Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ja mam ustawione:

 

Tryb - zima

temperatura zadana kotła - 80stopni, histeryza 2stopnie

moc dmuchawy - 12 do 27, modulacja 15% ( choć i tak po osiągnięciu temperatury dmuchawa nie przekracza 18)

przedmuchy - wyłączone

pompy - włączają się przy 47 stopniach

zawór 4D na pozycji 4(na grzejniki idzie 65 stopni)

Zasyp pieca węglem brunatnym i zwykłym groszkiem wystarcza na 18-20 godzin palenia na dzisiejsze pogody. Ogzrewane 1 pietro, czasami garaż i bardzo duże straty ciepła ( ściany - nieocieplone, sufit na poddaszu nic nie ma oprócz mrozu, podłoga piwnica nie ogzrewana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany sterownik zaworu 4D i gdy w nocy przechodzi w tryb "night" praktycznie zamyka zawór a na grzejnikach mam 36stopni, a noc to przecież 12h,wiec samo zamknięcie nie daje takich oszczędności,bo i tak wytrzymuje mi na załadunku 24h. Fakt,ze mam nieocieplony dom i strych. ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Mam kocioł Kostrzewa Warmet 200 Ceramik 18,5. Dom do ogrzania to ok 160m2 z garażem,

grzejniki aluminiowe. Ściany 24 + 14 styropian, dach dachówka ceramiczna + 20 wełna mineralna.

Pale głównie drewnem, niestety nie jest on zbyt suche gdyż dom jest nowo wybudowany

i nie było czasu na sezonowanie drewna a drzewo jest max pół roku

sezonowane. Moje ustawienia na sterowniku to:

 

KOCIOŁ:

temp zadana kotła 70 C

histereza temp. 0,2C

zima

TEMP CWU:

temp zadana cwu 39C

histereza temp. 0,2C

priorytet TAK

temp zadana kotła CWU 70C

PRZEDMUCHY:

wł. przedmuchy TAK

czas odstępu 8 min

czas pracy 16sek

moc dmuchawy przedmuchy 22

max temp przedmuchu 78

POMPY:

temp załanczania pompy 47

praca pompy przy PCW 7min

postój pompy przy PCW 10min

ROZPALANIE:

moc dmuchawy rozpalanie 22

temp progoowa rozpalania 35

max czas rozpalania 35 min

WYGASZANIE:

temp progowa wygaszania 48

czas wygaszania 10min

DMUCHAWA:

max moc dmuchawy 22

min moc dmuchawy 12

strefa modulacji dmuchawy 10

 

Proszę o jakieś wskazówki jak poprawnie ustawić strownik. Na przyszłą zime drewno bede miał

już sezonowane 1,5 roku. Dodaje kilka fotek instalacji w kotłowni.

Pozdrawiam i czekam na wskazówki.

Z góry dziękuje:)

post-13240-1262548429_thumb.jpg

post-13240-1262548472_thumb.jpg

post-13240-1262548524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

witam w gronie posiadaczy Kostrzewy

Jestem nowym użytkownikiem tzn. od lipca tego roku użytkuję ten kocioł, więc zima sroga zresztą zmusiła mnie do bliższego zapoznania się z obsługą tego kociołka i tu zaczynają się doświadczenia niestety przykre a mianowicie

Mam zbyt duży ciąg kominowy komin schidla pod gaz chyba fi 200 więc muszę przymykać czopuch, ale jak to robię to zaczyna dymić skąd się tylko da. myślę że większość z was użytkowników wie o co chodzi, zmniejszam moc dmuchawy i jakos się pali ale nie do końca wypala. Palę węglem różnej jakości ostatnio udało mi się kupić bardzo dobry

Rozgryzam ten piec i chyba nie mogę rozgryźć wszystko jest zależne od temperatury zewnętrznej ciśnienia te zmienne maja wpływ na ustawienia czopucha nadmuchu więc cały czas w kotłowni, ostatnia sytuacja już mnie całkowicie załamała - przez pewien czas załączał się alarm tlenku węgla i poziom tego tlenku był faktycznie wysoki nigdy wcześnie się taki nie zdarzał-szukałem przyczyny dzwoniłem do serwisu do instalatorów, przeprowadziłem wiele rozmów sugerowane były wymiany dmuchawy, sznurów wokół drzwiczek, wymiana uszczelki przy tym dolnym otworze z boku kotła na wysokości dmuchawy, szukałem nieszczelności i nic nie znalazłem, aż w pewnym momencie słyszę jak dmuchawa chodzi ale nie widzę by się obracała .co się okazało dmuchawa wymagała czyszczenia właściwie te skrzydełka dmuchawy w nie dostał się bardzo drobny pył i zakłócał ruch powietrza zamiast wdmuchiwać wydmuchiwała na zewnątrz. Poprawiłem i chodzi stężenie CO zero .

