Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Macie tutaj zdjęcie tego co się dzieje przy zamkniętej klapie oddymiania. Mam nadzieję że dym jest dobrze widoczny. A drzwiczki dolne otwarte na maxa i ciąg był bardzo dobry. 

No i to nieszczęsne palenisko. Ciekawe do jakiego rozmiaru się powiększy ta szczelina? Dziękuwa za bycie EKO i oszczędności w spalaniu drewna. Widać palenie z maksymalną sprawnością pieca i EKO to nie taka prosta sprawa. 

selvan11_s.JPG

selvan11_p.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, wywal te wszystkie zawirowywacze z wymiennika. Po dwa, jak masz całkowicie zamkniętą rozetkę od powietrza wtórnego to ją otwórz, żeby szczelina była mniej więcej 0,5-1 cm - rozetka jest z tyłu kotła na dole. Próbuj podawać powietrze przez górną klapkę a dolną całkowicie zaślep. Po trzy, masz chyba problem z ciągiem kominowym a wręcz ciągiem wstecznym. Palić tylko przy zamkniętej klapie oddymiającej.

Polana muszą być ułożone. Najlepiej wzdłużnie względem palnika. Nie możesz polan wrzucać byle jak. Najlepiej układać i względem siebie dobrze dopasowane, żeby było jak najmniej pustych przestrzeni między polanami.

Edytowane przez emigrant
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daro0 napisał(a):

Macie tutaj zdjęcie tego co się dzieje przy zamkniętej klapie oddymiania. Mam nadzieję że dym jest dobrze widoczny. A drzwiczki dolne otwarte na maxa i ciąg był bardzo dobry. 

No i to nieszczęsne palenisko. Ciekawe do jakiego rozmiaru się powiększy ta szczelina? Dziękuwa za bycie EKO i oszczędności w spalaniu drewna. Widać palenie z maksymalną sprawnością pieca i EKO to nie taka prosta sprawa. 

selvan11_s.JPG

selvan11_p.JPG

Ja ta szczelinę specjalnie jeszcze bardziej rozkulem,więc nie wiem w czym masz problem.Rozpalasz przy palniku czy tak jak w kopciuchu przy drzwiczkach?

Długo w nim palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To w takim razie widzę że producent postąpił jak najbardziej słusznie, skoro dał możliwość oddymiania (opcjonalnie górnego spalania) dodatkową dźwignią a do tego można zamontować dolną klapkę, oryginalnie zaślepioną. Widzę że tu trzeba być prawdziwym ekspertem od palenia w takich dolniakach, skoro nawet ciąg ma znaczenie i trzeba odpowiednio układać drewno a do tego wszystkiego pilnować. Nie znalazłem żadnego filmu instruktażowego Selvana. Nie wiem ile to będzie funkcjonować skoro po zaledwie 2 tygodniach dzieją się z palnikiem takie rzeczy jak na zdjęciu. Rozpalam właśnie bliżej palnika i nie ma problemów, oczywiście przy otwartej klapce oddymiania. Dzięki, dla mnie już sprawa jest jasna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy na forum, Pozdrawiam. Użytkuję Kocioł SETLANS SELVAN 15 kW . Przeglądając stronę producenta znalazłem Kocioł dwupaliwowy drewno, pellet,  SETLANS DUO FLAME 15 kW . Kocioł jest o konstrukcji takiej jak Selevan.  Doszedł tylko palnik i wentylator wyciągowy. Czy ktoś z forumowiczów zmodernizował SELEVAN na drewno i pellet. Pozdrawiam Sławek.

