Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Może przeoczyłem Twoją odpowiedź? Będę wdzięczny za te pomiary.

 

Pozdrawiam

 

ps. chodzi o odległość między rusztem wodnym, a powierzchnią palnika, drugi pomiar - jak wysoko nad palnikiem masz zawieszony deflektor (u nie jest zaraz pod rusztem)

Między rusztem a palnikiem u mnie jest 20cm, deflektor nad palnikiem jest na wysokości 17,50cm. Do opalania owsem deflektor jest obniżany do 7cm nad palenisko czyli o 10,5 cm w dół.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz kotłową?

Wg informacji które wcześniej podawałeś masz tylko CWU i CO :wacko:

Sorka myślałem że pompa CO i kotłowa to to samo,

mam faktycznie CWU I CO,

jak zrobiłem zawór 3D na minimalne otwarcie 40% to temperatura kotła się trochę uspokoiła,

no ale minimalna temp. CO to 46st. przy kotle o temp. 54

więc nie jest to rozwiązanie mnie zadowalające :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie wiecie moze czy sa jakies poprawki w działaniu zaw. 3/4 d w Skzp -02 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacja z ostatnich 12 godzin, 

 

spalanie bardzo niskie,

 

Temp. podajnika 40 stopni zaraz pod koszem.

 

nie chce mi sie juz bawic w wyplaszczanie linii mocy kotla, zauwazylem, ze jednak po wzroscie mocy temp. wody jest lekko przeciagnieta 0,4 stopnia i spadnie czasami o pol stopnia ponizej zadanej.

 

 

W kocu udalo mi sie zrobic grzejniki w lazienkach 36 stopni :) wystarczy aby wszystko sie dosuszylo.

Podloga ciagle 25, ale powrot 24,7 (przy +10 na dworzu musza byc bardzo male straty ciepla w domu) 

 

przy -7 juz wyraznie bylo widac ze dT powrotu z podlogi byla troche wieksza.

 

 

Ale po co pisze?

 

Wszyscy strasza przewymiarowanymi kotlami moja 19 kW wyglada jak zwykly 25 kW kociol a jednak sterownik potrafi go prowadzic na modulacji 5-30% i to bez ryzyka zezarcia przez rdze :)

A pisze to na pokrzepienie serc tym, ktorzy tak jak ja byli zdani na laske i nielaske instlatora.

 

Moge teraz gdybac co by bylo jakbym mial mniejszy kociolek? np. 12 kW? czy spalanie byloby mniejsze? czy piec pracowalby lepiej?

 

Jedyne co moze budzic obawy to niska temp. spalin ale po zeszlym sezonie ogladalem komin kamerka i naprawde bylo czysto wiec jednak moze nie zniszcze komina?

post-62909-0-95417800-1479762221_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania że przy kotłach z podajnikiem i dobrym sterownikiem (jak ten z niniejszego tematu) małe przewymiarowanie kotła to wręcz zaleta.

Sam kupiłem 12KW na ok 100m2, ze strony zawijana wynikało że wystarczy 10kW, niestety patrząc na zachowanie kotła przy kilku stopniach na minusie mam nieco obaw co będzie przy dużych mrozach.

By utrzymać temp ok 40-42 (przy kilku na minusie na zewnątrz) na CO musiałem podnieść moc max do 70%.

W tym wypadku automatycznie podnosiła się temp spalin (ok150) a więc i straty.

Sam palnik jest pewnie zdolny wygenerować odpowiednią moc ale wymiennik nie jest w stanie tego odebrać i dużo ciepła leci w ... komin.

Muszę zmajstrować jakieś zawirowywacze by wydłużyć drogę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzasz tylko to co podejzewalem.

 

Przy mocniejszym dmuchaniu plomien jest zywszy mocniejszy ale i ped spalin troche wiekszy zawirowacze napewno pomoga, ale w takim wypatku dlaczego nie montowane sa w standardzie?

 

Moj kociol to spory kloc 410kg  i jak zlapal ta temperature 62 stopni to trzyma i ruszt wodny mi nie przeszkadza  i ze spiekami nie walcze, sadzy tez nie mam.

