Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Podajnik slimakowy zeliwny

 

na poczatek przetestuj tak

 

modulacja od 5 do 100%

max czas przekroczenia temp. 60 min

powietrze min 1% max 35 % (ale sprawdz czy klapka nie jest odchylona na dmuchawie)

kalorycznosc jezeli masz srednio dobre eko to 26-27 Mj

temp. kotla ustaw na min 58-60 

wydajnosc podajnika ustaw 15kg/h podawanie 5 sek

 

nie wiem jaka masz instalacje teraz jak ustawiles sterownik to musisz poczekac na pierwsze wykresy to Ci powie czy masz obieg kotlowy czy piec zacznie modulowac.

 

Musisz tez ustalic ile ciepla potrzebuje Twoj dom i na ile instalacja pozwali ci utrzymac temp. komfortowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle "warto" co po prostu tam jest jego miejsce, ma mierzyć temp spalin a nie temp rury odprowadzającej spaliny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witkowski robi wlasnie takie tuleje ktore napewno nie podaja wlasciwiego wyniku spalin. 

 

 

Nie wiem czy dobrze wnioskuje ale nawet dzisiaj pokusilem sie o docieplenie miejsca gdzie jest czujnik temp. kotla. i jakby  temperatura jest teraz bardziej akuratniejsza przedtem zawsze jakos brakowalo 0,5 stopnia do tego co szlo na zasilanie.

 

 

Ja tylko powtrzorze pytanie czy czujnik spalin wplynie jakos na modulowanie sterowknika SKZP ? jak narazie widze ze to tylko temp. kotla jest najwazniejsza

 

Wszystkie inne parametry jak max sila nadmuchu czy kalorycznosc czy korekte paliwa wszytko to trzeba samemu ustawic opierajac sie na obserwacji palenia sie zloza.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na poczatek przetestuj tak

 

modulacja od 5 do 100%

max czas przekroczenia temp. 60 min

powietrze min 1% max 35 % (ale sprawdz czy klapka nie jest odchylona na dmuchawie)

kalorycznosc jezeli masz srednio dobre eko to 26-27 Mj

temp. kotla ustaw na min 58-60 

wydajnosc podajnika ustaw 15kg/h podawanie 5 sek

 

nie wiem jaka masz instalacje teraz jak ustawiles sterownik to musisz poczekac na pierwsze wykresy to Ci powie czy masz obieg kotlowy czy piec zacznie modulowac.

 

Musisz tez ustalic ile ciepla potrzebuje Twoj dom i na ile instalacja pozwali ci utrzymac temp. komfortowa.

dzięki ale mnie chodziło o fabryczne ustawienia sterownika skzp czyli parametry ustawione przez producenta bo nie chcę przywracania robić tylko porównać z moimi aktualnymi ustawieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie też 4 lata temu było czysto i sucho.

A w zeszłym roku ruda plama na suficie w salonie..

Wchodzę a komin z każdej strony przecieka czarną smołą....i ok 5000 plecki hmmmmm warto?[/quote

 

Sam sobie zaprzeczasz. Skoro 4 lata było sucho to jakim cudem było mokro? Zdecyduj się chłopie. Nie mogło być sucho skoro pojawiła się smoła.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek czytaj i analizuj.

4 lata temu w kominie było sucho zero sadzy.

2 lata temu na suficie przy kominie pojawiła się mała ruda plamka.

W zeszłym roku plamka zwiększyła się.

Patrze na komin cały dziwnie mokry...

 

Efekt palenia z niską temp i mokrym opałem. Nie wuem jak się to ma u ludzi, którzy mają kominy modułwe ale mój zwykły 24x10 nie wytrzymał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, z obserwacji postów/wypowiedzi na forum temp spalin u różnych osób waha się od kilkudziesięciu (50-60) do stu kilkudziesięciu (średni max 150).

U mnie to zakres od ok 100 do 140 (przy dmuchawie WPA06, bez przysłony) powietrze na sterowniku 5-28% (piec Malkot, 12kW)

 

Sądzę że temperatura spalin zależy także (oprócz ustawień) od samej konstrukcji kotła - im więcej  kanałów (dłuższa droga spalin) tym temp. niższa.

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ci tyle powietrza, czym więcej powietrza tym większa ten. Spalin.