przekroj_duo_flame_15.jpg

duo_flame_15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@daro0 Nie zniechęcaj się do kotła dolnego spalania jakiej by nie był firmy ,dwa tygodnie to mało żeby pojąć wszystkie tajniki kotła a stare  nawyki nie będą pomagać Rozpalanie z  otwartą klapką oddymiającą według mnie to kiepski pomysł ,jak piszesz to tak właśnie rozpalasz i to jeszcze otwarte dolne drzwiczki na maxa co powoduje rozpalenie za dużej ilości drewna na raz dlatego dym w takiej ilości szuka gdzieś ujścia bo i tak nie może być dopalony w palniku skoro go omija przez klapkę do oddymiania .Proponuję rozpalać jak wcześniej pisano przy palniku i  bez otwartej klapki oddymiania bo to zmniejsza cug w palniku przy nie wiele otwartej dolnej klapce i jednocześnie lekko otwartej klapce w drzwiczkach załadowczych i to może być z początku trudne ale trzeba dostosować dopływ powietrza pierwotnego w takiej ilości żeby kocioł się pomału rozbujał  i zdążył spaliny przetrawić w palniku jak tych spalin nie przetrawi to będzie kopcił jak na zdjęciu. Myślę że z czasem będziesz się śmiał z trudnych początków.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa tygodnie poznaję tajniki palenia w Kotle SETLANS 15 kW . Rozpalanie przebiega sprawnie i bezproblemowo. Układam drobne drewienka sosnowe (bardzo suche) przy dyszy i na wierzch kawałki kartonu. Podpalam z góry. Otwarty dolny dolot powietrza (w drzwiczkach popielnika) na ok. 3-4 cm. Dolot powietrza w drzwiach załadowczych uchylony na ok. 2 mm. Krótki obieg, wajcha na Z. Wajcha oddymiająca otwiera otwór. Rozeta z tyłu ok. 1,5 cm. Mam czas to po rozpaleniu przymykam lub otwieram klapkę oddymiającą trzymając w dłoni, całkiem jej nie zamykając aż dysza zacznie pracować. Jak zacznie buczeć, gwizdać w dyszy, Otwieram duży obieg, podkładam drewno do paleniska. Przymykam dolny dolot powietrza, zostawiam szczelinę 1-2 mm. Otwieram dolot powietrza w drzwiach załadowczych i zamykam klapkę oddymiającą. Temperatura wzrasta 1- 1,5 stopnia na minutę. Rozpalenie trwa u mnie ok. 10 min. (do zamknięcia klapki oddymiającej.). Teraz zostało mi poznanie tajników efektywnego palenia i zgazowywania drewna. Gdzieś czytałem ze zgazowywanie następuje najlepiej przy temp. wody, pow. 60 stopni na piecu. Dobrze że nie ma mrozów ☺️. Pozdrawiam .

Film bez tytułu ‐ Wykonano za pomocą Clipchamp.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowales palic z dolnymi uchylonymi a zaladowczymi na 2mm?U mnie przy tym sposobie mniej dymu z komina i stabilniejsze palenie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2024 o 18:18, pawlopawlo napisał(a):

Próbowales palic z dolnymi uchylonymi a zaladowczymi na 2mm?U mnie przy tym sposobie mniej dymu z komina i stabilniejsze palenie

.             Próbowałem i czasami palę przy wilgotnym drewnie. Ale mam włożoną blachę i dłużej naciąga temperaturę. Zawirowacze obydwa wyjęte. Na 2/3 rusztu położyłem płytkę szamotową, zostawiając ok. 15 cm. odkrytego rusztu przy dyszy. Nie spalony żar z drewna nie przelatuje do popielnika. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrębka przy palniku, odpalam, od razu parę kawałków grubszego drewna i na to węgiel, nie czekam aż się rozpali itp. bo mam wentylator wyciągowy załączony i się ładnie rozpala. Nie palę na co dzień węglem, kupiłem parę worków żeby sprawdzić czy się to w miarę sprawdza. Tylko że ja mam dwa bufory, także to też inne palenie niż tylko na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja ostatnio robiłem próbę jak się pali brykiet w kotle setlans multilog 15kw.

Powiem tak ze jak załadowałem komorę samym brykietem to nie mógł się bujnąć brykiet się rozwarstwił i wyglądało to tak jak bym zasypał go trocinom dmuchawa wyciągowa nie pomogła brakował mu powietrza w komorze.

Następne ładowanie jeden rządek drewno drugi brykiet i znów drewno itd to bardzo ładnie się paliło.

Jedynie producenci brykietu twierdzą ze 1 tona brykietu zastępuje z 4-5mp drewna wedle mnie to bzdura dokładna

Wedle mnie to tyle samo spala się brykietu ile drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Dominik007 napisał(a):

 

Jedynie producenci brykietu twierdzą ze 1 tona brykietu zastępuje z 4-5mp drewna wedle mnie to bzdura dokładna

Wedle mnie to tyle samo spala się brykietu ile drewna.

Myślę, że producenci porównanie zrobili do sortu drewna niższej jakości, bo według mnie, mniej więcej tyle idzie co deklarują.. A palę teraz brykietem w mpmie.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dominik007 napisał(a):

A ja ostatnio robiłem próbę jak się pali brykiet w kotle setlans multilog 15kw.

Powiem tak ze jak załadowałem komorę samym brykietem to nie mógł się bujnąć brykiet się rozwarstwił i wyglądało to tak jak bym zasypał go trocinom dmuchawa wyciągowa nie pomogła brakował mu powietrza w komorze.

Następne ładowanie jeden rządek drewno drugi brykiet i znów drewno itd to bardzo ładnie się paliło.

Jedynie producenci brykietu twierdzą ze 1 tona brykietu zastępuje z 4-5mp drewna wedle mnie to bzdura dokładna

Wedle mnie to tyle samo spala się brykietu ile drewna.

