Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Fizycznie ze zbiornika ubyło Ci więcej niż pokazuje sterownik. Znaczy to, że aktualnie sterownik pokazuje zaniżone spalanie dobowe. Orientacyjne dane przesypu są dobre na start. Ja mimo zrobienia podwójnego przesypu i wyciągnięcia średniej, musiałem trochę skorygować potencjał.

Edytowane przez MrWolf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym się przkomarzał z @MrWolf, ale fizycznie zostanie takie same spalanie, a elektroniczne zliczanie się podniesie. Jak to wytłumaczyć ? W sterowniku jest karta informacje. Tam widzimy ile czasu (sekund) w ciągu godziny pracował podajnik. Dla przykładu w potencjał podajnika zapisujesz 12kg/godz=3,33g/sek, jeśli potencjał podajnika zapiszesz 13kg/godz=3,6g/sek. Zmieniając potencjał podajnika czas jego pracy w godzinie się nie zmieni, ale zobacz ile zmieni się spalanie w ciągu godziny, a pomnożyć to przez 24 itd. Ja np mam zawyżony potencjał podajnika, zapewne gdzieś ok. 1 kg. Nawet nie chcę tego korygować bo na koniec sezonu zostaje mi więcej grochu aniżeli naliczył sterownik. Tak więc podsumowując, nie chcesz bawić się w aptekarza, to nie szukaj jakiegoś ideału w potencjale, bo on zależy nie tylko od grochu ale także np. ile grochu jest w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiasz idealnie potencjał to wskazanie zużycia będziesz miał rzeczywiste 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potencjał ustawiony na 12,2kg. Zbiornik mieści 150kg i był pełny. Zostało 20 a sterownik pokazuje 45. To mamy prosty rachunek.

[(150-20)/(150-45)]x12,2=15,1

Ja też mam zbiornik 150, ale nigdy nie udało mi się do niego wsypać więcej jak 141kg. Opał mam luzem i wsypuję go wiaderkiem. Wiem, że mieści się w nim 8,5kg.

Tak jak Marcin napisał. Trzeba sprawdzić ile naprawdę mieści się w zbiorniku, a nie ile podał producent.

Edytowane przez Hitower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładając, że zbiornik faktycznie mieści 150kg. Może zbiornik mieści 125 kg i wtedy wszystko jest ok. 150kg jest przepisane z danych kotła i może nijak się mieć do rzeczywistości.

Generalnie jeżeli chcesz mieć realne wskazania są 2 metody:

  1. zważyć ile podajnik "wypluwa" przez np. 10 minut i pomnożyć przez 6
  2. jeżeli nie chcesz wygaszać trzeba zmierzyć (zważyć) ile faktycznie wchodzi do zasobnika, wypalić zasobnik i skorygować potencjał podobnie jak napisał wyżej @Hitower

Sama wartość pojemności zasobnika ustawiana w sterowniku ma w sumie wartość czysto informacyjną.

Edycja:

Punkt drugi faktycznie tak jak napisał @carlo:

2 godziny temu, carlo napisał:

...odnośnie tej metody to prościej (i szybciej) będzie wsypać zważoną ilość opału, np. 20kg a nie cały zasobnik 😏

Czyli wiesz, że spaliłeś 20kg a kocioł pokazał np. 18 i z proporcji zmieniasz potencjał.

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacek3773 napisał:

Czyli zmieniając potencjał zmieniają sie wskazania zużycia opału.a spalanie rzeczywiste się nie zmienia. Dobrze to zrozumiałem ??

Tak dobrze to zrozumiałeś, ale nie jest to wartość dowolna, to musi być blisko rzeczywistości. Nie można sobie zamiast 12kg/godz zadeklarować 15kg/godz. Potencjał jest jednym ze składników wpływających na nawęglęnie palnika. Moc kotła, kaloryczność, potencjał. Jeśli odjedziesz daleko od prawidłowego potencjału, to i kaloryczność odjedzie. Jakiś tam błąd 20 kg. na 500 kg. należy sobie darować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na postawie wartości potencjału i mocy kotła kocioł wylicza sobie dawkę paliwa. Tę dawkę możesz sobie korygować parametrem korekta dawki paliwa (wcześniej to chyba był parametr kaloryczność) tak, żeby spalanie było ok. Także generalnie wartość potencjału możesz tym parametrem korekta "naprawić" i w tym sensie on sam w sobie tak jak pisze @Oldek nie wpływa na zużycie opału.

Natomiast żeby mieć realne wskazania zużycia parametr potencjał musi być ustawiony jak najbliżej prawdziwej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, KBR69 napisał:

Eksperymentuje  i ostatnio ma taki wnisek. Sterownik nie radzi sobie z skorygowaniem pracy siłownika 4d z piecem.

