Skocz do zawartości
IGNOROWANY

piec kostrzewy warmet SDS ceramik


a-w

Rekomendowane odpowiedzi

To wywalę palnik ceramiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, gość z Setlansa mi mówił, że wymiennik to 6 mm a reszta to 4 mm. 4-ka to chyba nie jest taka cienka? BTW, masz albo miałeś ten kocioł?

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, emigrant napisał:

To będzie mękka. Trudno. To będzie się kisić jak w Kostrzewie. 

A co z gwarancją?

Teraz przy kotle zasypowym mogą do uwzględnienia reklamacji żądać bufora w instalacji i temp na powrocie min 60C - jest to opisane w instrukcji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem o tym. Gość z Fuego mi powiedział, że przy Viadrusie w razie czego żądają fotek kotłowni z buforem, jak nie ma bufora to nie ma gwarancji, krótka piłka. W Setlansie przymykają oko na wiele spraw. Poza tym nie interesuje mnie za bardzo gwarancja prostego, taniego kotła zasypowego. Zadana na kotle będzie 70 stopni i pewnie 67-68 stopni będzie temp. powrotu. Gwarancja na ten kocioł 4 lata. Nic mu przez 4 lata się nie stanie imho, więc sama gwarancja jest pomijalna. 

 Z gwarancją to był cyrk w Kostrzewie i pewnie do dziś taki sam cyrk jest. Gwarancja tak napisana, że oni i tak by nie wzieli za nic odpowiedzialności. Co się nie stanie to i tak wina użytkownika. Żeby dostać gwarę trzeba zaprosić odpłatnie do siebie serwisanta na pierwsze odpalenie - w moim przypadku zasypowego SDS Ceramika. Później co roku płatne wizity i płatność za każdy 1 km przejechany gamonia. Obowiązkowy zawór 4D - to akurat dobre było. Kto ma, albo miał Kostrzewę to wie o co chodzi.

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z defro było to samo - kotły robili z gownolitu a dla celów gwarancji żądali niewiadomo jakiś cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kociołek od 2 dni pracuje - tylko przepalanie. Świetna sprawa z tą ochroną powrotu z pompką na zaworze 4D. Bardzo dobrze to działa - zadana na kotle 70 stopni, powrót kotłowy 75 stopni, na grzejniki 60 stopni, powrót z grzejników 57 stopni. Jaką temp. bym nie miał na wygrzanym kotle to powrót jest o 5 stopni wyższy niż temperatura na kotle. Z czego to wynika? Tak nawet jest podczas rozpalania, gdy zawór 4D jest całkowicie zamknięty, czyli obieg kotłowy i obieg CO niezależnie tłoczą wodę w tym momencie. 
Już teraz także wiem co to znaczy mieć ruszt żeliwny do drewna - w Kostrzewie był ruszt wodny. Powietrze pierwotne podawane przez klapkę zasypową - tak było fabrycznie, ale można zaślepić i odślepić klapkę w drzwiach popielnika. Przez to, że powietrze PP jest podawane przez drzwiczki zasypowe w ogóle nie ma smoły. Pamiętam początki z Kostrzewą - pierwsze odpalenie kotła i w popielniku kilogram smoły jak karmel, dzięki dmuchawie i zbyt dużej mocy kotła.
Instalacja zrobiona(zmodernizowana) na podstawie mego schematu z postu #424 

 