Próbowałem u siebie palić brykiet torfowym i trocinowym lecz słabo uzyskuje temperaturę zadaną oczywiście w kotle Setlans selvan i przyszło mi do głowy że zainwestuję w palnik pelletowy kipi że sterowaniem buforami. Jeszcze nie zamontowałem bo czekam na zamówienie. Po zamontowaniu zrobię testy jak się będzie palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flansze montażową też sobie zamów ,trzymaj się wytycznych by zachować wymagane odstępy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2024 o 18:04, Dominik007 napisał(a):

A ja ostatnio robiłem próbę jak się pali brykiet w kotle setlans multilog 15kw.

Powiem tak ze jak załadowałem komorę samym brykietem to nie mógł się bujnąć brykiet się rozwarstwił i wyglądało to tak jak bym zasypał go trocinom dmuchawa wyciągowa nie pomogła brakował mu powietrza w komorze.

Następne ładowanie jeden rządek drewno drugi brykiet i znów drewno itd to bardzo ładnie się paliło.

Jedynie producenci brykietu twierdzą ze 1 tona brykietu zastępuje z 4-5mp drewna wedle mnie to bzdura dokładna

Wedle mnie to tyle samo spala się brykietu ile drewna.

To zależy od drewna i sprawności spalania , ja u siebie palę lekką kostką sosnową i mi mniej więcej wychodzi z m/p 1000kw ciepła a z brykietu powinno wyjść z tony 4000kw ciepła więc teoretycznie 1 tona brykietu = 4m/p kostki sosnowej, ale już przy dębie ,grabie, buku wyjdzie pewnie 2m/p drewna na tonę brykietu, inną sprawą jest wyciągnięcie  tych 4kw z 1kg brykietu ,obstawiam bardziej 3-3,5 kw

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.04.2024 o 07:36, Kordjano napisał(a):

Flansze montażową też sobie zamów ,trzymaj się wytycznych by zachować wymagane odstępy .

Obeszło się bez flanszy bo po zamontowaniu w drzwiczkach dolnych trzyma wymiary z instrukcją, dziś właśnie został uruchomiony i jak na pierwszy ogień idzie całkiem nieźle, zobaczymy po kilku dniach...

13 minut temu, Dominik007 napisał(a):

A jak długo spala się załadowana do pełna komora kotła drewnem? i jakim drewnem palicie?

Tak na prawdę to zależy od jakiego opału używasz, ja testowałem na wierzbie energetycznej zrębanej na kawałki 10 , 15 cm to pełen wsad starczył na około 40 minut, jeśli załadowałem drewnem dębowym również pocięty na kawałki 10 , 15 cm to czas wydłużył się do około godziny. Opał oczywiście suchy w granicach 8 do 10 procent.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś zważyć ten wsad? -bo prędkość spalania jest imponująca. Jaka temperatura spalin?

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piecuch19 napisał(a):

Mógłbyś zważyć ten wsad? -bo prędkość spalania jest imponująca. Jaka temperatura spalin?

Na tą chwilę nie mam możliwości zważyć wsadu bo drewno się skończyło i dlatego dołożyłem palnik kipi żeby palić trochę wygodniej, bez tego rozpalania itp...paliło się bardzo dobrze lecz żeby osiągnąć cel musiałem przerobić palnik ceramiczny bo fabrycznie to porażka.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2024 o 14:21, Dominik007 napisał(a):

Jak wygląda ten palnik po przerobieniu?foto da rade?

U mnie wsad pali się z 2 godziny sosna czy tez drobne listwy bukowe

Porostu powiększyłem otwór w palniku, dzięki temu szybciej osiągnie zadaną

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest dobry ciąg kominowy to nie trzeba nic powiększać bez tego ładnie dociąga temperaturę ale drewno suchutkie musi być i dość drobne.

Druga sprawa aby był dobry ciąg w kotłowni musi być nawiew do kotłowni z zewnątrz.Czyli zwykła rura w ścianie chociaż 160 czy kratka 14x14, macie to?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2024 o 17:54, Dominik007 napisał(a):

jak jest dobry ciąg kominowy to nie trzeba nic powiększać bez tego ładnie dociąga temperaturę ale drewno suchutkie musi być i dość drobne.

Druga sprawa aby był dobry ciąg w kotłowni musi być nawiew do kotłowni z zewnątrz.Czyli zwykła rura w ścianie chociaż 160 czy kratka 14x14, macie to?

Każda sytuacja nie jest jednakowa, akurat ciąg kominowy mam aż za  duży i trzeba zawirowywaczy żeby go ograniczyć , co do otworu w palniku to niestety jest to nie wypał a dlatego że wystarczy że drewno wrzucone przez przypadek większe niż otwór potrafi go zablokować i z palenia nici, po poszerzeniu ten problem nie występuje,a co najlepsze pali się o wiele sprawniej, szybciej się nagrzewa, większy płomień, co do opału to chyba nie trzeba kogoś uświadamiać że tylko suchy opał ma spalać...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.