Zadaniem 4d jest utrzymywanie temp CO a nie kotła. Do prawidłowego działania 4d potrzebuje 2 pomp CO i Kotłowej pracujących stałe. Bez tego kicha.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hitower napisał:

Do prawidłowego działania 4d potrzebuje 2 pomp CO i Kotłowej pracujących stałe. Bez tego kicha.

17 lat z podajnikowcem, 4D WITA minimix 5/4" + SM 4.6.Powrót min. 40st.C i więcej jeżeli temp c.o = 43 i więcej. Najgorzej jest 38st.C-39st.C na c.o, bo jest niestabilnie. Zawór miesza. Od 41-42 na c.o już stabilnie. Zawór nie miesza. Wszystko bez pompy. Ochrona powrotu ustawiona na 40 st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję opał luzem i zależy mi na prawidłowych wskazaniach. Najpierw wpisuję moc kotła, następnie kaloryczność opału. Robię przesyp i wpisuję wynik. Po spaleniu 50kg robię pierwszą korektę, po następnych 100kg drugą. Dopiero potem zabieram się za dokładne ustawianie powietrza.

Ciekawi mnie tylko jedna rzecz. Po spaleniu 2t zawsze brakuje 80-120kg opału. Przypuszczam, że tyle ważył kierowca, który przywiózł opał. Tylko jego nie mogę przepuścić przez komin.😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscu czujnika-Slabe rurki miedzane 20-30 s. Duže stalowe 40-60 s. Im wieksza bezwladnosc,tym wiecej.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Stempos1980 napisał:

A na jaką wartość powinna być  stabilizacja 4d bo czas otwarcia to 120s

W mojej instalacji sprawdza się stabilizacja 20 sek, histereza 0,2. Szukałem różnych ustawień aby siłownik we współpracą z pogodówką najmniej kręcił i tak wyszło mi najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcin napisał:

jeżeli nie chcesz wygaszać trzeba zmierzyć (zważyć) ile faktycznie wchodzi do zasobnika, wypalić zasobnik i skorygować potencjał podobnie jak napisał wyżej @Hitower

...odnośnie tej metody to prościej (i szybciej) będzie wsypać zważoną ilość opału, np. 20kg a nie cały zasobnik 😏

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - jeżeli zależy na czasie to tak - ale jeżeli miałbym prawie pełny zasobnik i nie chciałoby mi się wybierać to bym dosypał do pełna i czekał.

Edit. Faktycznie głupoty piszę 😉 Jest dokładnie tak jak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam jeszcze szybszą metodę. Można wsypać 5kg do zasobnika. A tak na marginesie. Przecież wiadomo, im większa ilość tym wynik będzie dokładniejszy. Jeśli ktoś ma zasobnik na 300kg to po wsypaniu jednego worka poziom opału niewiele się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem pomiar na wygaszonym kotle - zgarnąłem na równo na retorcie, 10 minut pracy podajnika, zgarnąłem równo, zważyłem, wynik * 6 i mam potencjał. Potem ustawiłem pojemność na 300kg (zasobnik miałem około 250) i po opróżnieniu zasobnika miałem pojemność 🙂 Potencjał wyliczony najszybciej jak się da. Pojemność najdokładniej (chociaż chwilę to trwało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się nie zgadzam z twierdzeniem, że ustawienie potencjału nie ma wpływu na spalanie. Jeżeli zwiększy się potencjał bez zmiany innych parametrów, to sterownik będzie podawał mniej paliwa, więc będzie zwiększał modulację i może być za dużo wiatru. Odwrotnie to może być za dużo paliwa i będzie niedopalane. Wiec jeżeli korygujemy potencjał musimy odpowiednio skorygować powietrze, albo prościej kaloryczność paliwa tak żeby sterownik podał tyle samo paliwa. Wówczas faktycznie nie będzie zmiany spalania.

14 godzin temu, Hitower napisał:

Zadaniem 4d jest utrzymywanie temp CO a nie kotła. Do prawidłowego działania 4d potrzebuje 2 pomp CO i Kotłowej pracujących stałe. Bez tego kicha.

Wiem do czego służy zawór 4d. Chodziło mi o to, żeby np. sterownik nie zwiększał modulacji lub zwiększał ją wolniej, jeżeli zawór akurat się zamyka i odwrotnie nie zmniejszał modulacji jak zawór się otwiera. Ze strony zaworu, to również zawór nie powinien się zamykać, albo robić to wolniej jeżeli temp. na kotle spada i odwrotnie jeżeli temp. na kotle wzrasta to zawór powinien też to uwzględniać i otwierać się wolniej.

Zdaje sobie sprawę, że lepiej działa instalacja z pompą kotłową, ale jak jej nie ma to też jest możliwe sterowanie, jeżeli odpowiednio dopracuje się algorytmy.

Edytowane przez KBR69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.