Eko jak ci się pali, są spinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jest podawane zbyt dużo paliwa i by je dobrze spalić musi tak wiać a sumarycznie kocioł musi spalać więcej eko by zniwelować straty ciepła ulatujące w tak gorących spalinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, z obserwacji postów/wypowiedzi na forum temp spalin u różnych osób waha się od kilkudziesięciu (50-60) do stu kilkudziesięciu (średni max 150).

U mnie to zakres od ok 100 do 140 (przy dmuchawie WPA06, bez przysłony) powietrze na sterowniku 5-28% (piec Malkot, 12kW)

 

Sądzę że temperatura spalin zależy także (oprócz ustawień) od samej konstrukcji kotła - im więcej  kanałów (dłuższa droga spalin) tym temp. niższa.

 

Ja to tak rozumuje,

 

np. kociol 12 kW palnik jest maly i ilosc eko spalana na nim jest napewno mniejsza niz np. na mojej duzej ekoenergii, czyli jak dmuchnie sie mocniej na takim 12 kW palniku to zeby dogrzac caly kociol musi sie mocno palic i plomien tez jest wysoki sam zar nie wystarczy. Stad tez spaliny pedza i dojda do czujnika gorace. Taki kociolek napewno powinien modulowac na wyzszych mocach palnika.

 

W kotle takim jak moj 19 kW ( choc tak naprawde wyglada on jak 25 kW) jakbym tak palil na duzej mocy to po pierwsze tak duza ilosc zloza na retorcie odpowiednio dmuchana wygenerewowala by naprawde sporo mocy (ktorej i tak nie mialbym jak teraz odebrac wiec w komin poszlo by pewnie wiekszosc energi)

 

Cale szczescie ze odkrylem sposob prowadzenia przewymiarowanego kotla na niskiej mocy nie generujac smoly. I mysle ze duza w tym zasluga sterownika bo naprawde miekko steruje biegiem dmuchawy gdyby nie to to bym nie utrzymal modulacji tylko bym ciagle walczyl z dwustanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


no właśnie u mnie przy takiej dmuchawie nie ma spieków i wszystko się ładnie dopala, problem jest jak schodzę poniżej 55% wtedy na retorcie połowa węgla jest wypalona a połowa nie, idealnie jak by retorte podzielił linijką na pół.

 

Amanda ma rację po prostu musisz zmniejszyć podawanie paliwa

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie u mnie przy takiej dmuchawie nie ma spieków i wszystko się ładnie dopala, problem jest jak schodzę poniżej 55% wtedy na retorcie połowa węgla jest wypalona a połowa nie, idealnie jak by retorte podzielił linijką na pół.

masz uszczelnioną retortę ?

jak kupiłem piec i zacząłem palić to też musiałem dać dużo powietrza, dopiero jak znalazłem w necie o uszczelnieniu retorty zajrzałem do mojej, a ona tylko położona na podajnik i powietrze uciekało wkoło 

uszczelniłem i powietrze 5-27% wystarcza !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie nie miałeś temperatury spalin na tak wysokim poziomie (pow. 200stC) bo powietrze uciekające "bokiem" bardziej je wychładzało niż wzmagało spalanie

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Po moich bojach ze sterownikiem chcialbym podzielic sie mala uwaga.

Okazalo sie, ze mierzac temp. na powrocie zaworu 4D nie byla to stala temp. tylko co jakis czas (blizej mi nie okreslony) temp. pikowala w dol a potem wracala.

 

Czy nie przydaloby sie aby miec np. taka opcje w sterowniku sledzenia historii temp. na wszytskich czujnikach temp jakie sa podpiete do sterownika? 

Co by to mi dalo? a no to, ze moznaby przesledzic jak wplywa na rozklad temp. np. ladowanie Bojelra, albo jakies inne zdarzenia, Normalnie niektore zdarzenia to mozna zauwazyc albo przypadkiem albo wogole o nich nie wiedziec :)

 

 

Poza temp. spalin CO i kotla nie ma mozliwosci monitowania innych temp. (fajnie tez byloby mozliwosc wlaczania i wylaczania  ktory z czujnikow ma byc monitorowany)

 

 

 

Poza tym odkad umiescilem czujnik powrotu we wlasciwym miejscu wkoncu wszytko ulozylo sie w logiczna calosc. udalo mi sie ustawic grzejniki lazinkowe na 36 stopni, podloge na 25 i kociol ma 62 a powrot 59-61 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie co niektórym by się to przydało ale czy ogółowi?