Przed problemami z dmuchawą odpadł mi zawias zamykający komorę spalania był przytwierdzony na stalowy nit i ten nie wytrzymał warunków i odpadł -teraz klinuję drzwiczki wewnętrzne komory spalania przerżniętym młotkiem który musiałem poświęcić na zrobienie klina.

Co Jeszcze na domiar tego wszystkiego urwała sie dźwignia do rusztów obrotowych jestem wkur....

Odnośnie palenia nie wiem jak wam się udaję osiągać takie niskie spalanie opału 26 godzin bez obsługi nie neguję tego ale ja palę worek węgla bardzo dobrego na dobę czasami więcej dzielę wsad z worka na dwie części 25 kg. o 6:00 i 25Kg o 18:00 wychodzi mi worek na dobę Tona węgla 800 pln. więc ekonomicznie to nie jest a i zastanawiające jest dlaczego dmuchawa chodzi prawie non stop. Dom 150m2 ściana jednowarstwowa porotherm 38 docieplenie wełna mineralna rocwool 10 cm dach ocieplony 15 cm fakt mam piwnicę ale tylko trzy grzejniki regulator temp i czujniki znajduję sie w części mieszkalnej na górze.

obecne ustawienia temp pieca 65,dmuchawa max 15 min10 przedmuchy włączone ze względu na CO,temp wody 52 czasami włączam priorytet ogólnie nie, aha kotłownia zbajerowana5 pomp wraz z cyrkulacją, ogrzewanie podłogowe zawory czterodrogowe itd.jak znajdę troszkę czasu i nauczę się wklejać to zamieszczę zdjęcia Pozdrawiam użytkowników kostrzewy jakoś trzeba się będzie nauczyć z nim żyć. może się polubimy spędzamy ze sobą dużo czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!!

 

........aha kotłownia zbajerowana5 pomp wraz z cyrkulacją, ogrzewanie podłogowe zawory czterodrogowe itd.... - twoja sprawa i Twoja chałupa - czy rzeczywiście to wszystko jest potrzebne ?? :D

 

....ja jestem zwolennikiem minimalizacji, czyli im mniej tym lepiej - również warmet ceramik jednak 70kw :P , jedna pompa na c.o. i c.w.u - czyli całą chałupę., zero zaworów i mieszaczy , sterownik poszedł w piź... i zastąpił go miarkowniczek - jak dla mnie jest super

 

....spalanie u Ciebie to jakiś kosmos :D ,albo cos skopane w instalacji lub ustawieniach - na dzień dobry podaj przybliżoną temperaturę spalin,kolor wymiennika, czasy pomiędzy czyszczeniami kotła i komina,.... spalanie powinno się regulować ilością powietrza a nie przepustnicą na czopuchu, średnica komina nie ma tu nic do rzeczy.....mogą byc dwie skrajności - komin za mały - nie chce się palić, komin odpowiedni lub za duży - spalanie ok, co najwyżej problemy z "zimnym kominem"

 

....u mnie średnie spalanie to 2 tony na miesiąc orzecha , co daje średnio 60 kg na dobę - temperatura w pomieszczeniach - jak kto lubi , wody również pod dostatkiem - powierzchnia ogrzewana +/- 600m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pale w takim kotle drugi sezon dom bez ocieplenia ok.180 m i zasobnik Cwu 220l.W tym roku tylko węglem orzech II z Wesołej zawór 4d sterowany pogodowym + termostat pokojowy stała temperatura cała dobę 20-21 st.Dokładnie 3,5 tony węgla pale od 1 wrzesnia (Cwu i w razie potrzeby w chłodniejsze dni ogrzewanie )bez wygaszania i jeszcze na kilka dni wystarczy.Tez mam duży ciąg kominowy mimo to szyber zawsze otwarty na max i nic się nie dzieje czasami jak wieje to trochę przeciąga temperaturę zadana kotła.Z dmuchawą tez miałem problem z zabrudzonymi skrzydełkami ale u mnie to skutkowało łapaniem lewego powietrza i mimo że dmuchawa stała z komina szedł dym.Paliłem w nim brykietem z trocin, brykietem z torfu, zrębkami,miałem, groszkiem a nawet owsem i wszystko się spalało ale najlepszy jest węgiel orzech II .Moje wnioski odnośnie ograniczenia spalania to rygorystyczna temperatura w domu właśnie do 21 st ,palenie bez wygaszania i jednak mniejsza temperatura zadana kotła czyli 60st a w duże mrozy max 65 st. A i ze względu na ten ciąg musiałem dociążyć dzwignię od klapki przy dmuchawie (dałem dwie nakrętki M-8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

