Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Nie widać rury do zbiornika wyrównawczego, nie widać zaworu bezpieczeństwa i naczynia przeponowego, może masz zawór schładzający?

 

A zanim zaktualizujesz soft pobaw się z mocą tak aby kocioł dłużej dochodził do zadanej bo na razie sterowanie odbywa się jak w sterowniku dwustanowym (za duża moc za szybko dochodzi do zadanej i przechodzi w podtrzymanie) może część problemu leży w przepływach wody w obiegu kotłowym, więc jak Pan Tomek radzi pompa cwu włączona na stałe.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taka sama pompke wilo pytanie  co zasilasz? grzejniki czy podlogowke? jak grzejniki to przekrec na lewa strone podzialki. w instrukcji Wilo pisza jak ustawic pompke z ukladem grzejnikowym a jak na podlogowe.

 

Mam prosbe dodaj zdjecie jak wyglada palenisko? jak wyglada kopczyk. wtedy podpowiem Ci czy zostawic kalorycznosc jaka masz teraz czy zrobic jakies korekte.

 

z wykresow widac ze piec musi wejsc na duza moc (nie ograniczaj jej do 60%) na max mocy krocej powinien ci nagrzewac. ale nie o to chodzi. widac ze piec wychladza ci sie woda z powrotu. zacznij monitorowac wode powrotu do kotla. uzyj jakiegos miernika nie wiem. z CWU nawet i bedziesz widzial jak sie bedzie temp. zmieniala wraz ze zmiana nastawien ukladu. Uzyj tasmy aluminiowej aby czujniki nie przeklamywaly temperatury. To jedna z podstawowych zasad aby sterownik wlasciwie reagowal na zmiany temp. 

 

 

aby byla plynna modulacja musisz dazyc do tego aby woda powrotna na kociol miala temp. zblizona do tej na wyjsciu kotla. wszystko zalezy od tego jak masz zaprojektowany uklad.

 

Piec przeciaga temperature a potem mocno spada ponizej zadanej bo cyrkulacja wody jest zbyt wolna. Mam dokladnie to samo u siebie jezeli nie wymusze cyrkulacji na obiegu kotlowym. Grawitacja dziala ale jest zbyt wolna wiec sterownik nie jest w stanie modulowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Ziomal78

Pierwsza rzecz, to przydałoby się zaktualizować soft do 1.83. Ty masz 1.56 - dość stara wersja i od tamtego czasu było sporo usprawnień.

Aby wygładzić pracę kotła spróbuj załączyć pompę CWU na stałe. Zobaczymy jak wpłynie to na charakterystyki

Nie ignorowalbym upgreadu sterownika bo u mnie to bylo polowa sukcesu aby osiagnac plynna modulacje. na starym sterowniku dmuchawa ciezko chodzila i nawet jak dalem 10 % max mocy dmuchala mi za ostro i nie chodzila lagodnie po wgraniu nowego sterownika zaczela pracowac bardzo plynnie i cicho i max moc moglem ustawic teraz na 25%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimal 78 po co u ciebie ten ruszt awaryjny w piecu ?? , jak mozesz to to usun tlumi to palenie . Te czujnik temp. przy piecu musza byc w gniazdach pomiarowych .Zrobic rtojnik 1cal/1/2 cala 1 cal tu gdzie 1/2 cala gniazdo pomiarowe z mosiadzu grosze kosztuje a dokladny pomiar jeszcze jak jest pionowo usytuowany to wlac olej i super pomiar , albo pasta miedziana przewodzaca . przyklejanie foliami to amatorstwo , a potem sie dziwimy czemu tak kociol dziala .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec ze zdjec jak ci sie spala eko. ale mysle ze spalanie masz w miare ok chyba ? bo bys pisal o spiekach czy niedopalaniu eko.

 

Co do rusztu wydaje mi sie ze nie ma on az tak duzego znaczenia (ja mam ruszto wodny) i nie wydaje mi sie zeby cos wychladzal. Najwazniejsze aby uklad sie wygrzal wtedy wszedzie sa stabilne temp. jak widze spadki sa rzedu dziesietnych stopnia nie widzialem jeszcze aby piec mial jakies piki temperatury na kotle utrzymuje sie ciagle w granicy 60 +/- 1 stopien

post-62909-0-57326300-1455384247_thumb.jpg

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadus .Ladnie sie prowadzi kociol , temp kotla i spalin prawie rowna linia masz wgrany nowy soft?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Ziomal78 instalacja jest niezgodnie z normą wykonana (chyba że nie zauważyłem rury do zbiornika wyrównawczego) ale na razie mniejsza oto. Pytanie czy 3d jest prawidłowo ustawiony, zobacz ten temat: https://esterownik.pl/forum/posty,1268/zawor-trojdrozny,3 trochę wyjaśni. Zmiana przepływu (zwiększenie/równomierny) przez kocioł ustabilizuje jego pracę, można też spróbować jak się kocioł zachowa przy czujniku umieszczonym na rurze wyjściowej z kotła.

