Skocz do zawartości

atomfx
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez marszy,

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, atomfx napisał:

że przewymiarowałem dobór kotła. 180m², kocioł 16kW przy -20 pracuje z mocą poniżej 40%. Powinien przy takich temperaturach pracować z mocą 80%. I pewnie by 10 kW tak pracowało

Te kotły mają dobrą opinię. Wątpię, żeby ten kocioł miał duży spadek sprawności na modulacji. To nie sterownik Techa czy Pluma. Instalacja bufora może się nie zwrócić.  Inna sprawa to czy sterownik tego kotła obsługuje bufor. A wymiana kotła na mniejszy to już wogóle pomysł nietrafiony.  

Jakie jest zużycie paliwa na chwilę obecną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, atomfx napisał:

Po analizie mocy, przy obecnych temperaturach, mam wrażenie, że przewymiarowałem dobór kotła. 180m², kocioł 16kW przy -20 pracuje z mocą poniżej 40%. Powinien przy takich temperaturach pracować z mocą 80%. I pewnie by 10 kW tak pracowało. Czy może ktoś ma kocioł 10 kW przy podobnym metrażu (około 180m²)? Pewnie dlatego nam większe zużycie pelletu? 

Nasuwa mi się pomysł z wymianą kociołka, lub instalacja bufora.

Ostatecznie dobuduję piętro i będzie ok.

Tylko się cieszyć. Z mojego doświadczenia kotły 10kW gdy mają dłuższy postój i mają grzać zimny budynek to ledwo wyrabiają. Na rozruchu brakuje mocy, Kocioł z niską temp. ciągła praca na max mocy, przerzucanie pelletu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, atomfx napisał:

Po analizie mocy, przy obecnych temperaturach, mam wrażenie, że przewymiarowałem dobór kotła. 180m², kocioł 16kW przy -20 pracuje z mocą poniżej 40%. Powinien przy takich temperaturach pracować z mocą 80%. I pewnie by 10 kW tak pracowało. Czy może ktoś ma kocioł 10 kW przy podobnym metrażu (około 180m²)? Pewnie dlatego nam większe zużycie pelletu? 

Nasuwa mi się pomysł z wymianą kociołka, lub instalacja bufora.

Ostatecznie dobuduję piętro i będzie ok.

Mógłbyś się podzielić wynikiem z Cieplowlasciwe.pl , jak to się ma do założeń?, lub chociaż opisać dom oraz jak jest ocieplony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, robert1991 napisał:

No tak wymień kocioł za 15k, to jest najlepsze rozwiązanie. Przy tym kotle przewymiarowanie nie stanowi dużego problemu bo potrafi on nisko schodzić z mocą, ale do tego postu powinni być odsylani wszyscy którzy chcą kupować na zapas. Zapotrzebowanie napewno by wzrosło gdyby kilka dni było takich mrozów. 

Właśnie. Zauważyłem że kociołek moduluje ok swoje obliczenia opierałem na podstawie strony "ciepło właściwe.pl"

Wynik po dokładnej analizie wyszedł około 13kW+ około2-3kWna ciepłą wodę. Powinna być gwiazdka i opinie dotyczy kotłów RTB. 

13 godzin temu, Outsider napisał:

Te kotły mają dobrą opinię. Wątpię, żeby ten kocioł miał duży spadek sprawności na modulacji. To nie sterownik Techa czy Pluma. Instalacja bufora może się nie zwrócić.  Inna sprawa to czy sterownik tego kotła obsługuje bufor. A wymiana kotła na mniejszy to już wogóle pomysł nietrafiony.  

Jakie jest zużycie paliwa na chwilę obecną?

Ostatnie 3 dni na wykresie. 15-33kg, 16- około 36 kg, no i dziś 17 około 40 kg.

5 godzin temu, ŁukAsh napisał:

Tylko się cieszyć. Z mojego doświadczenia kotły 10kW gdy mają dłuższy postój i mają grzać zimny budynek to ledwo wyrabiają. Na rozruchu brakuje mocy, Kocioł z niską temp. ciągła praca na max mocy, przerzucanie pelletu...

