Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A sprawdzałeś może jak długo jest trzymana temperatura powrotu po wyłączeniu pompy CWU ? 5 czy 10 minut ? I ponowne załączenie na 5 minut i ponowne wyłączenie za 5 minut. To może niech lepiej chodzi bez przerwy. A takie coś jak na foto załatwia problem.

 

3t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawsze tak będzie. Teraz często zasobniki CWU maja wężownicę o bardzo dużej wydajności np. 12 KW a kotły są coraz mniejsze.

Przy takim zasobniku włączenie pompy CWU często powoduje wręcz schłodzenie powrotu, dopóki się nie nagrzeje zasobnik, co często trwa dość długo.

U Ciebie to się sprawdzi, u innych zaszkodzi. 

Takich sytuacji jest wiele. Można by zrobić sterownik idealny dla danej instalacji. Ale każda ma inne wymagania. Można mnożyć funkcji bez końca.

Aż w końcu wszyscy stwierdzą, że sterownik ma za dużo opcji i jest za trudny w obsłudze.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, BDG napisał:

Panowie troche nie w temacie, ale co byście tu zmienili, dodam iż na dworze jest 0 stopni C.

Zwiększ wartość maksymalnego czasu przekroczenia temperatury zadanej, to kocioł nie będzie się tak szybko odstawiał, bo teraz to masz pewnie nie więcej niż 5 min.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się trochę aby za wysoko mi nie podbił temperatury. Mam ustawione przekroczenie  1 min to podbija mi o 10 stopni. Chociaż niewiem czy warto kombinować aby wykres był prosty kiedy mam spalanie niskie i na palniku jest ok bez zadnych spieków.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomekBrz napisał:

Nie zawsze tak będzie. Teraz często zasobniki CWU maja wężownicę o bardzo dużej wydajności np. 12 KW a kotły są coraz mniejsze.

Przy takim zasobniku włączenie pompy CWU często powoduje wręcz schłodzenie powrotu, dopóki się nie nagrzeje zasobnik, co często trwa dość długo.

U Ciebie to się sprawdzi, u innych zaszkodzi. 

Takich sytuacji jest wiele. Można by zrobić sterownik idealny dla danej instalacji. Ale każda ma inne wymagania. Można mnożyć funkcji bez końca.

Aż w końcu wszyscy stwierdzą, że sterownik ma za dużo opcji i jest za trudny w obsłudze.

Dokladnie jak mówisz. Ja miałem taki problem z CWU. Grzałem wodę CWU i powrót też zimny bo odbiór był duży. Bojler się nagrzał, pompa stop i powrót wysoki. Teraz mam tak i pompa przewałowa. Fotki jak było, a jak jest teraz.

Układ CO.jpg

891885229_Schematdodatkowegoobiegu.jpg.045a02e2af2c8982467aa9d346cb08b7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, BDG napisał:

Boję się trochę aby za wysoko mi nie podbił temperatury. Mam ustawione przekroczenie  1 min to podbija mi o 10 stopni. Chociaż niewiem czy warto kombinować aby wykres był prosty kiedy mam spalanie niskie i na palniku jest ok bez zadnych spieków.

Jak Ci przekroczy temperaturę zadaną o 5 stopni, to kocioł i tak Ci się odstawi.

Właśnie dlatego, że masz tak mały czas przekroczenia temperatury, tak Ci szarpie mocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekBrz napisał:

Nie zawsze tak będzie. Teraz często zasobniki CWU maja wężownicę o bardzo dużej wydajności np. 12 KW a kotły są coraz mniejsze.

Przy takim zasobniku włączenie pompy CWU często powoduje wręcz schłodzenie powrotu, dopóki się nie nagrzeje zasobnik, co często trwa dość długo.

U Ciebie to się sprawdzi, u innych zaszkodzi. 

Takich sytuacji jest wiele. Można by zrobić sterownik idealny dla danej instalacji. Ale każda ma inne wymagania. Można mnożyć funkcji bez końca.

Aż w końcu wszyscy stwierdzą, że sterownik ma za dużo opcji i jest za trudny w obsłudze.

Ale gdyby taka opcja była to by  cześć ludzi mogła z niej skorzystać, ci którym to by szkodziło nie uruchamiali by tej opcji. mogę dołożyć pompę kotłową ale u mnie równie dobrze sprawdza się pompa cwu do ochrony powrotu. Nie będzie takiej opcji to włączę pompę cwu na stałe. Jeżeli wody ciepłej w kotle jest za mało żeby ochrona powrotu działała to chyba lepiej jak na chwilę zabierze ciepło z bojlera.Brakuje ciepła to piec i tak dość szybko się nagrzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bojlerze na dole, tam gdzie jest wężownica, temperatura jest niska. jeśli pompa CWU nie chodzi na stałe, na dole bojlera będzie ze 20°C mniej niż na górze, a jak pójdzie pobór ciepłej wody, na dole w bojlerze będzie tyle ile ma zimna woda. Chyba nie myślisz że jak puścisz pompę CWU to na powrocie kotła masz temperaturę jaka jest w bojlerze na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jockey napisał:

Jak Ci przekroczy temperaturę zadaną o 5 stopni, to kocioł i tak Ci się odstawi.

