Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans Selvan 11 kW - zalety, wady, spostrzeżenia


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.12.2023 o 23:23, palacz2747 napisał(a):

Ja pale z blachą i właśnie jestem zadowolony z tego palnika.. Przez to jest taki oszczędny, trzeba umiejętnie dokładać drewno przy pierwszym rozpaleniu, ale następne to którkie w poprzek a długie na górę. Myślę , że z rębaka takie 10-14 cm będą najlepsze do tego pieca.

 

Ojciec przyspawał tak jakby płaską blachę 6mm i na dole wyciął dziurę taką jak na palnik , bo jak się zrobiła duża wyrwa to palił dużo więcej a ten zabieg pomógł przywrócić tak jak by stan fabryczny

Pokaz fotę tej blachy na palniku

A jeszcze powiedzcie jakie mecie temperatury spalin w tych swoich kotłach setlans?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dominik007 napisał(a):

Pokaz fotę tej blachy na palniku

A jeszcze powiedzcie jakie mecie temperatury spalin w tych swoich kotłach setlans

Ja powiększyłem otwór w palniku bo fabrycznie to porażka, zawirowacz na samej górze to temperatura spalin w granicach 150 - 170 , a jak zawirowywacz usunę to nawet 300 , no cóż komin ma ciąg  bardzo dobry...

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Pablowski napisał(a):

Ja powiększyłem otwór w palniku bo fabrycznie to porażka, zawirowacz na samej górze to temperatura spalin w granicach 150 - 170 , a jak zawirowywacz usunę to nawet 300 , no cóż komin ma ciąg  bardzo dobry...

a jaki model kotła?

Ja od wczoraj mam zainstalowany w nowym domu kocioł setlansa 11kw z buforem 300L nie ma dmuchawy ale ładnie ciągnie(komin ceramiczny 200)jaką temperture w komin daje to nie wiem nie mam zegara.(ale raczej sporo bo czuć cieło mocne od rury) Zawirowacze oba wyciągnięte.Smoły żadnej nie ma.Cały dom 120m wszędzie podłogówka

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Dominik007 napisał(a):

a jaki model kotła?

Ja od wczoraj mam zainstalowany w nowym domu kocioł setlansa 11kw z buforem 300L nie ma dmuchawy ale ładnie ciągnie(komin ceramiczny 200)jaką temperture w komin daje to nie wiem nie mam zegara.(ale raczej sporo bo czuć cieło mocne od rury) Zawirowacze oba wyciągnięte.Smoły żadnej nie ma.Cały dom 120m wszędzie podłogówka

Ja zamontowałem termometr na wyjściu do komina bo inaczej nie wiadomo ile, a kocioł 15 kw i dwa bufory po 800 litrów zamontowany pod koniec tamtego sezonu czyli jeszcze bez oddymiania komory bo producent od tego roku zaczął produkować z klapką chociaż ja z dymem nie mam problemu kwestia wprawy. 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja już mam Selvan 11 z klapką oddymiania. Mam jeszcze w innym domu setlansa Multilog 15kw też niedawno zamontowany i tam mam już dmuchawę wyciągową fabrycznie w kotle zamontowaną i spaliny utrzymują się 120-140 wydaje mi się mało.Zbiera mi się w nim  smoła.Nie wiem jak sterować tam tym powietrzem wtórnym.Może pida wyłączę ale mam ustawionego do 180 .Zawirowacze wyrzuciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 18.12.2023 o 19:29, DamBag napisał(a):

chciałbym spróbować jak będzie się sprawował na węglu

I jak czy próbował już ktoś palenia węglem w tym kotle?

