Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Aż 56 stopni? No to na bogato, faktycznie. 

Ja u siebie mam na 33 ustawione.

 

14 minut temu, mpa napisał(a):

Pozycję mieszacza determinuje temperatura w pomieszczeniu.

Okazuje sie, że sterownik ma funkcje o których nie wiedział sam jego producent. 🤣🤣🤣

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to aby wyrównać modulację. Gdy modulacja szybko rośnie, podajnik nie zdąży nawęglić palnika. Mamy nadmiar powietrza, które go wychładza (ciepło ucieka przez komin). Gdy modulacja szybko spada, mamy za mało powietrza do spalenia opału zgromadzonego wcześniej na palniku i zaczyna się kopcenie (dym z komina i sadza to nie spalony opał).

Pytaleś co zrobić aby zmniejszyć spalanie. Podpowiadamy, a czy się do tego zastosujesz to już twoja sprawa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy - nie rozumie o co Ci chodzi i dlaczego dodajesz takie komentarze.
Mam ustawioną temperaturę kotła przez cały rok na 56 stopni, nie wiem co w tym dziwnego. Że za niska temperatura? Że spaliny nie takie? Że zniszczę kocioł? Pracuje tak od 2017 roku i nic mu nie dolega, komin czysty - bez wykwitów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda (zdjęcie z czwartku):
image.thumb.jpeg.785dfdcb055bbd16c30880d6095f621d.jpeg

@Hitower - jak według Ciebie to wygląda? Średnia temperatura spalin z 24 godzin, to 104 stopnie w kotle 5. klasy.

@Dozy - jest ustawiona temperatura w domu na 23 stopnie, więc sterownik tak obraca siłownikiem mieszacza, aby temperatura w pokoju wynosiła 23 stopnie +/- histereza. Więc tak, "Pozycję mieszacza determinuje temperatura w pomieszczeniu". Jak będzie zimniej w pomieszczeniu, to sterownik otworzy zawór, jak będzie cieplej to go zamknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha... No to ja chyba mam coś źle ustawione bo u mnie mieszacz momentami ma nawet 100% otwarcia i mimo to temperatura w domu nie przekroczy 23°. Gdzie zatem jest błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy - obstawiałbym winę pompy - albo za mała moc, albo jest już tak zużyta, że nie potrafi wpompować wody w instalację. U znajomego była dokładnie taka sytuacja, pompa niby normalnie działa, pokazywała moc na wyświetlaczu, zawór otwarty na maksa a w domu grzejniki zimne. Po wymianie pompy na nową problem od razu znikł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wina pompy... 😂😂😂 Rozbawiłeś mnie do łez.

Napisałem, że momentami jest otwarty na 100%. Wszystko działa dobrze. Specjalnie cię podpuściłem aby dać ci przykład, że to nie temperatura w pokoju decyduje o pozycji mieszacza.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten kocioł chodzi zbyt chaotycznie....i na zbyt wysokiej modulacji o tym czasie przy tej temp.  Może poprostu nie ograniczaj kociołka..mówiłeś że jest 20 kw a ustawiłeś na 18 .. może to 18 to zbyt mało i dlatego kocioł.tak.zapier......dziela. 

Oczywiście to tylko moje takie zastanowienia . niekoniecznie dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, mpa napisał(a):

tylko sterownik na podstawie temperatury w pokoju.

Też nie to. 😁 De facto sterownik decyduje tylko o uchyleniu lub domknięciu zaworu.

Pozycję mieszacza tak naprawdę determinuje różnica temperatur wody zasilającej z kotła, powracającej z instalacji oraz temperatura zadana zaworu obliczona przez algorytm.

Innymi słowy, temperaturę 40°C na mieszaczu możesz osiągnąć zarówno przy zaledwie 10% jego otwarcia, jak również dopiero przy 80% otwarcia. Wszystko zależy jak ciepły jest powrót z instalacji oraz jaką temperaturą jest zasilany z kotła.

Dlatego mój mieszacz w pewnych momentach otwiera się na 100% nie mogąc osiągnąć wyliczonej 43° na mieszaczu, ponieważ bufor zaczyna się ładować dopiero po spadku jego temperatury poniżej 40°C. Wszystkie pompy działają dobrze. 🙂

Czujnik pogodowy powinieneś sobie dokupić nie po to by regulować temperaturę kotła, a po to by umożliwić lepsze działanie regulacji proporcjonalnej. W karcie pogodówki możesz wybrać czego ma dotyczyć korekta pogodowa. I przy obecności mieszacza powinno się zaznaczyć tylko mieszacz.

W kwestii niskiej temperatury kotła i stwierdzeniu, że nic złego się nie dzieje - czy zaglądałeś już do czopucha?

 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wyjaśniło. Masz retortę, zwykłą fajkę. Na takim palniku jest zawsze więcej opału. Spojrzałem jeszcze raz na wykres. Jak masz ustawioną dynamikę? Jeśli to kocioł 5kl, to gdzie jest deflektor lub przynajmniej tzw miska azora? Ich celem jest lepsze dopalanie gazów na niskiej modulacji lub gdy ona spada.

Poszukaj na YT filmów kolegi ,,Jockey".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy - ja nie wchodzę tak głęboko w szczegóły. U mnie i u dziadków nie ma żadnego bufora czy innych udziwnień, jest kocioł, zbiornik CWU i tyle.
Dzięki za informacje odnośnie czujnika pogodowego i jego działania.

Odnośnie mojego kotła: czopuch jest w porządku :) Dla podgrzania atmosfery powiem, że w kominie nie ma wkładu, a średnia temperatura spalin wynosi 76 stopni. Na ścianach nie ma i nigdy nie było żadnych wykwitów oraz nie wydziela się nieprzyjemny zapach.

