Skocz do zawartości
Wiadomość dodana przez marcin

Tutaj piszemy tylko o współpracy SKZP 02 z analizatorem Brager BCA 02.

Główną dyskusję o SKZP 02 znajdziesz klikając tutaj.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...
Opublikowano

Czy brager będzie działał na okrągłym palniku Ekoenergi groszek 19? 

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam Panowie, piszę, bo kupilem analizator spalin do mojego kotla i chcialem ustawić sv200 24kw na analizator. Kocioł malina 19kw. Wczesniej mialem ustawione "na oko" zeby nie kopcił, ale w piecu mialem ciągle czarno. Paliwo Karlik luzem.

Do sedna:

Aktualnie mam problem z tlenem na niskich modulacjach ( aktualnie minimalna modulacja u mnie to 20%). Jak schodzi z dużych modulacji to mieści sie miedzy 14-16% tlenu, natomiast jak dłużej pochodzi to tlen zaczyna rosnąć nawet do 18%. Po czym jak chce wejsc na wyzsze modulacje to po pierwsze bardzo długo mu zajmuje a potem przebija. Tlen tez utrzymuje się wysoki. Po czym po 15 minutach pełnej modulacji tlen schodzi na 7-8....

Dodam, że dmuchawy już nie mogę zmniejszyć, bo skalę mam już od 22, a dmuchawa rusza od 25.

RCK w kominie zamontowany i ustawiony na 10mbar.

Komin modułowy FI 200.

Wszystko uszczelnione, lewego powietrza nie bierze.  Sprawdzałem poprzez podanie dużej ilości wegla na palenisko i obciecie powietrza. czopuch uszczelniony sylikonem do 1000stopni. Jak kocioł się odstawi, to tlen bardzo powoli rośnie.

Dmuchawa jakas RV nie WPA06.

Pomóżcie, bo osiwieje.

Z góry dziękuję za wszelkie rady

Jakub

 

Opublikowano

Tlen na 30% ustaw 13 albo 12. Zwyczajnie węgiel w palniku się wypala i jest go tam mało. Jak wchodzi na wyższą moc to musi gonić i długo uzupelnia palnik. I korekty nie za wysokie max 17 bo będzie huśtawka. No i podstawa to dobrze ustawić wentylator na min i max bez korekt.

Opublikowano

Alf, wczoraj zmieniłem dmuchawę. Miałem domar 40w na wpa06 z tym silnikiem 75w. Domek dziwnie się zachowywał ogólnie. Może już się kończy. Nie wiem, ale na wpa zupełnie inne zachowanie kotła. Powietrza jakby miało większą prędkość i większą siłę przebicia przez złoże. Pomimo to jak na minimalnej modulacji ustawię mniej niż 15 to zaczyna mi kopcić. I jak schodzi z wysokich modulacji koło 100tki na sam dół to też kopci, pomimo że za chwilę ma powietrza 18-19. 

Jakieś sugestie? 

Opublikowano (edytowane)

Ustaw analizator bez korekt tylko żeby mieć podgląd. Następnie ustaw palnik tak jak wcześniej robiłeś żeby optycznie było dobrze i obserwuję co analizator pokazuje. 

Edytowane przez alf
Opublikowano (edytowane)

Kopcenie na małych mocach przy kalorycznym weglu jest trudne do opanowania. Na okres wiosenny i jesienny przytykałem jeden rząd otworów w ruszcie i pomagało. Wkładałem stalowe nity w otwory żeby nie kleić i szybko coś zmienić. Jeśli jednak gdzieś idzie lewe powietrze to analizator nic nie pomoże. 

Edytowane przez alf
Opublikowano

Jak pisze Alf. Najpierwsze jest dobre ustawienie palnika,tylko odczyt braggerom,ustawienie wartosci tlenu.Potym dopiero za pomocy korekty bragger wspomaga utrzymac ustawiony stan.Odpowiednego nadmuchu za nas lambda nie ustawi.Ale co dzis nie dziala,jutro može byc....Pierwsze softy sterowaly nadmuchom zamiast opalom.Tlenu trzymalo,ale sterowanie mocy kotla i jego temperatury nie.Korekta opalu dziala pozwoli,bo wegiel nie benzyna.

