Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu zamiera czekamy na nowa aktualizacje  cierpliwie.Masz Pief jakis problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury na zew troche podskoczyly i wlaczylem znowu pompke CWU

 

efekt spalanie spadlo, koniec problemow z sadza i spiekami. 

 

jedynie zasilanie podlogowki stanelo na 30,5 stopni ale to wystarcza na 22 stopnie w domu i 24 w pokojach dzieci. 

 

tam docieplilem strop i widze kolosalna roznice. 

 

 

Sterownik dziala super o ile moduluje w dwustanie raczej kiepsko sobie z nim radzilem.

 

Podstawowy problem jaki mialem  to gdy przechodzi w stan czuwania palenisko zaczyna sie kisic bez tlenu sadzy mialem po jednym dniu 1/3 wiaderka.

Spieki tez dosyc znaczne. 

 

Moze powinienem posiedziec w opcji CZUWANIE i tam ustawic jak najczestrze podawanie w malych dawkach aby dmuchawa jak najczesciej podawala tlenu i eko sie nie dusil na ruszcie? 

 

Nie jestem pewny tego bo znowu mogloby zbyt mocno przedmuchiwac powdujac zapadanie sie zaru.

 

 

 

Co ciekawego odkrylem to ustawienia PALIWO gdy mimo tego ze mialem eko z Wesolej ustawilem kalorycznosc np. 16 MJ + korekta 25% to sterownik podawal wiecej eko na ruszt (mala ekoenergia) jednoczesnie na tyle duzo ze nie spadal niedopalony. duza ilosc zaru powodowala ze piec bardzo szybko dochodzil do zadanej temoeratury 68 stopni (5-10) min a potem czuwanie 30-35 min

 

Ciekawy jestem jaki wplyw ma zmienianie kalorycznosci na dmuchawe? moze aby uzyskac wieksza ilosc podawanego paliwa powinienem zostawic kalorycznosc a zwiekszyc moc kotla np. do 25 kW ?

 

 

post-62909-0-37209700-1453756828_thumb.jpg

post-62909-0-66260300-1453756831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawet jak nie będzie w styczniu to się doczekamy. A docelowo mają być bardzo fajne rzeczy, takie dla "grzebaczy".

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie co zle ustawilem bo zmienilem motoreduktor bo glosno chodzil wczesniej mialem wydajnosc podajnika 12kg/h , ten nowy ustawilem na 8kg/h bo ma inne przelozenie i wyszlo ze po wsypaniu 30kg po 24 godz wyszlo spalanie calkowite 23,4 kg.

Jak do tego pogejs w miare zozsadnie .Dzieki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy chodzi Ci o ilość podanego opału, czy jest prawidłowa do danego motoreduktora. Jeżeli tak to :

Ja celem ustawienia ilości przerzucanego paliwa danego motoreduktora po prostu w trybie ręcznych włączyłem motoreduktor na okres 10 min ( dwa razy po 5 z przerwami aby się silnik nie zagrzał) i po prostu zważyłem ilość wyrzuconego opału. Daną ilośc pomnożyłem przesz 6 i ustaliłem ile przerzuca przez 1 h. Taką ilośc ustawiłem w swoim sterowniku i wynik spalania jest w miarę adekwatny do stanu faktycznego.

Jeżeli jednak chodzi Ci o ilość spalonego opału do warunków pogodowych to ja obecnie spalam około 30 kg miału na 230 m pomieszczeń - 120 L CWU.

No ale to jest temat dot. sterownikaSkzp-02 o nie mam o nim bladego pojęcia także więcej się nie wsuwam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem WYDAJNOSC PODAJNIKA (ja mam ustawione 14,5 kg/h) ustawia sie tylko wylacznie dla celow informacyjnych ilosc paliwa jaki poda sterownik ustawi sie raczej albo w PALIWO (zmieniajac kalorycznosc i korekte) albo w MOC KOTLA ale tu trzeba wejsc w tryb admina aby cos zmienic. 

