Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie mam zawirowywaczy i problemu z ich czyszczeniem. U mnie całą robotę robi czujnik spalin w czopuchu i SKZP-02. Sterownik pracuje nad tym żeby spaliny nie były za wysokie. No chyba że mamy kocioł wielkością  na styk z potrzebami. ja mam nieco większy niż potrzeba. Przy dzisiejszej pogodzie mam w domu saunę a na piecu 41 stopni  C przy temp,spalin 80st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam zawirowiwacze i chyba ostatni raz je wyciągnę z kotła. Nic oprócz czyszczenia nie dają. Faktycznie po ich wyczyszczeniu i wyczyszczeniu ścianek kotła temp. spada o ok. 20-30°C, na drugi dzień jest to 15°C, na trzeci 5°C. Pomyliłem się może o 1 dzień. Po zainstalowaniu zawirowywaczy żadnych oszczędności w spalaniu nie zauważyłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dzięki temu mam spokój z kombinowaniem bez względu na kalorie opału. Poza tym spaliny same z siebie są chłodniejsze bo całe ciepło wchłania kocioł. Do tego mam trichę większe grzejniki niż wymagane. Przy podstawowej instalacji różnica między powrotem a zasilaniem to 1st.C a temp. na piecu to tylko 41st.

 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Oldek napisał:

Nic oprócz czyszczenia nie dają

A ja jednak twierdzę że dają, może nie jakieś super oszczędności ale temp spalin obniżają a więc ciepło które wylatuje w komin choć w części "wchłonie" kocioł.

A z tym czyszczeniem zawirowywaczy to na dobrą sprawę nie trzeba ich czyścić, nawet jak będą zasyfiałe to komu to przeszkadza, przecież one nie pobierają ciepła tylko "mieszają" spalinami, ja wyciągam, postukam ze 2x i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,przecież zawirowywacze nie mają w sobie wody jak kanały konwekcyjne żeby je non stop czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc najprościej to sprawdzić popalić ze 3 dni z zawirowaczami a następnie 3 bez. Zawirowywacz jak i ścianka kotła musi być czysta aby nadać przyśpieszenie cząstkom gazowym i wówczas jest jakiś znikomy zysk. Takie jest moje zdanie paląc z zawirowaczami i bez. Jest jakiś ochotnik do testu zawirowiwaczy, to chętnie zobaczę wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam jest ktoś na forum,kto testował i zawirowywacze się sprawdzają pod względem spalania.Nie pamiętam kiedy to było,ale dosyć dawno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w kotle zawirowywacze, obniżają temperaturę spalin ok 15 - 20 stopni, czyszczenie ich to banał, wystarczy puknąć i cały pył z nich spada bez żadnego specjalnego czyszczenia. Wyjmuję je tylko wtedy, gdy czyszczę kocioł. Jeśli parametry spalania są właściwe, to osiada na nich tylko pył.

IMG_20181013_194729.thumb.jpg.e8d6c3e775070d6da6decfee54783028.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pana Brzozowskiego pytanie: czemu  status PAUZA na sterowniku nie jest  widoczna na aplikacji w telefonie a co za tym idzie nie można wystartować kotła ( ostatnio żona wciągnęła puze i włożyła drzewa na ruszt i zapomniała już uruchomić i poszła do pracy  nie mogłem z telefonu wystartować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie chodziło mi o pokazanie foto z zadymionymi zawirowaczami, wiem że włożenie do kotła zimnych zawirowiwaczy obniży temp. spalin o około 20°C. Po 24h będzie to 5°C, a po następnych 24h bez różnicy. Kolego @Jockey, wiem że lubisz testować, więc zrób tak jak napisałem wcześniej. 3 dni w oczyszczonym kotle z oczyszczonymi zawirowaczami, a następnie 3 dni w oczyszczonym kotle bez zawirowiwaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, lorbas napisał:

Do pana Brzozowskiego pytanie: czemu  status PAUZA na sterowniku nie jest  widoczna na aplikacji w telefonie a co za tym idzie nie można wystartować kotła ( ostatnio żona wciągnęła puze i włożyła drzewa na ruszt i zapomniała już uruchomić i poszła do pracy  nie mogłem z telefonu wystartować).