IMG_0741.thumb.JPG.febb091a3cf9f62a94d96769fdd1e039.JPG

IMG_0673.thumb.JPG.733be4b326869a955f9993b5e783d14d.JPG

IMG_0677.JPG

IMG_0680.JPG

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś korzystał do dziś ze sterownika Luxus 4 Estymy, który kiedyś był zrobiony dla potrzeb kotłów Kostrzewy i chce podłączyć pompę elektroniczną tzw. energooszczędną pod wyjście P3 sterownika to trzeba wylutować lub wyciąć rezystor R30. Rezystor zaznaczony na czerwono na poniższej fotce. Pompka elektroniczna działa na P3 z tym rezystorem, ale jak sterownik sam wyłączy pompkę, albo wciśnie się przycisk OFF i pompka się wyłączy to robi się "choinka" na LCD pompki i zaplala się czerwona dioda na pompie informująca o jakimś błędzie. Mimo, że pompka jest wyłączona to leci jakieś szczątkowe napięcie do pompki, na tyle duże, że świeci się LCD a raczej mryga jak stroboskop z częstotliwością pewnie 50 Hz.  Ten problem dotyczy tylko wyjścia P3. Na wyjściu CO pompki elektroniczne działają prawidłowo. Zwykłe pompki bez elektroniki na wyjściu P3 działają prawidłowo. 
Co do wycięcia rezystora, było to kontaktowane z serwisem Estymy i tam człowiek powiedział, że należy usunąć rezystor R30 dla poprawnej pracy pompki elektronicznej na wyjściu P3. Rezystor R30 tyczy się tylko wyjścia P3. Nie wypływa na pracę innych wyjść lub działania całego sterownika. 

 Z racji tego, że u mnie obieg kotłowy i obiego CO włącza i wyłącza się jednocześnie to po prostu pompkę elektroniczną Wilo dla obiegu kotłowego wpiąłem do wyjścia CO a starą pompkę LFP do wyjścia P3. Tak też można, bo to nie ma kompletnego znaczenia, gdzie która w tej sytuacji jest wpięta. Nie trzeba wylutowywać rezystora.

 

ahgpbiklnkgimcca.thumb.jpg.f62308d2aa3f6d426a273a6a66c9ac1d.jpg

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, EdmundZ napisał:

@emigrant A ja jestem posiadaczem MPM DS 14 kW z fabryczną ochroną powrotu i jestem przekonany że ten kociołek nie ma startu do MPM.

Totalnie mnie nie interesuje, czy ten kociol ma start do MPM, czy nie ma. Z kilku przyczyn nie mogłem(nie chciałem) kupić MPM'a a miał być MPM. Może i dobrze, że go nie kupiłem... Powodzenia z tzw. fabryczną ochroną powrotu jak dupa kotła stoi blisko ściany i popsuje się pompka kotłowa, czy coś innego. Tutaj ja decydowałem, gdzie co ma być z jakim dostępem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant Załóż nowy temat o tym piecu - bo podzielisz sie spostrzeżeniami - może w tej konstrukcji jest coś lepszego i wartego naśladowania   albo na odwrót - ale to dopiero wyjdzie w praniu.

Na pewno ktoś jakby chciał kupić takiego Setlansa to bedzie zainteresowany.

Ps ta okrągła klapka z tyłu pieca do PW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei

Nie będzie tematu o tym kotle ani wrażeń z jego palenia, bo będę co chwilę punktowany za brak bufora. Pierwsze wrażenia pozytywne. Spala czysto drewno, z komina żadnego dymu - aż się dziwiłem, że to działa... Z Kostrzewy buchało jak z parowozu... Jedyny mój problem to jakieś 150 m3 drewna/polan trzeba na nowo przerąbać i pociąć na krótsze odcinki, bo nie mieszczą się do tego kotła. Wszystko było przygotowane pod SDS Ceramika - który przecież miał być niezniszczalny... ;]. 
Mam własnego, suchego drewna na jakieś 10 lat palenia i tak mam zamiar przeczekać może na lepsze pompy ciepła z lepszym COP,  ewentualnie jakiś pelleciak. O ile wcześniej nie zabronią kotłów zasypowych w co wątpię - przynajmniej nie tych co mają certyfikaty na drewno. Z węglem nie chcę mieć nic wspólnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EdmundZ

Kolego, o co Ci chodzi? Niech Ci służy ten kocioł(MPM) długie lata. Wszystkiego dobrego. Nie potrzebuję rozmawiać o kotłach. 

