Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

To może i ja pochwalę się wykresami. Co sądzicie o takiej modulacji?

 

295c800120dfa0a7med.jpg

Na moj gust to troche szarpie piecem czegoś mu brakuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust bardzo ładnie idzie. Spaliny w przedziale 10st. w momentach większego zapotrzebowania 20. Nie szukaj dziury w całym bo spedzisz przy kotle pół życia, a chyba nie po to go kupowałes? ;)

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi pokazuje 8,8 kg /doba ale wydajnosc podajnika mam ustawiona na 14,5 kg/h 

 

Jutro bede w domu to troche pomysle co z tym suszeniem troche mala mam kotlownie piec, bojler 150 L i 2t eko nie ma za bardzo gdzie rozlozyc i suszyc.

 

Ciekawe czy jakbym dal podlogowke tez w kotlowni to niebylby dobry patent aby dosyszyc skladowany groszek ? ale to juz po frytkach choc mysle, ze to ciekawy pomysl, ktory moze ktos rozwazyc jezeli planuje 

budowe domu z kotlem na ekogroszek.

 

Patrzcie na skale (2 h) to naprawde duze okno czasowe, ze sie tak wyraze.  Co by nie analizowac juz tutaj pisano, rozne srodowiska konfiguracje i wiele zmiennych wiec nie oczekujmy plaskiej lini prowadzenia mocy kotla.

 

chcecie ekstremum prosze bardzo :)

 

Wbrew pozorom ten wykres pokazuje jak mocny jest sterownik. Ppiki mocy biora sie ze zle ustawionego ukladu CO (zawor 4D, zawor 3D, predkosci  2 pompek )

 

Zobaczcie ze temp kotla byla stabilna sterownik umial poradzic sobie z masa zmiennych. Zobaczcie kilka postow wczesniej jak to teraz u mnie wyglada :) 

post-62909-0-65625100-1476907485_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czyli nie jest jednak to samo  na panelu i  na kotle,bo jak by było  tylko na jakąś sekundę  opóźnienie danych to całkiem normalnie.

No ale i tak jest to ok. patent bo nie trzeba do kotłowni latać brudzić się czasami tylko po to żeby sprawdzić jak wygląda np. wykres.

Na wykresie jest wszystko co potrzeba w jednym a jak by był na panelu pokojowym to jeszcze lepiej myslę że na komórce czy laptopie np. w przyszłości to juz  będzie full obsługa i nie tylko.

 

Mam panel ustawiony na minimalną jasność i bez wygaszania ( tak żeby można było zerknąć no na temp bez macania ekranu). Zauważyłem że tak jakby się czasami zawieszał co innego jest na kotle co innego na panelu. Jak wejdę w jakieś ustawienie i wrócę do "pulpitu" to wyświetla poprawnie. Czasami sprawdzając wykres po paru sekundach mrugnie i włączy się ten aktualny. Zmieniając parametry wykresu muszę czasami pare razy potwierdzić (zapisać) żeby zaskoczyło. To taka drobnostka więc się tym na razie nie przejmuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ,nazywam się Klaudiusz jestem posiadaczem kotła Witkowski palnik retortowy APRQ  sterownik SKZP-02 panel pokojowy ,jak dotychczas to moje pierwsze forum o tematyce CO ,kociołek pracuje od 3 tygodniu i jak to na nowicjusza testy trwają bo to mój pierwszy kocioł tego typu .

Czytam wasze wypowiedzi i się szkolę.Pozdrawiam 

 

Witaj

 

czytaj i pytaj bo warto. Ja podsumowałem dzisiaj miesiąc od odpalenia kotła i gdyby nie to forum to pewnie nie wiedziałbym połowy tego co teraz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Klaudiusz3

ja mam piec juz sporo czasu z 8 lat U22 bez podłogówkii i wiem jak palic bez tego sterownika ale barek w kotłowni by sie przydał czasmi :)  :) .Njawazniejsze- suchy- suchy-suchy... opał groch itp. bo inaczej za parę lat piec na złom a wydajnośc baaaardzo kiepska, pali jak smok ogromne ilości paliwa, żaden nawet najlepszy sterownik z pid i co kolwiek z cudów techniki nic nie zrobi,no i dobrze zrobiona instalacja to podstawa.

Ja  przesiadam się z recalart a300d na ten ster lada chwila więc też jestem nowicjuszem.

Jak masz ster w wersji ful?

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu masz takie duże zużycie grochu? Ogrzewasz tyle, że kocioł aż tak wysoko chodzi z mocą? Ja grzeję 170m kw. i u mnie to inaczej wygląda.