Opublikowano

Ok. Dziękuje. 

 

Ale przyznam się szczerze, że chyba lepiej się w piecu paliło jak go ustawiłem na "oko" niż z analizatorem.... 

Niby wszystko szczelne a z tlenem nie mogę jeść na zalecany poziom. 

Alf właśnie gdzieś czytałem w tym wątku że ktoś zaślepiła otwory. To byłeś ty? Pozwala ci to zejść z tlenem na niskich modulacjach ? Bo powiem szczerze, z tych otworów jest mnóstwo. Przy takiej słabej pracy dmuchawy na niskich modulacjach to nie wiem czy tam w ogóle coś więje. 

Zatkales pierwsze od strony podajnika? Czy od zewnętrznej (piecowej) strony palnika? Po prostu je wkładałes? Czy nitowales? 

Pozdrawiam.

Kuba 

Opublikowano (edytowane)

Na małej mocy pali się blisko ślimaka na pierwszych rzędach otworów. Na dalszych jest już popiół i leci powietrze które nie bierze udziału w spalaniu tylko schładza spaliny i zaczyna dymić. Dodatkowo tam gdzie jest dopływ powietrza z otworu zapalarki robi się czarny nagar. Teraz zapalarka zbędna wiec tam zatykam. Kiedy używam w okresie przejściowym zapalarki to zaslepiam dwa ostatnie rzędy otworów. Na teraz proponuję zaślepiam pierwszy rząd, alba nawet dwa od strony  ślimaka. Może pomoże, spróbować niezaszkodzi. Włóż w otwory jakieś śrubki z stżkowym łbem bez wyciągania rusztu. Oczywiście po schodzeniu. 

Edytowane przez alf
Opublikowano

Ja też mam zaślepione dwa rzędy otworów od wiosny 2023. Ją zaślepiłem silikonem wysokotemperaturowym, Latem tego roku sprawdzałem i ubytków nie było.

Opublikowano

Dziękuję za rady. 

Tak zrobię. Zaślepię pierwsze dwa rzędy otworów od ślimaka. 

Może nawet jutro wieczorem mi się uda. 

Możecie mi jeszcze podpowiedzieć jakiej są średnicy? Żeby dobrać jakieś śrubki? 

Sylikonem bez wyjmowania rusztu raczej nie dam rady. A dopiero go czyscilem, więc nie powiem ale nie mam za bardzo ochoty go znów wyjmować... 

Pozdrawiam

Opublikowano (edytowane)

Oczywiście że można zakleić ale na czas eksperymentowania śruby można szybciej przełożyć. Śrubka m5 pasuje dobrze 20241201_205357.thumb.jpg.79c0e49539b1d236cadb343db5a85332.jpg

U mnie dodatkowo pracuje turbinka/hallotron co dodatkowo stabilizuje przeplyw powietrza. 20241201_205800.thumb.jpg.f016d302058d82303b69d3cb487f9fe8.jpg20241201_205848.thumb.jpg.9edaee1dc3aefb84a21168ca06281e1c.jpg

Edytowane przez alf
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Na chwile obecna przy tym obciazeniu pieca nie jestem w stanie zatkac otworow. 

Wszystko  tak gorace po wygaszeniu, musialbym czekac z kilka godzin az przestygnie, a dzieci chore....

Jak sie zrobi troche cieplej to potestuje. 

Na razie w wiekszosci ignoruje wskazania analizatora i ustawiam tradycyjnie kociol. 

Chociaz musze powiedziec, ze patrzac na filmiki intruktazowe na youtube kolegow z forum, to moj kociol musi miec o wiele mocniejszy nadmuch zeby nie kopcil..... Wali iskrami z palnika, ze glowa mala.... 

