Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

A co to czasu podawania w AUTO to ma ktoś jakieś doświadczenia? Tzn. kiedy jest lepiej ustawić mniejszy czas podawania z większą częstotliwością a kiedy lepiej jest ustawić dłuższy czas podawania z mniejszą częstotliwością? W przypadku SKZP-02 min. jest 3s a max. 10s.

 

Nie wiem jak u Was ale ja w AUTO moge zmienic tylko czas podawania (nie wiem czy gdzies mozna czestotoliwosc?) 

Czas podawania tez mozna dopiero zmienic jak tez wejdzie sie w tryb ADMINA ( aktualnie mam u siebie 5 sek)

 

 

Taka ciekawostka zauwazona dzisiaj rano u mnie: Podajnik od strony kotla z temp 52 stopni spadl mi do 37 !!!

Nic nie zmienialem na piecu nic nie przekrecalem na zaworach czy pompkach....

 

... zapomnialem tylko szczelnie domknac na noc klape podajnika (nie zatrzasnalem zamkniec) troszke czuc bylo dymu w kotlowni ale minimalnie, jak otworzylem klape nie bylo widac dymu choc ekogroszku bylo tylko troche.

 

Ciekawy jestem tez czy ta rozszczelniona klapa byla przyczyna tego ze kociolek jakby stracil  kilka procent mocy? wygladalo tak jakby palnik zrobil sie odrobine slabszy bo zar nie schodzil az tak mocno ? 

 

Jak wroce z pracy to sie przekonam czy temp. podajnika znowu sie zwiekszy.

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale ja w AUTO moge zmienic tylko czas podawania (nie wiem czy gdzies mozna czestotoliwosc?) 

Czas podawania tez mozna dopiero zmienic jak tez wejdzie sie w tryb ADMINA ( aktualnie mam u siebie 5 sek)

 

 

Taka ciekawostka zauwazona dzisiaj rano u mnie: Podajnik od strony kotla z temp 52 stopni spadl mi do 37 !!!

Nic nie zmienialem na piecu nic nie przekrecalem na zaworach czy pompkach....

 

... zapomnialem tylko szczelnie domknac na noc klape podajnika (nie zatrzasnalem zamkniec) troszke czuc bylo dymu w kotlowni ale minimalnie, jak otworzylem klape nie bylo widac dymu choc ekogroszku bylo tylko troche.

 

Ciekawy jestem tez czy ta rozszczelniona klapa byla przyczyna tego ze kociolek jakby stracil  kilka procent mocy? wygladalo tak jakby palnik zrobil sie odrobine slabszy bo zar nie schodzil az tak mocno ? 

 

Jak wroce z pracy to sie przekonam czy temp. podajnika znowu sie zwiekszy.

Zwiększy się temperatura. Gdy klapa nie była domknięta robił się tzw cug w kierunku komina ale nie jest to regułą jednak w Twoim przypadku to miało miejsce. Pewnie były też chwilowe cofki stąd było czuć dym w kotłowni.

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 8 rano podniosłem o 2% dolny zakres dmuchawy, modulacja póki co zawężyła się z 15 do 10% 

Widze, ze masz podobny "styl" palenia jak ja.

 

Duzo zaru na palniku dzieki temu kociolek sie nie wychladza i moze modulowac w bardzo malym zakresie mocy. 

U mnie troche bardziej szarpie ta moca ale to wina sztucznie podkrecanego obiegu kotlowego (pompka CWU jest wpieta w kociol z osobnego króćca  zasilajacego kotla wiec nie do konca dziala jak pompka kotlowa)

 

 

Ale widze, ze ten kto uzywa SKZP i osiagnal niski zakres modulacji na swoim kotle musi:

 

A) zawsze miec sporo zaru na retorcie

B) delikatnie dmuchac

C) nawet ruszt wodny nie powoduje osadzania sie sadzy

D) Temp. spalin nie przekroczy 100 stopni (efekt tego ze plomienie sa male skoro grzejemy prawie tylko zarem)

E) bardzo mala dT wyjscia i powrotu kotla

 

Cos jeszcze zapomnialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększy się temperatura. Gdy klapa nie była domknięta robił się tzw cug w kierunku komina ale nie jest to regułą jednak w Twoim przypadku to miało miejsce. Pewnie były też chwilowe cofki stąd było czuć dym w kotłowni.

Ciag kominowy mam npewno mocny, jak rozpalam kociol to nawet przy wylaczonej dmuchawie to mi ogien gasi bo tak zasyza komin.

Czlowiek sie cale zycie uczy ile to drobnych czynnikow moze miec duzy wplyw na spalanie.