Ja czytałem w dyskusjach o kotle Kelvin (który ma podobny przekrój co Setlans a nawet chyba został zaprojektowany przez tego samego autora), że dobrze pali węglem. Nie wiem jak wygląda rozmiar wlotu do palnika Kelvin, ale przekrój daje niżej:

obraz.thumb.png.3fe3404b8c53304958a6dad54b4b7a22.png

za https://allegro.pl/oferta/kociol-zgazowujacy-drewno-kelvin-22-ecodesign-5-kl-13195714049

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam setlans 21 i najlepiej się spala wsyztsko co drobne np. Rebaka walcowego zrebka. Ale to pod bufor. Wtedy takie drobne jak się zapali to daje z 30kw w bufor na godzinę taka moc. Nic się nie wiesza. Grube pala się wolniej i ja układam w poprzek palnika. Wtedy wszystko ładnie opada. Pale z blacha zmniejszająca ruszt. Bo jeśli porzuca się byle jak grube to się zawiesi wypali dziurę na dole i potrzebna interwencja palacza żeby opadło. Ogólnie z blacha jak się pali i ułoży drewno tak żeby swobodnie opadało to setlans daje rade z grubymi. Mpm chyba gorzej bo ma wąska i krótka komorę załadowcza

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@palacz2747 A czy próbowałeś palić zgodnie zgodnie z poniższym opisem:

W dniu 24.01.2023 o 08:30, pawlopawlo napisał(a):

A próbowałeś palić z odwrotnym powietrzem?Górna klapka uchylona na milimetr a powietrze podawane dolną?Wydaje mi się że wtedy mniej dymi z komina i wkład pali się dluzej

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, palacz2747 napisał(a):

Nie próbowałem bo wtedy smoly dużo w komorze załadowczej i mam wrażenie że wolniej sie pali. Nie wiem jak z wydajnością bo pale bez zawirowywaczy

 

15 godzin temu, Matejko1 napisał(a):

bo z komentarzy jakie są wyżej wynika, że to (w szczególności przy grubym drewnie) umożliwia palenie bez blachy zmniejszającej ruszt (tak to rozumiem), a wtedy możnaby więcej załadować do komory

Z tego co pamiętam z forum,to smoła w komorze załadowczej nie robi problemu,gorzej jeśli jest na wymiennikach.Ja czy czas pale tylko na uchylonych dolnych,górne są zamknięte.Uchylam je tylko jak jest słaby ciąg albo naprawdę grube drewno,a to tylko tyci tyci.Pale z jednym zawirowywaczem na środkowej półce,klapkę w czopuchu mam przymknięta na drugim ząbki,temperatura spalin 200-250,Wydaje mi się że to optymalna między tym żeby za dużo nie szło w komin,a i żeby komin nie był mokry.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie palę resztkami dębowymi z parkietu ( tam gdzie sęki itp.), jednak cena wzrosła i na kolejną zimę będą grube zrzyny sosnowe. Pakując cały piec tymi resztkami pali się pięknie. Temp. na piecu 75, spaliny ok.140, wsadzone oba zawirowywacze, powrót kotła zawór 55*C, powietrze przez górne drzwiczki. Dokupiłem drugi bufor, ale montaż pewnie na wiosnę. Grubym drewnem przy buforze pali się poprostu za słabo przynajmniej u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowaliście palić grubym drewnem tak jak przy MPM-ie (zamknięta klapka w drzwiczkach zasypowych a otwarta klapka w drzwiczkach popielnikowych):

  1. Maronka w MPM - zamknąć drzwiczki zasypowe i uchylić te od popielnika i rozpalania (w MPM to są osobne drzwiczki) https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=TK2ECsaEOMM

  2. ograniczyć powietrze wtórne tak jak na kanale Youtube jak to robię „Ustawienia MPM DS 14 i analiza ogrzewania drewnem Grudzień 2022 roku” https://www.youtube.com/watch?v=QozmgMQpoBE tu dotyczy to drewna kalorycznego ale być może ma zastosowanie do drewna grubego

  3. układając polana w pionie tak jak AO49 w temacie o MPM Wood https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/36387-kocioł-mpm-ds-wood/page/133/#comment-677359

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2024 o 11:16, palacz2747 napisał(a):

Ja mam setlans 21 i najlepiej się spala wsyztsko co drobne np. Rebaka walcowego zrebka. Ale to pod bufor. Wtedy takie drobne jak się zapali to daje z 30kw w bufor na godzinę taka moc. Nic się nie wiesza. 