@Hitower - jest oryginalny deflektor niewidoczny na zdjęciu. Szukam aktualnie po internetach "miski azora". Na pewno musze go obniżyć do ok. 15-20cm nad retortą.
Dynamika jest ustawiona na 2.

Edytowane przez mpa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień na próbę dynamikę na 1. Niech kocioł pochodzi 24h. Zobaczysz czy modulacja ma łagodniejszy przebieg. Pokaż ustawienia mieszacza. Jeśli szybko reaguje na spadek temperatury CO, to zanim czujnik temp. kotła wykryje spadek, kocioł zalany jest chłodniejszą wodą z powrotu i musi gonić (szybko zwiększa modulację). Gdy osiągnie temp. zadaną modulacja spada, ale nadmiar opału na palniku powoduje dalszy wzrost temperatury. Zbyt szybka reakcja mieszacza potęguje tą sytuację, na wykresie mamy góry i doliny.

Masz prostą instalację bez termostatów na grzejnikach. Jedynym elementem, który ma wpływ na szybką zmianę temp. kotła i powrotu jest mieszacz.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=91257]Dozy[/mention] - ja nie wchodzę tak głęboko w szczegóły. U mnie i u dziadków nie ma żadnego bufora czy innych udziwnień, jest kocioł, zbiornik CWU i tyle.
Dzięki za informacje odnośnie czujnika pogodowego i jego działania.
Odnośnie mojego kotła: czopuch jest w porządku :) Dla podgrzania atmosfery powiem, że w kominie nie ma wkładu, a średnia temperatura spalin wynosi 76 stopni. Na ścianach nie ma i nigdy nie było żadnych wykwitów oraz nie wydziela się nieprzyjemny zapach.

[mention=88635]Hitower[/mention] - jest oryginalny deflektor niewidoczny na zdjęciu. Szukam aktualnie po internetach "miski azora". Na pewno musze go obniżyć do ok. 15-20cm nad retortą.
Dynamika jest ustawiona na 2.
Każdy dom inny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, mpa napisał(a):

ja nie wchodzę tak głęboko w szczegóły. U mnie i u dziadków nie ma żadnego bufora czy innych udziwnień, jest kocioł, zbiornik CWU i tyle.

Ehhh.. i znowu klapa. Po raz kolejny przekonałem sie, że podanie zbyt wielu informacji na raz może doprowadzić do wrzucenia ich do jednego gara i gwałtowne zmiksowanie, przez co wyjdzie zakalec, albo co gorsza... żeby nie mówić brzydko... zwykła KUPA.

Nie chodziło ani o bufor ani żadne, jak to nazwałeś, udziwnienia. Jeszcze raz podkreślam, pozycji mieszacza nie determinuje żadna temperatura w pomieszczeniu. I skoro nie możesz zrozumieć tak oczywistej zależności, to szczerze powiedziawszy mam wątpliwości czy zdołasz pojąć wiedzę jaką próbuje ci przekazać Hitower. 

Ja wiem, najprościej to "tam ustaw tyle, a tam tyle i tyle". A potem pretensje i dochodzenie czemu coś nie działa tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mpa napisał(a):

@Hitower - ok, ustawię dynamikę na 1.

image.png.cbb133e290c99516f49b03699cc856e2.png

Przy włączonej pompie CWU na stałe nie ma takich skoków modulacji, bo w instalacji nie ma termostatów na grzejnikach, więc zimna woda go nie zalewa.

Chcesz zaoszczędzić. Pompa kotłowa swoje kosztuje. Stała praca pompy CWU też. Obniż jeszcze wzmocnienie do 3 i wydłuż czas stabilizacji do 90s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy - ΔT przy pompie CWU w trybie manual wynosi ok. 5 stopni, w trybie auto ΔT to ok. 18 stopni. Rozumie o czym piszecie.

@Hitower - oczywiście, że chcę zaoszczędzić, ale to nie moja kotłownia i nie mój dom - tylko dziadków, którzy mieszkają ponad 100km ode mnie, więc to oni decydują o modernizacji kotłowni. Nie widzę też na co dzień paleniska, tylko ze zdjęć, które otrzymam od kuzyna.
Ok, zmienię zdalnie wzmocnienie i czas stabilizacji.

Czy według Was kocioł 20 kW jest odpowiedni na taki dom?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, mpa napisał(a):

Czy według Was kocioł 20 kW jest odpowiedni na taki dom?
 

Spoko. Przed modernizacją mój dom miał 150m pow. mieszkalnej +50m strychu. Najmniejszy kocioł miał 17kW i dawał radę, a zimy były srogie, nie takie jak obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To drugie. Przy pracy z wbudowanym regulatorem zwiększa otwarcie mieszacza aby uzyskać zadaną temperaturę w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mpaNa zdejcju palnika widac,že poddmuchuje pod korona,napowiada tež tomu wyzsza temp.spalin-szybki przelet wymienikom.Ale to musialo by silno niesczelnic,by spalalo tylkukrotnie wiecej.Može w kombinacji tym zpowodowanego pogorszonego natleniania paleniska juž cos sie pomarnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2023 o 17:32, Dozy napisał(a):

Innymi słowy, temperaturę 40°C na mieszaczu możesz osiągnąć zarówno przy zaledwie 10% jego otwarcia, jak również dopiero przy 80% otwarcia. Wszystko zależy jak ciepły jest powrót z instalacji oraz jaką temperaturą jest zasilany z kotła.

 

Nie tylko. Zależy także od przepływów przez zawór mieszający i instalację czyli w dużym uproszczeniu powiedzmy że mocy pompy

https://afriso.pl/aktualnosci/produkty/sztuka-doboru-kvs-wspolczynnik-przeplywu-a-srednica-zaworu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.