Właśnie dlatego, że masz tak mały czas przekroczenia temperatury, tak Ci szarpie mocą

Na początek ustawiłem czas przekroczenia na 10 min zobaczę co się będzie działo jeśli spalanie nie wzrośnie a wykres się poprawi to normalnie masz u mnie DUŻY BROWAR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Oldek napisał:

W bojlerze na dole, tam gdzie jest wężownica, temperatura jest niska. jeśli pompa CWU nie chodzi na stałe, na dole bojlera będzie ze 20°C mniej niż na górze, a jak pójdzie pobór ciepłej wody, na dole w bojlerze będzie tyle ile ma zimna woda. Chyba nie myślisz że jak puścisz pompę CWU to na powrocie kotła masz temperaturę jaka jest w bojlerze na górze?

Sprawdziłem przez jeden dzień ręcznie włączając CWU jak na powrocie było chłodno, u mnie to działa, nie widzę minusów. Prawda jest taka że co instalacja to może być inaczej. U mnie to by było dobre rozwiązanie. Na razie puszcze CWU na stałe, w przyszłym roku założę pompę kotłową, tym, bardziej że jedna pompa leży w szafie. Druga sprawa że jak przyjdzie prawdziwy sezon grzewczy i piec będzie chodził cały czas to sytuacja na pewno się poprawi z powrotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Pytanko z innej beczki:

Czy jak juz sprawdzicie potencjal podajnika(kilka razy nawet)i wklepiecie to do sterownika to faktycznie sterownik pokazuje prawidlowe zuzycie paliwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby każdy węgiel miał taką samą (identyczną) wagę, to pewnie tak by było (lub blisko) przy prawidłowym wklepaniu potencjału. Myślę również że wyznacznikiem nie może być waga grochu wzięta z opakowania, bo każdy worek ma inną wagę. To zużycie wg sterownika można sobie pomnożyć π razy drzwi, ale jest gdzieś blisko. Bliżej by pewnie było gdybyśmy każdy wrzucony worek do zasobnia dodawali ręcznie w sterowniku, ale też każde 25 kg. napisane na worku <> jest różne od tej wagi itd itp. Z pewnością zużycie jest blisko, ale nie w punkt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanko 

Mam dmuchawe 70w z klapką i przesłoną,  czy wartości 7-37 na początek mogą być?  Na plumie wartość min było 10 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BDG napisał:

Na początek ustawiłem czas przekroczenia na 10 min zobaczę co się będzie działo jeśli spalanie nie wzrośnie a wykres się poprawi to normalnie masz u mnie DUŻY BROWAR

10 min. to może być mało. Ja np. mam 120 min. Kocioł i tak odstawi się wcześniej, jeśli temperatura przekroczy zadaną o 5 stopni., więc nie ma strachu. Natomiast, jeśli masz wszystko dobrze ustawione i jest odbiór ciepła z kotła, a pompa CO nie pracuje w programie czasowym, to kocioł nie będzie się odstawiał, sterownik będzie modulował mocą w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło.

Nie bój się testować różnych rozwiązań. Pamiętaj, próba nie strzelba, nikt nie zginie... ;)

Zawsze przecież możesz wrócić do tego , co było, jeśli jakieś ustawienie się nie sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Czarekurb napisał:

Sprawdziłem przez jeden dzień ręcznie włączając CWU jak na powrocie było chłodno, u mnie to działa, nie widzę minusów. Prawda jest taka że co instalacja to może być inaczej. U mnie to by było dobre rozwiązanie. Na razie puszcze CWU na stałe, w przyszłym roku założę pompę kotłową, tym, bardziej że jedna pompa leży w szafie. Druga sprawa że jak przyjdzie prawdziwy sezon grzewczy i piec będzie chodził cały czas to sytuacja na pewno się poprawi z powrotem.

Jak chcesz przetestować jaki będzie efekt,to czujnik CWU przełóż na powrót i zobaczysz jak to działa.

Ustaw temp. jaką chcesz np.50 i pompa będzie pilnowała powrotu ,tak jak CWU.Powyżej 50* się wyłączy,poniżej załączy.

Edytowane przez slawek56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż jak domownicy zużyją wodę CWU a powrót będzie gorący to może być lipa, rozwiązaniem lepszym by bylo albo obsuga przez sterownik albo dwa czujniki sterujące pompą CWU, biorąc pod uwagę że sterownik jest zasilany jedną fazą to powinno to być proste to zrealizowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastosowałem Panie Tomku powyższe wskazówki odnośnie mieszacza i jest dużo lepiej. Zobaczymy w nocy jak bedzie się urządzenie zachowywać przy niższej temp.

Zauważyłem duże skoki modulacji palnika np gdy brakuje 0,5 stopdnia do zadanej sterownik moduluje na wysokich obrotach co zaobserwowalem na wykresie tak ma zostać czy obniżyć maksymalna moc powiedzmy na 70%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.