Jak masz poustawiane klapki do palenia zrębki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 20:36, Matejko1 napisał(a):

A próbowaliście palić grubym drewnem tak jak przy MPM-ie (zamknięta klapka w drzwiczkach zasypowych a otwarta klapka w drzwiczkach popielnikowych):

  1. Maronka w MPM - zamknąć drzwiczki zasypowe i uchylić te od popielnika i rozpalania (w MPM to są osobne drzwiczki) https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=TK2ECsaEOMM

  2. ograniczyć powietrze wtórne tak jak na kanale Youtube jak to robię „Ustawienia MPM DS 14 i analiza ogrzewania drewnem Grudzień 2022 roku” https://www.youtube.com/watch?v=QozmgMQpoBE tu dotyczy to drewna kalorycznego ale być może ,ma zastosowanie do drewna grubego

  3. układając polana w pionie tak jak AO49 w temacie o MPM Wood https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/36387-kocioł-mpm-ds-wood/page/133/#comment-677359

Ja przy rozpalaniu mam uchylone zasypowe aby się równo rozpaliło ale tak około 15 minut, później zamykam i podaję po równo na jednym miarkowniku ale dwóch klapkach i wtedy pali się równo ,nie wiesza się nie muszę rusztować, powinieneś próbować różnych kombinacji, ja non stop kombinowałem ale zawsze kończyło się na podawaniu pp dwoma klapkami na jednym miarkowniku, mam pewność że nie zagotuję itp ale ja nie mam bufora a z buforem można inaczej palić bo wsadem drewna nie idzie raczej zagotować i pewnie można palić z uchylonymi drzwiczkami delikatnie by się fest paliło, u mnie na uchylonych drzwiach do ogień na dachu i nie potrzebuję tego bo na klapkach też się fajnie pali i jest moc i kontrola jednocześnie ale w tych nowych mpm wood na klapce jednej często się nie chce palić na naturalnym ciągu i wtedy trzeba uchylić drzwi najpierw dolne a jak za mało to i środkowe i wtedy już zapierdziela kociołek ,tak że jak mi się ten mój skończy następny będzie z wentylatorem by do tych 80 szedł na wentylatorze a później już na miarkowniku ustawionym na 90 i przy dojściu do tych 90 klapka pp ma jeszcze 5mm otwarcia ja tak mam u siebie i wtedy zadana na miarkowniku przekłada się na trzymanie tej temperatury przez kocioł ,matko ale się rozpisałem,sorki

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam zainstalowany Setlans Selvan 11kW 2023 i mam pewne niejasności. Zauważyłem że powolutku zaczyna się powiększać ta szczelina wylotowa na dole w palniku za rusztem w tej tylnej ceramice, nie wiem czy się jakoś wykrusza, czy też zachodzą jakieś inne procesy. Czy to jest naturalny proces w tego typu piecu, czy też coś jest nie tak z paleniem? Kocioł ma dźwignię i klapkę oddymiania którą mam otwartą na stałe, nigdy jej nie zamykam, boję się zaczadzenia albo zatrucia dwutlenkiem węgla. Po jej zamknięciu idzie dym przez klapkę w środkowych drzwiach zasypowych. Powietrze wlotowe idzie przez dolną klapkę dolnych drzwi, podłączoną do regulatora temperatury, górna klapka w drzwiach zasypowych z szybką jest zamknięta, jak wyżej boję się zaczadzenia.  Na wszelki wypadek zainstalowałem w kotłowni czujnik czadu. I tu jest pytanie czy jest to prawidłowy sposób palenia z na stałe otwartą klapką oddymiania i zasysaniem powietrza tylko dolnymi drzwiczkami? Zastanawia mnie ile ten piec pociągnie, skoro trochę powiększa się ten otwór w ceramice palnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że się wykrusza to na plus,bo lepszy ciąg będzie,bez niej też można palic.A z tą klapka to tak na poważnie piszesz?Masz na myśli napewno ta oddymiająca?Ona ma być uchylona tylko przy podkładaniu opału,innej opcji nie ma.Zawirowywacze wyjete?