 

5c70823ac42067d7med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdamMa - jaki masz potencjal podajnika ustawiony? tj ile kg / h ?

 

66 na CWU ;) - zgaduje ze wlaczyles pompke jako obieg kotlowy,  Zadales 66 niemozliwe do osiagniecia przy 60 na piecu  (prosty patent aby nie wylaczyla sie pompka CWU)

36 puszczasz na uklad ?  czy to idzie na grzejniki czy masz podlogowke?

 

Pokusze sie o analize danych (moje zboczeine zawodowe) 

 

Albo wygrzewasz dom albo masz slabo docieplony. Aby utrzymac 22 stopnie w domu sterownik ciagle prowadzi kociol na 60-70% mocy co daje spalanie w przedziale 1 kg/h sporo ci powiem.

Ewentualnie moze masz zbyt szybki obieg wody w instalacji i chlodniejsza woda z obiego grzewczego tj. ta z temp 36 wplywa zbyt mocno na powrot do kotla i wychladza ja do 55.

 

Dlaczego tak twierdze? ja mam podobne nastawy 60 na kotle, na uklad puszczam 30 stopni w domu 21-22 ale powrot do kotla mam tez 60. wlasciwie uzupelnianie strat odbywa sie na poziome 5-30 % mocy kotla.

CWU grzeje non stop. gdy wieczorem domownicy sie kompia kociolek musi troche popracowac aby uzupelnic strate. ale to i tak max 35% mocy kotla.

 

dzis spalanie mam 8,1 kg /doba na zewnatrz 8 stopni w domu okolo 21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze jeszcze dodam:

 

male zuzycie ekogroszku =

 

1) ocieplony strop (jezeli dom parterowy) u mnie tracilem 40% ciepla stropem

2) ocieplona kotlownia (mialem byle jak wstawione drzwi i wialo mi w niej jak cholera 

3) 3 szybowe okna

4) ocieplone sciany

5) podlogowka w calym domu (21 subiektywnie da uczucie ciepla jakby sie grzalo grzejnikami 23 i  wiecej) roznica brak przegrzanych miejsc i brak niedogrzanych

6) krazenie wody w podlogowce poowoooli (zasilam podloge woda 25 stopni aby miec w domu 21)

 

to tak aby opanowac straty ciepla dzieki czemu na kotle utrzymamy dT na poziomie 1-2 stopni (znowu woda w obiegu kotlowym powinna krazyc w miare szybko aby sterownik mogl szybko reagowac na spadki temp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CWU włączona na stałe.

Ogrzewam 210mkw, dom ocieplony w 1997r. 5cm styropianem, okna pcv dwuszybowe, stropodach nieocieplony. 15 grzejników bez podłogówki(36 puszczam na grzejniki). Potencjał ustawiony dla groszku na 18,4kg/h, dla miału 23,4kg/h. W tej chwili palę groszkie, od jutra na palnik idzie miał.

 

Próbowałem różnych ustawień, niżej ze spalaniem nie zejdę.

 

Latem zmieniłem kocioł, starałem się zrobić możliwie krótki obieg kotłowy. Od kotła do zaworu mam 50cm, rura 5/4", jedno kolano, za zaworek jedno kolano i 1m rury 5/4". Przy 30% otwarciu zaworu było dobrze, powyżej 30% obieg kotłowy przestawał działać. 

Edytowane przez AdamMa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja już wiem dużo.

1) Nieocieplony stropodach to właśnie jest to zużycie. 5cm na ścianach to też mało ale zawsze coś. Najwięcej ciepła zawsze ulatuje przez dach a u Ciebie ma tam autostradę. Pomyśl nad styropapą bo warto. ;)

2) Myślę, że potencjał masz za duży. Mierzyłeś go jakoś?

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że przez dach mi ucieka opał. Na parterze w tej chwili działa jeden grzejnik i mam 22/23 stopnie, na piętrze działa 9 grzejników i osiągam podobną temperaturę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez myslalem, ze stropem az tak duzo to nie ucieka do czasu jak ocpielilem 10 cm styropianem ulozylem go po prostu na podlodze i przykrylem czym sie dalo deskami belkami z wiezby jakie mi zostalo, W efekcie spalanie mniejsze i przy nizszych temp ukladu uzyskuje komfortowe cieplo w domu.

 

Na te warunki co podales i tak spalania nie masz duzego. 20 kg przy takim metrazu i slabym ociepleniu absolutnie jakiejs tragedii nie ma.