właśnie minimalizm w kotłowni teraz wiem że byłoby najlepiej z tym że chciałem usprawnić sobie życie i poszedłem na maxa miałem starego zębca z regulatorem ciagu nie elektronicznym takim zwykłym i zrezygnowałem z niego najlepszym sposobem było lekkie uchylenie klapki wlotu powietrza to było najlepsze rozwiązanie.ale wracając do mojej kostrzewy

jeżeli, zostawię otwarty czopuch to on rozgrzewa się do bardzo wysokich temp. słyszę trzaskanie w okolicach wejścia czopucha do komina ceramicznego.

w związku z wydobywającym się tlenkiem wegla czyszczenie kotła wymiennika robiłem nawet dwa razy w tygodniu, po znalezieniu przyczyny CO czyszczę regularnie raz w tygodniu kupiłem specjalna szczotkę sięgającą dna pieca odkręcam pokrywę znajdującą się w górnej części pieca i czyszczę , wybierając oczywiście to co spadnie z dolnej części .

co mnie zastanawia, piszecie o cegłach ceramicznych bo przecież jest to ceramic jakich cienkich i grubych u mnie są trzy cegły jednakowej wielkości ułożone jedna na drugiej mieszczą się w specjalnych uchwytach w komorze spalania oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No własnie tez nie wiem jak to jest z tymi cegłami .Ja mam ceramika 25,5 i mam dwie połówki wiszące na wymienniku i jedna całą cegłe stojącą na ruszcie a na forach czytałem o trzech połówkach na wymienniki o dwuch połówkach na wymienniki i jedne nie całej jak u mnie tylko tez połówce na ruszcie ale czym sa spowodowane te różnice nikt nie wie. Kolego maciej 40 jakie masz ustawienia sterownika ?Piszesz że masz dobry wegiel i ciag dlatego na poczatek proponuje Min dmuchawy 15 Max 25 modulacja 8 przedmuchy co 20 min temp kotła 60st. histereza 1 Sprawdz czy klapka dmuchawy nie stuka w czasie postoju jesli tak to trzeba dociazyc. No i klapy górnego spalania i ta wylotu do komina zamkniete a szyber otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem dlaczego ta cegła na dole musi być grubsza. dziś rano 05:00 sugerując się ustawieniami innych użytkowników zaryzykowałem ustawiłem piec na dmuchawę max15 min 10 załadowałem 30 kg węgla po po zejściu do kotłowni o godz 17:00 co widzę sterownik miga mam komunikat "nastąpiło przegrzanie kotła " czyszczę ruszta a tam cegła szamotka pęknięta ta szamotka na samym dole.

Dziś spróbuje zrobić tak: załaduję piec połowa węgla czyli 15 kg. ustawię dmuchawę max 20 min 10 zobaczymy co sie będzie działo (jest cieplej na zewnątrz) połowa wsadu powinna wystarczyć najwyżej wstanę w nocy i rozpalę ponownie .

Nie wiem dlaczego dmuchawa pracuje non stop najwyraźniej jest to wina zbyt małych obrotów ale jeżeli zwiększę moc dmuchawy to wszystko pójdzie w komin czopuch bardzo się nagrzewa nie wiem do jakiej temp. muszę kupić jakiś termometr i to sprawdzić ale na pewno jest bardzo wysoka .

Aha zapomniałbym spytać konia z rzędem temu kto odpowie: skoro czopuch bez względu na wysokość i grubość bądź przekrój komina musi być otwarty, to dlaczego producent zamontował w piecu dźwignię do przymykania lub otwierania?

