koocioł wychodzi z czuwania mamy start palnika, jedzie na 10% i nagle skacze na 50%( na chwile obecną taka nastawa max mocy). Temp zejdzie do ok 56.5-57.6 dlaczego następuje nagły skok mocy z 10% ( min nastawa mocy) na owe 50% a nie wchodzi płynnie ,podobnie przy osiągnięciu temp zadanej jedzie jeszcze na 50% gdy przekroczy 59-59.5 niby wskoczy na 45-48% i nagle skok do 10% . czym jest to spowodowane? I jeszcze wyświetlana temp powrotu skacze jak głupia 58-58.5-56.5-56-58-57 nie ma płynnego przechodzenia?

A Wzmocnienie modulacji w zakładce Powrót, to na jaką wartość masz ustawioną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm w zakładce powrót? W apce nie ma tej opcji więc nie wiem, pewnie fabryczna nastawa. U siebie mam 4 A jak być powinno? Tzn na co ma wpływ ta nastawa, co ona powoduje?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w modulacji dynamikę , 1 bardzo płynnie reaguje powoli.
Ta opcja jest na 1

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym innym jest parametr Dynamika w karcie Modulacja, a czym innym jest wzmocnienie modulacji w reakcji na zmiany temperatury powrotu. I nie można tego mylić. W aplikacji jej nie ma, bo apka nie jest na bieżąco.

Wzmocnienie modulacji w zakładce Powrót odpowiada za szybkość reakcji modulacji w odpowiedzi na zmiany temperatury powrotu. Ten parametr powinno się podnosić powoli i obserwować zmiany, jakie wywiera na reakcje wzrostu i spadki modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha czyli wszystko jasne, ochronę powrotu realizuje pompa kotłowa podłączona jako obieg kotłowy pod sterownik + sprzęgło, może się zdarzyć że powrót spadnie o ok 3 stopnie czasami o 5. Generalnie powrót jest na poziomie takim jak zasilenie, gdy jednak siłownik otworzy zawór 3D i zaczyna grzać mieszkanie wtedy właśnie powrót spada do ok 55-56 st( nastawa na kotle 58 ) nie zauważyłem spadku temp powrotu przy załączeniu się pompy ładującej CWU, nawet wzrasta powyżej temp na kotle. 3 obieg ( poddasze) narazie brak sterowania temp w tych pomieszczeniach ale ta pompa podłączona pod wyjście cyrkulacji i załącza się na 1 min co 15min i jest ok. Wtedy powrót także lekko spada.

I właśnie gdy na powrocie są małe różnice skacze moc kotła (o ile jest w tym momencie w modulacji) i wyświetla skacząc jak opisałem wyzej

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • witam serdecznie forumowiczów .jestem nowym użytkownikiem sterownika skzp ,chciałbym podziekowac osobie o nicku Jockey którego filmy na yt wiele mi pomogły,oraz kamilmiernik  powiem szczerze ze to jego filmy  pomogły mi podjąc decyzje ,żeby kupic własnie ten sterownik ,nadmienie iz pale juz 2 tygodnie i jestem zadowolony z jego kupna ,palę peletem  varmo juz drugi sezon i jest ok pozdrawiam wszystkich.
  •  
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj i czytaj, czytaj... tu każdy z użytkowników tego sterownika chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @kusyrypin w gronie zadowolonych użytkowników skzp.

Kocioł z Rypina czy konkurencja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kusyrypin napisał:
  • witam serdecznie forumowiczów .jestem nowym użytkownikiem sterownika skzp ,chciałbym podziekowac osobie o nicku Jockey którego filmy na yt wiele mi pomogły,oraz kamilmiernik  powiem szczerze ze to jego filmy  pomogły mi podjąc decyzje ,żeby kupic własnie ten sterownik ,nadmienie iz pale juz 2 tygodnie i jestem zadowolony z jego kupna ,palę peletem  varmo juz drugi sezon i jest ok pozdrawiam wszystkich.
  •  

Witam. Piszesz że palisz tylko varmo czyli odstawiłem ekogroszki, jeśli tak to w jednym zdaniu dlaczego przeszedłeś tylko na varmo. Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Misiu napisał:

Witam. W nawiązaniu do dmuchaw mam WPA X6 67 W, i trochę późno startuje , ustawienia 10 procent kotla 17 procent nadmuchu 100 - 38, sprawdzałem jest kondensator 2uf, czy zmieniając go na 2,5 uf przyspieszę start dmuchawy, chodzi mi o wydluzenie zakresu pracy dmuchawy. Dzięki za podpowiedzi.