Ja pale cały czas z powietrzem od dołu,tylko trzeba pilnować żeby popielnik nie był pełny bo blokuje przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej poważnie. Nie trzeba mi zaczadzenia ani jakiegokolwiek innego zatrucia, zresztą zatrułem się przy pierwszym paleniu w nowym piecu czując się źle następnego dnia. Czy się na dobre rozpali, czy się podkłada to dym wylatuje z pieca albo może wylatywać podczas zamknięcia tej klapki tą małą klapką na środkowych drzwiach zasypowych. A ten dolny wylot przez tą dyszę ceramiczną jak się zapcha trudno kontrolować. Nie było takich problemów i niejasności jak się paliło w starym kopciuchu górnego spalania, teraz wymyślili te dolniaki i są problemy. Jeden zawirowywacz wyjęty, wyjęta także ta skośna blacha z komory paleniskowej, bo przy pierwszej próbie rozpalenia w nowym piecu dym tylko leciał i nic więcej a mam za duże kawałki drewna żeby się tam zmieściło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrobiłeś sobie górniaka. Nie wiem jak tam z palnikiem,ale selvan ma pionowo poziome kanały,więc większa tolerancja na słabszy ciąg. Albo masz b.słaby ciąg/niski komin,albo zawirowywacz blokuje przepływ.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co napisać,skoro boisz się zaczadzenia to zostaje ci palić z otwartym oddymianiem.W tym wątku wszystko jest napisane ,jak palić,jak rozpalać.Nic nowego raczej się nie wymyśli.Wysoki masz komin?Zawirowywacz z górnej półki wyrzuciłeś ?

Piszesz że masz za duże kawałki drewna,to się mieszczą czy nie mieszczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin ma pewnie z 7m wysokości a piec jest w piwnicy. Kawałki drewna mają po 25cm długości i wchodzą bez tej skośnej blachy bez problemu. Wywalony górny zawirowywacz, jest jeszcze drugi niżej który pozostał. Z ciągiem chyba nie najgorzej, nawet podobnie jak w starym piecu ale wygląda mi na to że nie jest to do końca palenie zgodne ze sztuką (górno-dolne spalanie???). Jakoś nie wyobrażam sobie ciągle chodzić do kotłowni i kontrolować czy aby na pewno nie zapchał się ten wąski otwór w ceramice palnika. Najbardziej nie podoba mi się jednak to kruszenie się tej ceramiki palnika i osadzanie się smoły w komorze paleniska. Podobno są jakieś środki które się dodaje i się wypala, tak że zrobi się z tego tylko sadza. Czytałem cały wątek, nie wszystko tu zostało powiedziane, miałem pewne wątpliwości co do ceramiki i tego oddymiania, bo nie ma niczego w instrukcji obsługi, jest bardzo słaba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten drugi zawirowacz i pal z zamkniętą klapką ,tak jak teraz jest do bani bo ogień wali prosto w komin i pewnie też dymi mocno z komina i spalasz minimum 30 % więcej opału,pamiętaj przed paleniem zawsze wygarnąć z otworu przegrody popiół ,i nie martw się zatkaniem bo tam się przy drewnie nie powinno  zatkać  a jak wywalisz zawirowacz cug się zwiększy,do czyszczenia otworu fajny jest taki pędzel malarski płaski zagięty na końcu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.