 

 

Zobaczymy co sie stanie jak przyjda mrozy? ale jestem pozytywnie nastawiony wiedze mam o niebo lepsza co i jak regolowac, a i eko jak na razie 300 kg/msc  w zeszlym roku poczatkiem grudnia juz mialem 1 t w plecy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przetestowałem ruszt wodny załadowany drewnem. Kocioł szybko osiąga temp. 50C. Temperatura spalin wtedy utrzymuje się ok. 150C (przy pełnej mocy dmuchawy) a to dlatego, że płomień widać we wszystkich przegrodach. Ogólnie jest to dobry sposób na szybkie nagrzanie wody w instalacji, a potem można włączyć podajnik.

Edytowane przez carlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między rusztem a palnikiem u mnie jest 20cm, deflektor nad palnikiem jest na wysokości 17,50cm. Do opalania owsem deflektor jest obniżany do 7cm nad palenisko czyli o 10,5 cm w dół.

 

Pozdrawiam.

Dzięki wielkie, U mnie jest chyba z 25 cm do rusztu (podstawa jest wykonana wg mojego projektu i palnik APRQ) to daje nadzieję że jak obniżę deflektor to może droga spalin trochę się wydłuży i będzie sadze dopalać.

 

Amanda, Vadus, co do wielkości kotła mam podobnie, palnik maks 25kW ustawiony w SKZP na 14kW, sam kocioł 17kW, z wyliczeń wychodzi mi zapotrzebowanie maks ok 11-9 kW. ale przy podajnikach sprawność wygląda chyba inaczej niż w przypadku zasypowców - tzn osobno trzeba traktować palnik a osobno kocioł a w zasadzie wymiennik. Palnik będzie spalał czysto jeśli jest dobrze dobrana dawka powietrza do paliwa (tu ukłony dla Tomka, jego ster robi to świetnie i zaoszczędził nam dużo nerwów z nastawami, wystarczy poczytać fora innych kotłów i sterów) a sprawność wymiennika zależy tylko od jego geometrii i powierzchni. Tutaj tylko trzeba uważać żeby nie przewymiarować za bardzo bo spada temp spalin i jest możliwość wykraplania w kominie, tutaj jedynym rozwiązaniem jest suchy opał i ocieplony komin.

 

Ja testowałem regulację temp spalin poprzez przymykanie szybra. Udało mi się zejść z temp spalin poniżej 100^C (przy modulacji 55% z 14kW) dzięki temu że spaliny dłużej pozostawały w kotle, ale dla średniej mocy 30-40% temp była w zakresie 50-60^C i stwierdziłem że nie będę ryzykował komina i z powrotem otworzyłem szyber na maks. Temp teraz wynosi ok 140^C przy 55%. Gdy przyjdą mrozy zwiększę modulację do 65-70% i ograniczę temp spalin do 170^C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczy mi ktoś takie dziallanie zaw. 3 dpost-1379-0-62734600-1479844888_thumb.jpg takie spalanie post-1379-0-41702300-1479844940_thumb.jpg tem. Na dworze post-1379-0-65291700-1479845013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Tomku .

Jesli mozna to jutro bo dzisiaj tylko wpadłem i wypadłem z kotłowni i na szybko zdjecia .

Panie Tomku mysli Pan o poprawie pracy mieszacza , podesłałem pamięta Pan wskazówki ster.MIX-07 , co Pan mysli ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest z czego obniżać i właśnie brakuje nam ustawień mieszacza o które prosi Tomek a które wszystko wyjaśnią  <_<

 

Mam podobną sytuację co Marek a to dlatego że ograniczyłem dolny zakres temperatury pracy mieszacza 

 

post-25821-0-54513800-1479886129_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie w tym rzecz. Ograniczyłem dolny zakres pracy mieszacza do 23% i bardziej sie nie zamknie. To jaka temperatura będzie za mieszaczem gdy będzię w pozycji otwarcia 23% zależy od temperatury jaka będzie na kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stara instalację która nie jest do końca poprawnie wykonana. Gdy mieszacz zamknie sie poniżej 20% to dwa grzejniki przestają zupełnie grzać 

Zazwyczaj mieszacz pracuje w zakresie 35-50% zależy co mamy za oknem ale czasem mamy takie temperatury około 10 stopni a wtedy mocno sie przymykał i dwa grzejniki przestawały grzać.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.