Witam. Ponawiam zapytanie czy zmieniając kondensator na 2,5 uf dmuchawa wcześniej ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



......... Ten parametr powinno się podnosić powoli i obserwować zmiany, jakie wywiera na reakcje wzrostu i spadki modulacji.


Czyli im niższa ta wartość wolniejsza reakcja,im wyższa to szybsza reakcja, z Twojego filmu na YT wychodzi że wartość wyższa bardziej pilnuje zadanej na poziomie nastawy i nie pozwala jej się obniżyć, czy dobrze "rozkminiam" Dłuższy czas miałem starsze wersję softu i nie było tych opcji,więc nie bardzo wiem jaki mają one wpływ. Dopiero teraz po montażu kotła mam styczność z tą wersja softu, u siebie jeszcze nie uruchomiłem kotła więc nie znam tematu, a też wrzuciłem jakiś nowszy soft ( chyba 2.26) a jechałem wcześniej na chyba 2.10 czy nawet na 2.08.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższa wartość tego parametru powoduje wyższe skoki modulacji w odpowiedzi na zmiany temperatury powrotu i może sprawić (tak jak u mnie na wartości powyżej 7), że temperatura kotła utrzymuje sie cały czas powyżej zadanej ok 0,5 stopnia. Dlatego też zalecam dużą ostrożność w używaniu wysokich wartości tej funkcji, najlepiej zwiekszać ją po jednym oczku i obserwować moment w którym już jesteśmy zadowoleni z szybkości wzrostu modulacji na spadającą temperature powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sobie chciałem po testować funkcje załączjącą obwód CO gdy spadnie temperatura na zewnątrz poniżej 10. I tak powiem ciężko mu (piec)  ruszyć z grzaniem CO jak nagrzane jest CWU. Rozchodzi się o mieszacz i ochronę powrotu. Jak mieszacz zaczyna puszczać wodę z ukłądu CO zimnego do pieca to obniża temperaturę powrotu i sterownik zamyka znowu mieszacz i odcina CO. Pompa CWU nie chodzi bo temperaturę CWU ma osiągniętą. Jedyną opcją żeby rozruszać obwód CO jest załączenie na stałe pompy CWU. Dobrze myślę? Jak już się coś rozrusza to temperatura skaczę na zewnątrz powyżej 10 stopni i znowu CO się wychładza. Czyli lepiej tego nie używać

Edytowane przez gados82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci pomože cwu do grzania co...Kiedy kociol nagrzeje co,zawor nie bedzie chronic powrotu i stabilizuje sa na wlasciwej pozicji.Ale robič tak 3x dziennie jest nie ekonomiczne.Lepiej grzac co troche stale.W tej chvili grzejem 27 lub 29°do grzejnikow,dla termostatu-obnižanie pogodowki.Spalam do 10kg 17mj wegla dziennie.W domu 24° pewnych.Kosztuje prawie nic.Kiedy na zewnatrz sa sclodzi ponižej 10,pogodowka automatycznie zwieksza te 27 dla krzywy,kiedy za malo i w domu chlodno,termostat k temu dodac te 2° ustawione pomedzi 27 i 29.Dziala samo,brak skokow,szokow.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .tak kocio łz Rypina od rejsa 11 lat  mu leci i jest duzo za duży  jak na ten metraz,ale miałem robic poddasze ,a teraz mam za duzy dom dla 2 osób dzieciaki juz na swoim ,tak zaczołem palic peletem varmo bo; zaczeli leciec w kulki na składach opałowych za ekogroszek wesoła płaciłem po 1050 za tone i duzo popiołu co 2 dni pełno, ponadto mokry, teraz mam znajomego ktory handluje varmoi płace po 980 za tone ,spalam go mniej niz ekogroszku a paliłem starym sterownikiem w dwustanie teraz zobaczymy jak przyjdzie zima, mam nadzieje ze wiecej nie bedzie palił na tym sterowniku .pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kusyrypin Ja mam przerobiony zasypowiec też 25kw. Nie przejmuję się tym w ogóle. Na piecu 40st. W domu ciepełko jak za gor8 to termostaty na grzejnikach zadziałają. Spalanie nie wysokie wiec nie ma problemu. W domu 24-25st plus bojler i 3.5 tony miału w zeszłym roku. W tym palę eko. 