Xawer jakim parametrem jest ta modulacja pokombinuję z ustawieniami. może coś to zmieni na razie jestem niezbyt szczęśliwym użytkownikiem.

zapomniałem zaznaczyć ze ja mam ustawioną temp. na 22 stopnie w sterowniku pokojowym nie na 21 CWU na 52 i ciągle jej brakuje bez priorytetu CWU, ale myślę że to nie ma zbyt wielkiego wpływu na ilośc spalanego węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jesli kociol jest szczelny to jest małopodobne przegrzanie na tych ustawieniach co podałes.no i ta dmuchawa u mnie na podanych ustawieniach chodzi max 20 min i stoi przy takich jak teraz temperaturach ok.30 -35 min. Sa różne stadia spalania np. zaraz po zasypie czy jak sie wegiel odgazuje i z tego wynikaja roznice w spalaniu i temperaturze spalin ale przy stabilnej pracy spaliny mam do 150 st czasami jak jest mrozno i jednoczesnie jest duże zapotrzebowanie na Cwu dmuchawa długo chodzi to spaliny rosna nawet do 250 st. (mam termometr do czopucha) Modulacja np. min dmuchawy 15 max 25 modulacja 10 tzn ze jak dmuchawa sie właczy to pracuje na 15%jak temperatura na kotle spada dmuchawa stopniowo przyspiesza i jak spadnie o 10 st od zadanej dmuchawa bedzie pracowac z moca max czyli25%temperatura na kotle rosnie dmuchawa analogicznie zwalnia.Piszesz ze masz pokojowe czym to sterujesz pompami,zaworem 4d z pogodowym sterowaniem? Jaka masz instalacje pompa Co i pompa Cwu czy inaczej .Kto podpinał sterownik czy wszystko napewno jest ok? I uwaga sprawdz czy czujniki temperatury kotła napewno sa dobrze usytuowane w tym otworze bo czesto sie słabo dolegaja do kotla i wtedy tez sa problemy (najlepiej jakos je zabezpieczyc przed wypadaniem.) A szyber moze sie perzydac np. w czasie braku pradu i paleniu naturalnym ciagiem z uchylonym popielnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xawer mam pięć pomp :CO,CWU,Podłogówka dwie jedna w rozdzielaczu i jedna w kotłowni,pompa do cyrkulacji, odnośnie sterownika pokojowego myślę że podpięte jest do sterowania w sterowniku pieca,podpinali to fachowcy z dużym doświadczeniem, co podejrzewam to to że cos nie halo może być z rozdzielaczem podłogówki tzn niby wszystko grzeje całą podłogę jest ciepła nie gorąca, ale jak wyłączę pompę nr3 w sterowniku pieca -używając hasła instalatora to wówczas woda krąży bezgłośnie natomiast jeśli włączę powtórnie pompę nr 3 to wyraźnie słychać krążąca wode w rurach,nie cały czas oczywiscie , podejrzewam nie będąc fachowcem że źle podpięta jest pompa w rozdzielaczu widziałem kiedyś schemat podłączenia w rozdzielaczu i wyglądało to tak: pomiędzy bajpas a rury(wyjścia) powrotu i zasilania wpięta była pompa, u mnie jest tak że jest pompa bajpas i rury (wyjścia ) powrotu i zasilania Powroty nie są ciepłe .Ogólnie podłoga grzeje ale nie jest gorąca, tak chyba powinno być, jedyne co mnie martwi to to że tu mogą być straty ciepła bo jeżeli sa zakłócenia w przepływie wody to może to wpływać na zużycie energii a co za tym idzie węgla.

na razie xawer widziałem że tego opału z godz 18 do 23 15 kg węgla nie zostało zbyt wiele więc dosypałem jeszcze 15kg ale ustawiłem parametry tak jak podałes dmuchawa max 25 min 10 modulacja pomp 8 histereza 1

zobaczymy co będzie rano na pewno odpiszę , ale nie wygląda to dobrze wydaje mi sie że zużywa szybciej te 30 kg na 12 godzin.takie pierwsze wrażenia.

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jakbyś mógł to opisz kolor wymiennika, jeżeli masz róznicówke to sprawdź czy nie tworzy się "mały obieg" - czasem kulka lubi płatać figle, zajrzyj do filtrów w instalacji - może zabite..