Wydaje mi się również, że możnaby dodać do kotła czujnik temperatury powietrza zasysanego przez dmuchawę, bo jak sie zimniej robi na dworze, to przy tych samych ustawieniach mocno rośnie tlen na analizatorze..... 

 

Opublikowano (edytowane)
4 godziny temu, DK321 napisał(a):
Witam czy można ,gdzieś kupić samą sondę do Bragera bo padła?

Nie kupisz samej sondy. Pozostaje wysłanie do serwisu.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Opublikowano

Trzeba całość wysłać do producenta. Oni ją podłączą. Nie pamiętam czy trzeba ją kalibrować.
Zadzwoń do nich, wszystko powiedzą na infolinii.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Alf, a powiedz mi jak sobie taką turbinie zamontować? 

Widziałem u sąsiada i ogólnie wydaje mi się, że moc na dmuchawie w ogóle się nie pokrywała z tym co pokazywał hallotron. Na początku, żeby rozpędzić dmuchawę trzeba było dużej mocy, a następnie ta moc była potrzebna dużo mniejsza aby utrzymać przepływ.... 

Pozdrawiam 

Jakub 

Opublikowano (edytowane)

Na dzień dzisiejszy, najnowsza wersja ala alf wyglada tak. Działa stabilnie a montaż i demontaż twa sekundę 🤭 Masz zadanie rozkminić ten typ, zwany dalej prototyp.

20250101_222102.jpg

20250101_222116.jpg

20250101_222124.jpg

Edytowane przez alf
Opublikowano (edytowane)

20250103_155028.thumb.jpg.ee47605a4782a886f33bef9685ca423d.jpgA tu wersja na trytytki i rury pcv. 20250103_150308.thumb.jpg.804d7978d8e29a9697aabc30c06aa2bf.jpg20250103_150236.thumb.jpg.171950e8f4c0939002c2d00fce180c3c.jpg20250103_150212.thumb.jpg.a1fffe6c9b9cd63fe98d6e9398343e66.jpg

Edytowane przez alf
Opublikowano
W dniu 3.01.2025 o 15:09, alf napisał(a):

A tu wersja na trytytki i rury pcv. 

Hej, fajnie to wszystko wyglada. Docelowo chcialbym podpiąć piec prosto z ztki do dmuchawy. Taki układ zamknięty jak w piecach gazowych.... już sobie ztke wyprowadziłem, muszę się jedynie przekopać pod chodnikiem, bo wyjście z kotlowni mam pod ziemią i muszę odsunąć się od elewacji....

Do rzeczy do Twoich halotronów. Fajne rozwiązania. Korzystasz z halotronów na orginalnej płytce wentzlatorów?  

Ten doklejany na magnesy na magnesy super.

Opublikowano

Ten na magnesie jest po wielu przejściach. Testy w różnych wariantach, rurach itp. O dziwo działa bardzo stabilnie, dmuchawa bardzo fajnie trzyma obroty, nie pływa gora dół. Na dzisiaj mam zamontowany zwykły palnik retortowy i bardzo fajnie i stabilnie się pali. Jest duża różnica z hallotronem na plus. Dziala na oryginalnej płytce.

Opublikowano

No właśnie spodziewałem się po sv200 większej stabilności.... 

Odnośnie aspektow technicznych - używasz hallotronu na płytce wentylatora? 

Jeśli to stabilizuje pracę dmuchawy to dołożę do swojego kotła. 

Patrząc na strojenie silników spalinowych przydałby się jeszcze czujnik temperatury powietrza zasysanego, to tym bardziej ustabilizowałoby stosunek tlenu do węgla. 

 

Opublikowano
4 minuty temu, qbq napisał(a):

Patrząc na strojenie silników spalinowych przydałby się jeszcze czujnik temperatury powietrza zasysanego, to tym bardziej ustabilizowałoby stosunek tlenu do węgla

Przesadziles 🙂 przeplywomierz masowy w kotle na wungiel?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.