 

Pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę po 24 h wprowadzenia nowej aktualizacji 1.83, zdecydowanie lepsza praca kotła (fachowcy ocenią po wykresie), mam pytanie jakie jeszcze zmiany wprowadzić żeby osiągnąć parametry na wykresie podobne do kolegi Wadusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna kwestia jeszcze oprócz sypkiego popiołu, znalazły się jeszcze niedopalone eko?

Czy to jeszcze powietrzem podregulować? Czy korektą dawki paliwa?

Ale i tak poprawa jest duża, kocioł "delikatnie" pracuje.

 

pzdr Ziemowit

post-66889-0-70574100-1455450888_thumb.jpg

post-66889-0-82235800-1455450893_thumb.jpg

post-66889-0-31870300-1455450897_thumb.jpg

post-66889-0-74009600-1455450900_thumb.jpg

post-66889-0-24683400-1455450904_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia różnic temp, CO na wykresie u góry, to ustawienie w programatorze czasowym temp. ECO na noc i KOMFORTOWEJ na dzień.

Mimo, że instalacja nie jest idealnie zaprojektowana (po różnych przeróbkach), może koledzy podpowiecie jak ustabilizować te piki mocy kotła.

 

pzdr Ziemowit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę po 24 h wprowadzenia nowej aktualizacji 1.83, zdecydowanie lepsza praca kotła (fachowcy ocenią po wykresie), mam pytanie jakie jeszcze zmiany wprowadzić żeby osiągnąć parametry na wykresie podobne do kolegi Wadusa?

 

Masz napewno inny uklad ode mnie wiec nie sugeruj sie az tak mocno moimi wykresami, uzyskales modulacje to juz spory postep.

 

Zebys mial tak stala temp. jak u mnie musialbys zmniejszyc delte wyjscia/wejscia kotla bo ze zdjec widac 56 - 44 to ponad 10 stopni aby piec mogl prowadzic grzanie na stalym poziomie musisz ta delte troche zmniejszyc. Jak to zrobic to zalezy od twojego ukladu. U mnie to kombinacja predkosci pompek CWU i pompki na Grzejniki lazienkowe + odpowiednio otwarty zawor 4D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio próbuję spalać pellet w moim podajniku tłokowym i w sumie efekt zadowalający gdyby nie nagrzewanie się podajnika. Pellet spala się znacznie szybciej niż groszek i w związku z tym żar po jakimś czasie jest co raz bliżej tłoka co powoduje jego nagrzewanie. Można przejść z automatu na interwał i ustawić częściej podawanie ale jak palnik przejdzie zbyt długo w podtrzymanie to pellet potrafi zgasnąć. W pracy automatycznej kombinowałem z dawką paliwa ale po jakimś czasie i tak żar się cofa. Rozwiązaniem okazało się podanie podwójnej dawki paliwa co jakiś czas, co skutecznie odsuwa żar od podajnika. Niestety trzeba to zrobić ręcznie wchodząc w rozpalanie, podać paliwo oraz wcisnąć rozpalony. I teraz moje pytanie do konstruktora czy w oprogramowaniu tłokowym byłaby możliwość dodania takich ustawień aby w modulacji co któreś podanie paliwa (np od 0 do 30) podawał dawkę podwójną albo nawet potrójną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za oczywiście również dla ślimaków. Przydałoby się jeszcze możliwość konwersji z dwustanu na automat i odwrotnie. Np wpisujemy dla dwustanu wartości podawania , przerwy i dmuchania a po przyciśnięciu magicznego przycisku przelicza to na ustawienia w automacie i odwrotnie. Pomogło by to znacząco tym co zaczynają lub często zmieniają paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

panowie pomozcie, zostaje mi tego duzo w popielniku co na zdjeciu, nie pomaga regulacja powietrza anie dawki podawania

Tez tak miałem gdy zmieniłem węgiel na bardziej kaloryczny.

Na początek zwiększyłem kaloryczność węgla na max. zmniejszyłem podawanie węgla o jakieś -10 procent. Potem rozpoczęło się żmudne ustawianie powietrza(minimalnego tez) najlepiej mieć stale warunki pracy pieca na wiele godzin ja obniżyłem moc oraz modulacje tak aby piec cały czas pracował ze stalą mocą(kosztem niedogrzewania). Obniżałem powietrze do momentu aż kopcił i osadzało się mnóstwo sadzy. Potem sukcesywnie zwiększałem powietrze o 1%(niestety to ważne bo jeden procent naprawdę robi różnice) aż spalanie było czyste a spieki minimalne łatwe do rozbicia. Potem powoli zwiększyłem węgiel bo mój palnik lubi kopczyk :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.