Dla mnie osobiście zawór temperaturowy to najgorsze co może być. Stajemy się jego niewolnikiem. Do tego mogą się zacinać, itd. Wolę rozwiązanie z zaworem 4D i obiegiem kotłowym na pompce. Tutaj ja decyduję. W  razie czego mogę w danej chwili olać ochronę powrotu i od razu puścić całą wodę na instalację CO jak będę miał taką fanaberię. 

29 minut temu, mikkei napisał:

Ps ta okrągła klapka z tyłu pieca do PW ?

Tak, z tyłu taka okrągła rozeta to PW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, emigrant napisał:

Nie będzie tematu o tym kotle ani wrażeń z jego palenia, bo będę co chwilę punktowany za brak bufora.

Nie wiem, czy aż tak bardzo powinieneś się przejmować brakiem bufora, skoro jesteś tak zadowolony z tego kotła, w dodatku w certyfikacie masz wpisane "zdobnikiem ciepła", a to wcale nie musi oznaczać bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie zrezygnuję z podawania PP przez drzwiczki zasypowe. Nawet nie chcę(nie mam ochoty) eksperymentować z podawaniem PP przez drzwiczki popielnika, bo wiadomo co się stanie - komora zasypowa zaleje się smołą. Póki co odpowiada mi podawanie PP przez drzwiczki zasypowe - tam także jest szybka, żeby zerkać co tam się dzieje. Przypadkiem tak nie powinno być, że do drewna PP podajemy przez drzwiczki zasypowe? Ten kocioł ma certa tylko na drewno i domyślnie, fabrycznie PP podawane jest przez drzwiczki zasypowe.

Z tego co gość mówił jak dzwoniłem do Setlansa, że później wprowadzili też klapkę w drzwiczkach popielnika, bo ludzie mieli problemy z dobrym ciągiem kominowym  przez drzwiczki zasypowe. Ja póki co nie mam problemu z ciągiem przez drzwiczki zasypowe - komin fi200 ceramiczny. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@emigrant Kilku producentów stosuje tą metodę dotleniania spalin podczas fazy zgazowania podając PP przez drzwiczki zasypowe, np. Pan Marian Strzelczyk. Ma to swoje wady wpływające na ekonomię i kulturę spalania. Zasmolona komora załadowcza nie wpływa w żaden sposób na proces spalania. To że w poprzednim kotle lała się smoła do popielnika nie było winą kotła tylko świadczyło o złej technice spalania oraz niedosuszonym drewnie. Problemy z ciągiem przyjdą w zimę gdy na ruszcie uzbiera się pewna warstwa popiołu który zacznie częściowo zatykać otwór "pseudo palnika".

Edytowane przez EdmundZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była wina kotła, bo była za duża moc jego 18,5 kW, gdzie przy rozbujaniu kotła pewnie dochodziło do 30 kW. Była dmuchawa fabrycznie i sobie dmuchała w popielnik. Do tego ruszt wodny. Same rewelacje. Drewno zawsze mam suche. 

ps. Panie Włodzimierzu teraz jako @EdmundZ proszę nie filozofować. Za pisanie z różnych kont są bany, co na to admin, @marcin?

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłeś 7 godzin temu konto, żeby mi to napisać? Kiszenie to było, ale nie mokrego drewna. Kisząc suche też będzie smoła. Do tego u mnie ponad 90% to sosna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, skoro ktoś mnie wyręczył w założeniu nowego tematu o Setlans Selvan 11 kW i przeniósł posty to proszę przeniesienie także postu #459 do mego tematu.

ps. Kostrzewowy temat niech zostanie, mimo, że on jest totalnie martwy. Pewnie wszystkie SDS Ceramiki już zgniły ludziom, zostały zezłomowane, albo wkrótce padną. Może ktoś będzie chciał coś napisać... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A właśnie , że nie zgniły. Właśnie się mocno noszę z zamiarem wymiany SDSa na coś nowszego. Mam kilka ton koksu i sporo drewna (oczywiście długie kawałki - pod Ceramika). Jak ktoś może podpowiedzieć , będę wdzięczny. W ostateczności wezmę pewnie podajnikowy ale wolę zasyp z buforem i Laddomatem.

Tu mój post: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.