Ok. Tylko u mnie kociołek pracuje od września. A przy takich temperaturach to kociołek by nie miał przestojów. A kocioł pracował by na max tylko te parę dni.

4 godziny temu, robert1991 napisał:

Mógłbyś się podzielić wynikiem z Cieplowlasciwe.pl , jak to się ma do założeń?, lub chociaż opisać dom oraz jak jest ocieplony. 

A więc wynik z ciepło właściwe.pl zakładał że potrzebuję kociołka mocy około13- 14 kW + 2 do 3 kWna ciepłą wodę. 

Mój dom nie jest jednolity. Piwnica i fundament wystają z ziemi około 1m i nie jest w żaden sposób ocieplona(na razie). Parter to budowa ż pustaka stary sposób. Postal+luft powietrzny+ pół pustaka. Na zewnątrz styropian zwykły, biały 10cm. Zaadoptowany strych. I tu jest kilka technik. Szczyty to pojedyńcze cegła, dach był dwuspadowy. Przerobiliśmy  i podnieśliśmy część robiąc dwie tzw kukawki i tu ściana jest z drewna deski 2 calowe z zewnątrz styropian taki sam jak na parterze biały 10 cm. Od wewnątrz wełna 10 czy 15cm, teraz nie pamiętam. Na suficie  i skosach wełna 15cm. Mieszkało 5 osób teraz 4 osoby. Wiem że parter jest dość dobrze ocieplony. Tylko góra trochę gorzej. Dom wybudowany w 1973r stolarka okienna wymieniona w 2005. Wiatrołap. Ocieplony wysunięty poza obrys budynku. Ale podłoga słabo odizolowana.

W domu panuje temp około 23°C. Zawory termostatyczne na wszystkich grzejnikach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, eliks napisał:

No to te 13KW przy -20 dobrze ci policzyło.

No chyba nie. 13kW + 2 lub 3kW na wodę. (Też się sugerowałem tymi wyliczeniami) więc zdecydowałem się na RTB 16kW. A kocioł przy -24 pracuje z mocą 40%. Chyba coś za duża moc? Obliczenia są dla mojego położenia i najniższa temp. to -22°C. A minionej nocy było około 25 na minusie i moc kociołka nie przekroczyła 50%. Śmiem twierdzić że kocioł tej firmy o mocy 10kW w moim przypadku poradził by sobie bez problemu. I według moich obliczeń pracował by z mocą nie większą niż 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba tak bo po pierwsze stronka zawyża, po drugie CWU się nie dolicza, a po trzecie algorytm kotła działa trochę inaczej niż w naszych rodzimych kotłach. Tutaj z mocą możesz zejść baaardzo nisko i nadal będziesz miał szaro-biały nalot więc o przewymiarowaniu nie ma mowy.

Teraz weź takie 10KW i spróbuj tam puścić 55* na grzejniki przy -20* i dogrzej chatę do 23* jak u mnie, trzymając jednocześnie 55* na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmij też takie warunki że z niewiadomych przyczyn nie masz prądu przez 2 -3 dni kocioł nie pracuje dom sie wychładza dość mocno i teraz musisz go dogrzać do komfortowej temperatury w miarę szybko i wtedy może się okazać że tej 10 zabraknie kW.  

Inaczej to wszystko funkcjonuje gdy grzejesz Ciagle a inaczej gdy grzejesz cyklicznie i tu też należy takie coś brać pod uwagę. Moi znajomi mając dom w górach wpadli na pomysł żeby się wstrzymać z ogrzewaniem i wychłodzili sobie chatkę do jakiś takich 5 stopni i później pojechali na weekend odpalili kocioł w piątek po południu to w niedzielę wieczorem już złapali komfortową temperaturę 14 stopni. A przecież nie powinno być problemu bo jak normalnie grzał to jechał ledwo na 30% mocy. 

