Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

OK czyli dochodze chyba do wniosku ze to nie zawor 4D pilnuje mojego powrotu tylko pompka CWU miesza ciepla wode z powrotna z zaworu 4D ? tylko skad to zachowanie na zaworze 4D ? ze wiekszosc jednak czasu tez tam mam temperature 60 stopni ale na bardzo krotka chwile ta temperatura spadla i zawor 4D przepuscil cala wode z podlogowki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK duzo tu gadamy o ukladach, a ja teraz bardzo konkretnie i scisle zwiazanie ze sterownikiem SKZP-02 :)

 

Nastawy kotla

 

modulacja: 5-100 %

Powietrze od 1 do 35%

czas przekroczenia temp. 30 min (max w tej wersji sterownika)

 

 

Ewidentne wolne wtlaczanie wody chlodnej do kotla (duza pojemnosc wodna = duza bezwladnosc) czyli opoznienie na pracy palnika aby dogrzac wode 

 

 

Efetk = praca dwu stanowa ze wszystkimi jej problemami, zapadajace sie palenisko w czasie czuwania, wchodzenie na max moc kotla czyli duze spalanie i spieki.

 

 

Moje pytanie do szanownych kolegow

 

Mam taki pomysl aby ustawic modulacje na  20-60% licze na to, ze te min. 20% juz powoli bedzie dogrzewac wlewajaca sie chlodna wode i dzieki temu zmniejsze dT na kotle tj jak powiedzmy wchodzi woda 53 stopnie a na gorze kotla jest 68, to mam nadzieje ze te 20% procent podgrzeje na bierzaco bedzie podgrzewac te 53 stopnie do ilu ? nie wiem wlasnie tu bedzie duzo eksperymentowania.

 

Moze 20% moze 15% i pytanie do ilu stopni moze to juz podgrzac taka wode

 

Pytanie kolejne co sie wtedy stanie na kotle?

 

Chlodniejsza woda jest juz podgrzewana pomimo ze zadana temperatura sie ciagle trzyma, gdy ta chlodniejsza dojdzie do strefy gdzie jest czujnik moze byc tak ze kociol nie bedzie musial juz wchodzic na 100 % mocy tylko powiedzmy na 40%-50%-70% ?

 

Pozatym chyba wydluzymy wtedy czas kiedy takie podgrznie bedzie konieczne bo jezeli w tym przypadku podgrzeje 53 stopnie do np. 60 to te 60 nie wychlodzi tak szybko jak 53?

 

Mysle, ze to bedzie mordega bo trzeba bedzie znalezc zloty srodek, idealny kompromis aby nie spalac za duzo eko bo przeciez mozna ustawic min na 40%  czy 50% ale wtedy spalanie to bedzie stale i olbrzymie, mi chodzi o to aby piec zaczal wyrownywac faktyczne straty w domu a to juz nie powinno kosztowac tyle mocy. tylko pytanie czy to jednak sie uda i bedzie ekonomiczne?

 

bo moze sie skonczyc tak ze znajde ta min. temp. powiedzmy 30% i spalanie bedzie jeszcze ok, a moze te min bedzie musialobyc 50% wtedy ok opanuje bezwladnosc kotla ale kosztem wysokiego spalania.

 

 

 

post-62909-0-66996500-1479414936_thumb.jpg

post-62909-0-17213400-1479414943_thumb.jpg

post-62909-0-08258200-1479414950_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli spróbować zmniejszyć moc kotła z moich 19na 15 kw? Mam dosyć dużo towaru na palniku

Czas podawania w auto 3 sek jest teraz ale widzę że zwiększyła się częstotliwość pracy silnika.

Na tą chwilę spalanie 21kg/dobę. Z tym że na zewnątrz 8 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również przyłączam się do prośby. Forum się rozrasta dość dynamicznie i przeglądanie dziesiątek stron w poszukiwaniu softu jest dość kłopotliwe.

Wersja 1.86 do pobrania na 59 str wątku. Do aktualizacji jest również potrzebny aktualizator którego brak w spakowanym pliku 1.86. Trzeba go pobrać ze strony producenta na pewno jest w pliku 1.73. Przy okazji pobierzcie tez instrukcje bardzo pomocna. Aktualizacja według instrukcji i na kabelku Digitusa u mnie przebiegła bezproblemowo. A swoją drogą poszukajcie w sieci Digitusa, jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, aktualizator mam bo już aktualizowałem do 1.83. Dzisiaj podniosę wersję do 1.86 bo lubię mieć najnowszy soft. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wstyd sie przyznac ale wyszla maja niewiedza i glupota 

 