 

.........jeżeli, zostawię otwarty czopuch to on rozgrzewa się do bardzo wysokich temp. słyszę trzaskanie w okolicach wejścia czopucha do komina ceramicznego...... - temperatura spalin ewidentnie za wysoka,

 

póki nie masz termometru to kontroluj chociaż organoleptycznie :D , powinno dać się położyc łapkę chociaż na sekundę czy dwie na czopuchu - zależne od grubości blachy z której wykonano czopuch

 

....mam nadzieję, że spalanie dolne - obie klapy zamknięte :D

Edytowane przez kaczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz tam wiele sprzeczności bo np.piszesz ze temperatura w domu nie osiaga zadanej na termostacie pokojowym a jednocześnie masz przekroczenie temperatury alarmowej kotła.Moim zdaniem przyczyny moga byc takie:

-jak kolega pisał wcześniej filtry lub mały obieg

-zle odpowietrzona cała instalacja ,kocioł i pompy

-jednak osiagnięta została temperatura w domu a wtedy sterownik wyłączył pompy i temperatura kotła wzrosła bezwładnościa

Goracy czopuch

-Otwarte klapy gorno dolnego spalania i skruconego obiegu (podnies klape wyczystki na gorze kotła i sprawdz)

-ciagła praca dmuchawy (ale to tylko przy wysokich obrotach jesli dmuchawa pracuje na max ustawionych ogien powinien oplatac max pierwszy wymiennik widac po podniesieniu klapy wyczystki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jakbyś mógł to opisz kolor wymiennika, jeżeli masz róznicówke to sprawdź czy nie tworzy się "mały obieg" - czasem kulka lubi płatać figle, zajrzyj do filtrów w instalacji - może zabite..

 

.........jeżeli, zostawię otwarty czopuch to on rozgrzewa się do bardzo wysokich temp. słyszę trzaskanie w okolicach wejścia czopucha do komina ceramicznego...... - temperatura spalin ewidentnie za wysoka,

 

póki nie masz termometru to kontroluj chociaż organoleptycznie :D , powinno dać się położyc łapkę chociaż na sekundę czy dwie na czopuchu - zależne od grubości blachy z której wykonano czopuch

 

....mam nadzieję, że spalanie dolne - obie klapy zamknięte :D

Witam powtórnie zanudzam już Was przepraszam

Chętnie opiszę kolor wymiennika z tym tylko że nie wiem o jakim wymienniku mówisz byłbym zobowiązany byś go opisał gdzie się znajduje mam dodatkowo jakiś wymiennik z czterema wejściami wpięty w instalacje chyba podłogową -pewnie nie o ten chodzi ten jest z zewnątrz srebrny do wewnątrz nie da się zaglądnąć

mam różnicówkę ale nie wiem gdzie i jak to sprawdzić proszę opisz jak można to sprawdzić

organoleptycznie temp spalin jest bardzo wysoka da się dotknąć ale nie na sekundę żona nawet nie chce się do niego zbliżac sekunda na pewno poparzyłaby cię

spalanie dolne i górne mniej więcej wiem o co chodzi-mniej więcej.

klapy obie są w pozycjach poziomych i po otworzeniu tej klapy do czyszczenia wymiennika (chyba o ten wymiennik chodzi jest czarny) w srodku są dwie klapy przykrywające otwory, klapa od czopucha jest tak jakby troszkę wygięta w łuk ale chyba konstrukcyjnie by dym miał ujście do komina.

Edytowane przez maciej40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kol. kaczemu chodziło własnie o ten wymiennik w kotle .Klapa powinna byc prosta wygięła sie przez zbyt wysoka temperature spalin .Jeśli chodzi o klape dolno -górnego spalania to raczka powinna byc w poziomie a sama klapa wtedy jest w pionie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co mam zrobić z tą wygiętą klapką ?

pisałem że temp czopucha jest za wysoka dziś zauważyłem że przy ustawieniach dmuchawa max 20 min 10 modulacja 10 dociążenia wymaga klapa dmuchawy -dołożyłem trzecią nakrętkę dotychczas były dwie. Ale też obroty dmuchawy max10 min 10 nie były zbyt wielkie i to starczało. dziś rano ustawiłem dmuchawę max 20 min 10 modulacja 10 -włożyłem 15 kg węgla i o16 nie było nawet żaru więc cos ni tak , może to wina tej nie dociążonej klapki zobaczę jak będzie dalej, na pewno odpisze czopuch zrobiony jest z bardzo grubej blachy chyba od kominków był gotowy z elementów jednym słowem solidny. a mimo to nie można go dotknąć jest bardzo gorący.coś nie halo. juz sam głupieje

[żMasz tam wiele sprzeczności bo np.piszesz ze temperatura w domu nie osiąga zadanej na termostacie pokojowym a jednocześnie masz przekroczenie temperatury alarmowej kotła.Moim zdaniem przyczyny moga byc takie

nie pisałem że kocioł soię przegrzewa i nie osiąga zadanej temp w pokojach -osiąga temp z tym że kiedy po pracy zaglądam do kotłowni wyświetla mi komunikat że nastąpiło przegrzanie kotła:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.