Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.02.2018 o 00:21, ktm6107 napisał:

Panie Tomku kiedy wersja 2.11 dla tłokowców?

ponawiam pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się dołączę z pytaniem kiedy aktualizacja aplikacji na iOS?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc z ustawienia mieszacza. Na kotle mam 50 st mieszacz i powrót oscylują w granicach 35 stopni grzejniki chłodne. Mieszacz szaleje w pełnym przedziale od 1 do 10. Siłownik jaki posiadam to herz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4d:

Góra wyście na grzejniki

Prawo zasilanie

Dół powrót do kotła

Lewo powrót z grzejnika

 

http://fotowrzut.pl/FZ8EQ4RSFK

 

 

 

 

Edytowane przez dadex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik mieszacza 10cm nad silownikiem czujnik powrotu zaraz przy wejściu rutry do kotła. 5cm mad podłogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2018‎-‎09‎-‎27 o 21:47, Oldek napisał:

 

Olduś nie preparuj postów, których nie napisałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zwiększ parametr czas stabilizacji np. do 60s

2. Zmniejsz parametr wzmocnienie np do 7

3. Solidnie przymocuj czujnik mieszacza, tak aby przylegał do rury

4. Miejsce mocowania czujnika zaizoluj termicznie, aby nie łapał temperatury z zewnątrz

5. Minimalne otwarcie mieszacza zwiększ do 15-20 %

Jak nie pomoże, to wyłącz na próbę ochronę powrotu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek mam do ogrzania 280 m , kocioł cały czas pracuje bo spala opał , stoi na stopkach i podkładkach z gumy może dlatego nie ma mu zimno od podłogi a tak na serio to sam od roku nie umie zrozumieć i opanować tego powrotu wiec uznałem to jako zło konieczne .

Tomek dzięki za aktualizację ios.

Edytowane przez Klaudiusz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sugestię dodania funkcjonalności ale chciałbym przeczytać opinię innych ludzi bo mogę się mylić. Mam zawór 4D, ochrona powrotu bez pompy, miało to działać grawitacyjnie. Jednak przy obecnych temperaturach zawór 4D jest często zamknięty. Gdy brakuje ciepła w domu to zawór się otwiera i puszcza wodę na grzejniki, w tym momencie temperatura powrotu spada do ok. 36 stopni, mimo że zawór 4D próbuje chronić powrót zamykając zawór to temperatura powrotu bardzo wolno idzie w górę. Dochodzi do sytuacji że ani ciepła woda nie idzie na grzejniki a powrót grawitacyjnie ociepla się bardzo powoli. W tym momencie wystarczy włączyć obwód CWU i ładnie powrót szybko się ociepla otwierając zawór 4D. Wiem że mógłbym włączyć pompę CWU na stałe, ale chciałbym mieć w bojlerze wodę do 48 stopni a piec ma mieć 55, jak pompa CWU jest stale włączona to woda CWU rośnie do temperatury pieca. Gdyby była dodatkowa opcja w ustawieniach powrotu taka że "jak powrót jest za zimny to włącz pompę CWU" wtedy sterownik sam by chronił powrót obwodem CWU ale bym nie stracił możliwości ustawienia maksymalnej temperatury CWU niezależnie od temperatury pieca. Mam rację czy czegoś nie przewidziałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarekurb, tak jak u Ciebie się dzieje, to typowa "wada instalacji przy zaworze 4D", gdzie pompa zamontowana jest na zasilaniu za zaworem, a na powrocie z zaworu do kotła nie ma pompy. W tym przypadku nie ma możliwości poprawnej realizacji funkcji ochrony powrotu, ponieważ na odcinku zawór 4D - powrót do kotła, jest bardzo wolny przepływ wody, gdyż w momencie, gdy zawór 4D Ci przymknie by chronić powrót, to pompa która zamontowana jest za zaworem 4D miesza Ci w tym czasie wodę w instalacji za zaworem...

Załóż pompę na powrocie do kotła i będziesz zadowolony, bo dzięki temu zawór będzie miał możliwość poprawnej realizacji funkcji ochrony powrotu, ponieważ zapewnisz odpowiednie przepływy zarówno na krótkim obiegu kotłowym, jak i w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykre to będzie ale musisz założyć pompę kotłową, trochę kosztuje , ale spokój na lata.Zapoznaj się z tym tematem 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że prostym wyjściem z opisanej sytuacji jest montaż na wyjściu bojlera trójdrożnego zaworu termostatycznego (przeciw oparzeniowego). Ja na kotle mam 70°C, a pompa cwu pracuje na 6W jako zabezpieczenie powrotu. Oczywiście nie napiszę że jest to najlepsze rozwiązanie, ale ja takowe mam.

 

 

 

 

Edytowane przez Oldek
źle dodane foto ! i chyba dobrze tego nie zrobię
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale moja sugestia by też rozwiązała problem i bez montażu dodatkowej pompy, wystarczy chronić powrót pompą CWU, o ile sterownik miałby taką opcję. Jak zimny powrót włącz pompę CWU i za chwilę powrót ciepły. Czy myślę źle ? Robię to ręcznie i działą, wystarczy żeby sterownik  to robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Czarekurb napisał:

 Jak zimny powrót włącz pompę CWU i za chwilę powrót ciepły. 

A co miałoby być impulsem dla zakończenia pracy pompy cwu.  U mnie jak pompa cwu pracuje non stop, na powrocie mam 10°C mniej niż na zasilaniu, jeśli cwu nie pracuje, ochrona tylko grawitacyjna przez 4D, różnica między zasilaniem a powrotem to 20°C

tp.jpg

Edytowane przez Oldek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to proste, normalnie pompa CWU pracuje żeby utrzymać temperaturę zadaną, gdy jest ustawiona ochrona powrotu i jest taka potrzeba sterownik uruchamia ją podgrzewając powrót do zadanej temperatury ochrony powrotu, osiąga ja i wtedy pompa jest wyłączana, proste, pompa CWU i to działało by bez instalacji pompy kotłowej. Przecież to proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.