 

Obie opcje PALIWO i MOC KOTLA umozliwa ustawienie ilosc podawanego paliwa (ja dzieki temu wyregulowalem kopczyk na retorcie) ciagle nie wiem czy za duzo czy za malo ale na dom 127 m2 sterownik pokazuje ze spalam teraz 18 kg/dobe ile na prawde to nie chce mi sie sprawdzac ale jak wsypie worek (25-32) kg - roznie to one waza - to faktycznie na dwa dni mi to wystarczy

 

Nie wiem jak do tych zmian ilosciowych podawania paliwa ma sie moc dmuchawy. czy jest ona tez zmieniana w roznych zakresach mocy czy dmucha na sztywno w zdefiniowanym zakresie min-max ?

Edytowane przez wadus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc dmuchawy nie zmienia się gdy zmieniamy kaloryczność, lub potencjał. Zawsze pracuje od min do max.

Potencjał podajnika można ustalić metodą jaką podał Jaki124 (zważyć ile wypchnie przez 10 minut i pomnożyć przez 6). Alternatywnie zauważcie, że gdy zmienia się ustawienia potencjału podajnika, średnie spalanie dobowe reaguje

natychmiast. Jeśli więc wiesz ile dokładnie spaliłeś przez ostatnie 24 godziny,to tak dopasuj potencjał podajnika aby się dobowe spalanie zgadzało z faktycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników 

Czytam od początku wszystkie wpisy i analizuję ponieważ będę w tym roku przerabiał swój zasypowy żeliwny piec o podajnik.

W związku z tym będę potrzebował jakiegoś nowego sterownika, a z tego co czytam SKZP-2 będzie dobrym zakupem.

Mam nadzieję że firma TIMEL będzie się rozwijała i dążyła do zadowolenia użytkowników ich produktów.

Czekam na zakończenie sezonu grzewczego i zakup w/w produktu (mam nadzieję że będzie już z z możliwością dostępu do internetu) i zobaczymy jak to wszystko będzie działało.

Pozdrawiam wszystkich użytkowników oraz Twórcę 

adik79

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam adik79 no  kawal roboty bedziesz musial zrobic z tym piecem twoim powodzenia . Instalacje tez bedziesz wymienial ?.

Pare pomyslow podpowiedzialem Panu Tomkowi z TIMELA. ma byc wdrazane w przyszlosci .Czekamy cierpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie co zle ustawilem bo zmienilem motoreduktor bo glosno chodzil wczesniej mialem wydajnosc podajnika 12kg/h , ten nowy ustawilem na 8kg/h bo ma inne przelozenie i wyszlo ze po wsypaniu 30kg po 24 godz wyszlo spalanie calkowite 23,4 kg.

Jak do tego pogejs w miare zozsadnie .Dzieki za pomoc.

ok  dzieki jak sezon sie skonczy to dokladnie sprawdze na razie bede korygowal co  24 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zestaw do rozbudowy prawdopodobnie od firmy Witkowski jedynie to musze wymierzyć spod kotła tam gdzie popielnik.

A prawdopodobnie skończy się również na instalacji w miedzi oraz nowymi grzejnikami.

Czekam na wersję skzp-2 z modułem internetowym bo widzę ze to obiecujący produkt.

Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow

 

Witam adik79 no  kawal roboty bedziesz musial zrobic z tym piecem twoim powodzenia . Instalacje tez bedziesz wymienial ?.

Pare pomyslow podpowiedzialem Panu Tomkowi z TIMELA. ma byc wdrazane w przyszlosci .Czekamy cierpliwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adik 79 podpowiem Ci jak moge ja bym zostawil ta ist.w spokoju na 2 sezony zobaczysz jak sie sprawdza .Duzo znam inst. ze starym orurowaniem i grzejnikami zeliwnymi ,dobrze dzialaja z kotlami z podajnikiem.

Ale jak tam uwazasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli nowa instalacja to zdalny opcja sterowania jest niezbedna. Ja juz chyba wydeptalem sciezke do kotlowni.

 

Mialem kupic panel pokojowy ale kase musialem przeznaczyc na dodatkowy opal :) a i juz zona nie chce slyszec wiecej o kotlach, paleniu i ekogroszku, ktory brudzi jak cholera.