Pokazywalem Wam moje screeny i niektorzy sie dziwili ze powrot mam tak samo cieply jak temp na kotle

 

 

Okazuje sie ze to nie byl wlasciwy powrot i to nie zawor 4D pilnuje mojego powrotu do kotla,

 

Przelozylem czujnik powrotu teraz w miejsce gdzie wchodzi 1 rura do kotla jakies 5 cm od tego wejscia i okazuje sie ze mam jednak delte i to nie zwor 4d mieszal mi wode kotla z woda powrotu tylko pompka CWU tloczac ciepla wode przez bojler mieszala mi wode powrotna z zaworu 4D w miejscu gdzie spotykaja sie te 2 powroty i wchodza w 1 rure do kotla

 

na zdjeciu juz widac normalna dT i teraz  jestem ciekaw jak wplynie to na modulacje?

 

 

Jak sterownik zacznie modulowac gdy teraz powrot nie bedzie wiekszosc czasu mial taka sama temp. jak kociol? czy zacznie plynniej modulowac majac rzeczywiste informacje o powrocie?

 

I wiem juz ze moge teraz rozkrecic zawor 4D i podgrzac sobie grzejniki ignorujac jaka tam bedzie temp. na powrocie zaworu bo i tak powrot do kotla bedzie mieszany z ciepla woda z obiegu bojlera.

 

 

A wiec przepraszam wszystkich ze nieswiadomie wprowadzalem w blad, na swoje usprawiedliwenie powiem tylko ze zalozyc czujnik na powrocie kotla bylo koszmarnie ciezko musialem sie wczolgac pod podajnik i jakos mi sie udalo ale wygladalem jak gornik z przodka ;)

 

 

post-62909-0-61924500-1479466169_thumb.jpg

post-62909-0-09399200-1479466172_thumb.jpg

post-62909-0-87652900-1479466417_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna zmiane zrobilem w ukladzie, wylaczylem pompe CWU w sterowniku a wlaczylem pompe cyrkulacyjna na stale wlaczona i przelozylem kabel zasilajacy z pompki CWU

 

Teraz mam gwarancje ze nic nie wylaczy pompki CWU i bedzie krecic 24h/dobe 

 

 

Przy okazji pytano sie jaka mam dmuchawe i przeslone, przeslona jest zamknieta a dmuchawa WPA 06

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy "przesłona jest zamknięta"?

Całkowicie zamknięty wlot do dmuchawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem bo też taką mam, ale "przesłona jest zamknięta" - zasłania całkowicie wlot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wstyd sie przyznac ale wyszla maja niewiedza i glupota 

 

Pokazywalem Wam moje screeny i niektorzy sie dziwili ze powrot mam tak samo cieply jak temp na kotle

 

 

Okazuje sie ze to nie byl wlasciwy powrot i to nie zawor 4D pilnuje mojego powrotu do kotla

Coś mi właśnie nie pasowało bo niemożliwa jest taka delta ale nie chciałem w głębszą dyskusje wchodzić  ^_^

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie taka koncepcja rozwiązania braku dedykowanej pompy kotłowej (wykorzystując pompę CWU ale nie przegrzewając bojlera przy ew temperaturach kotła powyżej oczekiwanej temp wody CWU)

post-701-0-70821500-1479471893_thumb.jpg

 

Na rys zastosowano dwa różne siłowniki (jeden zamknięty drugi otwarty w stanie bezprądowym), pobór mocy odbywa się tylko wtedy gdy grzejemy wodę w bojlerze a i ten jest niewielki (1-2W).

Ew zaburzenie temperatury wody na kotle w momencie włączenia bojlera nie powinno być drastyczne bo czas zmiany położenia takich siłowników to ok 120s (2min) i jest dosyć płynne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK to ja sie poddaje, albo cos tu nie kaman,

 

zasilasz uklad 36,9 a i tak powrot masz cieply 48,3 przy temp kotla 49,8 ??? 

 

Na moim zaworze z rurami CU 28mm, zawor 4D 1'' 3/10 i to juz max aby przy 64 na kotle puscic 28 na uklad i trzymac dT na powrocie 1-2 stopnie , rozkrece zawor 4D na 3,5/10 dT powrotu ma wtedy 30 stopni

 

Fakt ze ja nie mam pompki kotlowej tylko ta nieszczesna pompka CWU tloczy.

 

Masz jakis schemat swojej instalacji ?