Grunt to prostota działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gados82 napisał:

Dziś sobie chciałem po testować funkcje załączjącą obwód CO gdy spadnie temperatura na zewnątrz poniżej 10. 

A dlaczego testowałeś załączenie pompy CO poniżej 10°C ? Jeśli chciałeś sprawdzić działanie pogodowe, to nie ten kierunek. Załączenie na stałe pompy CWU w tym wypadku nic nie zmieni. Pewnie masz jeszcze zadeklarowaną ochronę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chciałem tak po testować. ale pojawił się problem.
Mam ustawioną temperaturę pieca 55 cwu 45 i tak mam w sterowniku załączone ochrona powrotu 40. i tu pojawia się problem
Siłownik mieszcza dba bardziej o powrót niż o instalację co. wiec instalację co za mieszczem na zasilaniu mam poniżej 30 stopni powrót 35 mieszacz jest na 10% pompa w układzie CO sobie pompuje ale i robi obieg ale bez udziału pieca. Co sugerujące ? nie chciałbym żeby pompa CWU cały czas pracowała jako kotlowa bo wode w cwu będę miał 55 stopni i nie chciałbym żeby dzieciaki w domu się połączyły.af3d8ce03a426d38d5686e2f56d60649.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Dodaj pompku kotlowu na maly obieg

B)Ventyl termostatyczny smieszajacy chlodna z goraca na wylot cwu

C)Wylacz ochrone powrotu-po nagrzaniu co bedzie powrot ok.

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, gados82 napisał:

Jaka temperatura optymalna powinna być na zasilaniu za mieszczem na jesień

taka żeby było komfortowo w domu :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem ten wielki wentyl,dałem ten co radził Pieklorz, i..... zmusilem łobuza do modulacji. Nisko narazie, ( 6-30% ) ale niestety słaby odbiór ciepła. Na CWU wogule nie reaguje powrót,jakby go nie było, spadnie na powrocie jak się włączy pompa na poddasze( 1 minuta praca 10 minut przerwa na poddaszu ok 26_28 st) w mieszkaniu 23.f7ec4e8a7a69d7b3bfe2d5ab71209b40.jpg&key=4713f87706cccb0abe6bc4713eac1898063b7bf4a0758ab517ced4ed5a99c2d3

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

9a6e69380cf05c98df9043e86826ea57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, gados82 napisał:

Jaka temperatura optymalna powinna być na zasilaniu za mieszczem na jesień?

@krisgie dobrze odpisał, ale zbyt ogólnie :) Masz siłownik i widzę że masz mierzoną temp. zewnętrzną. Więc skorzystaj z tego. W oknie temp. zewnętrzna obiektem korekty wybierz mieszacz, korekta pogodowa 4, temp. wyłączenia pompy CO1 18°C. Teraz w oknie CO aktywuj mieszacz, jak również 1, dla wyboru zamknij gdy pompa wył 1. W takim ustawieniu sterownik wyłączy pompę CO, jak temp. zewnętrzna będzie powyżej 18°C. W temperaturach na ten czas powinno wystarczyć 30°C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.