W końcu to nie stacja badawcza ale piecyk :D

 

Zakładam że przy użyciu modułu internetowego będzie możliwość odczytu wszystkich danych więc każdy co tam będzie chciał to sobie zarejestruje (poza sterownikiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym odkad umiescilem czujnik powrotu we wlasciwym miejscu wkoncu wszytko ulozylo sie w logiczna calosc. udalo mi sie ustawic grzejniki lazinkowe na 36 stopni, podloge na 25 i kociol ma 62 a powrot 59-61 

Wadus to dobrze, jak pokazałem SKZP może sterować w miarę płynnie temp kotła nawet jeśli jest wyłączona pompa CWU (warunek kocioł o małej pojemności wodnej i duża powierzchnia wymiany w bojlerze). Pisałem też o tym że część problemów z "wachlowaniem" temp za siłownikiem zaworu może wynikać z "podkradania" wody przez pompkę Cwu z głównego obiegu. Chodzi tutaj jaki obieg dominuje w kotle -  ten generowany przez pompę CWU czy CO. Jeśli zawór 3 czy 4D się otwiera to zaczyna dominować obieg CO. Wachlowanie zaworu pojawiają się gdy te obiegi zaczynają ze sobą "konkurować" (dla każdej instalacji może to być inny kąt otwarcia zaworu) wtedy chyba by pomogło tylko zwiększenie reakcji/szybkości zaworu.

 

Ja ustawiłem tak że działa pompa CO (zawór 4D otwarty od 15 do 56%) do otwarcia 22-25% zaworu, CWU ładuje się grawitacyjnie. Teraz chcę założyć czujnik pogodowy żeby podnosiła się temp kotła a zawór nie musiał się ponad te 25% otwierać.

RR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taką konstrukcję (Ling Duo z założonym SKZP02). ;) Wieczorkiem pomierzę Ci te odległości, jednak sadza powyżej rusztu czasem jest i trzeba przywyknąć do czyszczenia.

Może przeoczyłem Twoją odpowiedź? Będę wdzięczny za te pomiary.

 

Pozdrawiam

 

ps. chodzi o odległość między rusztem wodnym, a powierzchnią palnika, drugi pomiar - jak wysoko nad palnikiem masz zawieszony deflektor (u nie jest zaraz pod rusztem)

Edytowane przez Bimerang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki wielkie, jakoś mi z głowy wyleciało. Dziś wieczorkiem zmierzę i podam.

 

Deflektor również mam zaraz pod rusztem. Jest jeszcze inna możliwość obniżenia deflektora o kilka centymetrów ale to do opalania owsem. Dokładne odległości podam po zmierzeniu.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez clip2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie bojler ma 150L pionowy, pojemnosc kotla 90 litrow, 

 

Mam zawor 4D i co... i okazuje sie ze to nie zawor 4D chroni mi powrot, jak wlaczylem pompke CWU to cyrkulacjia cieplej wody na odcinku Kociol - Bojler - Powrot kotla chroni mi temp powrotu.

 

Teraz juz to wiem bo jak zaczalem mierzyc ta temp. to nawet jak temp. za zaworem 4D przy 7/10 spadnie mi do 28 stopni to powrot ciagle trzyma sie w granicach 57-58 stopni gdy na kotle mam 62 stopnie. 

 

Ktos mnie uswiadomil ze u mnie rownie dobrze tego zaworu 4D mogloby nie byc skoro pompka CWU robi za kotlowa i za ochrone powrotu.

 

U mnie dzieje se tak dlatego bo oba powroty z CWU i z zaworu 4D lacza sie w jeden jeszcze przed kotlem ale wyjscia z kotla sa z osobnych kroccow kotla dlatego pompujac pompka CWU wode tak naprawde nie wymuszam obiegu na zaworze 4D a jedyne co tam sie dzieje to woda krazaca w ukladzie grzewczym podbiera zaciaga troche cieplej z kotla.

 

Jednak jest tez korzysc z tego ze mam zawor 4D moge nim regolowac temp. grzejnikow lazinekowych bez obawy ze strace ochrone powrotu kotla i modulacje.

 

 

Podsumowujac do poki chodzi mi pompka CWU nie musze sie martwic o mieszanie wody w kotle i ochrone powrotu. Pompka zuzywa mi 8 W o grzeke bojler 24g/dobe.

Jedynie jak bojler straci troche cieplej wody ochladza troche krazaca wode i piec musi troszke mocniej popracowac ale trwa to doslownie 10 min i nie kosztuje wiecej jak  kilku minut modulacji w 30-50 % a potem kociolek znowu wraca na 5-30%

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.