 

Klape staram sie zawsze miec szczelnie zamknieta tak samo jak drzwiczki od popielnika i wogole caly kociolek jest szczelnie pozamykany. Juz dawno oduczylem sie kombinowania z uchylonymi drzwiczkami na zapalke i  tego typu pomyslami specow instalatorow. 

 

 

Dla ciekawskich jak na wyrkesie mozna zaobserwowac zmiany, ktore z pozoru wydaja sie niewielkie spojzcie na zdjeica

 

To sa moje boje w kotlowni z zeszlego roku, jak widac modulacja i spalanie bylo dalekie od tego co mam w tym roku :) zajelo mi to kilka miesiecy zanim skumalem co i jak ustawic

post-62909-0-55294800-1479288778_thumb.jpg

post-62909-0-84752100-1479288780_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze masz podobny "styl" palenia jak ja.

 

Duzo zaru na palniku dzieki temu kociolek sie nie wychladza i moze modulowac w bardzo malym zakresie mocy. 

U mnie troche bardziej szarpie ta moca ale to wina sztucznie podkrecanego obiegu kotlowego (pompka CWU jest wpieta w kociol z osobnego króćca  zasilajacego kotla wiec nie do konca dziala jak pompka kotlowa)

 

 

Ale widze, ze ten kto uzywa SKZP i osiagnal niski zakres modulacji na swoim kotle musi:

 

A) zawsze miec sporo zaru na retorcie

B) delikatnie dmuchac

C) nawet ruszt wodny nie powoduje osadzania sie sadzy

D) Temp. spalin nie przekroczy 100 stopni (efekt tego ze plomienie sa male skoro grzejemy prawie tylko zarem)

E) bardzo mala dT wyjscia i powrotu kotla

 

Cos jeszcze zapomnialem?

U mnie dT jest na poziomie 4-5 stopni więc nie jest taka mała. Pompka pracuje z bardzo małą wydajnością- energooszczędna - skręcona na minimum a to daje w moim przypadku praktycznie odrobinę szybsze krążenie wody w instalacji aniżeli układ byłby zasilany grawitacyjnie.

 

Swego czasu Marek miał najlepsze zakresy modulacji ale zaczął niepotrzebnie przestawiać w sterowniku szukając prostej linii....

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam następujący problem. Mam czujnik pokojowy, który po osiągnięciu zadanej temperatury wyłancza pomę, która zasila grzejniki i bojler,

W tym czasie pompka kotłowa cały czas jest uruchomiona, zawór 4D mam otwarty na około 3/10.

Mierze temperaturę powrotu na piec oraz zasilania na pompkę CO. Wydaje mi się ze jest coś nie tak gdyż mimo iz pompka CO nie chodzi to powrót z zasilania jest dużo mniejszy niż tem. kotła, czym jest spowodowana taka znaczna różnica, kaloryfery w domu mimo osiągnięcia zzdanej tem i histeresy +/- 5 st.C. są ciepłe a temp. na bojlerze rośnie.

Schemat i instalacja i pomiary.

post-68586-0-26359100-1479290395_thumb.jpg

post-68586-0-24062100-1479290399_thumb.jpg

post-68586-0-31210100-1479290400_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaworem 4D cos mi sie nie podoba mowisz ze masz 3/10? a temp. zasilania za zaworem jest 62 gdy na piecu masz 60? rozumiem blad pomiarowy ale... jezeli zawor 4D otwarty jest w 30% to jak moze przepuszczac az tyle cieplej wody aby dogrzac zasilanie na 62 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale sziomal nie ma siłownika do 4D :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia do ocenypost-1379-0-58135400-1479309772_thumb.jpgpost-1379-0-72307300-1479309838_thumb.jpgpost-1379-0-26444700-1479309914_thumb.jpgpost-1379-0-19659700-1479310113_thumb.jpg

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie mnie wysoka modulacja czemu nie moze isc bardziej na modulacji np.30/35 % a co powiecie o spalaniu te 22,6 kg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie masz takie zapotrzebowanie i z taką modulacją idzie kocioł. Daj mu więcej żaru na palnik.

Co do spalania to pamiętam że przy takich temperaturach na zewnątrz miałeś coś koło 17kg

 

Masz deflektor nad palnikiem?

Edytowane przez maniek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek 76 Deflektora nie mam Hm 17 kg poszukam gdzie to jest

Moc kotła zwiększę jutro bo juz mnie nie ma przy kotle , nie wiem czy dobrze zrobiłem bo zauważyłem ze sie kalafiory robia to mu przyslonilem powietrzepost-1379-0-63248700-1479313796_thumb.jpg widac ze modulacja spadła ale czy to dobry objaw , jutro sie okaze tylko jak sie zachowa jak bedzie potrzebował wiecej powietrza ?post-1379-0-63248700-1479313796_thumb.jpg

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.