A próbowałeś najpierw zatrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek, niech każdy testuje u siebie działanie zawirowywaczy, czy coś dają u niego w kotle czy nie.

Ja wiem tylko jak działają u mnie, a u kogoś innego może być inaczej. Nikogo nie zachęcam, ani nikomu nie odradzam ich stosowania.

p.s. Olduś, sorry teraz nie mam czasu, bo zarobiony jestem i nie mam kiedy potestować, poddajesie.gif

ale jak się obrobię, to i owszem owszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek nakręcony jesteś jak budzik nad ranem. Siejesz ferment i tyle. Po pierwsze piec bez względu na to czy ma "zawirowywacze" czy nie tak samo się brudzi więc spadek sprawności będzie taki sam. A wiec jeśli mamy z dodatkowym ustrojstwem w piecu 86% sprawności i bez powiedzmy 80% to jeśli spadek będzie ok 5% to dla obu przypadków. Następna sprawa to podważanie przez Ciebie takich potentatów jak Per-eco, Zębiec czy Ogniwo które w swoich piecach ma właśnie takie blaszki i spore doświadczenie wypracowane w laboratoriach . jak masz inne odczucia twoja sprawa ale nie zawracaj kijem Wisły. Zainwestowaleś w piec na groch bo miało być czyściej, prościej i bez problemowo ale nie jesteś w stanie zapanować nad swoją instalacją a raczej wyimaginowanym jej działaniem. Czytaj ze zrozumieniem co do Ciebie ludzie piszą i staraj się zrozumieć dlaczego coś ma działać tak a nie inaczej. A jeśli chcesz mieć bezobsługową instalacje zainwestuj w gaz. Dobrze wykonana instalacja to taka która zabezpiecza piec przed zalewaniem zimnym zładem, gwarantująca sprostanie zapotrzebowaniu na ciepło i oczywiście czystym spalaniem. Jeśli w niskim zapotrzebowaniu palisz mocnym grochem t w życiu rady sobie nie dasz i żaden sterownik tego nie ogarnie. To tak na szybko bo nie mam czasu się rozpisywać. U mnie proste kreski, Czech na palniku czysty piec i zawirowywacze.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lorbas napisał:

Do pana Brzozowskiego pytanie: czemu  status PAUZA na sterowniku nie jest  widoczna na aplikacji w telefonie a co za tym idzie nie można wystartować kotła ( ostatnio żona wciągnęła puze i włożyła drzewa na ruszt i zapomniała już uruchomić i poszła do pracy  nie mogłem z telefonu wystartować).

W nadchodzącej aktualizacji wciśnięcie "ROZPALONY" lokalnie lub w aplikacji wyłącza pauzę, jeśli była włączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego [mention=4242]hamerg[/mention], dziękuję za wykład. Ale jak już jesteś fachowcem i tłumaczysz mi jak chłop krowie na granicy, to palę w kotle nie w piecu.
I znowu się czepiasz. Znam różnicę encyklopedyczną między piecem a kotłem. Większość i tak używa zamiennie tych określeń, a to forum to nie praca magisterska. Nabijasz posty nie wnosząc nic do tematu.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Oldek napisał:

O, widzę że kolega @8010pali w piecu nie w kotle.

Widzisz jaki jesteś myśliwy. Długo nad tym myślałeś? 

Piec czy kocioł jak zwał tak zwał. Jedni idą na pole drudzy na dwór.

Grunt że bez problemów,  tanio i czysto sie pali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Oldek napisał:

Tyle co zmarłemu kadzidło, tylko ten pierwszy nie musi  co tydzień zawirowywaczy czyścić.

Ja mam zawirowywacz w kanale pionowym. Kiedyś wyciągnąłem i spaliny miałem podobne (mam dość niskie więc i różnica była niewielka).

Więc nie wiem czy coś u mnie dają ale trochę pyłu się na nich zbiera więc nawer jeśli dużo nie zyskuję na sprawności to możliwe że przynajmniej na dachu czy w kominie czyściej, nie mówiąc już o powietrzu ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.