Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie bez pompki CWU i zadnej innej pompki kotłowej grawitacja chyba dzialala na rurach CU 28 mm  i zaworze 4D 1''  na zdjeciu widac ze to chodzilo tak ze gora pieca byla ciepla na tyle ze sterownik nie dostawal sygnalu aby grzac a jak powoli woda chlodniejsza doszla do gory to wtedy ster wlaczal piec na 100% i dogrzewal szybko wode.

 

U mnie jest piec 19 kW witkowski  z rusztem wodnym. pojemnosc wody w kotle 90 L wiec troche tej wody tam jest. 

 

Dwustan pracy byl tylko wtedy gdy pompka CWU nie chodzila. 

 

 

Jak wlaczylem pompke CWU mam plynna modulacje ale kosztem nizszej temp zasilania ukladu CO sprawdza mi sie to tera w dodatnich temp. ale  w mrozy to za malo aby dogrzac dom. musze wtedy szerzej otwierac zawor 4D i zalewam kociol woda z podlogowki wiec bezsens totalny.

post-62909-0-05112000-1454279382_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I doopa, piec za mały na moje metry, po uruchomieniu instalacji w trybie tradycyjnej grawitacji nie potrafi nagrzać wody więcej niż 50 a nawet do tego trudno mu dobić i spala wtedy jakieś 4 kg/h. Palnik ma zakres 15 - 35kW więc da radę ale powierzchnia wymiennika za mała, stąd i te spaliny takie gorące. Po włączeniu pompy co kocioł w ogóle nie daje rady bo jest za duże wychłodzenie. Tak więc to co piszą w necie o przewymiarowaniu kotła można między bajki włożyć, trzeba brać tak jak podaje producent.

@wadus Tym 19 kW jaką powierzchnię ogrzewasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 16tka powinien wciągnąć Twój domek nosem. Chyba że nie masz okien i dachu. Nigdy nie miałem doczynienia z tłokiem, ale Najprawdopodobnie za mocno dmuchasz. Jeśli przyslone masz na pół to dmuchawa na pewno nie na 100%. Tyle powietrza to nie dla 16kw. Przyslone ustaw na ok 2cm. I wtedy doreguluj wartości nastaw dmuchawy. Zacznij od 50% dla max. Nadmiar powietrza rozrzedza spaliny i mamy g... a nie sprawność.

Edytowane przez energotop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości. Będzie w styczniu.

Panie Tomku. Mamy Luty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikad, sprawdź jak się pali na dwustanie. Zmieniaj tak parametry aby uzyskać jak najszybszy wzrost temperatury. Przede wszystkim ustaw tak podawanie paliwa, aby odpowiadał mocy palnika ( znając kaloryczność), a później ustawiaj nadmuch. Pamiętaj że za mało paliwa na palniku i zbyt duża ilość powietrza powoduje grzanie komina. Jak ustawisz dwustan, to wtedy na automat z tymi parametrami dla max. Min to już sobie doregulujesz. Jeśli nie masz płomieniówek na półkach to warto zainwestować. Ja seryjnie nie miałem i średnio piec działał. Dodatkowo deflektor też powinien wisieć na odpowiedniej wysokości. Jeszcze przesłona na czopuchu. Jeśli masz duży "cug" to warto przydławić ,ale nie za mocno. Nie może kopcić się z pieca jak otworzysz górne drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I doopa, piec za mały na moje metry, po uruchomieniu instalacji w trybie tradycyjnej grawitacji nie potrafi nagrzać wody więcej niż 50 a nawet do tego trudno mu dobić i spala wtedy jakieś 4 kg/h. Palnik ma zakres 15 - 35kW więc da radę ale powierzchnia wymiennika za mała, stąd i te spaliny takie gorące. Po włączeniu pompy co kocioł w ogóle nie daje rady bo jest za duże wychłodzenie. Tak więc to co piszą w necie o przewymiarowaniu kotła można między bajki włożyć, trzeba brać tak jak podaje producent.

@wadus Tym 19 kW jaką powierzchnię ogrzewasz?

Grzeje okolo 600 m3 127m2 użytkowej. Dom parterowy bez użytkowego poddasza. Piec w modulacji teraz pracuje na przedziale 5-30% ale srednio to okolo 3-4 kW.

 

Mam 14 pętli podlogowych. 2 grzejniki w łazience.