 

Co do zawrou 4D on zawsze przestanie dzialac jezeli przekrecisz go za mocno. No z pustego to i Salomon nie naleje. Jezeli w zaworze 4D puszczasz wiecej ciepla na uklad tym samym otwieraz powrot i chlodna woda zaczyna dominowac i zakłóca obieg kotlowy wazne aby miec tak zaprojektowany obieg kotlowy aby dzialal na grawitacji mi niestety nie dziala i tez musze pchac wode pompka CWU (ale rury mam mniejsze CU 28 mm) a zawor 1 '' i tak przy tym co mam widze ze jest dobrze. 

 

Naprawde szczerze radze nie ignorowac rad docieplenia domu. Przekonalem sie na wlasnej skorze, ze gdy ocieplilem strop  w domu zrobilo sie przyjemnie cieplutko. bez ocieplonego stropu nawet jak grzalem 23 stopnie w domu wyczuwalo sie jakis chlod. W jednym pokoju mialem wrazenie jakby okno bylo nieszczelne i wrecz czulem chlod od okna. po ociepleniu stropu nagle temp. sie wyrownaly i nigdzie juz nie mam zimnych miejsc, az chce sie mieszkac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien pracować cały czas.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być ładny wykres z 12h a piec w nocy zaczął się odstawiać i wstyd się chwalić. :( Jak dopracuję ustawienia to się pochwalę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na wyższe zapotrzebowanie ;). To że się odstawia przy tak niskim zapotrzebowaniu nie jest żadnym "wstydem". Poniżej pewnych mocy palniki i wymienniki nie są sprawne ani czyste.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie mam do was pytanko. Od jakiegoś czasu myślę nad wymianą w moim kotle sterownika z dwustanowega na pida. Myślałem nad różnymi ale jak już to na skzp, tylko martwi mnie jak to będzie z zużyciem opału, czy na zwykłym sterowniku będzie mniejsze spalanie czy na skzp. Proszę o konkretne odp. liczy się tylko ekonomika zużycia. Może ktoś wymieniał też na taki sterownik z dwustanowego i ma jakieś porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Klaudiusz3

ja mam piec juz sporo czasu z 8 lat U22 bez podłogówkii i wiem jak palic bez tego sterownika ale barek w kotłowni by sie przydał czasmi :)  :) .Njawazniejsze- suchy- suchy-suchy... opał groch itp. bo inaczej za parę lat piec na złom a wydajnośc baaaardzo kiepska, pali jak smok ogromne ilości paliwa, żaden nawet najlepszy sterownik z pid i co kolwiek z cudów techniki nic nie zrobi,no i dobrze zrobiona instalacja to podstawa.

Ja  przesiadam się z recalart a300d na ten ster lada chwila więc też jestem nowicjuszem.

Jak masz ster w wersji ful?

Pozdro.

Witam ja też miałem piec Klimosza i mam do dziś U22 tylko zdemontowany ,tylko w tych czasach zabrakło czasu do schodzenia do kotłowni do ostatniego dnia działał z dmuchawą i pompą radził sobie nie żle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie mam do was pytanko. Od jakiegoś czasu myślę nad wymianą w moim kotle sterownika z dwustanowega na pida. Myślałem nad różnymi ale jak już to na skzp, tylko martwi mnie jak to będzie z zużyciem opału, czy na zwykłym sterowniku będzie mniejsze spalanie czy na skzp. Proszę o konkretne odp. liczy się tylko ekonomika zużycia. Może ktoś wymieniał też na taki sterownik z dwustanowego i ma jakieś porównanie.

Witam Cię ja też długo myślałem o doborze sterownika do mojego kotła teraz mam SKZP testuję go czwarty tydzień i nie wypowiem się nic o ekonomice .ale za to mogę powiedzieć że dużym plusem jest płynna regulacja wszystkich parametrów i to ten  fakt na pewno ma wpływ na wystrojenie całego kotła a dobre wystrojenie = ekonomiczny kocioł dlatego wraz z nowym kotłem nabyłem ten sterownik w wersji full .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie mam do was pytanko. Od jakiegoś czasu myślę nad wymianą w moim kotle sterownika z dwustanowega na pida. Myślałem nad różnymi ale jak już to na skzp, tylko martwi mnie jak to będzie z zużyciem opału, czy na zwykłym sterowniku będzie mniejsze spalanie czy na skzp. Proszę o konkretne odp. liczy się tylko ekonomika zużycia. Może ktoś wymieniał też na taki sterownik z dwustanowego i ma jakieś porównanie.

Spalanie będziesz miał porównywalne a nawet ciut większe gdy przejdziesz ze sterownika dwustanowego na automat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.