 

Walus trochę inaczaj,

zasilanie za mieszaczem 45st

powrót 36st

kocioł 54st

 

 

 

faktycznie kocioł zimny od dołu od góry gorący,

ktoś pytał o zawór 3D jest na zasilaniu,

mam zawór na powrocie dochodzącym do zaworu 3D skręciłem go zobaczymy czy wtedy bardziej pociągnie z kotła,

ale raczej wątpie,  

 

dodam jeszcze zdjęcia, z zaworem 3D pracujacym z siłowniekiem i z otwartym na 100%, chyba już wiadomo które pracuje z zaworem :)

post-70365-0-08381700-1479474191_thumb.jpg

post-70365-0-59199600-1479474194_thumb.jpg

Edytowane przez system2002
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amanda lepsze będzie zastosowanie czegoś takiego z głowicą termostatyczną z kapilarą

http://allegro.pl/herz-zawor-termostatyczny-3-dr-calis-3-4-361-i5064365467.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie taka koncepcja rozwiązania braku dedykowanej pompy kotłowej (wykorzystując pompę CWU ale nie przegrzewając bojlera przy ew temperaturach kotła powyżej oczekiwanej temp wody CWU)

attachicon.gifkotcwu.jpg

 

Na rys zastosowano dwa różne siłowniki (jeden zamknięty drugi otwarty w stanie bezprądowym), pobór mocy odbywa się tylko wtedy gdy grzejemy wodę w bojlerze a i ten jest niewielki (1-2W).

Ew zaburzenie temperatury wody na kotle w momencie włączenia bojlera nie powinno być drastyczne bo czas zmiany położenia takich siłowników to ok 120s (2min) i jest dosyć płynne.

Ja tez o tym myslalem 

 

Pompa na powrocie wypycha ciepla wode ale zeby bojer nie byl przegrzewany trzeba by dodac zawor odcinajacy ktory by odcinal obieg na bojler jezeli temp. w bojlerze osiagnelaby zadana.

 

Pytanie tylko jest czy lepiej trzymac ciagle wygrzany bojler ? zuzycie cieplej wody szybciej byloby uzupelniane przez piec i prawie na biezaco. 

 

Wezmy taka sytuacje ktos nalewal wode do wanny i nalal po brzegi cieplej wody bojelr zalal sie zimna woda otwiera sie zawor i teraz masa cieplej idze na bojler i ochladzona wraca na powrot.

 

Jak to wplynie na instlacje CO? jak piec mocno bedzie musial zaczac pracowac aby uzupelnic ta strate?

 

Czy nie lepiej jednak aby bojler byl ciagle ogrzewany? a najwyzej na wyjsciu bojlera dac zawor  termostatyczny mieszajacy ?

post-62909-0-05950200-1479472763_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem macie oboje rację ale jak zwykle należy to "przymierzyć" do indywidualnych rozwiązań instalacji (np bojler ma dość daleko od kotła) i indywidualnego "widzimisie" użytkownika :)

 

@AdamMa chodziło mi m.in o możliwość sterowania za pomocą posiadanego już sterownika

 

@wadus - jak ludek zużyje całą ciepłą wodę z bojlera to czy będzie sterowane/włączanie "na żądanie" (poprzez sterownik) czy grzane non-stop to i tak wpłynie to na pracę kotła.

 

 

W wersji uproszczonej można zrezygnować z zaworu szeregowo włączonego z bojlerem  - odpowiednie przymykanie/otwieranie zaworu włączonego równolegle do bojlera będzie powodowało zwiększony lub zmniejszony przepływ przez bojler

Edytowane przez Amanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kolegi wadus wpa6 całkowicie zamknięta a u mnie nie było przesłony. Mam całkowicie bez i pow. Na ster. Chyba 30 % Max. Zmniejszyłem moc kotła na 16 z 19 i nadal jest sporo węgla na palniku. Korekcja - 15 a spalanie przy 10 st na zewnątrz 19 kg/doba -sporo.

Fakt dwa grzejniki w łazienkach grzeją na full plus podłoga na powrotach. W domu 23-24 st. Obawiam się że niżej nie zejdę i 4.5 tony puszczę w komin w tym sezonie

Edytowane przez Karoll76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecywałem wstawiam zdjęcia parametrów kotła na owsie z dziś uruchomionym zaworem 4d na SKZP 02 /do dziś Sieger S55/,z czujnikiem pogodowym.Pracuje ok. 8h,ztego co widzę jest ok,temp. trzyma jak trzeba,teraz zewnętrzna trochę spadła to dołożył 1,5st na zasilaniu

post-22550-0-94664500-1479489362_thumb.jpg

post-22550-0-59409200-1479489379_thumb.jpg

post-22550-0-41898000-1479489405_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać jak wygląda palnik i wymiennik?

 

Amanda możesz pokazać przykładowe głowice o których piszesz?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.