 

Jak bedzie dzialal modul internetowy jednak sie nie zawaham z zakupem. Opcja sledzenia zdalnie tego co  sie dzieje w piecu i kontrolowania tego zdalnie jest super srpawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku, dla instalacji bardzo prostych z jedną pompką dla CWU i CO, tak jak u mnie i pewnie wielu użytkowników przydała by się funkcja wyboru czy instalacja jest z jedną pompką wspólną. W moim przypadku, kiedy pokojowy wyłącza pompkę, mam zimną wodę w bojlerze. Chodzi oczywiście o dni kiedy temperatura na zewnątrz jest powyżej 0. Mogło by być takie rozwiązanie "pompy CO i CWU równolegle".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś mógłby zasugerować co robię źle bo za cholerę nie mogę ustawić kotła z tym sterownikiem. Kocioł Witkowski Raps z podajnikiem tłokowym 16 kW do ogrzania 160m, dwie kondygnacje, same grzejniki, stara instalacja ale dołożone dwie pompy. Mój poprzedni śmiecuch wyzionął ducha po 32 latach, mniejszy o jakieś 1/4 ale palił że nie szło w chałupie wysiedzieć. Ale do rzeczy, nie mogę osiągnąć zadanej 60 stopni, dochodzi do 53 z hakiem i pomimo pracy na full mocy nie daje rady, temp spalin cały czas 180-200, dmuchawa przymknięta na pół, nastawy:

minimalna moc kotła 10%

maksymalna moc 100%

max czas przekroczenia temp 15

paliwo 20,5MJ (niby groch 22 ale hgw ile ma)

powietrze max 50

powietrze min 15

Jak skręcę trójdrożny to dobije do 60 ale w pomieszczeniach chłodno bo idzie 35 na grzejniki, do tego jak już załapie to naciąga do 70 i gaśnie a potem zaczyna dmuchać ok 61ale i tak spada do 50 i znowu wali pełną mocą a w kominie 200 stopni. Walczę dziś cały dzień i już mnie szlag trafia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Najpierw cza by schemat narysowac a potem walczc ze sterownikiem jak ma sie pomoc.Sterrownik jest do tloka z programem. Powiem czemy tlok ciezko jest z nim walczyc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda instalacja, jest jeszcze obejście omijające zawór i pompę c.o. aby mogło pracować grawitacyjnie ale i tak i tak jest problem. Zauważyłem że dmuchawa dmucha jeszcze po przekroczeniu  zadanej 60 do jakiś 65, niby zwalnia bo widać po procentach ale jakoś nie słychać tego na ucho, dopiero po przekroczeniu tych 65 wyraźnie zwalnia i w końcu staje. Natomiast jak temperatura schodzi do 61 to zaczyna dmuchać ale strasznie powoli co nie powoduje wzrostu temperatury i dalej leci poniżej 60 a ona dalej leniwie się buja, na pełne obroty wejdzie jak temp. spadnie już do 55 ale to za późno bo bezwładnością temperatura poleci do 50.

post-64727-0-98108100-1454193099_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka to moze byc taki uklad ,  zaw.zwrotne masz przy pompach.Nie widze ukladu pompy kotlowej czyli pompa co miesza przy kotle na krotkim obiegu zlad. jak jej nie ma to zimny powrot wraca do kotla i kociol szaleje . Sprawdz jak masztemp.na powrocie na sterowniku jak masz ten czujnik. Oczywiscie czujniki temp.powinny byc zamontowane na rurociagach w specjalnych gniazdach , jak masz przylgowo to do du...y pomiar to jest tylko wskazanie .

Okresl jak to masz i jakie przekroje rur wokol kotla. Zamiesc zdjecia przebiegow temp.