 

Jak byly mrozy większe niż -10 przelaczalem w prace dwustanowa wtedy piec pracowal 10 min na 100% i 30 min czuwania ale spalanie mimo ze 22 kg/doba koszmarnie kiepskie tony spiekow tonysadzy. W modulacji jest bajka ladnie sie dopala popiol wręcz bialy i drobniutki.

 

Te twoje zalewanie chlodna woda z pieca to może wina znowu zbyt szerokich przekrojów? Albo zbyt mocnej pracy pompy co? Jezeli juz chcialbys wygrzać układ i wejsc w modulacje ciągle to lepiej wymusic jakos maly obieg kotlowy. Jezeli chcesz trzymać w dwustanie to najlepiej aby jak najwolniej woda krazyla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panie Tomku prosba by jeszcze by dodac do nowego softu dluszy czas przekroczenia temp. do naprzyklad 1 godz. Dalo by sie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem "ZA" :)

lub dodać możliwość regulacji (zwiększenia) histerezy kotła (domyślnie 0,2°C) - na to samo wyjdzie

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie producenta jest plik instruktażowy. problem jedynie ze trzeba sie zaopatrzyc specjalny kabel do wgrania softu :/ moze jakby byl juz zrobiony interface ethernetowy moznaby zrobic to zdalnie ?  

 

Napewno aktualny soft gdy zostal wgrany do mojego sterownika poprawil prace dmuchawy a to bardzo wazne przy spalaniu wiec nie tylko sie cieszyc, ze sa aktualizacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza wersja dla SKZP-02. Jeszcze nieoficjalna, ale już chyba nic się nie zmieni więc podaję link:

SKZP-02  V 1.83

PANEL POKOJOWY V 1.83

 

Jeśli do sterownika jest podłączony panel pokojowy, to trzeba też zaktualizować panel. (W identyczny sposób jak sterownik, tylko wybieramy plik PANEL...)

 

Zmiany w stosunku do wersji 1.79:

- możliwość korygowania temperatur pokojowej i pogodowej (DIAGNOSTYKA -> KOREKTY)

- możliwość dodania paliwa podczas pracy (ROZPAL/WYGAŚ -> DODAJ PALIWA) - naciśniecie powoduje wykonanie dodatkowego cyklu podajnika, ilość kliknięć oznacza ilość dodatkowych cykli (max 5)

- większa stabilność odczytu temperatury pokojowej (dodatkowy filtr cyfrowy)

- Zmienione okno ustawień zaworu mieszającego

   Doszedł parametr: Min. otwarcie, max otwarcie oraz PRZYROST POZYCJI. Przyrost pozycji oznacza maksymalną zmianę pozycji zaworu w ciągu sekundy (domyślnie 0,1 % / sek)

- w wykresach doszła dodatkowo temperatura obwodu CO, co ułatwi ustawienie mieszacza (aktywne tylko jeśli jest podłączony czujnik mieszacza)

- ograniczenie temperatury spalin działa teraz również w trybie automatycznym. Przekroczenie zadanej temp. spalin powoduje redukcję mocy palnika. Jest to sygnalizowane żółtą ramką wokół pola SPALINY.

- Parametr MAX CZAS PRZEKRACZANIA wydłużony do 60 min.

 

 

Dziękuję wszystkim za sugestie i opinie. Nie wszystko udało się umieścić w tej aktualizacji, ale działamy dalej.

Kolejne fajne pomysły będą implementowane w dalszych wersjach.

 

Jeśli znajdziecie jakieś problemy w tej wersji dajcie znać.

Pozdrawiam wszystkich Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andcio. Można śmiało wgrać wersję od SKZP-02. Po prostu obwód CO2 oraz pompy cyrkulacyjnej CWU będzie nieaktywny.

W oficjalnym wydaniu będzie osobna wersja dla SKZP-01.

 

No to super.Za chwilę wgrywam.

Szkoda tylko że aktualizacje są tak rzadko, a wprowadzane zmiany przydatne ,ale raczej kosmetyczne...

chociaż - parametr MAX CZAS PRZEKRACZANIA wydłużony do 60 min 

na pewno wart sprawdzenia przy pracy na małej mocy.

Trochę brakuje informacji o ilości paliwa w koszu ,a także kilku innych rzeczy takich dla "grzebaczy".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieknie Panie Tomku  , doczekalismy sie , fajnie ze jest wydluzony czas przekroczenia  i korekta czujnikow  i korekta temp.spalin. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.