Edytowane przez Puławiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, atomfx napisał:

No chyba nie. 13kW + 2 lub 3kW na wodę. (Też się sugerowałem tymi wyliczeniami) więc zdecydowałem się na RTB 16kW. A kocioł przy -24 pracuje z mocą 40%. Chyba coś za duża moc? Obliczenia są dla mojego położenia i najniższa temp. to -22°C. A minionej nocy było około 25 na minusie i moc kociołka nie przekroczyła 50%. Śmiem twierdzić że kocioł tej firmy o mocy 10kW w moim przypadku poradził by sobie bez problemu. I według moich obliczeń pracował by z mocą nie większą niż 80%.

To weź obniż w sterowaniu moc max. do 10 kW i sam zobaczysz z jakim procentem mocy będzie pracował i czy będzie grzał na grzejniki i równocześnie CWU.

Dlaczego podniosłeś moc max do 17 kW jak masz 16 ?

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już gdzieś taki niedopalony popiół z fenixa. Kocioł tak uparcie operuje tlenami że wystarczy że ma lewe powietrze z popielnika i już mu się chrzani spalanie i pojawia się niedopalona kawa... chociaż u ciebie to jest jakaś masakra. Ten Pelleton to jest dobry pellet?  Zobacz czy jak popiół dojdzie wyżej i zakryje ślimak odpopielania czy popiół nie zmieni się w pyłek, bo już widziałem taki przypadek, że gdy popiół doszczelni odpopielanie to wszystko zaczyna być ok.

Co do tlenów jeżeli wyłączysz kocioł na kilka godzin to wtedy możesz dopiero stwierdzić jaki jest natuaralny tlen.

 Kocioł sam kalibruje sonde tylko nie wiem dokładnie w jakich momentach. Możesz też zastopować kocioł na kilka godzin i w menu kocioł tleny sam dokonać kalibracji

Edytowane przez ŁukAsh
niepotrzebne cytowanie poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbujcie go ustawić w tryb ciągły bo myślę że ten nie dopalony pellet z początku etapu grzania. Pracuje w tej chwili on/off może go ustawić ze 3 dni na pogodowe. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma jakies głowice na kaloryferze to może włączyć na pracę ciągłą i ustawić głowice na 2.5 lub 3 dobry pomysł....

Niestety znając najnowsze instalacje pelletowe w Polsce to pewnie jest 100% podłogówka i salus który robi on i off  i nie zrobisz pracy ciągłej bo przegrzejesz dom..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw krzywa grzewcza w pogodowce pod temperatury zewnętrzne np. - 5 to 40 w grzejniki i do tego odpowiednie moce. Wyłącz on/off. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On chyba nie ma pogodówki - prosta instalacja.

3 godziny temu, ŁukAsh napisał:

Możesz zrobić jutro rano kalibrację zanim kocioł się włączy? Wrzuć tutaj wynik najlepiej albo fote z wynikiem kalibracji 

Kalibrację chyba przeprowadza się na ciepłej sondzie ( ani gorącej ani zimnej po przestoju )

adrian949 :

1.Sprawdź/wyczyść kanały powietrza w kotle czy nie ma popiołu i spieków od twojego pelletu i wyczyść/

 

2.Jeśli masz otwórz okno w kotłowni lub drzwi i wyk. kalibrację sondy lambda (po jej wykręceniu )

3.Po czyszczeniu możesz wprowadzić zalecane wartości O2 wg:

 

O2-KONTROL-14.12.15-low-ENG str6.pdf

4.Jeśli znasz angielski :O2-KONTROL-14.12.15-low-ENG str10.pdf

5.Aby zaktualizować -wyłącz kocioł z prądu i po włączeniu zaakceptuj aktualizację.

Edytowane przez seles
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko sterownik pokojowy. Ale spalanie praktycznie takie samo jak piec pracuje bez niego 16 godzin. Nawiew powietrza jest zrobiony 160mm przez ścianę, 30cm nad poziomem płytek. Dziś zaglądałem do popiołu wyglądał jak na fotkach, ręka go poruszałem i już był lepszy. Chłopaki z Sopotu coś tam dziś przestawili. Miejmy nadzieję że będzie coraz lepiej. 

IMG_20210119_131725.jpg

IMG_20210119_131735.jpg

IMG_20210119_131821.jpg

IMG_20210119_131806.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.