Edytowane przez marekd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawory zwrotne przy pompach są, rury zasilające i powrotne 2 cale po to aby awaryjnie grawitacja ruszyła bo mieszkam w koziej doopie i często prądu niet, zawór trójdrożny też 2 cale. Czujnika na powrocie nie mam ale sprawdziłem na rurze pirometrem to pokazuje 35 stopni. Dochodzenie do zadanej trwa całe wieki a jak już dojdzie to bije o 10 w górę. Co ciekawe pierwszy raz jak paliłem drzewem na ruszcie zastępczym to moment złapał temperaturę. Nie mam już pomysłów na ten rozrzut temperatury, na starym piecu miałem zwykły dwustanowy Atos i trzymał temperaturę do dwóch stopni.

post-64727-0-55516600-1454197098_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

nie wiem czy ci pomogę ale też mam tłokowca i też miałem ten problem, ale po 3 tygodniach walki udało sie, teraz sobie pyka miedzy 20 a 40%, najważniejsze to trzeba mieszać wodę w kotle, bo tak jak teraz masz to tylko ciepła jest u góry  i kocioł pracuje przez to dwu-stanowo,  ja jeszcze zmieniłem zawór z 3d termostatycznego na z siłownikiem żeby piec sie nie wygaszał tylko cały czas sobie pykał i cały czas był obieg bo mam tylko podłogówkę. Jeśli zmieniałeś soft w ster. ze strony to na pewno masz zły soft bo do tłoka nie jest udostępniony w ostatniej chyba wersji była poprawa pracy wentylatora. Co do tłoka to faktycznie gorzej jest z ustawianiem żeby były ładne wykresy ale jakoś można się zbliżyć. Teraz tak to u mnie wygląda przedtem podobnie jak u Ciebie 

post-65660-0-62550900-1454228021_thumb.jpg

Edytowane przez kedzior12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda instalacja, jest jeszcze obejście omijające zawór i pompę c.o. aby mogło pracować grawitacyjnie ale i tak i tak jest problem. Zauważyłem że dmuchawa dmucha jeszcze po przekroczeniu  zadanej 60 do jakiś 65, niby zwalnia bo widać po procentach ale jakoś nie słychać tego na ucho, dopiero po przekroczeniu tych 65 wyraźnie zwalnia i w końcu staje. Natomiast jak temperatura schodzi do 61 to zaczyna dmuchać ale strasznie powoli co nie powoduje wzrostu temperatury i dalej leci poniżej 60 a ona dalej leniwie się buja, na pełne obroty wejdzie jak temp. spadnie już do 55 ale to za późno bo bezwładnością temperatura poleci do 50.

 

Można ratować sytuację włączając pompę CWU na stałe ale i tak będzie kicha z regulacją zaworem 3d bo źle jest wpięty zasobnik i przy wyrównaniu temperatur zawór 3d przestanie spełniać swoją funkcję . Reszta to tylko wynik zachowania sterownika na błędy w instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy wyłączyłem pompę, zamkłem trójdrożny i puściłem instalację grawitacyjnie oraz obniżyłem temperaturę na 50, skoki temperatury trochę mniejsze bo jakieś 5 stopni na plus i 8 na minus, ale moc skacze od 0 do 100% i spaliny dalej 200. Zastanawiam się czy te 16kW nie jest za mało na moje metry, producent kotła podaje że to jest piec do 90 metrów a wg jego rozpiski powinienem mieć ok 22-25kW. Z kolei wg wyliczeń na stronie ciepłowłaściwe.pl nominalne zapotrzebowanie na ciepło w moim domu to 6kW a 12kW w najcięższe mrozy ze średnią dobową -16, i kto ma rację?

@kedzior12 Soft nie ruszany, piec zainstalowany dwa dni temu. Sugerujesz że muszę zamontować trzecią pompę która będzie tylko mieszała wodę w kotle?

@mac65 Źle wpięty zasobnik cwu? Możesz narysować gdzie go wpiąć?

@TomekBrz Pompa była włączona na stałe, moc max mam na 100% .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego koledzy kazali wałczyć na stałe pompę od cwu aby mieszał w kotle po jakimś czasie bojler sie nagrzejż do zadanej na piecu i pompa będzie mieliła, zasobnik powinien być włączony pomiędzy piecem a mieszaczem na powrocie aby wody z powrotów sie nie sumowały i  gorętsza nie szla na zawór 3d  Tomek sugerował ci podniesienie mocy kotła jesli masz 16 kW to ponieś np na 19 kW tez tak miałem i mi pomogło piec mam 19 a zrobiłem 24

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.